motokaravan kullananlar için yaşam aküsü araç aküsü sorunsuz baglantı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dedicated Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,373

dedicated

Kamp I
Yer
ankara
BU BİR SATIS İLANI DEGİLDİR !!
selamlar
elimde Orion marka mbr 70 modelinde bir regulator var asagıda fotolarını veriyorum çalışma prensibi soyle kontak açıldıgında iki akuyu birleştiriyor eger yaşam akunuz dolu ise sarzı kapatıyor ara şalter veya surekli kontrol etmeniz gerekmiyor bos akü dolu akünün akımını çekmiyor vs.
kendim küçük bir çekme karavan kullanıcagım ve akumu aractan sarz etmicegim için bu cihaza ihtiyacım yok cekme karavanlarda aradaki sarz mesafesini kablo ile kapamak bir hayli maliyetli oluyor malum !
eger ihtiyacı olan varsa ÜCRETSİZ verebilirim

Resim 015

Resim 016

Etiketler
Ynt: motokaravan kullananlar için yaşam aküsü araç aküsü sorunsuz baglantı

Eski bir alet olsa gerek, üzerinde 70 yazdığına göre 70-72 amp'lik iki aküyü kontrol etmek için sanırım....
Şimdi bu işi yapan akü izolatörleri var, akü sayısına göre çıkışları var, 2-3-4 akü bağlanabiliyor, akülerin aynı amperde olmaları gerekiyor vede izolatör alınırken akü amperine göre alıyor...Karavanlarda genelde 150-200 amp aküler kullandığımız için 200 amp izolatörün yaklaşık fiyatı koyu mavi olan 300TL, açık renk olanı 550TL, bu aletler oldukca pahalı aletlerdir....

Izolatr 1

Izolatr 2

açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler atilla bey bu sayede ihtiyacı olan daha net karar verecektir eminim

İhtiyaçtan değil ama inceleme amacıyla alabilirim. Cihazın analizini ona göre yapabilirim. :smiley: [SIZE=78%] [/SIZE]

dedicated' Alıntı:
selamlar
elimde Orion marka mbr 70 modelinde bir regulator var asagıda fotolarını veriyorum çalışma prensibi soyle kontak açıldıgında iki akuyu birleştiriyor eger yaşam akunuz dolu ise sarzı kapatıyor ara şalter veya surekli kontrol etmeniz gerekmiyor bos akü dolu akünün akımını çekmiyor vs.
kendim küçük bir çekme karavan kullanıcagım ve akumu aractan sarz etmicegim için bu cihaza ihtiyacım yok cekme karavanlarda aradaki sarz mesafesini kablo ile kapamak bir hayli maliyetli oluyor malum !

Ne güzel ve paylaşımcı bir düşünce. İkinci alternatör taktırmasaydım ben talip olurdum. İhtiyacı olan birisi çıkacaktır, eminim. Bu güzel düşünceniz için teşekkür ediyorum.

TA2RX' Alıntı:
Ne güzel ve paylaşımcı bir düşünce. İkinci alternatör taktırmasaydım ben talip olurdum. İhtiyacı olan birisi çıkacaktır, eminim. Bu güzel düşünceniz için teşekkür ediyorum.

Bekir Kardeşim,
Taktırmış olduğun 2.alternatör için açıklamalı bilgi verebilir misin?Bende araçtaki klima gazı devridaim pompasını ve araç üstü klimayı söktüm,yerine Alternatör taktırmayı düşünüyorum.Artı ve eksileri neler olacak?
Teşekkür ederim.

Benim temel dertlerimden birisi afet haberleşmesi olduğu için her konuda olduğu gibi enerji konusunda da bütün sistemleri yedekli / alternatifli yapmak neredeyse saplantı halinde. Bu yüzden sistemin beslenebileceği kaynakları mümkün olduğunca çeşitlendirmek derdindeydim. Sonuçta hem güneş paneli, hem 220V (gerekirse jeneratör ile) hem de ilave alternatör ile şarj yoluna gittim.

Ama işin sonunda (biraz da yediğim kazıklardan dolayı) toplam maliyeti fazlasıyla yüksek oldu. Bu yüzden sıradan kullanıcı için önerim, ikinci bir alternöter alternatifine benim gibi 750 TL bayılmak yerine, güneş paneli sistemine fazladan bir panel ilavesine ya da belki fazladan bir ya da bir kaç aküye yatırım yapmak olur.

Ynt: Motokaravan Kullananlar İçin Yaşam Aküsü Araç Aküsü Sorunsuz Baglantı

Arkadaşlar güzel konuları açıklıyorsunuz,ilgimi çekti özellikle TA2RX Bekir Kemal Ataman çağrı kodunu görünce tedbirli bir arkadaş tebrik ederim öncelikle.Enerji ihtiyacımızı(elektrik) özellikle zor zamanlarda daha iyi anlıyoruz,karanlıkta kalmamız veya cihazlarımızı kullanamaz duruma düşmemiz gibi.2 alternatör çok iyi bir seçim motor ve servis bataryalarını ayrı şarjı.Çoklu şarj sistemlerine sahip olmamız özellikle deniz tekne donanımları için daha da önemli.
Sisteme ilave edilecek batarya veya batarya gruplarının aynı özellikte olması AGM - GEL kapasitelerinin,yapılarının,dengeli şarj,dengeli yükleme gibi şartlarının yerinde olması gerekir.Son zamanlarda GEL veya AGM tip aküler klasik alternatör ile şarj yapılmaktadır AGM ve GEL akülerin şarj karakteristikleri farklıdır..Çoklu şarj sistemlerinde
a) Araç alternatörü
b) Güneş panelleri
c) Rüzgar jeneratörü
d)Şebeke üzerinden redresör ile
e)Mobil yakıtlı tip jeneratör v.b
Batarya şarj kesici sistemlerimizin iyi olması gerekmektedir.Devreye bağlayacağınız isalatorler üzerinde gerilim düşümünü iyi ölçerek şarj sırasındaki gerilimi O sisteme uygun voltaja getirmekle olacaktır.12 volt bir bataryanın AGM bataryada 14.4 volt gibi
Paylaşımlarınız için teşekkür ederim

güzel bilgiler.paylaşım için teşekkürler.lazım olur düşüncesi ile takip.

dedicated' Alıntı:
selamlar
selamlar .
3 günden beri bende bu konu üzerinde araştırıp hangisini daha faydalı olacağı konusunda fikir ediniyordum..işin açıksacı böyle bir cihazı alma arefesindeyken ..böyle şık bir davranışla karşılaşmam beni çok memnun etti..cömertliğiniz için teşekkür ederim..yanlış anlamazsanız ben talip olabilirim..tabi gecen süre içinde başka bir dosta söz vermediyseniz şayet...teşekkür ederim..sevgiyle kalın..

Slm Arkadaslar ben yurtdisindan (Hollanda dan) araniza katiliyorum ismim Arif formda yeniyim kendime bir motokaravan yapmaktayim icinde 230v 65 W lik bir absorbe sistem mini buzdolabı ve 230v 40w led tv koymak istiyorum
Size bir ciyaz hakkinda danisacaktim

Özellikler WAECO PerfectCharge DC 08
Giriş Voltajı 12 Volt DC
Voltaj Giriş Aralığı 8 – 16 Volt DC
Çıkış Akımı 8 A
Çıkış Voltajı 14,2 Volt DC ±0,1 Volt
Verimlilik % 87'ye kadar
Dalgalanma & Gürültü 20 mA
Ölçüler (G x Y x D) 115 x 70 x 100 mm
Ağırlık 0,75 kg
Kalite Özellikleri Galvanik izoleli çıkış voltajı, geniş voltaj giriş aralığı, yüksek hassasiyetli çıkış voltajı

Bu ciyaz yolda benim yasam akusunu sarz etmeye yetermi birde aldigim yasam akusu Leisure Battery 12v 75 Ah 20 saat yaziyor
bu aku yasam akusu icin uygunmu benim tv ve buzdolabimi assagi yukari kac saat idare eder
Yardimci olacak arkadaslara simdiden tesekurler Saygilarimla

Arif Bey hoşgeldiniz,

hemen unutmadan bende size sorayım. Hollanda´da laleler ne zaman açıyor?

Yolda giderken yaşam aküsünü benim karavanda motorun alternatörü şarj ediyor. Alternatörün gerilimi 14,2-14,4volt. Sigara yakacağına takılı voltmetre bunu gösteriyor ve WAECO PerfectCharge DC 08`ye ihtiyac duymuyorum.
Umarım forumda "WAECO PerfectCharge DC 08" hakkında bilgi verenler olacaktır.

Absorbe buzdolabı ve televizyonun beraberce saatte 105 Watt elektriğe ihtiyacı var, bu da yaklaşık saatte 9 amper demektir. Akünüz 20 saatte boşaldığında 75 amper verebiliyor. 4-5 saatte boşalırsa bu miktar azalır. Ayrıca aküyü, uzun ömürlü olması için, yüzde ellinin altında boşaltmamakta fayda var. Böylece akünüzden alabilceğiniz elektrik 30-35 amper civarında olsa gerek. Bu hesaba göre buzdolabı ve televizyonu ancak 4 saat çalıştırabilirsiniz.

Merhaba Arif Bey. 8A akü şarj cihazınızın yetersiz kalacağı görülüyor. Absorbe buzdolapları elektriği de resmen "absorbe" ederler. Buzdolabınız 12V'da 65W olduğuna göre 5.4A çeker. Hatta 13.8V verdiğinizde 6.22A çekecektir. Şarj cihazınız 8A verebildiği için geri kalan 1.77A akünüzü çooook uzun zamanda dolduracaktır. Tavsiyem, buzdolabınıza ayrı bir hat çekip araç çalışıyorken doğrudan alternatör çıkışıyla beslemektir. Bu durumda akü şarj cihazınız akünüzü 8A ile dolduracaktır. Kamp yaparken elektrik alamıyorsanız gaz ile çalıştırmanız gerekir.

Akdeniz45' Alıntı:
Arif Bey hoşgeldiniz,

hemen unutmadan bende size sorayım. Hollanda´da laleler ne zaman açıyor?

Yolda giderken yaşam aküsünü benim karavanda motorun alternatörü şarj ediyor. Alternatörün gerilimi 14,2-14,4volt. Sigara yakacağına takılı voltmetre bunu gösteriyor ve WAECO PerfectCharge DC 08`ye ihtiyac duymuyorum.
Umarım forumda "WAECO PerfectCharge DC 08" hakkında bilgi verenler olacaktır.

Absorbe buzdolabı ve televizyonun beraberce saatte 105 Watt elektriğe ihtiyacı var, bu da yaklaşık saatte 9 amper demektir. Akünüz 20 saatte boşaldığında 75 amper verebiliyor. 4-5 saatte boşalırsa bu miktar azalır. Ayrıca aküyü, uzun ömürlü olması için, yüzde ellinin altında boşaltmamakta fayda var. Böylece akünüzden alabilceğiniz elektrik 30-35 amper civarında olsa gerek. Bu hesaba göre buzdolabı ve televizyonu ancak 4 saat çalıştırabilirsiniz.
Akdeniz dostum,
Benim aracimdada yasam akusunu besleyen ikinci alternatorum ve 300amper AGM akum var. Tum arac icinde calisan ekipmanlarim 12volt. Ortalama 100/150klm yol yaptigim zaman enerji ihtiyacimi 4 gun sure ile karsiliyor, durdugumuz yerde kalamiyor nasil olsa gezginiz,selamlar

Huseyin ,Ferhat ve Seyfettin bey verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkur ederim

Huseyin bey bu arada Unutmadan Laleler hollandada acti Geleneksel açılış-kapanış tarihleri her yıl 22 mart-22 mayıs tarihleri arasında olan Keukenhof, aynı zamanda dünyanın en büyük çiçek bahçesi konumunda.

Benim buzdolabi 230v 65 Watt sadece uzun yolda Turkiyeye kara yoluyla giderken (iki gece aracta konaklama toplam 3 gun 3150 Km) kullanmayi dusunuyorum tv de 230v 40Watt sanirim bunlari 500w 230v degerinde bir inverter ile beslemeyi dusunuyorum
PerfectCharge DC 8 Amper 12 Volt - 12 Volt DC Şarj Cihazi yasam akusune surekli bagli durumda ve sarj ediyor olacak. Yasam akusude invertera bagli durumda ,
Gercekten bu konulara yabanciyim size sordugum sorular biraz tuhaf gelebilir kusura bakmayin ben buzdolabini ve tv yi sehir halinde kullanirken inverter hem akuden hemde DC 8 Amper 12 Vol sarj ciyazindan beslenecegi icin Aku daha uzun sure dayanmazmi ? Yada bu PerfectCharge DC 8 Amper Sarj ciyazi sadece akuyumu doldurmayami yariyor? 12volt girisli 500w 230v cikisli infertera hic katkisi olmayacakmi?
Umarim fazla karisik olmamistir degerli bilgileriniz icin simdididen tesekkur ederim .

DreamTurk' Alıntı:
.......

ben buzdolabini ve tv yi sehir halinde kullanirken inverter hem akuden hemde DC 8 Amper 12 Vol sarj ciyazindan beslenecegi icin Aku daha uzun sure dayanmazmi ? Yada bu PerfectCharge DC 8 Amper Sarj ciyazi sadece akuyumu doldurmayami yariyor? 12volt girisli 500w 230v cikisli infertera hic katkisi olmayacakmi?

......

Arif Bey merhaba,

benim gözümden kaçan bir noktayı Ferhat Bey (fsirin) detaylı açıklamış.

Seyir halindeyken televizyonu kullanmak istediğinizi doğru anladıysam, WAECO PerfectCharge DC 08´in aküye verdiği 8 amper buzdolabıyla televizyonun ihtiyacını karşılamaz. Seyir halindeyken akünüz dolacağı yerde boşalır. Sizin, Ferhat Beyin tavsiye ettiği gibi motor çalışırken buzdolabını doğrudan alternatöre bağlamanız en iyisi.
Mola verdiğinizde veya gecelerken buzdolabını mutlaka gazla çalıştırmanız gerekir. Absorbe buzdolabının termostatı olmadığı için devamlı çalışır ve çok elektrik yakar.
Karavan dururken televizyonun yanısıra buzdolabı da elektrikle çalışırsa yukarda yazdığım gibi yaşam aküsü 4 saatte boşalır.
Eğer karavanınızda gaz tesisatı yoksa kendinize bir kompresörlü buzdolabı almanızda fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR