Motosiklet Taşıyıcı T5 Aynı Zamanda Camper Olarak Dizayn Edilebilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,406

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
yucel59' Alıntı:
Bülent Bey,aracınızı iyi günlerde kullanmanızı temenni ederim.Aynı aracı ben de Aralık 2009’da almıştım.Benimki cityvan haline dönüştürülmüştü.Açılan yan camlar,resimdeki haliyle sabit idi.550 TL karşılığında sürgülü yapıldı.Öndeki koltuğu tekli yaptım.Evimin bir odası transporter koltukları ile doldu.(5 kişilik )

P1110029

Amacımız her gittiğimiz yere bunu da götürmekti

P4240003

Rampa yaptırdım

P1280003

Yaz tatilinde Kazdağları’na motor festivaline gittik.Motor aşağıya indi tabii ki.

P7160011

İçinde yer yatağında yatmak çok güzel oldu.Temmuz ayında hava buz gibi olunca,yan camları kapatmak zorunda kaldım.

P7160003

Bundan böyle,otomobilimiz de olmasına rağmen T5 ile gezmelere devam edeceğiz. Tek idealim var: Motoru indirmeden üst tarafa asansörlü ranza yapmak…Motorun boyu 155 cm civarı.Camını söküp takmak çok zahmetli. Bu konuda önerisi olanları zevkle dinlerim.
Yücel bey bana kalsa elinizdeki T5'i karavan donanımıyla döşer, motoru da bir römorkla çekerdim. Böylece alınan keyif ikiye katlanırdı...

Etiketler
Ynt: Motosiklet Taşıyıcı T5 Aynı Zamanda Camper Olarak Dizayn Edilebilir mi?

Yücel Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim,yazılarınızı motorun büyüsünden kurtulduktan sonra okuyabildim,gerçekten çok sevdiğim bir model,siz takımı düzmüşsünüz otomobile hiçbir şekilde ihtiyacınız yok bence :smiley:.Ben 125 lik bir kros düşünüyorum,80 lik bile olur,oda yaylalara çıktığımda etrafta görmediğim yer kalmasın diye.
Haşmet bu motor nasıl bir zehirdir anlatamam.Ben hiç yadırgamadım inan,araçtaki en değerli yeri onun kapmasına.

Bu öneri çok güzel.Ancak remork ile kullanmak hem güç hem de çok riskli.Hele şehir içinde sürerken ;D Üstelik herhangi bir molada uyuken motoru dışarıda bırakmak istemiyorum ;D

Motorculuğumuz eski değil,üç yıllık.Bahsettiğiniz gibi zehir bir durum.Üç yıla 6 motor sığdırdım.Hep ikişer oldu .Biri gezmelik,diğeri de mesaiye gitmelik.En sonunda motoru taşımak için panelvan aldık,görüyorsunuz ;D

Diğeri de bu,Honda CBF150 ,jantlarını ,çocukluğumdaki sarı-siyah 56 model Chevrolet'lerden esinlenerek boyattım.Koltuk kumaşı ile başka yerleri de sarı olacak.Çok kişi beğenmedi,o ayrı konu tabii ;D

P8210002

Sizi tatmin eder mi bilmem.Ben 150 cc'den asla vazgeçmem.

O zaman yapılacak iş motoru arabada tutup kendin dışarıda çadırda uyuyacaksın :D :D :D
Şaka bir yana biraz küçük bir makina olsa motosiklet taşıyıcısı falan olur ama buna biraz zor... :(

O motordan insan hayatta 3-5 tane daha alabilir, ama geçip giden yılları geri almak imkansız...

Knaus un şöyle bir modeli var motorunuzu tam yanaştırıp,direksiyonuda tam kırdığınızda kalan yeri bir ölçün belki zorlama bir yer çıkabilir.sizin aracın iç genişliği 1692 cm.Eğer bir tane yer çıkarsa üstünede bir tane yatak yaptınız mı ,ranza gibi bir şey,sorununuz hal olur.Ayrıca yatmadığınız zamanda katlayarak motor indirip bindirmede kolaylık sağlar.

[attachment=1]

şimdi buldum
[attachment=2]

Motorrad im wohnwagen

Yat laderaum

Yücel bey yüksek tavan kısmına yanlara 2 adet cam ve tavana bir adet havalandırma açarak o bölgeye katlanıp gerektiğinde yatak olabilen bir yatak yapılabilir böylelikle motorunuz ve tüm değerli eşyalarınız araç içinde konaklarsınız.aslında elimde benzer fotoğraflar var ama bulabilirsem buraya eklerim.

Vallahi süpersiniz ;D

Öncelikle Atilla Bey'e ''çok haklı'' olduğunu söylemek isterim.İnsanın göçebe bir hayatı olunca bazı şeyleri ertelemek zorunda kalıyor.Biz de kaçırdıklarımızı telafi etmeye uğraşıyoruz.Bu sitenin varlığını da Google'da 'Transporter Panelvan Yüksek Tavan' ararken keşfedip derhal üye olmuştum. ;D

Bülent Bey,çok sağolun.Ancak bizim motorun teknik verilerine bir daha göz atınca genişliğinin 90 cm olduğunu gördüm.

http://www.bmw-motosiklet.com/3005.aspx

Yolladığınız resimdeki motor bizimkinden hacim olarak daha küçük.Motoru sola yaslasanız yan ayak var inemezsiniz.Sağa olsa yan kapı var.E,yere dört yanından sabitlemek için etrafında dolaşabilmek gerekli.Üstelik bu işleri tek başınıza yapmak ve motoru çizdirmemek gibi bir problem de mevcut. ;D
Bu sebeple yüksek tavanın başladığı çıkıntılara tutturulan portatif ranzayı (alüminyum malzemeden) yaptırmayı planlıyorum.Şimdilik sadece cumartesilerimiz var.Ama 2012'den itibaren her günümüz cumartesi....(Emeklilik başlayacak) ;D

yaybek' Alıntı:
Yücel bey yüksek tavan kısmına yanlara 2 adet cam ve tavana bir adet havalandırma açarak o bölgeye katlanıp gerektiğinde yatak olabilen bir yatak yapılabilir böylelikle motorunuz ve tüm değerli eşyalarınız araç içinde konaklarsınız.aslında elimde benzer fotoğraflar var ama bulabilirsem buraya eklerim.

Yusuf Bey,ilginize teşekkür ederim.Yazınızı görmeden cevap yazmışım;aynı şeyleri düşünüyormuşuz. ;D Fotoğraf eklerseniz çok memnun edersiniz.Malum,ustalarımız kulağından çok gözüyle anlıyor ;D

Not : Bülent Bey'e ait başlığı kendi ihtiyacım için kullandığımdan ötürü mahcup olduğumu belirtirim :'(

Yücel bey bu fotoğraflar daha önce forumda eklendi aşağıdaki linkte benzer karavan modelleri var ayrıca benim laptopumda topladığım başka modeller var onlar iş yerinde onlarıda sonra eklerim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=14011.140

Aada

Aada1

Aada2

Bett hymer

Yukarda

Vallahi Hızır gibisiniz Yusuf Bey.Bu kadarı kâfi.Ben ne yapacağımı iyice anladım. ;D

Yücel bey bunlar sizin araca uygulanabilecek bir model,şöyle düşünün aracın normal tavanı ile yükseltilmiş ekstra tavanının birleştiği noktaya boydan boya 2 adet ray düşüyorsunuz ve o rayın üstüne 20 cm genişliğinde ahşap yada benzeri alüminyum parçaları diziyorsunuz üzerinede yine 8cm singerden minderler koyup tavan kısmını yatak haline getiriyorsunuz işiniz bittiğinde o parçaları en arka tarafa yine o ray üzerine toplayıp iplerle sabitliyorsunuz umarım anlatımımdan bir sonuç çıkarabilirsiniz ;D

1

5

yaybek' Alıntı:
Yücel bey bunlar sizin araca uygulanabilecek bir model,şöyle düşünün aracın normal tavanı ile yükseltilmiş ekstra tavanının birleştiği noktaya boydan boya 2 adet ray düşüyorsunuz ve o rayın üstüne 20 cm genişliğinde ahşap yada benzeri alüminyum parçaları diziyorsunuz üzerinede yine 8cm singerden minderler koyup tavan kısmını yatak haline getiriyorsunuz işiniz bittiğinde o parçaları en arka tarafa yine o ray üzerine toplayıp iplerle sabitliyorsunuz umarım anlatımımdan bir sonuç çıkarabilirsiniz ;D

Çok iyi anladım Yusuf Bey : Korniş vazifesi görecek rayları yapmıyorum(menfi). Onun yerine bahsettiğiniz çıkıntıların üzerini boş bir çukurun (160 cm x 210 cm) üzerini tahta levhalarla örter gibi esnemeyecek mukavemetli malzeme ile (motorun cam ve aynalarından itibaren) bölüm bölüm döşeyerek bir nevi ranza yapacağım.Üzerine 8 cm.lik sünger koyacağım.Motoru indirip bindirirken motorun ön camı çarpmasın diye ranzayı 3 dakikada sökeceğim.Motor yokken sünger ve ranza orada kalabilir,bagaj olarak bile kullanırım. ;D

Bir iki tane dip not söyleyeyim,birincisi bizim araçlarda ek yerin yüksekliği(eğer orayı taban alacaksak)düşündüğümüz kadar yüksek değil,bizim gibi insanlara 60-70 cm gerekiyor sanırım ,bizde ki 50 cm gibi(ölçtüm şimdi),8 cm sünger,2 cm taban tahtası desek geriye kalır 40 cm ,yukarı doğru yükseldikçe daraldığı da düşünülürse ,elde metre ile biraz ölçüm yapmak gerekli,hatta daha sağlıklı olması açısından orada oluşacak alanın dışarıda bir yerde oluşturmalısınız,rahatlığını daha iyi algılayabilmek için.İkinci not ta ek yer metal olmadığı için mukavemeti çok fazla değil(oraya güvenip bir işlem yapmamanız için söylüyorum)

Benim aklımda ek yere koyulacak Z şekline yakın lama tarzı metal aparatlarla üstte yatılacak tabanı 10-20 cm aşşağı çekebiliriz,bu alan motoru çekmeye engel değil ama yukarıda 70-80 cm bir alan oluşturmakta.Tabanları kullanmadığınızda ek yere koyarsınız(ek yere sığacak ölçüde yaptırın nasılsa aşşağı indikçe sorun yok)
Buda bir alternatif,aslında araç içinde yeni bir delik açmamak için düşünülmüş bir sistem,delerim ne olacak derseniz farklı çözümlerde bulunabilir.

Ne demek Yusuf hep beraber tüv den kaçarak Kampır yapıyoruz,bundan güzeli şamda kayısı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri