Ne Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyyahasan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 89,717

Ne çeşit bir bisiklet kullanıyorsunuz?

• Dağ bisikleti

Kullanılan: 151 78.6%
  • Downhill

Kullanılan: 5 2.6%
  • Yol/Şehir bisikleti

Kullanılan: 30 15.6%
  • Yarış bisikleti

Kullanılan: 6 3.1%

• Kullanılan toplam oy
    192

Etiketler
Ynt: Ne Kullanıyoruz?

Ön amörtisörlü dağ bisikleti kullanıyorum.

Arkadan amörtisörlü olanlar tavsiye edilmiyor çünkü yokuş çıkarken ve düz yolda giderken iyi performans vermiyorlarmış. Yani arkada da amörtisörü olan bisikletler sadece iniş bisikletiymiş.

Her zeminde dağ bisikleti kullanıyorum. Bunun sonucunda düz yolda kassam da çok hızlı gidemiyorum fakat karşıma engebeli bir yol çıktığında hiç takmadan geçiyorum. Temmuz sonunda sağlam bir hız saati aldıktan sonra yaptığım en yüksek hız yokuş aşağı giderken çok kasmamama rağmen 45 km. Geçenlerde İzmit Garı yakınlarında düz yolda rüzgâr yardımıyla yaptığım hız ise 37 km. 37 km ye çıkarken gerçekten çok rahattım, hiç kasmadım yorulmadım. Rüzgâr çok büyük katkı sağladı. 37 ye çıktığımı görünce yoldaki 30 yazısını görünce hemen 30 un altına inmek zorunda kaldım :smiley:

Yine de hız tehlikelidir. Önemli bir durum olmadığı sürece, yol şartları uygun değil, yol çok yamuk yumuk, gevşek zeminli, yerleşim yeri ve köpek tehlikesi varsa ve virajlı vede kalabalık ise asla çok hızlı gitmem ve tavsiye etmem. İllede hız yapacaksanız dizlik, kolluk ve kaskınızı takmadan fazla basmayın derim. Her zaman bisikletinizin seslerini ve arkadan gelen araçların seslerini dinleyin. Bisikletinizden değişik bir ses gelmeye başlarsa huzursuzlanırsanız hemen kenara çekin.

Her ne kadar anketimiz yavaş ilerlesede 5 kişilik bir oylama var.
Tabi Türkiye'de ne tarz bisiklet kullanıldığı konusunda tahmin yürütmek zor değil.
Genelde dağ bisikleti tercih ediliyor.
Zaten planlanlamarımızda bu yönde gelişmekte ve turlar buna göre düzenlenecektir.

Oylamaya katılımlarınızı bekliyoruz.

Ülkemizde dağ bisikletleri maalesef amacı dışında kullanılıyor. Şehir içinde kullanılan dağ bisikletleri pek iyi değil aslında. Şehir içinde dağ bisikleti yerine yol bisikleti kullanılmalı. Yol bisikleti kullanılması gücü düzgün yolda tekerlere daha çok aktarma bakımından önemli. Gerçi bende şu an şehir içinde dağ bisikleti kullanıyorum ama altyapı çalışması yapılan bir sokak gördüğümde hemen dalış yapıyor arazi havası arıyorum. Aslında ben nerede gezdiği belli olmayan biri olarak dağ bisikletini kendime daha çok uygun görüyorum. Karda kışta yol bisikletleri patinaja gelirken dağ bisikleti kullanıcıları çok daha rahat giderler. Her ihtimale karşı imkan varsa iki türlü bisikletiniz olmalı. Hem şehir hemde dağ bisikleti. Araziye çıkacağınız veya kar gibi arızalı havaların olduğu zamanlarda dağ bisikletini, kuru havalarda ve düzgün yolda kullanacaksanız şehir bisikletini kullanırsınız.

Trek 3900.
Mudanya da kullanıyorum bana yetiyor. Oldukça uzun bir sahili var. Keyifli.
21" kadro olsaydı kendim toplardım ama ne yazık ki bulamadım.
Belki seneye bu kadroya değişiklikler yaparım.

Benimkinin kadrosu 54 cm. Bisikleti sürerken gidona doğru uzanmak istiyorum ama sanırım dağ bisikletleri uzanarak kullanmak için uygun türler değil. Dolayısıyla uzanarak sürüş yapamıyorum. Ee birde şehir içi ortamı olunca her yerden bir şeyin çıkma olasılığı yüksek olunca yatarak kullanış yapmak pek uygun değil. Şehir içinde arkada bile gözümüzün olması lazım.

taiga' Alıntı:
Trek 3900.
Mudanya da kullanıyorum bana yetiyor. Oldukça uzun bir sahili var. Keyifli.
21" kadro olsaydı kendim toplardım ama ne yazık ki bulamadım.
Belki seneye bu kadroya değişiklikler yaparım.

Trek 3900 bence iyi performans veren bir bisiklet. Daha önce Bursa'dan Trilye'ye bisikletle gelmiş ve bahsettiğiniz sahili bir fiil pedallamış biri olarak, özellikle Mudanya'dan sonra deniz kenarından yükseklerden manzarayı seyrederek yol almak harika bir duygu. Yorgunluk yok geriye, tatlı hatıralar var bu yoldan bana. İnşallah bu yolu, sahil boyunu beraberde pedallayabiliriz. ;) :D

Slm.. Ben bianchi orion kasası ve uzerinde degisik shimano ekipmanlar tasıyan bir bisiklet kullanıyorum.
equipmentbike.JPG

Tüm ekipman ve uzun tur listeme ve gerekli bilgilere buradan ulasabilirsiniz.
http://www.geziyorum.net/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=41
selamlar herkese...

Emre
www.geziyorum.net

Nikto merhaba.

Gerçek bir gezgin bisikleti. Uzak mesafeler için toparlanmış ekipmanlar.

Bir aya kadar önce senin bu tarz ekipmanlarla iki bisikletçi dostumu misafir etmiştim.

Nereden geliyordu bu bisikletçi arkadaşlar?

From Paris to İstanbul.

Bisikletlerin arkasında böyle yazıyordu.

40 gündür yoldaydılar.

Paris'ten geliyorlardı.

Harika bir yolculuk.

Nikto Abi biraz daha büyüyeyim (20 yaşındayım) aranıza katılmak istiyorum. Mevcut bisikletim için imkanlarım elverdiği sürece gezgin ekipmanları almaya çalışacağım.

Bisikletim Bisan Europe Matrix 375. Bu ekipmanların çoğu benimkine uyar mı? Müsait bir zamanda fotoğrafını buraya koyacağım. Normal bir bisikletçiden aldığım ekipmanlar benimkine genelde uymuyor. Bisikletimi hep yarış bisikleti sanıyorlar.

Selamlar arkadaşım..
Benim kulalndıgım on ve arka canta tasıyıcılar tum amortisorlu bisikletlere uyacak sekildedir. arka bagajı turkiyeden on bagajı ABD'den ebay.com dan aldım..

cantalar bu bagajlar oldugu surece uyar. Ortlieb'dir markası. dunyanın su gecirmezliği en guvenilir en saglam cantalarıdır.
www.ortlieb.de sitesi...

onun dısında kişisel sponsorum www.mapist.com.tr eksen harita firması GPS magellanımı ve bisiklet aparatımı saglıyor. oda her bisiklete uyar.. diger ekipmanlar zaten kamp arac ve gerecleri...

selamlar...

emre

Benim bisikletimin markası yok.
Sağolsun bir arkadaşım vakti zamanında iyi para dökerek toplamış ;D
Demir kadrolu bir bisikletim var. Çekme borudan yapılmış ve bir demir kadro için oldukça hafif.
Kadro Tange Seiki. Donanım Shimano deore xt ve lx karışımı. Jantlar Rigida ve jant telleri inox malzeme ;D
Frentakımı Shimano deore.
Arkadaşım sonradan down hill olayına sardığı için bu bisikleti bana
ederinden çok daha düşük bir paraya bırakmıştı 2 yıl önce.
9-10 yıllık bir bisiklet olmasına ve ben satın almadan önce balkonda 2 yıl kadar yatmış olmasına
rağmen mekaniğinde hiç bir sorun yaşamadım.
Demek ki kaliteli malzeme hakikaten uzun ömürlü oluyor ;)

Dağ bisikleti ile başladım :-\, şimdi Tur bisikleti kullanıyorum, sıklık ve kullanım şekli olarak bana uygun olan o ;) kamp yükü ile turları severim 8).

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri