Neden Enduro?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 159
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,133
Ynt: Neden Enduro?

PrometheusTR' Alıntı:
Benim bahsettiğim şey "hayata bakış" kelimesini öğrenmeden öncesini kapsıyor ama :smiley: Ufak bir çocuğu düşünün, ona enduro mu çekici gelir yoksa cruiser ya da SS'lerden biri mi? :smiley:

Ufak çocuğu bilmem ama
çok uzun seneler önce bile
cruiser ve ss'lere
enduro ve cross motorlara baktığım gibi bakmıyordum...
hatta aslına bakarsanız ss'ler neredeyse hiç ilgimi çekmiyordu...

Etiketler

Bütün yazılanlar harika; ehliyetsiz zamanlarım dahil yaklaşık 20 sendir motora biniyorum.Bunun son 4 senesi büyük konuşmamdan dolayı(Bana kimse motorumu sattıramaz)motorsuz geçti.Ama artık eşim üzüntüme daha fazla dayanamadı ve ne yaparsan yap dedi. ;D Bu aralar tekrar arayışa girdim,hayırlısı.Motor hayatıma 125 honda ile başlayıp BMW GS Adventure ile sonlandırmıştım.Africa twin dahil birçok motorum oldu ve 350.000 km yi aşkın yolum var.

Şehir içinde caddede racing makinede kullandım,chopper da kullandım.Fakat her türlü koşulda giden tek araç tabikide endurodur.Bu tabikide kişinin karakteri ve yaşam tarzıylada orantılı.Hız seven racing,ayağım yere yakın olsun diyen sakin sakin gideyim diyen chopper,macere,gezi,doğa,yol tutkunlarıda enduro tercih eder.İstisnalar dışında motorcunun araç tercihide motor tipiyle aynıdır.

Lafı uzatmadan şunu söyliyim,keyifli bir şekilde hertürlü yol koşulunda güvenli ,sağlam,yol arkadaşınız ve ekipmanlarınızla gidebileceğiniz tek makina endurodur.

Neden Enduro:
mecbur kalırsan 2 metrelik dik bir şevden motoru aşağı atabilirsin,( valla bişey olmadı )
SS olsa kıyamazdım herhalde,yada öyle bir mecburiyete düşecek yere gelemezdim. :D

Konu başlığına ilk giriş mesajınızı keyifle okudum.

Hiç motosiklet kullanmamış birisi olarak sanırım bir süredir motosiklet sevdalısı olmaya başladım. Yada öyle olduğumu sanırıyorum. ::smiley: Tabiiki hangi motosiklet dendiği zaman, yaptığım gözlemlerim ve tarzıma uygun olarak chopper ve enduro arasında Enduro ağır basıyor. Safkan bir enduro değil tabiiki. Yani benim cj gibi arazi ağırlıklı olmayacağı için, uzun yol ve doğa için enduro düşünüyorum.

Bmw 1200 gs adventure hayallerimi süslüyor diyebilirim. 1.71 cm. lik boy ile ne kadar sıkıntı yaşarım orasını şimdilik bilmiyorum.

Uğur kardeşim.. 1.71'lik boy GS1200 de sana sıkıntı yaratmaz fakat o makina daha önce motosiklet kullanmamış kişiler için uygun değil diye düşünüyorum. Sana tavsiyem ilk etapta daha küçük hacimli ve kilo olarak ta daha hafif bir makina alman. Motosikletler kullanım olarak Cj jeep lere pek benzemezler. Enduro'lar agresif makinalardır, fazla dehlemeye gelmez atarlar üzerinde adamı vallla. Özellikle arazi şartlarında. Şehir içinde de ağırlığı nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsin GS1200 ile. O yüzden küçük bir makina ile başlaman tavsiyedir. her ne kadar fiziki olarak ta güçlü olsan da GS1200 ü dizginlemek zordur tecrübesiz arkadaşlar için

Şimdiden aramıza hoş geldin

Murat VURAL
KOCAELI

Jeep34' Alıntı:
Konu başlığına ilk giriş mesajınızı keyifle okudum.

Hiç motosiklet kullanmamış birisi olarak sanırım bir süredir motosiklet sevdalısı olmaya başladım. Yada öyle olduğumu sanırıyorum. ::smiley: Tabiiki hangi motosiklet dendiği zaman, yaptığım gözlemlerim ve tarzıma uygun olarak chopper ve enduro arasında Enduro ağır basıyor. Safkan bir enduro değil tabiiki. Yani benim cj gibi arazi ağırlıklı olmayacağı için, uzun yol ve doğa için enduro düşünüyorum.

Bmw 1200 gs adventure hayallerimi süslüyor diyebilirim. 1.71 cm. lik boy ile ne kadar sıkıntı yaşarım orasını şimdilik bilmiyorum.

Yazımı beğendiğiniz için teşekkürler. Öncelikle 650cc civarında bir enduro ile 15.000 - 20.000 km civarında bir tecrübe yaptıktan sonra, 1200 GS'e geçebilirsiniz elbette.

Konu başlığını çok güzel anlatan ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Enduro.... Söylemesi bile insana bir güven veriyor..
Şehir ve şehirler arası yolların, arazi yollarından farksız oluşuna katılmamak ve her viraj sonrası süprizlerle karşılaşılmaması imkansız gibi...

Ayrıca sevgili Uğur, Bmw 1200 gs adventure ile motorsiklet dünyasına giriş oldukça iddialı olur.. Aklıma başka söylenecek kelimelerde geliyor ama sakın, uzak dur derim. Ben 1.86 lık boy ve 100 kg lık bir vücut ile Honda transalp 650 ile giriş yaptım. Zorlanmadım dersem yalan olur...Daha küçük CC li motorlarla başlamanda büyük yarar olur kanısındayım. Sevgili Murat ve PrometheusTR nin tavsiyelerini de kulak arkası etme derim.. Başlamak için küçük CC ve kilometre yapmak bu işte çok önemli...
Hepinize sevgiler.....

Çocukken motosiklet sevdası ile yanıp tutuşan ve bu sevdayı 32 yaşında yaşamaya başlayan birisi olarak bende düşüncelerimi belirtmek isterim.
Çocukluk ve Gençlik yıllarımda mobilet,scooter tarzı vitessiz yada yarı vitesli motosikletlere bayağı bindim.Tatillere gittiğimde ilk iş motosiklet kiralayıp binmekti.Millet denizin,güneşin kumun tadını çıkarırken ben ise motosikletin tadını çıkarırdım. :D
Bundan 2,5 sene öncede motosiklet almaya karar verdiğimde Honda CBF150 ile başlayıp yaklaşık 1200km. binip takasa verip yeni Transalp aldım.
2 yıldırda Transalpe biniyorum yaklaşık 8,500 km. oldu.Benimde hayallerimi süsleyen hedefimdeki motor 1200 ADV. fakat arkadaşlarında dediği gibi bu motosiklette merdivenleri 3 er 5 er atlayarak çıkacağınız bir yol değil. Benim size önerim İmkanınız olsa dahi fiziki yapınız motora cuk otursa bile apalayarak başlayın derim apalanmadan yürünmez. ;) yürüdükten sonra zaten kimse tutamaz sizi :D

Selamlar Dostlar..

Bayram için uzun mesafeli olmamak şartıyla kamplı-çadırlı motosikletli aktivitesi olan arkadaslar varsa lütfen yazsın. Gerekirse ortak organizeler yaparız yada birbirimizin gurubuna katılabiliriz.

Murat VURAL
KOCAELI

valla ben istanbulda olacağım kardeşimin yanında ama bayram sonrası mersinden olimpos civarını komple motorsiklet ile gezme planımız var:smiley: yanartaş, adrasan vb. bu arada istanbulda anadolu yakasında olacağım. oralarıda 6 günde elimde geldiğince gezeceğim.

;D ;D Çünkü kirletmek güzel! ;D ;D

muddybiker9727625.jpg

image009qu2.jpg

cimg78958379994.jpg

image005syz.jpg

yazınız amacına ulaştı sanırım..cross düşünürken şimdi enduro a kilitlenmiş durumdayım ve arayışlardayım..teşekkürler tecrübelerini iletenlere..

Serkan kardeşim... Sende aramıza hoş geldin.

Enduro dünyasına girince ne kadar çok şey kaçırdığının farkına varacaksın ve keşke daha önce girseymişim diyeceksin.

Yolun her zaman açık olsun

Murat VURAL
KOCAELI

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri