Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 272
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 251,552

yasiko

Kamp III
Yer
İstanbul
Ducato konusunda bilgili arkadaşlar,

Motor, yürür aksamında,fren,amortisör,makas vs. ne kadar bir masrafla toplanır.

Hangi modellerde hangi özellikler vardır. Mesela ABS vb. gibi.

Önerileriniz nelerdir ?

Etiketler
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

yasiko' Alıntı:

Önerileriniz nelerdir ?

Ahmet Bey;

"Ducato", bu gidişle "karavancıların ulusal aracı" olmaya doğru gidiyor. Bu konu, ayrı bir başlıkta tartışılsa daha iyi olmaz mı? Burada kaynayıp gitme durumu olabilir...

Esen kalın.
Cavid Sezen

Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

yasiko' Alıntı:
Önerileriniz nelerdir ?
Ahmet bey biliyorsunuz ducatoları bayağı bir araştırdım

ducato= donanımlarında abs ve kilima çok nadir, en donanımlısında(2003-2006) dinamik modeli hız sabitleme,elektirikli ayna,sis farı, arka fren disk
jumper= abs çoğunlukla(2003-2006) standart ama hız sabitleme ve diğer donanımlar yok denecek kadar az
boxer= en boş araçlar genelde bunlar
üçündede 2003-2006 modellerinde 2,8 jtd veya 2,8hdi motorları var, 2003 ve altı arabalarda 2,5-2,8 düz dizel, 2,5- 2,8 turbo dizel seçenekleri var, turbo dizel olanları daha çok tutuluyor
ben servis ve yedek parça ucuzluğu bakımından ducato tercih ettim

arabayı alınca debriyaj bitikti hemen bakıma soktum işte rakamlar
frenleride yaptıracağım ön balatalar komple 35tl

baskı-balata set........230
volan taşlama...........50
yağ filtresi................10
mazot filtresi.............15
hava filtresi.................10
7 lt yağ......................50
debriyaj çatalı..............100
işçilik...........................200
toplam...........................665tl

Sn Cavid Sezen (gezmen) ve Ahmet Oral (yasiko) nun talebi doğrultusunda, bu sabit başlık altında motokaravan yapmayı düşündüğümüz ya da sahip olduğumuz araçların gerek teknik, gerekse de kullanım imkanları açısından inceleyelim. Araçları yenilerken ne kadar masraf olur, nerede yaptırabiliriz, yakıt tüketimi, çekişi, motor seçimi, büyüklüğü, turbo olması vs. ile ilgili teknik sorulara cevap arayalım.
Oğuz

benim araştırmalarımdan öğrendiklerimi yazmak istiyorum, 2003,2004 model jumper,ducato,boxer'lere baktım ve şu izlenimlerim oldu;
jumper : bu markada çoğunlukla abs standart fakat çoğununki arızalı, arızaları olanlarınkinin abs beyinlerinde sorun vardı ve bu parçanın fiyatı yaklaşık 1500tl olduğunu söylediler, bu araçlara bakıyorsanız abs'nin çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin, jumper'ların içlerinde bir tane(Türkiye'de tek) otomotik vitesli olanını gördüm fakat araç masraflı ve km. fazlaydı, donanım olarak diğerlerinde standart olanın dışında farklı bir şey sunmuyor
boxer : donanım olarak en boş marka, üç modeldede standart olan elektirikli camlar ve merkezi kilit donanımına sahip abs çok nadir bulunuyor
ducato : bu markada da abs nadir olarak bulunuyor, en donanımlısında hız sabitleme,sis farları,elektirikli aynalar,ısıtmalı arka cam ve hepsinde bulunan merkezi kilit,elektirikli camlar
2003 de kasalar makyajlandı ve bu kasalar 2006'da son buldu, hepsinde 2.8 turbo dizel motor var jumper ve boxer'de hdi ducato'da jtd olarak geçiyor, 2003'e kadar olan modellerde dört ayrı motor seçeneği vardı bunlar 2.5 dizel, 2,5 turbo dizel, 2,8 dizel, 2,8 turbo dizel. içlerinde daha rahat kullanıldığı için ve rampalarda bayılmadığı için turbo dizeller daha çok tutuluyordu, motor masrafı turbolara göre daha az ve daha kolay olan düz dizeller de bayağı sattı

Teşekkürler bilgilendirme için.
Uludağ'da tanıştığım jumper kullanıcısı bir abimiz jumperlarda 2.2 dizel motorların da olduğunu ancak bu motorların hiç tutulmadığını, 60.000 km.de rektifiye istediğini söylemişti. Acaba doğru mudur?

yukarıdaki bilgileri 12m3 araçlar için vermişim, 2003-2006 model aralığında 10m3 araçlarda 2.0 motor seçenekleri var, 2007 itibari ile yeni kasalarla beraber 2,2 ve 2,3 motor şeçenekleri geldi.
benim kendi düşünceme göre 12m3 bir araca en uygun motor 2.8 turbo dizel, bundan küçük motor seçeneklerinde sorunlar yaşanacağını düşünüyorum bunu da eski şöför ağbeylerimizin örneğiyle vereyim derlerki ; aynı kasa bir otomobilde 1200 ile 1600 motorlar uzun yolda aynı yakarlar, 1200 motor gidebilmek için devamlı gaza basar diğeri rahatdır yarım gazla idare eder
motor kasaya küçük geliyorsa insanlar gidebilmek için devamlı yüksek devirde seyreder buda motor ömrünü kısaltır 60000 km. motor istemesinin sebebi bu olabilir

buralpdi' Alıntı:
yukarıdaki bilgileri 12m3 araçlar için vermişim, 2003-2006 model aralığında 10m3 araçlarda 2.0 motor seçenekleri var, 2007 itibari ile yeni kasalarla beraber 2,2 ve 2,3 motor şeçenekleri geldi.

Levent Bey;

Nette görüyorum, yurtdışında üretilen camperlerde, 12 m3 Ducato camperlerin bazılarında (2003-2006) 2300 cc olanlar var. Türkiye'de, bu hacimdeki Ducato panelvanlarda, bu motor kullanılmadı. Yalnızca 2003-2006 10 m3 Ducato panelvanlarda var. Bendeki bilgiye göre, bu 2300 cc motorlar, 110 bg ve tüketimleri(fabrika verisi), 100 km.de 8.1 lt. (12 m3 2800 cc motor,127 bg, fabrika verisi, 100 km.de 9.8 lt.) 110 bg.lik motor, sanırım 12 m3 standart bir camper için yeterlidir. Avrupa'da camper yapımı büyük boyutlarda olduğu için,sanırım özel olarak üretildiler... Keşke ülkemizde de olsaydı.

Cavid Sezen

Çok faydalı bilgiler teşekkürler emeği geçenlere.
Ben 2800 JTD Ducato'dan çok memnunum geçen hafta İzmit'e gittik ve kalabalık bir şekilde 7 kişi büyük 6 tanede çocuk vardı ayrıca karavanın kendi ağırlığı 240km yol yaptım ve hızım hiç düşmedi hep devirli kullandım 70 lira yaktı ve rampalarda önceden hızını almışsa 5.vitesten aşağı hiç düşmedi Levent abinin büyük motorla küçük motor aynı yakar tezine katılıyorum yüklü haliyle tabi.

Cavid bey sizin de dediğiniz gibi 2,3 motorlar nadir, ülkemizde 2,8 motor daha çoğunlukda ise ben 2,8 tercih ederim uzun yıllar parça konusunda sıkıntı çekmemek için
bir ustamıza 2500 turbo dizelmi yoksa 2800 turbo dizelmi alayım diye sorduğumda kendisinin müşterilerinden olan bir firmanın sözlerini bana aktardı aynı yükte aynı m3 araçta aynı mesafede yarım depoya kadar fark ettiğini 2800 turbo dizel motorun 2500 turbo dizele göre daha az yaktığını söyledi, bu söylenti doğru ise 10-15 beygir bile çok farkediyor demektir

Yusuf'a katılıyorum. 2800 hdi ya da jtd motorlar 127bg gücünde ve bu da 12m3 araçların full olduğu (3500kg yakın ) varsayımı ile hem düz yolda hem rampada yeterince güç üretiyor.
Tüketimin 100km de 8lt olması gerektiğini söylüyorlar ama bende değişik arazi şartlarında 9-10lt nin altına düşmedi, kullanım tarzımdan olsa gerek.
Oğuz

teos' Alıntı:
Yusuf'a katılıyorum. 2800 hdi ya da jtd motorlar 127bg gücünde ve bu da 12m3 araçların full olduğu (3500kg yakın ) varsayımı ile hem düz yolda hem rampada yeterince güç üretiyor.
Tüketimin 100km de 8lt olması gerektiğini söylüyorlar ama bende değişik arazi şartlarında 9-10lt nin altına düşmedi, kullanım tarzımdan olsa gerek.
Oğuz
Oğuz Bey, yanlış bilgi vermişler size. Doğru rakamlar aşağıda. Önceleri, bu türden tüketim değerleri veriyordu üreticiler ama artık göremiyorum sitelerinde. Sizin aracınızın tüketimi, bu durumda çok normal.

2003-2006 PSA Grubu fabrika verileri, 100 km.de:

1.15 VAN 2.0 JTD 10 m3......: 9.0 lt
2.15 VAN 2.3 JTD 10 m3......: 8.1 lt
3.MAXİ VAN 2.8 JTD 12 m3..: 9.8 lt

Cavid Sezen

Cavid bey,
Aldığım veriler teknik bilgiden ziyade kullanıcı bilgisi idi, herhalde ben normal araç gibi biraz fazla devirli kullanıyorum diye düşünüyorum. Bu değerlerle de memnunum.
Oğuz

şehir içi şuan hesaplarıma göre 50tl mazotla 140-150km gidiyor 3000 deviri geçmeden(2800 jtd)

2004 ducato yedek parça fiyatları, benim araçta değiştirdim sizlerede fikir vermesi açısından yazıyorum

230tl baskı balata komple
100tl debriyaj çatalı
10tl hava filtresi
10 tl yağ filtresi
15tl mazot filtresi
35tl ön fren papuçları
90tl ön diskler
60tl ön ask kafası
90-110 ön teker rulmanı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR