Nasuh Mahruki'ye Alper Sesli’den Ağır Eleştiri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,020

Nasuh Mahruki TDF Başkanı Olmalı mı?

• Evet

Kullanılan: 28 41.8%
  • Hayır

Kullanılan: 32 47.8%
  • Kararsızım

Kullanılan: 7 10.4%

• Kullanılan toplam oy
    67

VitaEsMorte

Zirve
- 11-12 Kasım 2006 tarihlerinde, Zirve Dağcılık tarafından İstanbul Kadir Has Universitesi'nde gerçekleştirilen, <a href="http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1500.0">Türkiye Dağcılığında Sorunlar ve Çözüm Önerileri Toplantısı</a> ardından TDF başkanlığına adaylığını koyacağı konuşulan Nasuh Mahruki'ye ve konuyla ilgili gündemde yer alan tartışmalara Alper Sesli'den sert eleştiriler geldi.

Arkadaşlar merhaba,

Son dönem Bu tartışmaların geldiği son nokta Alattin karaca'ya karşı Nasuh Mahruki sunulmakta. Aynen 1999 depreminden sonra develete karşı sunulmuş vede şişirilmiş AKUT gibi...

Yazıma başlamadan görüşlerimin hepsi Bana ait yani şahsi görüşlerim;

Dünya politika tarihinde KURTULALIM derken Batan REJİMLER ile ilgili bol bol
gerçek vardır...

1. İRAN Şah'tan kurtulalım derken Humeyni ,
2. IRAK Saddam Hüseyin'den kurtulalım derken Bush ve Blair,

Bu dramatik öykülerin hepsinin altında YÜZER OYLARDAN OLUŞAN, ÖRGÜTLENEMEMİŞ, VİZYON ve MİSYON'unu koyamamış, sadece GÜNÜ KURTARMA derdindeki kitlelerin bir toplum histerisinin öyküsüdür yukarıdaki
durumların hepsi...

Uzun süredirki Tüm yazışmaları Takip ediyorum hepsi aynı noktaya gelmekte ?

- TABAN NE İSTİYOR ?
- TABAN KİM ?

-Kendine Taban diyen Kitle diyorki DAĞCILIK SPORU Şimdiki yönetimle Uluslararası Standartların gerisinde kalınmıştır ?
-Büyük şehir dağcıları tasviye edilmiştir.
-Tabana vede kitleselliğe özgü bir eğitim vede yayınma benimsenmiş BAŞARI ODAKLI PROJELER gözden kaçırılmıştır ve/veya ihmal edilmiştir...

Bunu diyenler kimler yani kendini TABAN diye adlandıranlar ? Ağırlıklı olarak B. Şehir Dağcıları Neden ? Çünki Yönetimde vede sistemde yoklar...

ÖRGÜTLENMEDEN, VİZYON MİSYON AÇIKLAMADAN, 5 YILLIK PLAN AÇIKLAMADAN, HEDEF KOYMADAN Dağcılık camiasının Yönetimine sahip olmaya Çalışanlara Bir Bakalım;

NASUH MAHRUKİ vede Destekçileri;

GELEN GİDENİ ARATIR ! Birçoğunuzun belki Yaşı belkide Dağcılık yaşı bir takım olayları hatırlamaya yetmez Bu nedenle HATIRLAYALIM BAKALIM BAŞKAN ADAYIMIZI !!!!

1. 26 EYLÜL 2002 PERŞEMBE günü SABAH Gazetesinde Tam sayfaya yakın yayınlanan AKUT NAKUT oldu yazımda (En aşağıya yazının bütününü ekledim). Nasuh'a şunları sormuştum sıradan bir vatandaş olarak:

* Greenpeace, gibi dünyanın en büyük sivil inisiyatiflerinin hangisinin başkanının ismini bilirsiniz? Ya da hiç duydunuz mu?

* Ülkemİzde gerek 17 Ağustos gerekse 12 Kasım deprem felaketlerinde çalışan onlarca sivil derneğin hangisinin liderini veya başkanını bilirsiniz?

* Depremde bence en inanılmaz alın terini döken ve de insan gücü çok az olan Sivil Savunma'nın başkanını bilir misiniz ?

* Nasuh Mahruki AKUT gibi tüm gelirleri bağışlara dayalı bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olarak, büyük ticari firmalarla kapalı kapılar ardında yaptığı sponsorluk görüşmeleri ne kadar sağlıklıdır? Bu noktada doğru olan ve iş ahlakının gerekliliği, iş görüşmelerine AKUT Başkanı sıfatını taşıyarak girmemesi değil midir?

* Ya da AKUT gibi bir derneğin başkanıyken yürüteceği tüm sponsorluk ilişkilerini idealist bir gönüllü olarak derneği lehine işletmesi daha doğru değil midir?

* Mahrukİ'nİn AKUT'un başkanlığına geçtiği günden bugüne edindiği birikimini aile gelirlerini dışarıda tutarak en azından dernek üyelerine, hatta kamuoyuna açıklasa çok daha takdir edilen bir başkan olmaz mı ?

* AKUT gibi bir derneğin başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin her tür spekülasyondan arınabilmesi için mal ve gelir beyanında bulunması gerekmez mi?

BU SORULARI OY VERECEK OLANLAR LÜTFEN BİR DAHA SORUN BAŞKAN ADAYINIZA; BEN SORDUM DAVA AÇTI BANA beni YARGIYA ŞİKAYET ETTİ SONUÇ : DAVAYI KAYBETTİ; BUNUNLA YETİNMEDİ DAVA SONUCUNU YARGITAYA GÖTÜRDÜ! NOLDU ? : YARGITAY'Dada KAYBETTİ...

YANİ DEVLET vede ADALET DERKİ ? BU SORULARI SORABİLİRSİN ? SİZDE SORUN BAKALIM O ZAMAN ?

2. Nasuh'un eleştiriye tahammülü yok. Hiçbirzamanda olmadı. Tüm Rakiplerini yada farklı sesleri çaktırmadan veya çaktırarak AKUT'tan TASVİYE Etmedimi ? (Tüm yıldızlıları tasviye etti öncelikle (YTUDAK'lılar YDK'lılar ne çabuk unuttuk bunları ?, Ardından AKUT Toplantılaınrda Ben boklandım, Ardından Atila, Alpar, Sarp gibi çok emeği geçmiş insanlar tasviye edildi)... TDF BAŞKANI OLARAK Neye hayır derseniz SİZDE TASVİYE EDİLECEKSİNİZ....

3. Geçtiğimiz dönemde AĞRI dağını DAĞCILARIN hiç birine SORMADAN TABELALARLA HEMDE YANLIŞ KOORDİNAT vede YÖNLENDİRME OLAN TABELALARLA DÖŞEMEDİMİ ? Bunun ne olduğunu sorduğumuzda ne dedi ? - BEN YAPARIM ! bizde ne yaptık - BİZDE YAPARIZ dedik vede söktük... Nasıl Alattin karaca'ya ANTİ DEMOKRATİK diyorsak NASUH çokmu demokratik ? CAMİA CÜM CEMAAT AYAKLANMADIKMI BU KONUDA? NE OLDUDA UNUTULDU ARKADAŞLAR BUGÜNLER ?

4. VE BENCE SİZLERİNDE ŞU AN ÜYESİ OLDUĞUNUZ LİSTENİN SAHİBİ YTUDAK KURUCULARINDAN olan Sevgili İSKENDER IĞDIR'ın ölümünde ki dağcılık sporunda görülmemiş DUYGUSAL EMNİYET kavramı ile YILDIZ'lı çok eski dostumuzun
ÖLÜMÜNE TEKNİK OLARAK YOL AÇTIMI AÇMADIMI SORUSUNU PETROL İŞ SENDİKASI BİNALARINDA 55 DAĞCI OLARAK TARTIŞIP NASUHUNDA İMZASININ OLDUĞU AŞAĞIDAKİ RAPOR HAZIRLANMADIMI....? NASIL UNUTTUNUZ O GÜNLERİ CENAZEDEKİ TİMSAH GÖZYAŞLARIMI SİZE UNUTTURDU BUNU ?

AYRICA ŞUNUDA ASLA UNUTMAYIN ARKADAŞLAR Bokladığımız Alattin karaca Uğur'un cenazesindede vardı HEMDE UĞURLA ARASI İYİ OLMADIĞI HALDE, Yine aynı ALATTİN KARACA İskenderin Cenazesi Uçağa yüklenirken Ağrı'da
havalimanındaydı...

5. ŞİMDİKİ BAŞKAN ADAYIMIZ SAYIN NASUH MAHRUKİ'nin sevgili dostumuz UĞUR ULUOCAK yaşamını yitirdikten Sonra Televizyonlardan Çıkıp UĞUR şu zirveye değil buna çıktı o harbi zirvesi değildi felandı fsıtıktı diye konuşuldu. Ama Uğurun buna cevap hakkı bile yoktu...

6. Alattin Karaca'yı Eleştirdik 10 KİŞİLİK EVEREST EKSPEDİSYONUNU NİYE SAHİPLENMEDİ DİYE DEĞİLMİ ? PEKİ YENİ BAŞKAN ADAYIMIZ SAHİPLENDİMİ ? Hayır Çünki Sevmez O ekibin üyelerini vede kulüplerini... Yani Şimdiden
Kucaklayıcı Değil Camia için Ayrılık rüzgarları etkin vede mevcut....

7. NAsuh Mahruki TDF'yi Yönetecek vede arzulu evde basın toplantıları yaptığına göre ... Bu halde Bir soru daha Bunu gerçekten merak Ediyorum ? AKUT'un geldiği durum ortada DEVLETTEN AMBARGO yemiş durumda Çünki
herkes devlet dahil uyandı bu duruma... YANİ AKUT'un YÖNETİM BAŞARISI GEREK FİNANSAL GEREK BAŞARI OLARAK TARTIŞILIR... PEKİ NASUH MAHRUKİ'nin KİŞİSEL BİR İŞİ YADA MESLEĞİ VARMIDIR ? NE GİBİ YÖNETİM BAŞARILARINA İMZA ATMIŞTIR İŞ DÜNYASINDA ? PEKİ NASUH MAHRUKİ BU ANLAMDA ŞİŞLİ TERAKKİ VEDE BİLKENT İLE EĞİTİM ÖĞRETİM ANLAMINDAMI ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI ? BENCE ŞUNU DÜŞÜNMEK LAZIM DAĞLARA ÇIKMIŞ OLMAK DAĞCILIK FEDERASYONUNUN BAŞKANI OLMAK İÇİN YETRLİ BİR BAŞARI ÖGESİMİDİR ? Ozaman Niye serhan'ı veya
odtü'lüleri yada Tunç'u konuşmuyoruz başkanlık için ?

8. BU ARADA NASUH'un BAŞKANLIĞINA ODTÜ;ORDOS; HACETTEPE ne diyor Eski vede önemli kulüplerimiz Merak ediyorum ?

KISACASI TARİH YAZMAK İÇİN TARİHTEN DERS ALMAK LAZIM ....
TARİHTEN DERS ALMAZSANIZ SONUCUNA DAİMA KATLANIRSINIZ...

BEN KATLANMAMAK ADINA SONUNA DEĞİN MADDİ vede MANEVİ vede TÜM
İLİŞKİLER BAZINDA BUNUNLA MÜCADELE EDECEĞİM.... BAŞKA ADAYLAR vede
DÜZGÜN
PROJELERDE NASIL SONUNA DEĞİN DESTEK OLACAKSAM ALATTİN KARACA'ya
KARŞI....

Sagılarımla

ALPER SESLİ

Etiketler
'AKUT, NAKUT oldu'

Sabah Gazetesi'nde yer alan haber;

'Nasuh Mahruki ismini AKUT'un önüne çıkardı'

Küçük bir sivil toplum örgütüyken 17 Ağustos Depremi'ndeki başarılı arama-kurtarma çalışmalarıyla Türkiye'nin gözbebeği haline gelerek halkın gönlünde taht kuran, tüm dünyada haklı bir üne kavuşan Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Başkan Nasuh Mahruki'ye yönelik sert eleştiri ve iddialarla tam bir deprem yaşıyor. Oysa 17 Ağustos'ta enkaz altındaki yakınları için ağlayan ve umut edenlerin tek dayanağı AKUT olmuş, her gün fedakarca beton blokların altına girip ölüme meydan okuyan AKUT'çular da bu güveni boşa çıkarmamıştı. O felaket günlerinde canları pahasına kurtarma çalışmalarına katılan her bir AKUT'çu ülkenin gözünde birer kahraman olmuştu. Her gün yeniden yazdıkları bu kahramanlık destanı onlara sadece Türkiye'de değil dünyada da ün kazandırmış ve AKUT tüm dünyadaki felaketlerde kurtarma kuruluşları arasında akla gelen bir kaç isimden biri olmuştu.

Şimdi ise aynı isim mahkeme dosyalarında geçiyor. Mahruki hakkında "hakaret, görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik" iddialarıyla Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan, Derneğin eski Dış İlişkiler Sorumlusu Sarp Yelkencioğlu, "AKUT, Nasuh Mahruki'nin bencilliği ve diktatörce uygulamaları yüzünden NAKUT olmuştur" diyor. Yelkencioğlu, şöyle devam ediyor:

DİKTATÖR GİBİ DAVRANIYOR

"AKUT yüzlerce kişinin sırtında yükseldi. Bu yüzlerce insan topluma hizmet amacıyla özveride bulunuyor. Nasuh Mahruki ismi de AKUT kimliğiyle ayakta duruyor ve bu isimle sponsorluk anlaşmaları yapıyor. Bunu da kamuoyunun taktirine bırakıyorum. Dernekte Mahruki dışındaki her üyenin bir mesleği var. Nasuh kendisini 'profesyonel dağcı' olarak tanıtıyor. Dağcılık bir hobidir ve profesyonel dağcılık diye bir kavram olmaz. Üstelik Türkiye'de Mahruki'den çok daha iyi dağcılar var ama 'ben profesyonel dağcıyım' demiyor."

S180101

AĞIR İDDİALARIN HEDEFİ

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, derneği despotik bir şirket yaklaşımıyla yönetmekle suçlanarak, insanlara yukarıdan bakmakla eleştiriliyor.

Ynt: Nasuh Mahruki'ye Alper Sesli’den Ağır Eleştiri

ahh ahh, bu vatandaşı fazla tanımam;
onun için yorum yapmak "hariçten gazel okumak" olur, mübah değil..

sadece rahmetli uğur'cuğum (uluocak) ile aramda, ~ 1999 da neşet suyunda koşu yaparken
şöyle bir muhabbet geçmiş idi..

bi yandan koşuyoruz, bi yandan muhabbet ediyoruz, öle tempo fazla sıkı değil ..
dağ geyiği yapıyorduk, konu nasuh'a geldi; ben dedim "şöyle sıkı herif böyle sıkı herif" ..
rahmetli dedi "pek sevmem o adamı" ben sordum "abi niye" uzun uzadıya anlattı, özeti ..

everest çıkış muhabetini ikimiz ayarlıyorduk, ben şunu, şunu yapıyordum;
o dış ilişkiler, bir gruba kaydolma işlerini ayarlıyordu, ingilizcesi dah iyi ya.. zaman geçti geçti..
son faaliyete 1 ay var, geldi bana dedi ki "abi, organizsayon olarak bir kişi ayarlıyabiliyorlar, 2 kişi olmuyor"
biz beşiğe atılarak, out !!!

ben sordum "abi çıldırdın mı, ne demek yani bu !"

rahmetlinin cevabı çok açık ve net
"ee olum, kolay değil, dağcılık tarihinde everest'e çıkan ilk müslüman olarak kaydolmak !"

benim hikayem bu, sevgiler ..
(rahmetli adına konuştum, hayatta olsa idi kızmazdı inşallah ..)
gökhan

not: rahmetli iskender ığdır muhabetini anlatmiim full dedikoduya girer, yakışmaz ..

Sevgili Alper,
Tarif ettiğin her şeyin temelinde senin perspektifinden baktığımızda haklı sebeplerin olabilir; ancak ben bazı konulara üç adım geri çekilerek bakmayı, empatı yapmayı her zaman severim.
Alaattin ağabeyi epeydir bilirim; tanırım diyemiyorum çünkü tanıyacak kadar beraber olmadım, bu sebeple her karşılaştığımızda birbirine saygılı bir mesafede durduk. Bu mesafeyi birazda benim tayfun ağa binin başkan seçildiği seçimdeki aktifliğim besledi.
O seçimde Alaattin ağabey seçimi kaybetmişti...
Ne tayfun ağabeyi zamanında nede sonradan federasyonla ilgili en ufak bir talebim olmadı asla da olmayacak; böyle olunca da rahat konuşabileceğimi düşünüyorum.
Maalesef dokuz yıldır federasyon ciddi erozyona uğradı ve İzmirli çocukların düzenlediği toplantıya kadarda ciddi bir muhalefetle karşılaşmadı.
Şimdi erken bir seçimle TDF hem özelleşiyor hem de yeni bir başkan seçimi yaşıyor bu seçimde Tayfun ağabey gibi bir adayımız keşke olsa ama yok; o adayı arayacak zaman da yok.
O toplantılarda bende vardım konu direk Nasuh un talebi olmadan onun kucağına atıldı. Bu baskın seçimde Nasuh karacanın karşısına çıkabilecek en aktif adam olarak görüldü; şimdi senden ricam eğer gerçekten Karacanın karşısındaki adaylara samimi olarak maddi manevi destekçisi isen bu desteği Nasuh’a vermen.
Çünkü yarın başvurunun son günü ve özelleşmeye TDF karaca ile giderse yazık olur. Endişelerini anlayabilmemiz için daha açık konuşmanda da ayrıca yarar var; yanı Nasuh la kişisel sürtüşmesi olanların tavırları tepki için örnek olmamalı.
İskender yarasını da kaşımanın bu aşamada bir anlamı yok çünkü o dağdaki herkes eşit şartlarda oradaydı ve Nasuh ne rehberdi nede sorumlu…
Şahsen bütün bunları ben Nasuh’a söyledim keşke Yılmaza da Tunç fındık olsun dedim tunç Serhan’larla da doğru kontak kurabilir belki ama tunçta o toplantıda idi tunç dahil kimse böyle bir eğilim göstermedi.
Bir tek Nevzat çetinin alttan Altan kaşınıp durduğunu hissettim ancak onlarda net bir dürüş sergilemediler.
Şu an arazideyim mobil olarak bağlandığım için fazla detaylara giremedim ancak senden ricam bu konuda biraz empati yapman ve tepkini Nasuh bu tepkilerini hak ettiğinde göstermen; yanlışı işaret ettiğinde Aklın yolu bu yanlışı onaylarsa ikinizin de ağabeyi sayılırım söz Nasuhun ensesine ilk boza kazanını ben kurarım.
Dostça kalın… ;)

ahmet köksal adında bir dostum var,
muhabbet aşağıda..
sevgiler,
gökhan

-----Original Message-----
From: Ali Gokhan Bilgic - Astro [mailto:agokhanbilgic@ttnet.net.tr]
Sent: Friday, November 24, 2006 1:38 PM
To: 'akoksal@yahoogroups.com'
Subject: RE: [akoksal] TDF tartismalarina katki

Ahmet’im,

Bizim Gezenbilir diye bir listemiz var,
Sen iyi olmasın, çok iyi millet, mütevazi, adam gibi adamlar..
Geçende iftar yedik, tanıştık kaynaştık ..
www.gezenbilir.com
bunlar direkt ağır dağ muhabbeti yapmıyorlar,
gezi, mezi, cip, mip, gayet adam gibi bi grup..

neden anlattım ?,

aşağıda ki muhabbeti senden icazet almadan, atamam, ayıp olur..
napiim ?, “gönderme” dersen hiç bozulmam, lütfen rahat ol..

Güzel h. Sonu,

Gökhan

From: Ali Gokhan Bilgic - Astro [mailto:agokhanbilgic@ttnet.net.tr]
Sent: Friday, November 24, 2006 11:04 AM
To: 'akoksal@yahoogroups.com'
Subject: RE: [akoksal] TDF tartismalarina katki

Ahh ahhhhh Ahmet’im, ağzına bin sağlık..
Daha neler var anlatacak da, sana, bana, yani bize yakışmaz…
Çok çok çok haklısın..

Gökhan

Not.

Herifleri (İsko’yu da) çok özledim ya,
Geçenlerde ormanda yürüyüş yaptım (koştuğum zaman millet gülüyo ya .. gel bebek, koş bebek !!),
gözlerim doldu..
2 rahmetli ile göl çevresinde kros yapmıştık..
yaa ne mütevazi idiler, yarabbi.. herifler form olarak bana 10 basar,
yine tempoyu fazla basmıyorlardı, bekliyorlardı, canlar ..
2 sine de Allah rahmet eylesin..

diğer yandan dağcılık show’u !!! (ben en baba dağcıyım, şunu yaparım, bunu yaparım ..)

ha, hakan öge’den eposta aldım, geliyo inek..
lüfer ve rakıyı çok özlemiş..

From: akoksal@yahoogroups.com [mailto:akoksal@yahoogroups.com] On Behalf Of Ahmet Köksal
Sent: Friday, November 24, 2006 10:33 AM
To: akoksal@yahoogroups.com
Subject: [akoksal] TDF tartismalarina katki

Alper Sesli’nin mesajı beni şiddetle sarstı ve ben de onun mesajına katkıda bulunmak amacıyla
bu mesajı kaleme almaya karar verdim.

İtiraf edeyim, “A. Karaca’nın karşısına kim çıksa seçim kazanma şansı olur?”
diye kendime sorduğumda aklıma gelen isimlerin arasında Nasuh Mahruki vardı.

Oysa, Uğur’un cenazesinden sonra Habertürk’teki “sözde anma” programını yapan adını hatırlamadığım
kabak kafalı programcı, sözünü tutup bana telefonla bağlansaydı, hem o herife, hem de N. Mahruki’ye
ana avrat küfür edip, “şerefsizler” diye bağırdığımı görecektiniz. Böylelikle, yeni bir ilk Türk bilmemnesinden
sözetmek de mümkün olabilecekti.

Yine de hakkını vermek lazım, kendisine zerre kadar değer vermeyen, ciddiye almayan, 95’ten bu yana
hiçbir paylaşım yaşamadığı birini (Uğur’u) anmak için yapılan bu programa böylesine sızmak, kendi propagandasını yapmak,
kendi tırmanış filmlerini oynatmak eşine az rastlanır bir becerikliliktir. Böyle bir adam, bırakın TDF başkanlığını,
iki arada bir derede GSGM’nin bile başına gelebilir.

NM, böylelikle kendi aklınca Uğur’a giderayak bir kazık attığını düşünüp sevinmiş olabilir. Bu anma programında, Uğur’un
en önemli tırmanışlarından iki tanesinin geçersiz sayılacağını açıklamıştı. Çook çok da haklıydı, Shishapangma tırmanışının
ana zirveye değil, 20 metre daha alçak olan diğer zirveye yapılmış olması, bu tırmanışın yok sayılmasını gerektirirdi.
Cho Oyu’ya yaptığı alpin solo (solo demişken; grubundan kopmuş biri değil, dağın üzerindeki tek dağcıydı) tırmanışta ise
Uğur gece karanlığında zirve platosuna ulaşmış ama zirve noktasını tespit edememişti. Bunu da, açtığı ilk telefonda söylemiş ve
tırmanışı bu şekilde duyurmamı istemişti. Bir zamanların kadrolu kahramanı NM’ye göre bu tırmanış da bir boka yaramazdı.

Oysa biz efendilik yapmış, “çantamı ve fotoğraf makinemi bıraktım, farklı bir rotadan zirveye tırmandım” dediği Lhotse tırmanışına,
mountainzone.com muhabirinin “kesinlikle inanmıyorum zirveye ulaştığına” demesini kendi aramızda tutmuştuk.

1998 yılında K2’de tanıştığı reklam düşkünü Brezilyalı dağcı Waldemar Niclewicz’i, “Brezilya’nın Nasuh’u” olarak tanımlamıştı
Uğur. Kaderin garip bir cilvesi olarak, birkaç sene sonra bu ikili K2 zirvesine birlikte çıktılar, ya da çıktıklarını söylüyorlar.
Waldemar’ın büyük sponsorluk gelirlerinden yararlanarak, deyim yerindeyse kiraladığı İtalyan rehber Abele Blanc ve
arkadaşı yol boyunca iz açmışlar, NM ve WN de epeyi arkadan gelmişlerdi kendi anlatımlarına göre.
Ama ne gariptir ki, bu arkadaki ikilinin zirveye ulaşması konusunda Abele Blanc açıklama ve yorum yapmayı reddetmişti.

Hakkını yemeyelim, NM bu tırmanışta olağanüstü bir ekip çalışması sergilemiş, iki ayrı ekipte tırmanmıştı.
Orijinal takımındaki arkadaşları bu başarıyı çekemeyerek, onun kampların yok olmasından ötürü ortaya çıkan ilave
taşıma işlerine katılmamak için bu değişikliği yaptığını öne sürmüşlerdi. Onlara sorarsanız, takımın en güçlü üyesi olan
Ivan Vallejo, NM’nin yokluğundan doğan insangücü eksiğini karşılamak için, fazladan inmiş, çıkmış, yük taşımış ve
bu yüzden ekibin çoğu zirve yaparken Ivan zirve yapamamıştı. Yaptıkları kuşkusuz fesatlıktı.

Bu beceride bir adam kesinlikle TDF başkanlığına yakışır arkadaşlar. Hayırlı olsun.

__._,_.___
Messages in this topic (1) Reply (via web post) | Start a new topic
Messages | Files | Photos | Links | Database | Polls | Members | Calendar
"vallahi hic doyamadim" diyenler icin;
ahmetkoksal.blogspot.com

"yeter ulan" diyenler icin, akoksal-unsubscribe@yahoogroups.com

Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch format to Traditional
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe
Recent Activity
• 2
New Members
Visit Your Group

Arkadaşlar merhaba;

Ben görüyorum ki burada kişiler çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda objektiflikten uzak, gerçekleri çarpıtarak çok güzel bir çıkar ortamı kurmuşlar. Ve çok komiktir son günlerdeki reklam repliğine benzer "Neşeee!!! Ver coşkuyu ver coşkuyu" havalarındalar. Bazıları objektif görünüp, Ne Alaattin Karaca tarafında nede Eski kankaları Nasuh Mahruki tarafında olmadıklarını , bazıları babacan ve abi tavırlı görünüp alttan alttan diğerlerini gazlamaya çalışıyor.

Eski bir atasözü vardır malumlarınız "BU OVADA AT İZİ, İT İZİNE KARIŞTIRILMIŞ!!!"
Merak ediyorum beyler Alaattin Karaca kime zorla ya federasyona katılın yoksa ben sizin dağcılığınıza karşıyım demiş?

Federasyonun verdiği eğitimleri yetersiz bulup beğenmeyenler, dağcılığı sadece yüksek irtifa yada sadece kaya tırmanışı olarak görenler, olayı sıradanlaştırıp tayt kavgası diye sunanlar, çıkarları ve maddi menfaatleri doğrultusunda açtıkları davalarda olayları aslından çok farklı olarak anlatıp bir yerlere gelmeye çalışanlar kaybettiler, Türkiye Dağcılık Federasyonun otoritesini kabul etmeyenler size soruyorum,
Gencecik insanları bilgisizce, cahilce, ne yaptığını bilmeden götürüp çığ altında bırakınca, veya dağlarda kaybedince , yada arkadaşlarını düşürünce kılıflar uydurup "o yarayı kaşımayalım deyip", Federasyon nerede niye müdahale etmedi diyerek neden ciyak ciyak bağırıyorlar???

Beyler federasyon kısıtlı bütçesiyle 10 kişiyi Evereste götürsemi daha çok hizmet etmiş olur Türk dağcılığına yoksa binlerce insanı bir araya getirip yurdumuzun çeşitli bölgelerinde eğitim ve tırmanış faaliyetleri düzenleyerek her sınıftan insana dağcılık yapma şansı vererekmi?

Lütfen birazcık egolarınızdan ve komplekslerinizden vazgeçin! Alaattin Karaca'nın Türk dağcılığına faydası yokmuş imajı oluşturmaya çalışanlar gaflet uykularından uyanın. Alaattin Karaca'ya yaptığınız eleştiriler sadece sizin kendinizi kandırmanızdan ibaret. Umarım bu sesleriniz 10 aralıktan sonrada çıkar. Şimdiden geçmiş olsun diyorum...
Ayrıca sayın İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı beyefendiye çok teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.

Forumumuz ve sütunlarımız her türlü eleştiriye açık olsa da lütfen üslub konusunda biraz dikkat.
Saygılarımla.

Değerli kardeşimiz güzel söylemiş at izi Kurt izine karıştı diye...
Dumanlı havalarda; at izi ile kurt izinin birbirine karıştığı günlerde leş bölüşmek isteyen çakallarla itlerde meydana çıkar ve kendi ganimetini toplamak isterler.
Bizler bunu bilecek kadar tecrübe edindik ve dostla düşmanı; iyi ile kötüyü tartacak kadarda insan tanıdık. Bence bu sayfayı yönetenler bu tür agresif yazıları silmesinler izler ve zihniyetler daha da belirgin olsun…

Cemal bey gerçekten katılıyorum size arkadaşımızada böyle bir yazı yazdığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum . Bir nevi yazınızda arkadaşın eksik kalan duygularına tercuman olmuş. nedendir bilmiyorum Bu şekilde duygularını içtenlikle açıklayan insanlar işine gelmeyen muhalefet diye adlandıracağım diğer insanlar tarafından hemen 9 köyden kovulmak isteniyor...

çetin bey,
lütfen siz de herkes gibi "terbiye sınırlarının dışına çıkmadan" fikirlerinizi belirtiniz... ne edebe ne de ahlaka uymayan bu tavrınızla hem kendinize hem de adayınız alaattin karaca'ya zarar vermiş olursunuz... buraya tartışmayı ve konuşmayı bilen medeni insanların yorum yazacağını düşünerek herhangi bir filtreleme sistemi koymadık; umarım bizi buna mecbur bırakmazsınız... size rica ediyorum, lütfen kimi hangi konuda eleştirmek veya desteklemek istiyorsanız diğer yorum yazan arkadaşlar gibi "terbiye ve ahlak sınırları dışına çıkmadan" kişisel fikirlerinizi altına adınızı soyadınızı yazarak özgürce belirtiniz...

saygılar

taksideyiz. şoför oldukça yaşlı bir amca...
önümüzdeki iki arabanın sürücüleri şerit değiştirme yüzünden sinirli sinirli kornaya basıp, el kol hareketi yapıyorlar birbirlerine...
şoför amca gayet sakin bir ses tonuyla...
" görüyorsunuz değil mi? oysa yollar hepimizin. kimsenin şahsi malı değil. ve hiçbirimiz bu yolları akşam eve giderken yanımızda götürmeyeceğiz. sadece birazcık saygı... milletçe tek ihtiyacımız olan şey bu..."
hayatın her alanına uyarlanabilecek ders niteliğinde bir söz...

Adres Yerini Bulmuş:smiley:

Öncelikle sevgili arkadaşlar şunu belirteyim tepki veren arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu demektir ki burada benim yazdıklarımı üzerine alan daha doğrusu yarası olanlar var... Bu çok iyi. Bi beyefendi oldukça alınmış üzerine ve benim daha fazla kabalaşmak istemediğim için yazmadığım sözleri dile getirmiş. Çakallardan itlerden felan bahsetmiş. Kendisine çok teşekkür ederim. Sayın admin arkadaşım benim söylediğim atasözü ve gerçeklerden oluşan sözlerim size dokunuyorda bu saygıdeğer beyefendiye neden aynı uyarı yapılmıyor? Ben kendi adımla giremiyorum sisteme neden engelleniyor bu?
Daha düzgün eleştiriyi isteyen samimi insanlara teşekkür ederim. Ayrıca sevgili arkadaşım alaattin karaca diye yazılmıyor! Alattin Karaca diye yazılıyor bu bir. İkincisi, eleştirilmekten ve doğruları kabul etmekten aciz olanlar ve Alaattin Karaca gerçeğini kabul edemeyen dar kafalıların saçmalıkları, nede bizlerin yazdıkları seçimin sonucunu değiştiremez.
Yapılan o kadar iftiralar ve söylenen yalanlar gerçekleri değiştiremez bunu kimse aklından çıkarmasın. Sevgili arkadaşlar hakedenleri saygıyla selamlıyorum. Tamamı cahillikle ve yetersizlikle suçlanan federasyon üyeleri, il temsilcileri, kulüp yöneticileri, neden sırayla aranıp oy isteniyor?Onları suçlayıp onları beğnmeyip nasıl onlardan oy isteniyor bu insanlar aptal mı zannediliyor.
Yapıldığı söylenen dağcılık sorunlarının tartışıldığı toplantıya katılmayan çok değerli insanların adı o listeye yazılıp katıldı gösteriliyor. Nasuh Mahruki'yi aday gösteren asıl kadronun hesaplarının ne olduğu zamanında devletten neler istedikleri, maddi çıkarları için Güzel yurdumun dağalrına neler yapmak istediklerini bilenler gayet iyi biliyor. Malum derneklerin nasıl şişirildiklerini, nasıl işlediklerini, nasıl sonradan birbirlerine girdikleri ve kirli çamaşırlarını ortaya kendilerinin koyduklarını herkes biliyor. Bırakın bu işleri bu arkadaşlar 3 dönemdir neden aday olmadıda şimdi birden federasyon özerkleşince birilerinin sözde isteğine dayanamayıp aday oldular? onca kirli iddiayla o kadar adı çıkmış kadroylamı yönetmeyi düşünüyorlar federasyonu. Yeni spekülasyonlar ve kirlenmiş oluşumlar içinmi? Bu kez olmaz beyler onca atıp tutan adam ne yapmış Türk Dağcılığına ne hizmet vermiş. Gerekli maddi imkan sağlansın bu ülkede o beğenmediğiniz Anadoludan Evereste' de K 2' yede tırmanabiecek onlarca genç var emin olun. Onun için biraz gerçekleri kabul edin. ayrıca sevgili admin arkadaşım kendi kullanıcı adımla siteye giremiyorum bu çokta önemli değil ama dürüstlüğe davet ediyorum.. saygılar
Çetin Erdem

çetin bey öncelikle ne yaptığınızı anlamış değilim. neden hem çetin, hem alpinist_25 hem de tatonka nicklerini almış olduğunuzu merak ettim... hem kendinizi hem de bizleri çelişkiye düşürmeyiniz lütfen...

söylediklerinizden dolayı yarası olan yada üstüne alınan kimse olmadı. yanlış anlamışsınız. yukarıda size cevap veren herkes sadece üslubunuzu düzeltmeniz konusunda sizi uyarma gereği duymuş. çünkü konuşmuyor ve tartışmıyorsunuz, sadece hakaret ediyorsunuz... yukarıdaki yazıları iyice okuyunuz, isimlerini vererek birilerini eleştiren herkes belli bir saygı çercevesi içinde kalmış ve genel ahlak kurallarını çiğnememişlerdir... bahsettiğiniz beyfendi (sanırım Cemal Gülas) Alaattin beyin adını kullanırken "Alaattin abi" dediğini farkedemiyor musunuz? edilmiş tek bir hakaret var mı ortada?

sizi tekrar uyarıyorum, burada saygıdan yoksun yorumlar yerine edebe ahlaka uygun olduğu sürece dilediğiniz kişiyi eleştirebilirsiniz. dilediğiniz kişiyi destekleyen mesajlar atabilir, yaptıklarını yapacaklarını duyurabilirsiniz. Alaattin Karaca gerçeğini kabul edemeyen dar kafalıların saçmalıkları gibi bir cümle kuramazsınız. kimse sizin inandığınız değerlere inanmak zorunda değil, kimseye sizin inandığınız değerlere inanmadığı için dar kafalı diyemezsiniz... TEKRAR EDİYORUM; bu şekilde davrandığınız sürece hem kendinize hem de Alaattin Karaca'ya zarar vermiş olursunuz.

şu linke tıklayarak eleştirmek ve desteklemek nasıl olur lütfen inceleyiniz...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1796

buradaki insanlar birbirlerinin zıttı fikirlere sahip olsalar bile bu fikirlerini, düşüncelerini ifade ederken ne kadar insancıl, ne kadar saygılı olduklarını umarım farkedersiniz... işte tartışmak, fikri ifade etmek budur... bizim de burada istediğimiz tek bir tarafın görüşünü almak değil, tam aksine her adaya (en azından fikren) yakın olduğunu bildiğimiz kişilerden yorumlar almaktır... yukarıda verdiğim linkte yazılanları iyice okursanız bunu zaten anlarsınız...

ayrıca Çetin nickli hesabınıza herhangi bir müdahelede bulunulmamıştır. eğer şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum linkine tıklayınız...

Çetin Bey,
Dürüst olmam gerekirse beni TDF'nin başına geçecek kişi fazlaca ilgilendirmiyor.
İyi çalışan, görevini kötüye kullanmayan, dürüst biri olduktan sonra bu kişi çaycı Ali'de olabilir, bakkal Ahmet'te...
Ben yazmış olduğunuz bir cümlede geçen söze açıklık getirmek istiyorum.
"beğenmediğiniz Anadolu" sözünüze...
Burada üye ya da ziyaretçi olarak bulunan arkadaşlarımızın pek çoğu ülkemizi karış karış gezen, doğaya aşık kişiler. Ve yapacakları en son şey, özlerini unutup geldikleri yeri küçümsemek olacaktır. En azından benim tanıdığım çoğunluk böyle. Buna geçirmiş olduğu by-pass ameliyatına rağmen baharda Doğu'ya gitme planları yapan ve sadece bu plandan dolayı bile mutlu olabilen annem de dahil. Bizler vatanımızın her karışını ayırt etmeden seven kişileriz.
Sizden ricam; lütfen insanları tanımadan yargılamayınız. Yargılarsanız da bu sağlam temellere dayansın.
Saygılarımla,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri