Merhabalar, Hoş Buldum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Krug Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,655

Krug

Yeni Üye
Yer
İzmir
Merhaba. Öncelikle kendimi tanıtayım, ismim Ahmet Ünal. 30 Yaşındayım, Bilgisayar mühendisiyim. İzmir Urla tarafında deniz kenarı bir arazimiz var. Küçüklüğümden ber ailecek, son 5 senedir de arkadaşlarımla gidiyorum. Yolları gerçekten çok bozuk. Bu yüzden Suzuki Vitara, Niva ve en son da 2 adet Defender kullanıp sattım. Nasıl bir tutkuysa bir de gidip Series III 109 5 kapı kapalı kasa bir araç aldım. Çok mutluyum, son 1 senedir (defender aldığımdan beri) forumlarınızı takip ediyorum. Araç toplayanlar, gezenler, hikaylerini anlatanlar.. İlgi ve merakla yazılarınızı okuyorum.

Ne oldu da ilk defa yazı yazma gereği duyduğuma gelirsek.. Arkadaşlar forumda okuyup hayal kurmakla olmuyormuş bu şler, onu öğrendim. Özellikle İzmir'deki ustalarla konuştuktan sonra böyle bir konu açma gereği duydum, daha doğrusu yardım ve fikir almak amacındayım sizden.

Durumu açıklamak gerekirse, elimde bir adet Dizel Series III 109 var. Fotoğrafını bile çekmedim, akşam yükleyeceğim. Yürüründe sorun var, motorun kendisi sağlam gözüküyor. Kasası çok güzel, çürüğü yok sayılır hatta yok. İç döşemesi, konsolu, göğüslüğü komple değişecek. Şanzıman ve vites kutusu vesaire de değişecek. Aslında aracın herşeyi değişecek. Tabiri yerindeyse aracım şu an 'tavuk kümesi'nden farksız.

Bu yüzden araştırdım, ustalarla konuştum. Evet biliyorum bu iş tamamen parayla orantılı. Sormak istediğim ilk olarak bu arabanın neresinden başlamalıyım. (Aracı ölene kadar kullanma niyetindeyim ve araç çekme belgeli şu an) Aklıma ilk yatan tamamen orjinal rengine (beyaz) boyatmak (gerçi şu an duvar boyasıyla yeşile boyanmış ama o da dökülüyor), lakin bütçeme uygun bir boyacı da bulamadım İzmir'de.

Okuma zahmetine katlandıysanız kafamın son derece karışık olduğunu da farketmişsinizdir. Arkadaşlar ben bu aracı nasıl ve neresinden toplayacağım? Nerden başlamalıyım ve kimlerden yardım almalıyım? İzmir'de ikamet ediyorum.
Evet sorum ve sorunlarım bunlardan ibaret. Her türlü fikir ve tavsiyenizi merakla bekliyorum. Saygılar.

Etiketler
Merhabalar bende 3 gün önce açık 109 aldım kafa karışıklığınızı endişenizi en iyi ben anlıyorum sanırım. Nerden başlasam ne yapsam fiyatlar belli bütçe belli.
Kendi tavsiyem bana söylenenlerden okuduklarımdan geceleri kara tavuk gibi oturup düşündüklerimden yola çıkarak önce can güvenliğiniz sonra aracın sağlıklı çalışması yönünde olmalı. Fren vs gibi sistemlerin sağlıklı olduğunu düşünerek önce yürür sonra motor ve elektrik eğer çalışmasında çok ciddi sıkıntılar yoksa sonra şanzıman ve vites kutusu. Kaportasıydı döşemesiydi konsoluydu en son bence. Kendi aracımla ilgili olarak haftaiçi boşluğum olmamasından kaynaklı hafta sonu önce frenleri yaptıracağım sonra direksiyon boşluğuydu vs kendim söküp yapma işine geçeceğim. Yavaş yavaş hafta sonlarımı kullanarak toplama niyetindeyim. Ön konsolla ilgili fiberden kalıp yapıp modern bir konsol yapma niyetindeyim. Çok fazla sanayi ve usta ile haşır neşir olma niyetim yok.

Merhabalar bende 3 gün önce açık 109 aldım kafa karışıklığınızı endişenizi en iyi ben anlıyorum sanırım. Nerden başlasam ne yapsam fiyatlar belli bütçe belli.
Kendi tavsiyem bana söylenenlerden okuduklarımdan geceleri kara tavuk gibi oturup düşündüklerimden yola çıkarak önce can güvenliğiniz sonra aracın sağlıklı çalışması yönünde olmalı. Fren vs gibi sistemlerin sağlıklı olduğunu düşünerek önce yürür sonra motor ve elektrik eğer çalışmasında çok ciddi sıkıntılar yoksa sonra şanzıman ve vites kutusu. Kaportasıydı döşemesiydi konsoluydu en son bence. Kendi aracımla ilgili olarak haftaiçi boşluğum olmamasından kaynaklı hafta sonu önce frenleri yaptıracağım sonra direksiyon boşluğuydu vs kendim söküp yapma işine geçeceğim. Yavaş yavaş hafta sonlarımı kullanarak toplama niyetindeyim. Ön konsolla ilgili fiberden kalıp yapıp modern bir konsol yapma niyetindeyim. Çok fazla sanayi ve usta ile haşır neşir olma niyetim yok.
Hocam teşekkür ederim fikirleriniz için. Sanırım önce yürürünü düzeltmek. Lakin şöyle bir sorun da var, araba ruhsatta beyaz gözüküyor. Şu an üzerinde duvar boyası kıvamında dökük bir yeşil var. Vizeden geçirsem aracı yeşile boyamak zorunda kalıcam.. (ki hiç istemiyorum) . Bilmiyorum ne yapsam.

Ruhsatta beyazsa muayeneden geçmez onun için tüvden renk değişikliği başvurusu yapıp tespit yaptırıp ruhsat değişimi vs vs gerekli.

Benim şahsi görüşüm aracınızı beyaz yapmanız yönünde maddi olarak imkanım olsa şuan bende hiç düşünmeden beyaz yapardım.:D Kendiniz mi boyayacaksınız veya boyatacak mısınız oda var. Aracınızın durumunu siz daha iyi bildiğinizden öncelik analizini çok daha iyi yapabilirsiniz.

Şuan kendi aracımla ilgili 1nci sırada fren sorunum 2nci sırada direksiyon boşluğu var ondan sonra diğer kısımlarıyla ilgilenmeye başlayacağım. Şuan ustamın ben seri 3 almadan hemen önce defender seri 3 gibi daha eski araçlara bakmayı bıraktığını öğrendikten sonra frenlerle ilgili 2lemde kaldım. Ya aracı usta bulana kadar yatırıcam ki bu ay için arabaya harcayabileceğim 150 tl gibi bir bütçe kaldı ustaya yeter mi yada beni idare edermi orası meçhul. Yada krikosuydu bijon anahtarıydı mevcut bütçenin yarısını alet edavata yatırıp çıkacak parça masrafının kalan paramdan az tutmasını bekleyeceğim. Biraz daha fazla harcanabilir bütçem kalsaydı usta kısmını hiç düşünmeden malzemelerimi alır kendim girişirdim.

Edit: Acaba şişe krikoların boyu bizim araçları kaldırmaya yeter mi.

merhabalar serieslerle baya haşır neşirim hatta suan topladığım bir araç var ve tabi ki yine series telefon numaram 05333779141 yarın sabah 06 dan itibaren arayabilirsin beni elimden gelen yardımı yaparım...

pazar günü vaktin varsa buluşabilirz sasalıda hobi atölyemizde yeni toplanan ve toplanması için bekleyen araçlarımız eşliğinde hem semaverde cay hem series muhabbetide yapabiliriz

dün cok fazla vaktim olmadığından hızlıca okuyup geçip iletişim bilgisi bıraktım... şimdi biraz daha detaylı yazabilirim...

öncelikle aracın hayırlı olsun doğru bir seçim yapmışşın....

aracın bütün evrak vs işlemleri bittiğine göre onunde iki seçim var ya kafanda soru işareti bırakmayan bir araca bineceksin yada ben veya bizler gibi nerde trak orada yapak diyeceksin...

1 yolu izleyeceksen aracın kaporta aksamı rahat sökülen bir arac ( siteden herkesin tanıdığı vosdost bir gecede aracı parçaladı ben iki ginde söktüm ) aracın kaporta aksamını söküp ön düzen, frenler, makaslar , sanzuman motor vs bütün yürüyeni elden geçirip aracın saseyi boyatıp uzerine parca parça boyanmış kaportayı birleştirip son olarak rütuş işlemini yaptırıp binmen yönündedir ancak bu durum hem sanayi çevresinde tanıdık hemde bol zaman ve değerli kağıt gerektirir ki bu rakam 10.000 Tl ile başlar hayal gücüne ve dayanımına bağlı olarak sonsuza kadar uzar gider....

2 yol ise tanıdık bir boyacı vasıtası ile ki çevremizde izmirde var... aracın boya işini cözüp direk alt takıma ve motora yatırım yapman yönündedir bunun maliyeti sana 4.000 -5000 tl gibi bir rakama mal olur ( rakamları kafanda ölçüp biçmen için veriyorum net rakamlar değildir )

benim bir kaç series toplamış hobi amaçlı uğraşan birisi olarak sana önerim ikinci yöndedir....

öncelikle can güvenliği şekil olarak her ne kadar defendere benzese de aslında cok başka bir araçtır bu nedenle defender parçalarının hepsi cuk oturup direk civata vida sıkamazsın bu nedenle orjinal ve doğru parçaları kullanman hem seni rahatlatır hemde cebini yormaz parçaları ankara öz oto tümay beyden alabilirsin kayalar oto da da parçaları mevcuttur telefonla arar parçanın fiyatını öğrenir ona göre siparişini verirsin ki genelde en ucuz yer bir tanesi çıkacaktır ;)

suan yeni bier araç almış olsam

aracın frenlerinin bakımını yaptırırım makaslarını yaptırırm ön düzenlerini yaptırır lastiklerimi alırım moto ve sanzumanla ilgili eksikliklerim varsa onları düzene koyar

aracıma bir takım buji platin meksefe ve kayış takımını koyar bir bidon su 3 lt yag hidrolik yağı nı da bagaja atar gezerim bozulan yerleri de sırası gelince yaptırırım
araç alınınca ilk heves hemen yalıtım yapılmak isteniyor o yanlışa düşme çünkü yaptığın izalasyon ilk sanayi ye gidişte komple sökü-lecek ve paran boşa gitmiş olacak yalıtım ve izalasyon işi en son ki iş unutma bunu lütfen :smiley:

benim izmirde araçlarımla uğraşmış hem boyacı hem dösemeci hem de lektrik ve mekanikçi arkadaşlarımız ve dostlarımız var o nedenle istersen onlarında telefonlarını verebilirim onlardan da bir fiyat alıp uygun yerlere ve doğru kişilere yaptırman önemli bu araçlar sofistike araçlar olduğundan dolayı her tamirci anlayamaz her ben yaparım diyen yapamaz illa tilki kürkçü dükkanı durumuna düşersin onun için mutlaka bir kaç series ve defender kullanıcısı ile konuş ( tamircisi değil )

Ruhsatta beyazsa muayeneden geçmez onun için tüvden renk değişikliği başvurusu yapıp tespit yaptırıp ruhsat değişimi vs vs gerekli.

Benim şahsi görüşüm aracınızı beyaz yapmanız yönünde maddi olarak imkanım olsa şuan bende hiç düşünmeden beyaz yapardım.:D Kendiniz mi boyayacaksınız veya boyatacak mısınız oda var. Aracınızın durumunu siz daha iyi bildiğinizden öncelik analizini çok daha iyi yapabilirsiniz.

Şuan kendi aracımla ilgili 1nci sırada fren sorunum 2nci sırada direksiyon boşluğu var ondan sonra diğer kısımlarıyla ilgilenmeye başlayacağım. Şuan ustamın ben seri 3 almadan hemen önce defender seri 3 gibi daha eski araçlara bakmayı bıraktığını öğrendikten sonra frenlerle ilgili 2lemde kaldım. Ya aracı usta bulana kadar yatırıcam ki bu ay için arabaya harcayabileceğim 150 tl gibi bir bütçe kaldı ustaya yeter mi yada beni idare edermi orası meçhul. Yada krikosuydu bijon anahtarıydı mevcut bütçenin yarısını alet edavata yatırıp çıkacak parça masrafının kalan paramdan az tutmasını bekleyeceğim. Biraz daha fazla harcanabilir bütçem kalsaydı usta kısmını hiç düşünmeden malzemelerimi alır kendim girişirdim.

Edit: Acaba şişe krikoların boyu bizim araçları kaldırmaya yeter mi.

şile kriko ile aracı sadece lastik değişmi için kaldırabilrisin ben kaldırıyorum ancak her ihtimale karşı söktüğün lastiği mutlaka aracın altına koy ki ters bir durumda hem cana hem mala zarar gelmesin... ancak aracın altına yatacaksan mutlaka aracı sehpa ile sabitlemen yönünde karar vermen gerekecek aracın agırlıgı 2 ton şakaya gelmez

şile kriko ile aracı sadece lastik değişmi için kaldırabilrisin ben kaldırıyorum ancak her ihtimale karşı söktüğün lastiği mutlaka aracın altına koy ki ters bir durumda hem cana hem mala zarar gelmesin... ancak aracın altına yatacaksan mutlaka aracı sehpa ile sabitlemen yönünde karar vermen gerekecek aracın agırlıgı 2 ton şakaya gelmez

bu arada vakti zamanında aracımı kendim kapının önünde spreyle boyadım suan avatardki aracım

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Şuan yok diyeceğim bir bütçeye sahibim. O sebeple bir çok şeyi ya kendim yapıcam parça parça yada idare edebilecek şekildeki parçaları olduğu gibi idare edicem. Öncelik belirleyemedim tam olarak hergün farklı birşey yapayım diyorum. Önceliklerimi kesinleştiremedim hala.

avatardaki eski aracımı da suan hali hazırda yaptığım aracımıda kendim yapmaya çalışıyorum önceliklerin konusunda da destek verebilirim ama onun için aracı iyice anlatman lazım 05333779141 nolu telefondan bana ulaşabilirsin... bu kadar zaman içinde ki en buyuk deneyimim "kendini kaptırma" oldu kaptırınca cep boşalıyor haberin olsun :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR