Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,870

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

Teşekkür ederim zaman ayırdığınız için vaz geçiyorum :(

Etiketler

motokaravanların trafik sigortası ne kadar oluyor ?

gemlikli' Alıntı:
motokaravanların trafik sigortası ne kadar oluyor ?

Merhaba gemlikli,

trafik sigortası için aşağıdaki linki incelerseniz çok çeşitli karavanların sigorto bilgi ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Selamlar.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25659.0

teşekkürler güngör
şiteyi yeni keşfettim ve yeni yenii tanıyorumm ve daha çok soracak şeylerimm var bıkmazsınız umarım benden :smiley:)

Herkesi selamlıyorum.

Bu başlıkta da var mıydı tam hatırlamıyorum, ama birkaç yerde okudum; işin duayeni olan arkadaşlar transitleri önermiyorlardı. Fiyatının pahalılığı vs. dışında, kasa ile ilgili bir sorundan söz edilmişti. Hatta bir arkadaşımız ölçmüştü de. Kasanın tabandaki mesafesiyle tavandaki mesafesinin çok farkettiği.... Bunun da iç müştemilatı yerleştirmede sıkıntı doğurduğu....

Geçen gün biraz satıcı dolaştım. 10 m3'lük transitleri (330 S) inceledim. (Not: bu 330 S ler galiba 9 m3 filan. ben 10 diye yuvarladım) 350 E'ye de baktım (12 m3) Eski modellerde (tam yıllarını bilemeceğim) tavan taban en/mesafe farkı gerçekten var. Fakat 330 S ve 350 E (yüksek tavan) olanlarda bu mesafe farkı yok. Tavandaki mesafe çok da daralmıyor. Sadece 330 ların yüksekliği galiba 1.70 civarı (Ölçmedim de boyumdan tahmin ettim)

Bu şartlar altında acaba yeni kasa transitten, özellikle 330 S ve 350 E'den karavan olmaz mı?

İnceleyenlerin fikrini almak isterim.

Şayet ducado veya master'dan birkaç bin lira pahalı olursa transit onlara tercih edilmez mi?

Yakıt farkı nedir acaba? Bilgisi ve fikri olanlardan bilgi edinmeyi dilerim.

Ford, Mercedes, VW, Iveco, Renault gibi, boyut acisindan kisitli araclarin Türkiyede göreceli dislanmasini anlamakla beraber, bu guruba planlama acisindan ise haksizlik edildigi kanisindayim.

Araclarini kendisi yapanlarda:
a. marka üreticilerinin planlarini baz alma egilimi,
b. kullanilim alanlarini yeteri kadar cok amacli planlamamak ve o alanlarda harcanan zamanla uyumlu hale getirmemek,
c. gecelemelerin %90 indan fazlasinin 2 kisilik oldugu gercegini göz önüne bulundurmamak,
d. ev gereksinimlerinin karavandada tavissiz karsilanma istegi, sıklıkla dikkati ceken ve böylelikle alan kullanimini kisitliyabilen hususlar.

Asagidaki link yüzde yüz olmasada ne demek istedigimi belki daha iyi anlatiyor.

http://www.campingbusausbau.de/index.html

Not. 4. sayfadaki 3 boyutlu plan diger sayfalardaki uygulamayi gösteriyor.

olguncandan' Alıntı:
Herkesi selamlıyorum.

Bu başlıkta da var mıydı tam hatırlamıyorum, ama birkaç yerde okudum; işin duayeni olan arkadaşlar transitleri önermiyorlardı. Fiyatının pahalılığı vs. dışında, kasa ile ilgili bir sorundan söz edilmişti. Hatta bir arkadaşımız ölçmüştü de. Kasanın tabandaki mesafesiyle tavandaki mesafesinin çok farkettiği.... Bunun da iç müştemilatı yerleştirmede sıkıntı doğurduğu....

Geçen gün biraz satıcı dolaştım. 10 m3'lük transitleri (330 S) inceledim. (Not: bu 330 S ler galiba 9 m3 filan. ben 10 diye yuvarladım) 350 E'ye de baktım (12 m3) Eski modellerde (tam yıllarını bilemeceğim) tavan taban en/mesafe farkı gerçekten var. Fakat 330 S ve 350 E (yüksek tavan) olanlarda bu mesafe farkı yok. Tavandaki mesafe çok da daralmıyor. Sadece 330 ların yüksekliği galiba 1.70 civarı (Ölçmedim de boyumdan tahmin ettim)

Bu şartlar altında acaba yeni kasa transitten, özellikle 330 S ve 350 E'den karavan olmaz mı?

İnceleyenlerin fikrini almak isterim.

Şayet ducado veya master'dan birkaç bin lira pahalı olursa transit onlara tercih edilmez mi?

Yakıt farkı nedir acaba? Bilgisi ve fikri olanlardan bilgi edinmeyi dilerim.

Sayın "olguncandan", her tür panelvandan kamper yapılabilir. Önemli olan, sizin gereksinimlerinizi karşılayıp karşılayamaması. Fiat Doblo'dan (küçük ticari araçlar), 17 m3 panelvanlara değin çok geniş bir yelpaze mevcut. Dediğim gibi, size bunların içinden hangisi hitap ediyor... :smiley: ;)

Bir diğer konu da, yaptığınız/yapacağınız/yaptıracağınız kamperi, birgün satmak durumunda olursanız, genel kabul görmeyen ölçü ve planlar, sorun yaratabilir... :-\

Cavid Sezen

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Ford, Mercedes, VW, Iveco, Renault gibi, boyut acisindan kisitli araclarin Türkiyede göreceli dislanmasini anlamakla beraber, bu guruba planlama acisindan ise haksizlik edildigi kanisindayim.

Araclarini kendisi yapanlarda:
a. marka üreticilerinin planlarini baz alma egilimi,
b. kullanilim alanlarini yeteri kadar cok amacli planlamamak ve o alanlarda harcanan zamanla uyumlu hale getirmemek,
c. gecelemelerin %90 indan fazlasinin 2 kisilik oldugu gercegini göz önüne bulundurmamak,
d. ev gereksinimlerinin karavandada tavissiz karsilanma istegi, sıklıkla dikkati ceken ve alan kullanimini kisitliyabilen hususlar.

Asagidaki link yüzde yüz olmasada ne demek istedigimi belki daha iyi anlatiyor.

http://www.campingbusausbau.de/index.html

Not. 4. sayfadaki 3 boyutlu plan diger sayfalardaki uygulamayi gösteriyor.

Bu çok güzel değerlendirmeye katıldığımı belirtmeliyim; teşekkürler Mesut Bey. :smiley:

Cavid Sezen

Karavanda önemli olan Ölçü ve Taşıyabileceği KG dır....Karavan dönüşümü yapacağınız aracın kargo bölümü ölçüleri ve taşıma kapasitesi 6 ölçü ile tanımlanır, düşündüğünüz aracın bu tanımları, aşağıdaki örnekdeki araçlardan en az 3 tanesi daha iyi ise her marka araç karavan olabilir...

Eski kasa PSA (ducato-jumper-boxer)
10m3 E:181cm , B:280cm , Y:189cm Araç kg: 1850kg, İstiap haddi: 3300kg, karavan yükü: 1450kg
12m3 E:181cm , B:336cm , Y:189cm Araç kg: 1950kg, İstiap haddi: 3500kg, karavan yükü: 1550kg

Yeni kasa PSA (ducato-jumper-boxer)
11.5m3 E:187cm ,B:312cm , Y:193cm Araç kg: 1925kg, İstiap haddi: 3500kg, karavan yükü: 1575kg
13m3 E:187cm , B:370cm , Y:193cm Araç kg: 1975kg, İstiap haddi: 3500kg, karavan yükü: 1525kg
15m3 E:187cm , B:407cm , Y:193cm Araç kg: 2060kg, İstiap haddi: 3500kg, karavan yükü: 1440kg
17m3 E:187cm , B:407cm , Y:217cm Araç kg: 2090kg, İstiap haddi: 3500kg, karavan yükü: 1410kg

Atilla abi teşekkürler bilgiler için geçenlerde 13m3 yeni kasayı inceledim benim ihtiyaçlarıma cevap verecek bir araç Allah kısmet ederse ileride yeni nesil PSA 13m3 panelvandan karavana dönüşüm yapmak istiyorum.

Atilla bey, bu kıymetli bilgiler için teşekkür ediyorum tekrar. hemen kopyalıyorum Karavan klasörüme....

Cavid bey, elbette her araç karavana çevrilebilir. Bunun çok çeşitli örneklerini burada ve diğer ilgili mekanlarda gördüm.

Lakin benim sorunum şu: Yaşama ortamının normal boyutlarda olduğu, müştemilatın güzelce yerleştirilebileceği, fazla yüksek ve uzun olmayan bir araç... (Bilindiği gibi, aracın boyutları büyüdükçe hareket serbestiyeti kısıtlanıyor, bu yüzden) Atilla Beyin verdiği bilgilerle ve incelemelerimle 10 m3 Ducadoya kafam çok yattı. Fakat transitin ducadodan daha kemikli olduğunu düşündüm veya öyle bir izlenim var.... Daha önemlisi, Ducado transitten daha yüksek.... Boyunu bilmiyorum.

"Acaba ducadodan daha az yüksek olup iç mekan kullanımı bakımından aynı avantaja sahip başka bir araç var mı?" Arayışımın nedeni o.

olguncandan' Alıntı:
Lakin benim sorunum şu: Yaşama ortamının normal boyutlarda olduğu, müştemilatın güzelce yerleştirilebileceği, fazla yüksek ve uzun olmayan bir araç... (Bilindiği gibi, aracın boyutları büyüdükçe hareket serbestiyeti kısıtlanıyor, bu yüzden) Atilla Beyin verdiği bilgilerle ve incelemelerimle 10 m3 Ducadoya kafam çok yattı. Fakat transitin ducadodan daha kemikli olduğunu düşündüm veya öyle bir izlenim var.... Daha önemlisi, Ducado transitten daha yüksek.... Boyunu bilmiyorum.

"Acaba ducadodan daha az yüksek olup iç mekan kullanımı bakımından aynı avantaja sahip başka bir araç var mı?" Arayışımın nedeni o.

Konfor ve hareket yeteneği, biri diğerinin karşıtı iki kavram; biri artıyorsa, diğeri eksilir. İkisi biraraya hangi ölçülerde getirilecek, bu da yine kişiden kişiye, gereksinime göre değişecektir.

Araçların boyutlarını iyice araştırın; "Ducato, Transit'ten daha yüksek" diyorsunuz; hangi Transit'ten acaba? Ducato'da birkaç model var ama Transit'te gani!... Bu nedenle, marka ve model birlikte yazılırsa, karışıklık olmaz. ;)

Arkadan itişli (Örneğin Transit) bir araç ile önden çekişli (Örneğin Ducato) bir aracı aynı kategoride değerlendirmemek gerek. Bunda da, birinin artısı, diğerinin eksisidir. Bu konu, daha önce de konuşulmuştu. Bunda da neye gereksindiğimiz, seçimimizi belirleyecektir.

Aramanızı sürdürün, sürdürün ki kafanızda tereddütleriniz kalmasın. Askerlerin beğendiğim bir sözü vardır: "Yığınakta yapılan yanlış, savaş süresince sürer gider." :smiley: ;)

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
....hangi Transit'ten acaba? Ducato'da birkaç model var ama Transit'te gani!... Bu nedenle, marka ve model birlikte yazılırsa, karışıklık olmaz. ;)

Hayrlı bayramlar cavid bey.

Yukarıda yazmıştım. Transit 330 S ve 350 (Galiba E) Transitte 300 alçak tavanmış, 330 ve 350 yüksek tavan. :D

Merhaba Atilla bey, :smiley:

Sanirim "Karavanda önemli olan Ölçü ve Taşıyabileceği KG dır" derken, "Karavanda tek önemli olan Ölçü ve Taşıyabileceği KG dır" demek istemediniz.

Yoksa sizin sinekten yag cikaran cözümlerinizi bildigimizden, en büyük haksizligi yine kendinize etmis olursunuz. ;)

Hemfikiz ki; ayni oranda kapitalle ticarete atilan iki is adaminin belli bir süre sonra farkli yerlerde olmasi gibi, karavan yapiminda bilgi, tecrübe,hayalgücü ve olanaklar göz ardi edilmeyecek kadar önemli rol oynuyorlar. Yasam alanlarinin bu cercevede planlanmasiyla 10m² lik panelvandan bazilarinin 13m² hatta 15m² karavandan elde edemiyecegi rahatlik yakalanabiliyor, ama siz sanirim soruyu yalnizca cikis noktasi olarak degerlendirdiniz. Aslinda tread in konusu da o.

Ruhani, huzurlu bir kurban bayrami ve neseli bir cumhuriyet bayrami dileklerimle. :smiley:

Tabiki campere uygunluk bu kadar basit deyil, konunun daha bir çok açılımı var, bunları kamplarda dostlar ile detayları ile paylaşıyoruz, burada bütün sebepleri yazamıyoruz, örneğin planlara göre cam açarken kirişlerin uygun yerlerde olup olmadığı, konsoldan vitesli araçlar ile yerden çakma vitesli araçlarda şöför koltuğunun döndürülmesindeki sorunlar, tamir masrafları, aracın temel bütcesi, genel eğilimlerin piyasa oluşturması, iç eğrilerini artık ezberlediğimiz araçlarda çalışma ve çözüm üretme avantajlarımızı vb. bir çok sebep araç seçimini etkiliyor...

atiladi' Alıntı:
.......konsoldan vitesli araçlar ile yerden çakma vitesli araçlar.....

Atilla beyden öğreneceğim çok şey var. ;D Tabii sadece teorik bilgi olacak, pratiğe uygulamam söz konusu değil/olamayacak.

Şu vites yeri konusunu daha önce düşünmüştüm; pek biyerde rastlayamayınca "işte dikkatten kaçan bir nokta" demiştim ama, yanılmışım. ;D Bunu da düşünmüşler. Bana düşünecek bişey kalmamış. ;D ;D

Konsoldan vitesli araçları daha çok tutuyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri