Motokaravan İçin İmalat ve Gezi Ortağı Arıyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,473

cygnet

Kamp I
3 senedir çekme karavanda tatil yapmaktayız...Son olarak geçen sene kamp yaptığımız Hisarönü körfezi kıyısında ki Çubucak orman kampı'ndan kurtulmayı düşünemiyoruz..Neden mi ?. Doğası bizi mest ediyor....2000 den çok çam ve 1000 civarında farklı ağaçlar sayesinde burası bize oksijen terapisi veriyor...Burada kalan karavan ailelerini çok seviyoruz , kırk yıllık dost gibi olduk..Civar koyları botla gezerek tatilimizi renklendiriyoruz...Tek eksiğimiz "balık" :smiley:))) Bir de balık bol olsa...:smiley:)
Şimdi böyle bir girişten sonra asıl konuya geleyim..
3 Sene önce yola motokaravan yaptırmak üzere çıkmıştık..Ancak şans, bizi çekme karavanla buluşturdu... Kısmen iyi yaptı denebilir ama aklımızda ki "gezici karavancı" imajı yok oldu..Kalıcı olduk Çubucakta...Resmen bir mini yazlık ev düzeni kurduk orada...Orada karavanda kalan 40 dan fazla ailenin düzeni malesef bu...Ve bu aileler 7 ile 25 yıl arasında değişen süredir bu kampın müdavimi olmuşlar , mayıs başında gelip, ekim ortalarına dek burada yazlık evde gibi tatil yapıyorlar....Bizi de kendilerine uydurdular...Şikayet de etmiyoruz hani:smiley:)
Ama yine de aklımın bir köşesinde ki o ilk "motokaravan sevdası"ndan kurtulmuş değilim...İşte bu hayalimi gerçekleştirmek için şimdi yeni bir proje geliştirdim...Biliyorum ki, karavan sahibi olmayı, dilediğince gezip dolaşmayı isteyen ama maddi imkanı elvermeyen veya bir "kıvılcım" bekleyen insanlar,aileler var...Tahmin ediyorum ki sizlerin de çevresinde bu tip arkadaş,dost,tanıdıklarınız vardır...

Kafamda ki ön tasarı alkoven karavan yaptırmak...İnternete düşmüş olanları hesaba katmıyorum , yani özü ile "kullanılmış" motokaravan düşünmüyorum...Sıfır yaptırmayı planlıyorum...Ama bunu karşılayacak maddi güce de şu sıralarda sahip değilim....1 elin nesi var 2 elin sesi var denildiği gibi özellikle "kafa dengi" bir ortakla bu projeyi hayata geçirme niyetindeyim....Bu bir teklif olabilir....Ciddi ve geniş vizyonla bu teklife yaklaşabilecek kişilerle oturup konuşabiliriz..
Maddiyat çok önemli bir kriter....Bu iş için min. 30-35000TL ayırabilecek durumda olmak lazım...Ayrıca maddiyatın dışında uçuk-kaçık fikirleri olmayan,mütevazi bir yaşantısı olmak, asgari düzeyde mutlu olmayı bilmek , hoşgörülü..vs..vs. (kriterleri arttırmak mümkün) en önemlisi karavan hayatını sevebilecek ,paylaşmayı bilen bir kişilikte olmak çok önemli bence..

"Ortaklık" kriterine biliyorum pek çoğunuz sıcak bakmayacaktır....Motokaravanı da bir ev gibi düşününce "ortak ev mi alınır" diye düşünebilirsiniz..Haklı da olabilirsiniz....Ama işin ilginç yanı , geçen sene Çubucaktaki kampa gelen bir italyan alkoven karavanda yaşayanlarla yarım gün boyunca beraber oldum...Uzun sohbetler sonunda karavanda yaşayan 2 ailenin 2 iş arkadaşı olduğunu ve karavanı da ortak satın aldıklarını öğrendim...5 senedir de Avrupayı beraberce gezdiklerini , hayatlarından çok memnun olduklarını , maddi yönden de tüm giderlerin paylaşılması sayesinde tasarruf ettiklerini dile getirmişlerdi....Bununla da kalmayıp, sene içinde arabanın tüm vergi,sigorta..vs. masraflarını da paylaştıklarını anlattılar...Eh..tabi burada "iş arkadaşı" olmak gibi eskiye dayalı bir dostluk faktörü devreye giriyor...Ben olaya biraz iyimser bakmak istiyorum ve "her işin bir başı vardır" demeyi yeğliyorum....Evlendiğimiz eşimizi kaçımız çok daha önceden beri tanıyordu , düşünün bakalım..:smiley:)

Tahmin ediyorum ki , böyle bir konulu topiği bazılarınız yadırgayacaktır....Anlamsız da bulabilirsiniz veya size ters gelmiş de olabilir...Ziyanı yok.
Siz yine de fikrinizi samimiyetle belirtirseniz çok sevinirim..Eleştrilerinize kulak vereceğimden emin olun..

Etiketler
Ynt: Motokaravan İçin İmalat ve Gezi Ortağı Arıyorum.

Şahısların bireysel olarak evlerinin bahçesinde alkovenli karavan yapması yasakdır, sadece panelvan minibüs içine karavan yapmaya müsade vardır...

Sn.cygnet, önerinize yada teklifinize benzer bir çalışma ''yasiko'' arkadaşımızın devre karavan çalışmasıydı.Aşağıdaki linkte 2.sayfada
okuyabilirsiniz,isterse yasiko'da konu için görüşünü paylaşır. Benim konu için görüşüm böyle bir ortaklık teklifi için kendinizi tanıtmanızın
konuyla ilgilenenler için önemli olacağıdır.
Ortaklık gibi önemli bir konuda helede ortak yaşam alanında özelin paylaşılacağı karavan için belli süre kamplarda birlikte olmakla işe
başlamanızı ve uyumlu karavan ortaklığı için uygun insanların bu sayede projeye dahil olabileceğini düşünüyorum. Başarılar dilerim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=23208.msg185020#msg185020

Neden "yasak" olduğunu biraz açar mısınız ?

Yani ben profili, kaynak makinesini alıp bahçemde, arsamda alkovenli karavan yapmaya başlarsam jandarma, polis gelir beni alır mı ? Savcı dava mı açar ?

Veya yaptım bitirdim, konuyla ilgili bir makine mühendisi bulup proje cizdirip karayollarından onay mı alamam ? Ruhsat mı çıkartamam ?

Nedir bu "yasaktır" kavramının açılımı ?

atiladi' Alıntı:
Şahısların bireysel olarak evlerinin bahçesinde alkovenli karavan yapması yasakdır, sadece panelvan minibüs içine karavan yapmaya müsade vardır...

Hani bir söz varya, "her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır" diye, kimin hangi özeni göstererek nasıl bir kalitede alkovenli karavan imal edebileceği meçhul, bilgi ve ekonomik imkanlar kimbilir nelerin savsaklanabileceği konusunda bir bilgi vermez..
Durum böyle olunca bu şartlarda karayoluna çıkmış bir karavanın içindeki ağırlıkların baskısından dolayı yolda dağılması ihtimali bile var, en ufak bir kazada parçalanarak yollara saçılıp, arkadan veya karşıdan gelen diğer araçlara tehlikeye atması normal deyil herhalde, işte bunun için yasak..
Alkovenli karavan yapmak için proje çizdirmek yetmiyor, proje ile ancak panelvan içine karavan yapılabiliniyor, alkovenli yapmak için "tip onay belgesi ve karayolları uygunluk belgesi" gerekiyor buda projecide olmuyor, sanayi bakanlığından bu tip imalat yapmaya hak kazanmış, bu konuda sürekli mühendis çalıştıran bir şirket tarafından projelendirilip imzalanıyor...Birisi evinin bahçesinde alkovenli yapıp tip onay belgesi verme yetkisi olan bir şirkete para karşılığında imalat faturası kestirebilirse, yine olur, tabiki bireysel olarak yapılmış bir alkovenliye, elini taşın altına sokup bütün imalat sorumluluklarını üstüne alarak altına imza atacak bir şirket varmıdır bilmem, birde kaça bu imzayı atar onuda bilemem ...
Biz işimize geldiği için yapmak istiyoruzda, Vicdani olarak niçin yasak olduğu anlaşılabiliyormu acaba...

Doğru söylüyorsunuz. Lakin keşke devlet devlet olsa, her şeyi bu denli denetlese, her konuda bu denli titiz olsa.

Yanlışa yanlış ile örnek olmaz elbette ama iş, ev imalatı bir karavanın yolda yaratabileceği tehlikeye gelene kadar neler var yollarda. Kavacık'tan çık Adapazarı'na bin tane ucube kamyon, bin tane F1 pilotu otobüs şoförü...Adam 30 ton yük sarmış ahşap çürümüş ağaç kamyon kasasına, biri üzerine çıkmış 5 metre yanlardan 1 er metre saman balyası...Orjinali yerine ilave 1 er ton mazot deposu takmış kamyona. Canlı bomba yolda...vs vs vs...

Konuya daha açıklık getireyim...
Benim düşüncem,alkovenli karavanı kendi bahçemde kendi becerimle yapmak değildir ki zaten...
Ben eğer benim gibi düşünen bir arakadaş bulabilirsem halen çekme karavanımı yapmış olan ve hem el becerisine hem de yaratıcı zekasına inandığım firmaya yaptırmayı planlıyorum...Bu nedenle "yasak"lı bir işimiz yok bizim..

Şahsi tanıtımımı da kısaca yapıvereyim.
63 Yaşımdayım.İstanbul/Erenköy'de yaşıyorum.Evliyim..Eczacılık okumama rağmen hevesim ve idealim olan turizmde 26 sene iş ortaklığı halinde çalışıp , buradan emekli oldum..Bu sene itibariyle 3 ncü sene çekme karavanda yaz geçireceğiz...4,85mt boyunda özel olarak , kendi ihtiyaçlarıma uygun yaptırdığım çekme karavanımı Peugeot Partner marka ve model aracımla çekiyorum...Karavan sitelerinin müdavimi sayılırım...Yazılanları hevesle okur , bilgim varsa cevap yazarım...
Karavan hayatını çok seviyorum ..Amacım daima bu hobiyi bir kaç derece daha yükseğe taşımak...
Şöyle ki , "karavan hayatına" başlamayı campervan sahibi olarak yapmayı düşünmüştüm ama kısmet beni çekme karavana götürdü...Bu yönlendirmede karavan sitelerinin bazılarında güzel yazıları olan bir "duayen" abimizle tanışmam çok etkili oldu..Bir tavsiyesi ile çekme karavana yönlendim...Eh 3 senedir de karavan çekiyorum ama bu süre elbette ki çok çok az....Ancak geçen yaz gittiğimiz bir kampingi adeta eşimle büyülenecek kadar çok sevince , yaz boyunca 3-4 ayrı bölge gezeceğiz diye yola çıkmamıza rağmen bu kampinde çakılı kaldık , 3,5 ayımızı buraya verdik....Kurduğumuz sosyal ilişkiler bizi fazlasıyla mest etti , ahbaplıklar , dostluklar oluştu ve tüm kış boyunca bunları kullandık....Karakterimiz gereği sıkılgan,somurtkan, çekinceli insanlar olmadığımız aksine samimi , girişken ,her işte yardıma koşan , insan seven bir yapımız olduğundan girdiğimiz ortamlarda da arkadaş çevresi oluşturabiliyoruz..

Bu topiği açarken de bu karakterim biraz ön plana çıkmış oldu diye düşünmüyor değilim...Aksi fikirlerin olacağını bilmeme rağmen böyle bir teklifte bulunmaktan çekinmedim.

Ha , bir şeyi daha açıklayayım..Topiğin başlığı yalnış algılanabilir...Benim aradığım "ortaklık" sadece "imalat ortaklığı" değildir...Kesinlikle böyle değildir....
Bilemeyiz bakarız ki , huylar ,karakterler denk düşer samimiyet kurulur ve mal ortaklığına, tatil ortaklığına , yol ortaklığına dönüşür....yani "anca beraber, kanca beraber" oluveririz..Dileğim de bu zaten...Karavan bir vesile olur..

Sayın Atiladi , alkovenli karavanı yaptırmayı tasarladığım firma sizin de dediğiniz gibi "....yolda dağılabilir...." olsaydı halen kullandığım çekme karavana her gittiğim kampingde "sanki bir avrupa karavan geldi zannettik" denilemezdi....Bu yüzden ben de "yolda dağılacak" bir karavana onca para yatırmayı zaten aklımdan bile geçirmem...Benim teklifim gayet açıktır...Hiçbir kimseyi ne kandırmak , ne onca sermayesini boşa harcatmak , ne de çıkmaz bir duruma sürüklemek asla değildir...

Benim anlayamadığım bir diğer konu da malesef şu... Campervan olsun , alkovenli karavan olsun bu tür biraz daha detay ve bilgi isteyen araçları sadece Türkiyede hep bildik firmalar mı yapabilir.. ?. O "bildik" firmaların da ürettikleri karavanlardan bir-ikisinin yolda dağıldığını , kabinin rüzgardan savrulduğunu ben pekala duydum. :eek:
Alkovenli karavanı veya campervanı ille de Avrupa yapar, veya şu firma yapar diye saplanmak bence yalnış..Türkiyede adı duyulmadık veya az duyulmuş öyle imalatçılar var ki....!!!
Bahsettiğim firmanın tip onay belgesi ve karayolları uygunluk belgesi var...Halen yapmakta olduğu bir campervanın sahibinin isteği üzerine ona bu belgeleri vereceğini bir sohbetimizde bahsetmişti...

cygnet' Alıntı:
Ha , bir şeyi daha açıklayayım..Topiğin başlığı yalnış algılanabilir...Benim aradığım "ortaklık" sadece "imalat ortaklığı" değildir...Kesinlikle böyle değildir....
Bilemeyiz bakarız ki , huylar ,karakterler denk düşer samimiyet kurulur ve mal ortaklığına, tatil ortaklığına , yol ortaklığına dönüşür....yani "anca beraber, kanca beraber" oluveririz..Dileğim de bu zaten...Karavan bir vesile olur..

Yazınıza istinaden başlığı düzenledim uygundur sanırım,başarılar.

Ortak karavan düşüncenizin hendikapı gibi görünen birlikte kulanımı ,devremülk kullanım şekliyle aşılabilir.Bu da neden olmasın'a? Kaydırdı ibreyi :smiley:

cygnet' Alıntı:
Konuya daha açıklık getireyim...
Benim düşüncem,alkovenli karavanı kendi bahçemde kendi becerimle yapmak değildir ki zaten...
Ben eğer benim gibi düşünen bir arakadaş bulabilirsem halen çekme karavanımı yapmış olan ve hem el becerisine hem de yaratıcı zekasına inandığım firmaya yaptırmayı planlıyorum...Bu nedenle "yasak"lı bir işimiz yok bizim..

Şahsi tanıtımımı da kısaca yapıvereyim.
63 Yaşımdayım.İstanbul/Erenköy'de yaşıyorum.Evliyim..Eczacılık okumama rağmen hevesim ve idealim olan turizmde 26 sene iş ortaklığı halinde çalışıp , buradan emekli oldum..Bu sene itibariyle 3 ncü sene çekme karavanda yaz geçireceğiz...4,85mt boyunda özel olarak , kendi ihtiyaçlarıma uygun yaptırdığım çekme karavanımı Peugeot Partner marka ve model aracımla çekiyorum...Karavan sitelerinin müdavimi sayılırım...Yazılanları hevesle okur , bilgim varsa cevap yazarım...
Karavan hayatını çok seviyorum ..Amacım daima bu hobiyi bir kaç derece daha yükseğe taşımak...
Şöyle ki , "karavan hayatına" başlamayı campervan sahibi olarak yapmayı düşünmüştüm ama kısmet beni çekme karavana götürdü...Bu yönlendirmede karavan sitelerinin bazılarında güzel yazıları olan bir "duayen" abimizle tanışmam çok etkili oldu..Bir tavsiyesi ile çekme karavana yönlendim...Eh 3 senedir de karavan çekiyorum ama bu süre elbette ki çok çok az....Ancak geçen yaz gittiğimiz bir kampingi adeta eşimle büyülenecek kadar çok sevince , yaz boyunca 3-4 ayrı bölge gezeceğiz diye yola çıkmamıza rağmen bu kampinde çakılı kaldık , 3,5 ayımızı buraya verdik....Kurduğumuz sosyal ilişkiler bizi fazlasıyla mest etti , ahbaplıklar , dostluklar oluştu ve tüm kış boyunca bunları kullandık....Karakterimiz gereği sıkılgan,somurtkan, çekinceli insanlar olmadığımız aksine samimi , girişken ,her işte yardıma koşan , insan seven bir yapımız olduğundan girdiğimiz ortamlarda da arkadaş çevresi oluşturabiliyoruz..

Bu topiği açarken de bu karakterim biraz ön plana çıkmış oldu diye düşünmüyor değilim...Aksi fikirlerin olacağını bilmeme rağmen böyle bir teklifte bulunmaktan çekinmedim.

Sayın Atiladi , alkovenli karavanı yaptırmayı tasarladığım firma sizin de dediğiniz gibi "....yolda dağılabilir...." olsaydı halen kullandığım çekme karavana her gittiğim kampingde "sanki bir avrupa karavan geldi zannettik" denilemezdi....Bu yüzden ben de "yolda dağılacak" bir karavana onca para yatırmayı zaten aklımdan bile geçirmem...Benim teklifim gayet açıktır...Hiçbir kimseyi ne kandırmak , ne onca sermayesini boşa harcatmak , ne de çıkmaz bir duruma sürüklemek asla değildir...

Benim anlayamadığım bir diğer konu da malesef şu... Campervan olsun , alkovenli karavan olsun bu tür biraz daha detay ve bilgi isteyen araçları sadece Türkiyede hep bildik firmalar mı yapabilir.. ?. O "bildik" firmaların da ürettikleri karavanlardan bir-ikisinin yolda dağıldığını , kabinin rüzgardan savrulduğunu ben pekala duydum. :eek:
Alkovenli karavanı veya campervanı ille de Avrupa yapar, veya şu firma yapar diye saplanmak bence yalnış..Türkiyede adı duyulmadık veya az duyulmuş öyle imalatçılar var ki....!!!
Bahsettiğim firmanın tip onay belgesi ve karayolları uygunluk belgesi var...Halen yapmakta olduğu bir campervanın sahibinin isteği üzerine ona bu belgeleri vereceğini bir sohbetimizde bahsetmişti...

Sözünü ettiğiniz firmanın adı nedir ?

Sözünü ettiğim firmanın adı : PİNO KARAVAN idi..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR