Motokaravan yapımında yenilikler.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,474

cygnet

Kamp I
Merhaba..
3 senedir devam ettiğim çekme karavanda yaşama özelliğimizi gelecek seneden itibaren motokaravanda devam etme azmimiz dolayısıyla motokaravanımızda nelerin özellikle olması , nasıl daha çok yer kazanabiliriz , ne yaparsak daha pratik bir motokaravan yapımız olur diye internette yaptığım araştırmalarda (kendi açımdan hiç görmediğim) ilginç görüntülere rastladım ve paylaşmak istedim.
(Lütfen biriniz bana forum alanına nasıl resim eklenir konusunda yardımcı olsun)..
Önce çekme karavanımı yapan firmanın motokaravan daha doğru deyimle campervan üretmeye başlaması sayesinde Almanya'da ortak işbirliği içine girdikleri Globecar adlı firmanın web sitesine girdim...Siz de Google'da Globecar yazıp girebilirsiniz..Almanca bilenleriniz daha çok faydalanabilir..
Sonra tatmin olmadım ve youTube'a girip orada ki Globecar videolarını seyrettim...
Özellikle benim çok aradığım bir faktör olan oturma grubunun çok işlevsel bir şekilde kullanılması konusunda altta ki linkteki video görüntüsü projemde önemli bir değişiklik yapmamı sağlayacak..
Oturma grubunda ki bu farklı kullanım şekli boş yer edinme bakımından faydalı olacak gibi görünse de bagaj yeri kalmaması açıısından sıkıntı yaratıyor olacak..Yani hiçbir zaman hem onu hem de ötekini kazanma imkanı olamıyor.
Nedense hangi tip karavan olursa olsun" daha çok boş yer edinme" konusunda ki ısrarımdan vazgeçemiyorum... Karavanın tabanında ki boşluklara bile ufak tefek de olsa bir kaç dolapçık yerleştirmek hiç aklımdan çıkmıyor..İnsan toz bezlerini veya bir kaç hırdavat türünden aletini bile koysa el altından kalkmış olurlar..Veya kapı eşiğine yakın bir yerde böylesine bir dolapçığa 2-3 çift ayakkabı konulsa bence çok faydalı olabilir..
İşte bu videoda göreceğiniz kampervanda banyoda ki duş küvetinin tabanın içine gömülü olmasından neyi anlatmaya çalıştığımı anlamış olabileceksiniz..
Diğer bir takıntım da, banyoda ki lavaboların mini minnacık olması...El yıkarken dahi etrafa su sıçraması benden çok eşimi oldukça rahatsız ediyor..Hele burada bir de yüz yıkamağa kalkarsanız lavabonun çevresi vıcık vıcık su olabiliyor.. İmalat esnasında ki karavan- motokaravanları tetkik ettiğimde ilk baktığım yer , eğer imalat o aşamaya gelmişse banyoları ve lavabonun konumu, şekli oluyor..Takıntı işte ne yapayım..Seyredeceğiniz videoda banyoda ki lavabonun hareketliliği çok modern bir düşünce eseri olmuş.. Neden bizim imalatçılarımızın aklına gelmez ve hep eski bildiklerini uygularlar anlamam..Getir bir yenilik 500 TL yerine 600 TL kazan , veya prestij sağla...Tercih edilir ol..
Şimdi artık campervan yapılacak panelvanın genişliği yeterli gelmiyorsa , arkada ki yatağı enine kullanmak gerekip ama karavanın eni sizin boyunuza yetmiyorsa yatağı pencere yüksekliğinde tutup , baş be ayak uçlarında ki sac panel pencere yapılacakmış gibi kesiliyor ve polyesterden dışa doğru 5 er cm taşacak şekilde bir panel imal edilip, kaportaya alıştırılarak monte ediliyor ve böylece örneğin 180 cm olan en 190 cm ye çıkarılabiliyor..Bunun trafik yönünden de bir sakıncası yok...Avrupa campervanlarda bu uygulama yapılmakta.. Globecar firmasını sitesinde böyle yapılmış bir campervan var.Campervanı dıştan görüntülemişler , dikkatli bakınca farkedeceksiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=uKXwozyWj0E&feature=related

Alttaki linkte de da bir campervanın hızlı çekilmiş yapım aşamalarına ait bir video var..pause yaparak yakından takip edebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=9UOhZuf-N_o&feature=related

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri