Motosiklet Taşıyıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ykamas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,634

Etiketler
Campervan veya motokaravan arka scoter taşıyıcı hakkında bilgi

Motokaravan veya campervan larda bulunan scoter veya yük taşıyıcı rampa ların araçta ve trafikteki zorunlu yükümlülükleri nelerdir ? Bilgi sahibi dostlar dan ve site takipçilrinden yardım ...

Ynt: Campervan veya motokaravan arka scoter taşıyıcı hakkında bilgi

Çekiciyle değilde,taşıyıcıyla taşınan scoter da bisiklet taşıyıcısı gibi hiçbir yasal ek belge, bilgi gerektirmiyor.

Ynt: Campervan veya motokaravan arka scoter taşıyıcı hakkında bilgi

Yusuf bey,
Bu söylediğinizi ifade eden kanun/yönetmelik maddesini de belirtirseniz sevinirim. Duydularım, tıpkı çeki demiri gibi motor taşıma aparatının da CE belgeli ve projesi ile ruhsata işli olması yönünde.
Oğuz

Ynt: Motosiklet Taşıyıcı

Değerli arkadaşlar;
Gezilerimizde motokaravanla ulaşmakta zorluk çekilen yerlere rahatça gidebilme düşüncesiyle, aracımıza bir motorsiklet taşıyıcısı monte ettirdik. Bunun ruhsata işlenmesi için ne gibi bir yol izlememiz gerektiği konusunda bizi aydınlatır mısınız?

Teşekkürler...

Ülker&Yavuz

Muamelecilerle konuşursanız onların çalıştıkları vardır, Proje çizdireceksiniz..
Tüm araçlar için, proje çizilmesi mecburi ilave aparatlar,
1)Motor-Bisiklet taşıyıcısı
2)Çatı portbagajı ve Box
3)Çeki demiri
4)Elektrikli vinç
5)Araç dışına süsleme maksatlı yapıştırılacak, grafik, resim, bant, şeritler
6)Araç dışına takılacak istepne
7)Tavana çıkış için sabit duran merdiven
8)Tavanda sabit duran uydu alıcı çanak anteni

Bunlardan bir kaçını uygulama ihtimali olanların projelerini bir seferde çizdirip, ruhsata işlenmesi için her defasında ruhsat değişikliği masrafından kurtulmak için önerilir...

bu konu beni yakından ilgilendiriyor,
özellikle motosiklet taşıyıcısı, zira motosikletsiz yapamıyorum ;D

Bir yerden bakmadım, yıllardır içinde olduğumuz bir konu, olsa olsa eksik yazdığım vardır, bir kısmını kendim yaşadım( çeki demiri, araç giydirme, çatıya port bagaj), bazılarınıda geçenlerde arkadaşın Hymerini TÜV'e götürdüğümüzde öğrendik, başka sebeplerden dolayı zaten kusur almıştı ikinci gidişde öğredik ruhsata işli olmayan motor taşıyıcıyı sökdük, box'u sökdük (motor taşıyıcı, aracın renk tarifini etkileyecek yüzdedeki yapıştırma süslemeler, tavan Box), vinç ile uydu çanağınıda ben sordum..
Aslında nelerin yasak olduğunu biryerden bakmayada gerek yok, çünkü her şey yasak, "o şimdi asker" yazmakda yasak, " benzin kapağına, işeyen çocuk çıkartması " yapıştırmakda, araca fabrikadan çıkdığı durumdan farklı bir nesne ve yazı ilavesi yasak ve projeye tabi...

çatıya port bagaj derken tavana takılan port bagajlardan mı bahsediyorsunuz ? yasak olduğunu bilmiyordum hatta almayı ve takmayı düşünüyordum emin misiniz?

Kadir küçükken memlekette köyden şehre giderken bizim köy minibüsünü durdurdu polis trafik uygulaması yapıyordu ve bagajın ruhsata işli olup olmadığını sordu hatta ruhsata baktı polis yok dedi bizim kaptanda var deyip bagaj takabilir ibaresini göstermişti o arada çokca konuşulmuştu aklımda kalmış,ayrıca bu sene amcaoğlu Almanya'dan geldi hatta ruhsata portbagaj işletebilmek için 1 gün geç çıkmışlardı yola.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili olarak yusuf(ykamas)abi aracına kendi yapmış olduğu motor bağajını taktırdğında projeye gerek olmadığını belirtmişti
bu konu mesajıda var bulmaya çalışacağım

Arkadaşlar şu olurmu, bu olurmu, şu muayeneden geçmiş bu geçememiş diye bir yere varmak zor...Çünkü bizim ülkemizde bu gün geçmiyor yarın geçebiliyor, bir görevli araç hoşuna gidiyor geçiriyor, diğeri sinir olup geçirmiyor, Hukuk bile adamına göre işliyor...Kanunlara biz uymuyoruz, uygulayanlarda kanunlara göre deyil duygu ve insiyatiflerine göre uygulama yaptıkları için, bir oluyor bir olmuyor...Yani bir olur veya olmaz standartı yok, ülkemizde bu işler şans faktörüyle işliyor, ama araç fabrikadan çıktığı haline bir şey ilave etmek yasak ve projeye tabi....

Araçların tip onay belgesindeki ölçü dışındaki hertürlü eklemeler projelendirilmek zorundadır.
Örneğin ruhsata işlenmemiş port bagaj yada çeki demiri kaza anında karşı tarafa zarar verirse
sigorta şirketi hasarı ödemiyor.
Levent

Benim aracımda motor taşıyıcı var.
Ruhsat işlemleri yapılırken sordum.
"Çeki demiri ile çekilen"
olmadığı için gerek yok dendi.
ruhsata işletmeden 6-7 bin km gezdim
polis kontrollerinden sorunsuz geçtim.
ama yasal dayanağı nedir bilmiyorum.
ısrarla ruhsat bölümünde sorumu tekrar sorunca
"çeki demiri ile çekilmeyen"
bisiklet taşıyıcısı neyse
bu da odur dendi.
niyet mi yasa mı bilemem.
Ama gerek yok bence.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR