N2 Sınıfı Araç N1 Sınıfına Geçebilirmi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MSVarol Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,905

MSVarol

Yeni Üye
Merhabalar adım Sait ve bu forumdaki ilk mesajımı İstanbul'dan yazıyorum.Motokaravan projem için N2 sınıfı özel amaçlı kamyon olarak tescil edilmiş (panelvan , arka taraf çift tekerlek)araçla ilgileniyorum.Aracın şu anki ağırlığı 3700 kg (azami izin 4600 kg) ancak soğutucu, depolar ve iç kısımdaki metal kaplama çıkınca sanırım 2300 kg seviyesine inmiş olacak.Bu durumda (araç şu anda çekme belgeli) trafiğe tekrar çıkarken N1 olarak tescil edilebilirmi? Bu mümkün değilse motokaravan olarak tadilat görmesi kanunen mümkünmüdür?

Teşekkürler...

Etiketler
Ynt: N2 Sınıfı Araç N1 Sınıfına Geçebilirmi?

Aracı karavan olarak tescil için proje çizdirmeniz ve projenin TSE de onayı gerekmekte.

3500 kg'a kadar olan karavanlar M sınıfı olarak tescil ediliyor ve hafif motokaravan olarak anılıyor. Sizin aracınız 3500 kg
üstü olduğundan yine M sınıfı olarak tescil edilecek örneğini hiç görmediğimden bilemem. Bildiğim araçlar karavan dönüşümü
sonrasında N1 yada N2 olarak tescil edilmemekte.

Çekme belgeli araçtaki ruhsatta son muayene tarihi işli değilse 1/1/2005 tarihi baz alınarak ceza uygulanıyor, hazirana kadar
af var ve cüzi bir miktarla kurtulmak mümkün, satıcı ile görüşürken ruhsatı incelemeniz yararınıza olur.

Selamlar

güngör' Alıntı:
Aracı karavan olarak tescil için proje çizdirmeniz ve projenin TSE de onayı gerekmekte.
3500 kg'a kadar olan karavanlar M sınıfı olarak tescil ediliyor ve hafif motokaravan olarak anılıyor. Sizin aracınız 3500 kg
üstü olduğundan yine M sınıfı olarak tescil edilecek örneğini hiç görmediğimden bilemem. Bildiğim araçlar karavan dönüşümü
sonrasında N1 yada N2 olarak tescil edilmemekte.
Çekme belgeli araçtaki ruhsatta son muayene tarihi işli değilse 1/1/2005 tarihi baz alınarak ceza uygulanıyor, hazirana kadar
af var ve cüzi bir miktarla kurtulmak mümkün, satıcı ile görüşürken ruhsatı incelemeniz yararınıza olur.
Selamlar

Cevabınız için teşekkürler, sorumu şöyle açmak istiyorum,

Trafiğe çıkış karavan yapım sürecinden önce olacak bu esnada kg düşeceği için N1 olarak tescil edilebilirmi?
Edilmez N2 kalırsa , karavan yapımına onay varmı vede B sürücü belgesi ile kullanılabilirmi?

Konumuz karavan olduğundan cevabıda bu bakışla yazdım, yanlış bilmiyorsam N1 olarak tescil ettiremezsiniz.

Konuyu uzmanı trafik müşavirlerinede teyid ettirmenizi öneririm. selamlar

Merhaba,
Tecrübelerim doğrultusunda cevap vermeye çalışacağım, ben 3 adet arkası çift tekerlekli 4600 kg taşıma kapasiteli mercedes sprinter'ı karavan yaptım ve karavan ruhsatı çıkarttım. İlk yaptığım aracın ruhsatı 'M-SA' olarak çıktı. Daha sonra bu aracı 'B' sınıfı kullanır mı kullanamaz mı diye tereddütte kaldım. Çünkü bu konuda tam olarak net bir açıklama yok.

4600 kg kapasiteli kamyon sınıfına giren araçları 'B' sınıfı kullanamaz açıklaması var ancak ruhsat karavana çevrildikten sonra araç 'M' sınıfı oluyor ve yolcu taşıma sınıfına giriyor, bu sınıfta da yanlış hatırlamıyorsam 5000 kg taşıma kapasiteye kadar max. 8 koltuklu araçları 'B' sınıfı kullanabiliyor ama daha fazla koltuk sayısı olursa kullanamıyor.

Karavanlarda da 2 koltuk olduğu için 4600 kg ve 2 koltuk 'M' sınıfı araç olarak 'B' sınıfı kullanabilir yorumu yapılabilir. Kendimce böyle yorumladıktan sonra merakımdan Çorlu emniyet ve trafik şubesine gittim oradaki trafik polislerine sordum, durumu detaylı olarak anlattım. Birbirlerine danıştılar, telefonla bir yerlere sordular, kimisi kullanır dedi kimisi kullanamaz dedi. Sonuç olarak amirleri; biz bile bunu burada çözemiyorsak kullanırsın kimse bu konuda seni sıkıştırmaz dedi.

Sonuç olarak net bir cevap alamadım ama benim asıl derdim herhangi bir kaza durumunda bunun nasıl değerlendirileceği idi, sonuçta kullanma hakkınız olmadığı halde bir araç kullanıp kaza yaparsanız suçlu duruma düşersiniz.

Ben de diğer yaptığım araçların ruhsatını çıkarttırırken sınıfın özellikle 'M1' sınıfı olması gerektiğini söyledim, projeyi tescil ettiren makine müh. arkadaş da diğer araçları bu şekilde tescil ettirdi. Yapmış olduğum son 2 aracın ruhsatı 'M1-SA' böylece 'B' sınıfı kullanabilir. Siz de bu şekilde tescil ettirirseniz bir problem olmaz diye düşünüyorum. Asıl soruya gelelim, eğer karavan dönüşümü yapıyorsanız 'N2' veya 'N1' her şekilde 'M' sınıfına dönüşecektir. 'N' sınıfında kalması mümkün değil. Çünkü 'N ' sınıfı yük taşıma sınıfı. 'M' sınıfı yolcu taşıma sınıfı, karavan da yolcu taşıma sınıfına giriyor dolayısıyla 'M' sınıfı olmak zorunda.

Verdiğim link'deki konuyu okuyunca yine kafam karıştı,
http://www.gezenbilir.com/index.php?PHPSESSID=v2ndeqd9bd9phdk3gf1g0pbr93&topic=108473.0

Siz sormadan ben söyleyeyim, benim özellikle ruhsatta 'M1' yazmasını istememin sebebi ;
'B' sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabileceği araçlar listesinde 'M1' net olarak var , böylece kaza veya trafik çevirmesi gibi olumsuz bir durumda sorun yaşama ihtimali ortadan kalkıyor. Ama sadece 'M' olursa iş biraz yoruma kalıyor çünkü ağırlık 4600 kg. kimisi, bu araç 'M2' sınıfına girer diyebilir.

@güngör
@bilbo

Verdiğiniz detaylı cevaplar için teşekkür ederim.Umarım yakın zamanda yapım süreci başlığını açmış olurum.

Bilbo' Alıntı:
Verdiğim link'deki konuyu okuyunca yine kafam karıştı,
http://www.gezenbilir.com/index.php?PHPSESSID=v2ndeqd9bd9phdk3gf1g0pbr93&topic=108473.0

Siz sormadan ben söyleyeyim, benim özellikle ruhsatta 'M1' yazmasını istememin sebebi ;
'B' sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabileceği araçlar listesinde 'M1' net olarak var , böylece kaza veya trafik çevirmesi gibi olumsuz bir durumda sorun yaşama ihtimali ortadan kalkıyor. Ama sadece 'M' olursa iş biraz yoruma kalıyor çünkü ağırlık 4600 kg. kimisi, bu araç 'M2' sınıfına girer diyebilir.

Sayın Bilbo, ben de çift teker 4600 kg Sprinter'i karavana çevirdim. Proje kilodan dolayı "Ağır Karavan" olarak, ruhsatı ise özel bir yönlendirmem olmaksızın araç sınıfı M3, cinsi de ÖZEL AMAÇLI (Motor Karavan) olarak çıktı. 5000 kg altında olduğu için M2 beklerdim ama açıkçası hiç karıştırmamayı tercih ettim. Ayrıca ehliyetim B'den üst klasmanda olmadığı halde trafik tescil'deki memurlardan hiçbir uyarı da almadım.

@UfukU sizede katkınızdan ötürü teşekkür ederim.

Geçen sürede bu konuda düşüncelerimin netleşmemesi ve diğer farklı nedenlerden dolayı araç tercihimi değiştirerek VW Transporter satın aldım.Artık sırada camper dönüşümü var ama bu biraz zaman alacak gibi duruyor.

VW

Aracınız hayırlı olsun. Bugünlerde ben de transporter yüksek tavan 4x4 ve farklı bir kaç model bakıyorum. Temizi çok zor çoğu çok yüksek kilometrelerde. Temiz olanda çok pahalı . Satıcılar karavan dönüşümü işini çözmüşler dolayısı ile fiyatlar yukarılarda . Dönüşümü izlemek isteriz. Kazası belasız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR