Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,841

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

Tüm panelvan ve minibüsler yukarı doğru darılır (Eski Magiruslar hariç) böyle olmasıda araçların içine konacak yüksek malzemelerin alttan daha fazla yer tutmalarını sağlayacaktır. Buradan yola çıkarsak en güzeli en genişi sports veya alkovenli yapma karavan ama şehir içi veya dar alanlarda kullanım açısından vede dış cephenin sağlamlığı açısından camperler daha uygun, bir sonraki zamanda araç değiştirecek olsanız bile camper içi malzemelerin bir çoğonu yeni aracınızda kullanabilirsiniz. Ama resimlerinde gördüğümüz yurt dışında yapılmış motokaravanlar 10 üzerinden 15 numara ya arkadaşlar Ülkemizde bunları yapabilecek karavan firmaları yokmu..

Etiketler

karagozlers' Alıntı:
resimlerinde gördüğümüz yurt dışında yapılmış motokaravanlar 10 üzerinden 15 numara ya arkadaşlar Ülkemizde bunları yapabilecek karavan firmaları yokmu..

Bana göre alasını yapabilecek bir firma var. (Alkovanlı, entegre ya da semi-entegre için) Ama uğraştıkları ayrıntı nedeniyle yapmak istemediklerini, kamper yapımına kıyasla çok daha az kar elde ettikleri halde, istedikleri fiyatlar nedeniyle kendilerinin utandığını üreticinin kendisi belirtiyor.

Herkese merhaba,
Emekli olmama birkaç yıl kala , hayalini kurduğum karavanlı yaşama adım atabilmek için hazırlık yapıyorum.
Önce aracı alıp üzerine istediğim özelliklerde bir kabin yaptırmayı planlıyorum
Yaz kış kullanabileceğim bir alkovenli karavan için en uygun araç , marka ve model konusunda öneri ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygı ve sevgilerimle,

ADAC' nin 2009 arıza istatistik tablosu:

Otomobil kulübü ADAC nin 2009 arıza istatisliği van lar için olsada VW Transporter, Fiat Ducato ve Ford Transit panelvanları ile bazlarının ayni olduğu düşüncesi ile parelellik kurulması açısından aşağıdaki notları gönderiyorum.

MODEL 2004 2005 2006 2007 2008 2009

VW Transporter 3 3 3 2 3 4

Fiat Ducato 3 3 4 5 5 4

Ford Transit - - - 5 5 5

Not (1-5) büyüdükçe arıza sayısı artıyor !

Kaynak: http://www.adac.de/infotestrat/unfall-schaeden-und-panne/pannenstatistik/pannenstatistik_detailergebnisse_2009/pannenstatistik_grosse_vans.aspx?ComponentId=41110&SourcePageId=47921

karagozlers' Alıntı:
Sayın Hauldun bey gerçekten öneriniz için teşekkür ederim hani bilinen çok meşhur bir söz var 2 gönül bir olunca samanlık seyran olur diye söylenilenlerin önerilenlerin hepsinin uygun bir tarafı var benim 1. tercihim alkovenli karavan ama dış cephesinde kullanılan malzeme ne kadar uygun ve güvenli onu bilmiyorum sonra en genişinden ve uzunundan minibüs alıp iç dizaynını yaptırmak ve yurt içinde çekme karavan ile beraber kullanmak yurtdışına çıkışta minibüs camperı kullanmak. Karar vermek güç daha önceden deneyimimde yok evet önerdiğiniz casavan'dan araç kiralama işini ilk buluşmada yapacağım sağolsun Çağrı kardeşimiz ile tanışmamızda bize her türlü kolaylığı sağlayacağını söyledi. Ama ben kendi karavanım olduğunda yanıma bir sürü malzeme bile alma şansına sahibim kiralık karavan ile seyahat esnasında ise sadece yanıma en fazla 1 çanta eşya alabilirim.Çünkü en fazla 1 hafta.

Size elimizden geldigince yardimci olmak isteriz. Sizin gibi karavan yaptirmayi dusunen birkac musterimiz deneme amacli olarak kiralama yapti. Genel olarak memnuniyet duymus olmalari bizleri de oldukca memnun etmektedir, ayrica kendi yaptiracaklari araclar icin de kisisel zevkleri dogrultusunda tespitlerde bulunmalarina da olanak saglanmis oldu.

camper yapmak için panelvan mı almamız gerekiyor? birde transporter alırsak gezilerde rahat olur mu? ve bozuk yollarda da ilerleyebilir mi? amaç yaylaya çıkıp kamp yapmak!

şuan sıfır bir t5 alsak camper yapmak için ne gibi masraflar yapmamız gerekiyor?(ruhsat-yapım maliyeti vs.) birde bu yaptığımız camper'i şehir içi kullanabilir miyiz? yapacağımız araç panelvan mı olmak zorundadır? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. sorular hakkında tam bir cevap bulamadığımdan dolayı sordum.

5 yaşından küçük aracı camper yapmak isterseniz, %84 extra ÖTV ödersiniz yani kasko değerinin %84'ünü..5 yaşından küçük aracı camper yapmak pek akıl karı iş deyil, diğer masraflar devede kulak, t5 camlı van'ın fiyat 50.000 TL civarı, 45.000 TL camper yapma vergisi ödersiniz..Araç 5 yaşından büyükse, camper yapma vergisi yok...

Ruhsatı fabrikadan motokaravan olarak çıkan araç yokmu?

atiladi' Alıntı:
5 yaşından küçük aracı camper yapmak isterseniz, %84 extra ÖTV ödersiniz yani kasko değerinin %84'ünü..5 yaşından küçük aracı camper yapmak pek akıl karı iş deyil, diğer masraflar devede kulak, t5 camlı van'ın fiyat 50.000 TL civarı, 45.000 TL camper yapma vergisi ödersiniz..Araç 5 yaşından büyükse, camper yapma vergisi yok...

vergi dilimi olarak "panelvan ve motorlu karavan" olarak geçiyor yinede 45.000tl gibi bir rakam alıyorlar hea.. yok bu devlette geziyede çıkılmaz. herşey vergi oldu yaa. devletten gideceğim yurt dışına onun bile vergisi var. yuh diyorum başka birşey diyemiyorum.. bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Devlet ile hükümeti bir birine karıştırmayın, devlet bizlerin oluşturduğu topluluğun yarattığı bir organizasyon, kuralları koyan ve kötü yolda kullanan ise hükümetler, toplanan vergilerin %67 sinin dolaylı vergiler yoluyla toplandığı bir ülkede yaşıyoruz, kurallardan şikayet ediyoruz ama değiştirmek için ne yapıyoruz; hiç..insanlar bir gün ucunun kendilerine dokunacağını düşünemedikleri için yıllarca bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesi ile hayatını sürdürdüğü için, bir gün kendilerinede dokunabiliyor, ve şikayetler başlıyor, devletler sosyal topluluklar olabilirse hiç bir hükümet böyle anlamsız uygulamalar yapamaz, itirazlar olmayınca, bizede müstehak oluyor..Postacı bile kapıyı bir kaç kez çalıyor, duyabilen görebilene, genel seçimler 12 haziran 2011....

haklısınız devlet ile hükümeti karıştırdım.. sorun hükümette...

Saygılarımla CAN...

Iyi de 5 yasindan buyuk T5 yokmu? 2004-5 2006 oluyormu 5 yasindan buyuk mu kabul ediliyor 200 bilmiyorum. T5'lerin bir diger avantaji ; PSA grubu ve ford marka panelvanlar hep ticari amacli ve km yapmak icin aliniyor. Ilk yil en az 70-80 bin km yapiyorlar. 2.elde panelvanlarin %80'i ticari omrunu tamamlamis masraf cikardigi icin elden cikarilanlar.(Temizini bulamazsiniz demiyorum sadece cok daha zor ve temiz diye alip kaziklanma ihtimaliniz cok daha yuksek) Ama VW T5'leri evsel amacli kullananlar filan daha cok. T5'lerin az km'li uzerine titrenmislerini bulmak cok daha kolay

Devletin işlevlerini yerine getirmesi için maddi olanakların önemi ortada .
Vergi sistemi çağdaş kriterlerle çalışamayan ülkelerde ki bu nokta devletten de vergi mükelleflerinden de kaynaklanabilir, devlet bütçesinde dolaylı vergilerin oranının dolaysız vergilere göre daha yüksek olduğu biliniyor. Hükümetlerin dolaylı vergilerde, politik olarak savunabildikleri alanlarda, en az uğraşı ile en yüksek gelir elde edebilme aracına başvurmaları istisnasız herzaman rasladığımız bir mekanizma.
Sanırım buraya kadar hemfikiriz.

Ama bence sorunun politik boyutu kadar soğukkanlılıkla teknik boyutu üzerinde düşünmekte de fayda var.

Bana göre; 2006 da yapılan düzenlemede VIP araclarının haklı olarak ayrı katagoride sınıflandırılmasında, karavanların özel durumuna bilgi eksikliği yada lakait yaklaşım ve belkide nitelendirilme zorluğu nedeniyle ama sonuçta gerekli ciddiyetle yaklaşılmamış.

Düsüncemi; U. Orhan , Antalya K.K.D.Bşk. nının yazdıkları:

Bu konuda sanırım %84 oranında bir vergiyi uygun gören merciye durumu yalnış algılanmış olarak aksettirildiği için bu tür bir uygulama tatbik ediliyor..Her motokaravanın mutlaka VIP özelliğinde olmadığını bu vergiyi koyanların bildiğini sanmıyorum..Onların örnek olarak kabul ettiği bir motokaravan örneğinin olduğuna da inanmıyorum ya da içimden inanmak gelmiyor.. „

ve bir karavan yapımcısının söyledikleri:

„ÖTV Daire Başkanlığı 2006 yılında ne yaptıysa, şu anda kendileri de çözemiyor. Eğer aracın eskiliği 5 seneyi doldurmuyorsa %84 vergi koyuyorlar. „

destekliyor diyebilirim.

Unutmamamız gereken bir nokta, kanun taslakları bildiğim kadar, genellikle bakanlıklarda çalışan memur hukukçular tarafından hazırlanıyor. Inanın ben almanyada, en azından mesleğimde, meclisten geçtikten sonra uygulamada oldukça sorunları çıkan birkaç kanuna şahit oldum. Bu kanunlardan biri 4 seneden beri hala başımızın derdi. Ayrıca bu kanun, bizim meslek odasının iştirakleri ile de hazırlandı. :-\

Burada hiçbir hükümeti korumak şeklinde bir yaklaşımım olmadığını tekrar etmek isterim, zaten burası yeride değil, söylemek istediğim;
sorunun teknik olabilme olasılığı bence gözardı edilmemeli .

Doğru teşhis, doğru tedaviye yol açar.
Tabii hastanın, tedaviyi isteyip istememe özürlüğünüde, unutmayalım. ;)

ya bence buradaki sorun şu; şimdi araçlar vip olarak geçince Herkes bunu ZENGİN insan olarak algılıyor. bence ilk önce bunu değiştirmek gerek. Sonuçta zenginlikle alakası olmayan bir konu sadece kimi insan sigara alkol içir kimi insan gezmesi seçer...

Saygılarımla CAN...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri