Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,831

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

Sayın Orsaalabanda,

Yanıtınıza teşekkürler. Linkteki bilgilere göre benim isteklerime uygun araç: VW Transporter T5 2004 model 9.3 m3, uzun şasi, yüksek tavan.

Peki söz konusu sitede Panel Van'ın yanında yazan 86 PS - 105 PS - 130 PS ne demek? Ne farkları var? Hangisi uygundur?

Ayrıca internette bir kaç siteden satılık ticari araçlara baktım. Hiç birinde bu özelliklere uygun VW bulamadım. Aracı bulma konusunda tavsiyesi olan var mı?

Etiketler

merhaba özdener,
ps yada hp araç motorunun beygir gücünü simgeleyen teknik bir kısaltmadır.
sordugunuz araçlar içinde 130 ps engüçlü olanı.
kolay gelsin

Mercedes Vitoyu bu iş için alternatif olabilir mi?

ARKADAŞLAR YUKARIDAKI YAZILARI OKUDUMDAACABA ISUZU MİDİBUSLER HİÇ KİMSENİN AKLINA GELMİYOR MU YOKSA BU ARAÇLARDAN OLMAZMI HEM İÇ HACIM BÜYÜK HEM RAHAT RAHAT GENİŞ GENİŞ NEDERSİNİZ

merhaba simurg 2,
bu araçları( isuzu, m23, sultan,eurobus,309 vs) gibi ortaboy otobüs araçları her zaman öneriyorum ,ancak,
bunları herkes rahatlıkla kullanamaz, e sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekli, genelde hafif ,hızlı ve pratik araçlar tercih edilmektedir.
bu tip büyük araçlar, çok uzun süreli seyahatler için tercih edilmelidir, geçenlerde tanıştığımız bir beyfendi, türki cumhuriyetler ve asya turu düşündüğü için, arkada çift dingilli devasa bir motorkaravan düşündüğünü söylemişti. neden olmasın?
beğeni, ihtiyaçlar ve tercih kişiye göre değişir.
kolay gelsin.

slm ark..

emekli olunca hayalimde ki bir proje olarak karavan işine merak sardım. aklınıza gelen siteler vs hep arastırdım.atolyelere gittim.telf bilgi aldım...ve maalesf 1 arkadas dısında cok ciddi imalat yapanlara bilgi verenlere rastlamadım(imaj karavan)rastlayamadım.genelde atolye mantığı.
tabi bir de maliyenin ötv sorunu da işin en kotu taraf.niye içime sinerek sıfır bir aractan yapmıyayımki..
..yani ikinci el arac secerken dikkat(panelvanlar hep ticari kullanılınca yıpraniyor tabii ki) bir de yaptırırken..
standart uretim yokki..bir de dizaynlar bir felaket konserve kutusu gibi..tabii kalıp maliyetleri cok önemli
hymer gibi binlerce satılsa kurtarıır..maliyeti..onlarda haklı..
onun için de kendi yapmaya calışan arkadas cok..o da cok rikli gibi bence..

bunu uzerine bari camper yaptırayım da aracın dısında bir sorun olmasın dedim..zaten 2 kişiyiz
bunun uzerine yogunlastım..
camper için arac secerken cok zorlanıyorum bu konuda bilgisi olan ark yardım alırsam sevineceğim.
niye mi?
yaklasık arac secimine 25/30 000ytl lik butce içine de 18/20 00ytl lik bir butçe ayırdım
bu butceye gore baktığım araclar
1- 2000/2001 model mercedes 313 cdi..lt volt uzun sase..2500motor
2- 2004/2005 iveco 35 c 11 17 m3 ama 2800cc motor
3- 2000/2001 renault maskott 16 m3 2800cc motor
4- 2007 pegeut boxer 17 m3 2.200 cc motor( aslında idealim motor gucunden dolayı) ama otv si dusunduruyor..
5- 2000/2001 ford 350/430 ed jumbo 2500 cc motor
en uygun iveco gibi gelsede !!!.dikkat ediyorum ticari amaclarda daha cok kulanılıyor bu marka..rahatlık ve luks isteyen yerlerde mercedes..vw..[;)] az da olsa ford var..
işin içinden cıkamadım...gonlum motor hacmi dusuk az yakan ve rahat bir aracta ama su ötv olmasa

Aracın üzerine binecek yük fazla olacaksa şasenin çok güçlü olması ve çift arka tekerlek avantajı nedeniyle Iveco tavsiye ediliyor.Ama konfor ve yakıt tüketimi açısından aynı durum sözkonusu değil. Mercedes ve VW konforu ise tartışmaya yer bırakmaz.Ford'un ise konfor bakımından Peugeot,Fiat ve Citroen'in bile gerisinde olduğu söyleniyor.

arkadaşlar bir iveco cift dingille isuzu midibüsün ebatları üç aşagı beş yukarı aynı değilmi

Pejo boxer hakkında bilgisi olana arkadaslarla
bilgi alış verişi yapmak isterim.Kimi arkadas hiç tavsiye
etmiyor nedenleri nedir ne degildir saygılar

Sayın İlkerabi,
Ben 2000 model pejo boxer'ı yeni aldım.Motorunu yaptırmak zorunda kaldım. Bu aşama benim için öğrenme aşaması oldu.Pejo boxer,Fiat docado, citroen jumper hepsi aynı. Nasıl mı? Motor üst silindir kapağı değişmesi gerekiyordu. Hepsi aynı üretim. Hatta iveco nun üst silindir kapağı da. Kupasına (kasa bölümü) gelince onlarda tek yerde üretilip üç ayrı etiketle pazarlanıyor.milimetrik ölçüleri aynı.Kimin elinde ne varsa o en iyisi oluyor.Şasesi olan araç bence en iyisidir.o da iveco dur.diğerlerinde şase yok.Saygılar.

KARAVANDA MOTOR VE BİSİKLET TAŞIYICI MODEL VE ÖRNEKLERİ
http://www.discountramps.com/carriers.htm
Ben çok faydalandım.

Merhaba Arkadaşlar,

Önden ve arkadan çekişe sahip araçlar konusunda (karavancılık açısından) çeşitli yerlerde epeyce şey konuşuldu ve yazılıp çizildi. Yalnız ayrı bir başlık durumunda ve enine boyuna karşılaştırma yapıldı mı bilmiyorum? Bu araçlar, nelerdir? Say deseniz, örneğin ben tümünü sayamam, birkaç tane ancak söyleyebilirim. Avantaj ve dezavantajlar nelerdir? İki tür çekişe sahip araç kullanmış, epeyce deneyimli karavancı var bildiğim kadarıyla. Yapılacak değerlendirmelerin, karavancılığa yeni başlayacak olanlar ile camper/motorkaravan yaptırma&satın alma konusunda karar verme aşamasında olanlar için, ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

Cavid Sezen

Merhaba Cavid bey,
Bu soruya cevap vermek zor. Karavancilik acisindan baktigimizda yol sartlari, aracin icindeki yuk hacmi ve dagilimi gibi etkenler rol oynuyor. 2001 Ducato ve 2004 Jumper kullanan biri olarak onden cekis daha basarili demem mumkun, ama bu benim araclarimin yukaridaki kriterlere gore degerlendirmesidir. Daha cok yurtdisi sitelerde alinan odulleri de dikkate almak lazim. Bir ornek olarak :
Ingiltere'de "which motorcaravan (hangi motorkaravan)" dergisinin 2007 anketi sonucu Ducato 160bg multijet power birinci olmus. Tercih nedeni karavan yapmaya (elektrik tesisati, kesim islemleri, uygun sasi ) en uygun arac olmasi.
Benzer odul ya da istatistikleri arkadaslar paylasacaklardir diye dusunuyorum.
Bence bu konunun "karavan dünyası" 'nda kalmasi daha iyi olurdu diye düşünüyorum, genel olarak aracları değil karavan yapılan araçları konuşuyoruz.
Oguz

Sayın teos,

Bu konunun "karavan dünyası"nda olmasını ben de düşünmüş ve tereddütte kalmıştım. Taşıma konusunda moderatörden yardım isteyebilir miyiz?

Cavid Sezen

Merhaba Cavid bey,
Bir arac onden cekıslı ıse arka tarafda yuk yok ıse veya normal bır yuk varsa avantajdır onden cekıslı,
Tam tersını dusunelım arka tarafda yuk coksa dezavantajdır onden cekıslı arac,

Arkadan cekıslı ıcınde aynı sey gecerlı arka yuklu ıse rahat gıder patı yapmaz bossa yerlerde bıraz ıslaksa Allah kolaylık versın...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri