Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

'ARAÇLAR' forumunda orsaalabanda tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

?

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

1. PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

119 oy
    38,4%
  2. VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

66 oy
    21,3%
  3. Iveco Daily

62 oy
    20,0%
  4. Ford Transit

18 oy
    5,8%
  5. Renault (Master, Messenger)

15 oy
    4,8%
  6. Diğer

30 oy
    9,7%
  1. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Motokaravan olacak araçlar için marka ve model tercihlerimizi, kıyaslamalarımızı bu başlık altında tartışabiliriz...

2. teos

teos Karavan sevdalısı, amatörce

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

PSA grubu, 2001 için söylüyorum, hepsinde aynı motor vardı. Motor kodundan biliyorum. Diğer ayrıntılardan arkadaşlar bahsedecektir.

Oğuz

3. levent06

levent06 Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Camper tarzı düşünüyorsanız, Ducato olabilir diye düşünebiliriz seçeneklerinizden. Ama Alkovenli tarzında düşünüyorsanız kemikli bir araç olması sebebiyle Iveco olsa iyi olur derim.

Bunu çok araştırdım ve ustalarla birebir görüşerek avantajlarını ve dezavantajlarını konuştum. Buna istinaden söylüyorum. Bilgilerinize...

Saygılar.

Levent Köroğlu

4. ozdener

ozdener Hey gidi günler :)

Alınan Beğeniler:
    0

Merhabalar,

Ben de şu günlerde Camper'a dönüştürmek üzere bir panel van almak istiyorum. Ancak bu taşıtlar hakkında fazla bilgim yok. Benim önceliklerimi aşağıda sıralıyorum. Bu özelliklere en yakını hangisidir? Yardımcı olursanız sevinirim.

1. İçinde ayakta durulabilmeli
    2. Yokuşlarda bayılmamalı, seri olmalı
    3. İçinde motor sesi mümkün olduğunca az olmalı
    4. Arabanın turu iyi olmalı
    5. Yetkili servis/yedek parça öncelikle yaygın, sonra ucuz olmalı

Bildiğim markalar :Ford Transit, İveco Daily, Fiat Ducato, Renault Master, Mercedes Sprinter, VW Transporter, Peugeot Boxer, Citroen Jumper (tabii bunların hepsinde panel van tipi var mı (galiba camsız demek oluyor) içinde ayakta durulabiliyor mu, vs. gibi detayları bilmiyorum. Başka marka var mı tavsiye edebileceğiniz? 1 ay içinde almak istiyorum aracı. Bir de; tüm aksamına bakılıp test edilip garanti verildiği için DOD ya da Birmot gibi bir yerden almak itiyorum aracı. Ne dersiniz? Başka bildiğiniz bir yer var mı DOD ya da Birmot gibi..

Teşekkürler.

NOT: Camper 2 veya 3 kişilik olabilir. Duş olması gerekmiyor. Mutfak kısmı da minimum boyutlarda olabilir. Bu durumda uzun değil de orta kasa yeterli olur mu acaba?

5. levent06

levent06 Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

sn. özdener

size göre uygunsa olur neden olmasın,ama araç ne kadar genişlerse o kadar rahat edersiniz.

iyi akşamlar.

6. levent06

levent06 Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

camper olacaksa bana göre 130 luk bir transporter iyi olur

7. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Hangi araç olursa olsun öncelikle içinde ayakta durabilmeniz için yüksek tavan olması gerekiyor.Yüksek tavan bir transporter kriterlerinize uygun görünüyor. VW yedek parça fiyatlarının çok uygun olacağı kanaatinde değilim ama sağlamlık açısından bakıldığında uzun vadede diğerlerinden ucuza gelebilir.

8. taiga

taiga ***

Alınan Beğeniler:
    0

İveco hariç diğerleri sanırım önden çekişli.
    Aslında hangisinin (önden çekiş yada arkadan itiş) karavan olayına daha uygun olduğunu tartışsak?
    Daha önce bir kaç mesaj okudum bu konuda ama kafamda net bir fikir oluşmadı açıkçası.

9. ozdener

Alınan Beğeniler:
    0

Bildiğim kadarıyla önden çekiş karavan için her zaman daha iyi. Bu durumda İveco'yu listeden çıkarıyorum. Diğer markalarla ilgili başka bilgisi olan yok mu? Tecrübeli arkadaşlardan yardım lütfen...

10. ozdener

Alınan Beğeniler:
    0

Levent06 ve Orsaalabanda VW Transporter tavsiye etmiş, ancak Taiga Transporter yerine VW Volt demiş. Benim kafam karıştı VW almaya karar verirsem Volt mu almalıyım Transporter mı? Transporter'ın içinde ayakta durulabiliyor mu yoksa tavan yükseltme mi yaptırmak gerekiyor. Ben tavan yükselttirmek istemiyorum. Orijinalinde yüksek tavan alsam daha iyi olur diye düşünüyorum.

Yedek parça konusunda Orsaalabanda ile aynı fikirdeyim. Yaygın yedek parça ve kaliteli yetkili servis önceliğim. Çünkü gerektiğinde 2-3 kadın uzun bir yolculuğa çıkabilmeliyiz. Yani sağlamlık önemli ucuzluk en son...

Tşk.

11. taiga

taiga ***

Alınan Beğeniler:
    0

Sn.Ozdener,

Ben transporter yerine volt demedim. Diğer modellerin karşılığı Volt tur dedim.
    Hacimce onlara denk düşen Volt.
    Yoksa tercih konusunda bir önerim olmadı.

12. ozdener

Alınan Beğeniler:
    0

Pardon ben yanlış anladım o zaman hacimce diğerlerine denk gelen Volt olduğuna göre Transporter Volt'dan daha küçük demek oluyor değil mi? Transporter'ın içinde ayakta durulabiliyor mu? Biliyor musunuz?

13. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Aracın yüksek tavan olması gerekiyor demiştim.Sanırım tam olarak anlaşılmamış.Bu araçların yüksek tavan modelleri tercih edilmeli daha doğru bir cümle olacak:) Tüm bu araçların orjinal yüksek tavan modelleri var.Forumu biraz araştırırsanız örnek fotoğraflar da bulabilirsiniz.

14. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Bu arada 250 kişi okumuş 9 kişi oy kullanmış :p Tuhaf!

15. yasiko

yasiko Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Herkesin gönlünde başka bir aracın olabileceği varsayımını göz önünde bulundurarak seçenekleri çoğaltman katılımı arttırır belki ne dersin ?

16. ozdener

Alınan Beğeniler:
    0

Evet bence de seçenekleri çoğaltırsanız ben de sorularıma kısmen de olsa cevap almış olurum...
    Bir de Motokaravan için ayrı Camper için ayrı oylama yapılmalı aslında değil mi?

17. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Seçeneklerdeki araçlar aşağı yukarı aynı boyutta araçlardır.Seçeneklere VW transporter-T2 bus gibi araçlar eklersek hem doğru bir kıyaslama yapamayız hem de bu araçların hayranları çok olduğundan çok oy almaları kaçınılmazdır.Motokaravan ve camper ikisi birarada sormamın nedeni daha fazla kullanıcıdan daha fazla oylama alabilmektir.Burada öğrenmek istediğim asıl konu bu araçların ''marka ve model olarak'' performans-kalite-fiyat-servis kalitesi-yedek parça-kullanım-estetik vb.olarak kıyaslanmasıdır.Yoksa camper olarak dizayn edilmiş bir ducatoyu motokaravan olan diğeriyle zaten kıyaslayamayız.

18. orsaalabanda

orsaalabanda Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Sayın ozdener,
    Sizin sorularınızın tam olarak karşılığı ''Yüksek tavan VW Transporter''dır.Ötesini aramayın bence.
    İhtiyaç listesini yukarıda yazdıklarınızdan fazla uzatırsanız seçenekler çoğalır tabi.

19. levent06

levent06 Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

SAYIN ÖZDENER

yüksek tavan yenikasa termalli bir transporter alın,transporter kullanım olarak keyifli özel oto gibidir sizi yolda yormaz.sürüşüde güven verir,vede woswagen grubudur kenidi ispatlamış bir araçtır.çokta dayanıklı bir araçtır kaporta ve diğer aksamlarında da.2003 model bir transporter almıştım sene 2004 zincirleme bir kazada burnum kanamadı,diğer araçlar haşat olmuştu.güvenlik açısındanda transporter.bence fazla düşünmeyin eğer camper yapacaksanız transporter,eğer alkovenli ise veya integral sa ıveco resmen kamyon şasesi var yani arkasına kasa koy tonlarca yük çek öyle bir şase,ama camperse transporter başka düşünmeyin,estetiktir de,ön göğüs görünümü passat gibidir konforludur.

iyi akşamlar

Levent KÖROĞLU

20. ozdener

Alınan Beğeniler:
    0

Levent06, Orsaalabanda ve Taiga'ya çok teşekkürler. Kesinlikle Camper istediğim için sanırım bugünden itibaren yüksek tavan VW Transporter arayışında olacağım. Dod, Birmot veya Autoexper gibi aracı kontrol edip garanti veren başka kuruluş var mı bildiğiniz diye sormuştum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba? Bu tür yerlerden araç alan-satan var mı aranızda?

Yükleniyor...