Motokaravanla Dünya Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ozytopuz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,563

Ozytopuz

Yeni Üye
Ben ve kız arkadaşım bir benzerini bisikletle yapan bir dostumdan ilham alarak düğün masrafları ve altınlardan gelen parayla ucu açık bir dünya turuna çıkma kararı aldık. Ve bu tur için karavanda karar kıldık. Benim daha önce 800 km'lik bir bisiklet turum oldu kamplayarak fakat bu bambaska bir konu. Sizlerden gelecek her türlü görüş ve öneriye açığım. Bütün bilgi, tecrübe ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Konuyuher daim Takipte olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Etiketler

Dünya turu benim olduğu gibi her gezginin hayali, gerçekleşme olasılığı çok az. Benim açımdan en başlıca nedenlerinden birincisi EKONOMİK , ikincisi SİYASİ sorunlar üçüncüsü MEVSİMSEL, son olarakta Coğrafi durum.

Tam teşekküllü bir karavanınız olduğunu varsayarak (tam teşekküllüden kasıt kendi kendine yetebilen içerisinde bir evdeki olanakları asgari ölçüde sağlaması gerekir.)

Ekonomi : Aylık en azından net 5000 tl sürekli gelirinizin olması gerekiyor, bizim gibi iki kişi emekliyseniz ayrıca ek geliriniz var ise ve önünüzdeki 3 - 5 yıl size masraf çıkarmayacak ortam olmalı , mesala cocuk okutma, evlendirme veya sağlık sorunları sıkıntıya sokabilir.

Siyasi : bir kaç açıdan bakılabilir, öncelikle vize sıkıntısı olmamalı yeşil pasaport çözüm olabilir, en önemlisi bölgesel alanlarda oluşan savaş ortamı güzergahı çok etkiliyor. Ortadoğu , kuzey afrika, ukranya, pakistan-afganistan dünya turunda önemli engeller.

Mevsimsel : Planlanan rotalar mevsimdeki değişiklikler nedeniyle hep kesintiye uğramak zorunda kalıyor. İlk karavanı aldığımda planladığım yolculuk nisan-Kasım arası Avrupada dolaşıp kasım başında Cebelitarıktan - Fas a geçip kuzey afrikadan Mısır-İsrail-Lübnan güzergahından kasım Mart arasında dolaşmaktı ama mümkün olmayacağı açıktı.

Coğrafi : Dünya turu denilince Avusturalya- Kuzy ve Güney Amerika ve uzak doğu program dahilinde olmalıdır. Karavanla okyanus ötesine gidebilmenin maliyetini hesaplamaya bile gerek yok, Uzak doğuya karavanla gitmek için araştırma yaparken Türkiyeden Pakistan-Hindistan üzerinden gitmenin imkansızlığı yanında yukarıdan Moskova-Moğalistan güzergahının maliyeti ayrı bir sorun.

Sonuç olarak eşimle birlikte yaptığımız planlama 5 yıla yayılan bölgesel turlar şeklinde oluştu. bunun ilk aşamasında Orta anadolu ve Akdeniz turumuz 66 gün ikinci aşamada Balkanlarda 43 gün süren bir turla devam etti. Şu dönemde kızımızın düğün hazırlıkları nedeniyle ara verdiğimiz tura Ağustos başında başlayan ve 90 gün olarak planladığımız Yunanistan - İtalya turuyla devam etmeyi düşünüyoruz. Kış döneminde karavanla gidemeyeceğimizi düşündüğümüz Bankok-Pataya-Singapur bölgesine 60 günlük uçakla gidip 5 şehirde 10 ar günlük EV kiralama yöntemiyle gezi planlıyoruz. 2017 için Macaristan-Romanya-Almanya-Danimarka-Hollandayı kapsayan 150 gün düşünüyoruz. İnşallah gerçekleştiririz.

Sizlerinde hayallerinizin gerçekleşmesi diliyorum.
Selamlar.

Son düzenleme:

Bu turu yapan ornekler var. Tam teçhizatlı bir karavan almamiz imkansiz ama konfor aramiyoruz zaten bu bizim uzuuuuun bir balayimiz olacak ve cidden tek sermayemizde dostlarimizin düğün hediyesi. Yani kisacasi bu bi yere varmaktan cok bir süreç yolda olma fikri boyle yasamak fikri olacak.Burayi son bir haftadır takip ediyoruz ve cidden deneyimli buyuklerimiz olduğunu gördük. Karavan olarak volkswagen T serisi düşünüyoruz bize bu konuda araci olabilecek yada karavan satabilecek birileri vardir belki yada en azindan guzel fikir ve tecrubelerinizi bekliyoruz. Saglicakla

Bence karavandan ziyade üstünde açılabilen bir çadır taşıyan arka koltukları sökülüp bu yolculuğun asgari ihtiyaçlarını karşılayacabilecek ekipmanların yüklendiği toyota yada land rover tarzı bir arazi aracı daha işinizi görebileceği düşüncesindeyim

Selamlar..
Ben çeşitli sosyal medya hesaplarından dünyayı gezen birçok insanı takip ediyorum..Bu fikirle yaşamanız ve yola çıkma düşüncesi bile takdire şayan..Biz geçen yıl 2.10 çekme karavanla İstanbuldan Sicilya yaptık..Balayımızda da balkanlar ve hırvatistan turu yaptık arabayla..Benim size tavsiyem balkanlardan başlayarak bi tur planlayın..Hem ucuz hem de muhteşem bir doğa var..Umarım istediğiniz turu yapabilirsiniz..Şimdiden yolunuz açık olsun..

Cok teşekkür ederiz.
Şu an ilanda olan aşağıdaki araçta değerlendirilebilir.
Bizler yaş olarak 50 bib üzerinde olunca malum biraz daha rahat istiyoruz. Gençler taştan yumuşak her yerde yatabilmekte. yukarıda yazdığpım maddelere bir madde daha ekleyip GENÇLİK eklemek uygun olur diyorum.

1994 MODEL ORİJİNAL ARAÇ...YÜKSEK TAVAN Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 284078840[/QUOTEBu ilani bizde gördük ama nisanlim bu aracla yola cikilmayacagini düşünüyor bunu konfor acisindan değil aracin ve motorun sağlamlığı konusunda dile getiriyor.Yani arac ucuz ve eski bile olsa saglam bir marka olsun istiyor( volkswagen, ford,mercedes gbi). Ama benim aklimda bu tarz bi araci alip saglamlastirmak güçlendirmek gibi fikirlerde var cok anladigim icin soylemiyorm.Sizce ne yapmaliyiz butcemiz cok kisitli boyle bir aracla suresi belli olmayan tura yollara dusebilir miyiz. Yada Bunu yapabilmek icin araca neler yapmaliyiz.simdiden tesekkurler

Yola çıkacağınız araç hem sağlam, hem de asgari konforu sağlayacak özellikte olmalı. 12 ay içinde yaşanılacak bir araçta banyo-wc, sıcak su ve ısıtma mutlaka olmalı. gittiğiniz her yerde yedek parça ve tamir ustası sıkıntısı yaşanmamalı. Mümkünse sizlerin bile basit tamirlerini yapabilir seviyede bilginiz olmalı...

Yola çıkacağınız araç hem sağlam, hem de asgari konforu sağlayacak özellikte olmalı. 12 ay içinde yaşanılacak bir araçta banyo-wc, sıcak su ve ısıtma mutlaka olmalı. gittiğiniz her yerde yedek parça ve tamir ustası sıkıntısı yaşanmamalı. Mümkünse sizlerin bile basit tamirlerini yapabilir seviyede bilginiz olmalı...
hocam ben de sizinle aynı şekilde düşünüyorum devamlı olarak evimiz olabilecek bir araç olmalı bizim eğer içerisinde banyo olmazsa bu bizim için banyoya para vermek anlamına da geleceği için ben içerisinde banyo da olan bir karavan olmasından yanayım fakat kız arkadaşım daha ufak şeylere bakıyor. ve evet önemli bir konu da sağlamlık yekpare kasa bir mercedes olabilir mesela benim düşüncem peugeot citroen fiat gibi markalardan uzak durmaya özen gösteriyorum. ayrıca defender ı da düşündüm fakat araç hem bu dediğimiz konforları barındırmıyor hem de bir karavan kadar yakıyor onun için sağlamlık ve minimum konfor benim gözümdeki en önemli kriterler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR