Neden Enduro?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 159
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,145
Ynt: Neden Enduro?

mrtvural' Alıntı:
Üstad, senin yerin ayrı. Takip etmene gerek yok, yerin yanımız...

Teşekkür ederim Murat, Bir gün beraber olmayı umut ederek motorları karşılaştırmalarınızı yorumlarınızı zevkle takip ediyorum.

Etiketler

BMW F 650 GS hakkında -elektronik yoğunluğundan ötürü- kötü yorumlar aldım geçenlerde bir motorcu arkadaştan. Sizce gerçekten doğada yarıyolda bırakacak bir motormudur ? Tecrübesi olan dostlardan bilgi rica ediyorum.

tlgymn' Alıntı:
BMW F 650 GS hakkında -elektronik yoğunluğundan ötürü- kötü yorumlar aldım geçenlerde bir motorcu arkadaştan. Sizce gerçekten doğada yarıyolda bırakacak bir motormudur ? Tecrübesi olan dostlardan bilgi rica ediyorum.
Valla eskilerin bir lafı var bilirmisiniz AT YÜRÜR JOKEY KOŞTURUR derler yani sıradan bir morsikletten bahsetmiyoruz BMW ve bu gibi kendini kanıtlamış makinelere adamgibi baktığınız sürece ömürlüktür ve asla sizi yolda bırakmaz tabi, bu benim fikrim

tlgymn' Alıntı:
ben kullanan ve binlerce km yol yapan biri olarak servislerinden çok çektim buda 650 gs f bakışımı değiştirdi,belki bu şekilde anlatabilmişimdir. :(o parça byok bu parça yok,paranla rezil oluyorsun honda diyorum gerisi yalan ama parça sorunu ama dayanıklılık diyorum. ;)

tlgymn' Alıntı:
Bu konu adeta markaların savaşı haline gelmiştir. Ben 6000 km'de aldığım BMW motosikletimle şimdiye kadar 15000 km yaptım. Hiçbir elektronik sorunu yaşamadım. Pastane önlerinde gezen biri de değilim. Gezilerime bakınca bunu görebilirsiniz. Evet elektronik çok. Yan ayak switchi, ABS, elcik ısıtma gibi... Fakat artık bunlar yeni nesil Honda Transalp'de bile standart haline geldi. Transalp'de ABS ve enjeksiyon sistemi mevcut. Artık herşey elektronik hale geldi hayatımızda. Ben burada BMW'yi anlatıyorum, Borusan'ı değil. Bunu da eklemek istiyorum. Ben motosikletimi hiç Borusan'a götürmedim. Mümkün olduğunca kendim hallediyorum. Tamirci değilim ve çok bilgim de yok ama elimden geliyor ve öğreniyorum. Sizin motosiklet ile yapmal istedikleriniz aslında sizin sorunun cevabı. Şayet asfaltta gezecekseniz; motosiklet farklı, enduro olacaksa farklı, her ikisi de olacaksa farklı. Sanırım sorunuza cevap verebildim. Sormak istediğiniz başka birşey varsa çekinmeyin lütfen.
Selamlar.

Bence motorlar hakkında arastırma yaparkken dogru kişilerden dogru bilgileri almak önemlidir, aslında en güzeli o motoru kullanmaktır.Piyasada bir sürü insana sorun bmw 650gs ye çok titreşimli derler ancak ne düzeyde bunu bilemessiniz kullanıp karar vermek lazım neye göre nasıl bir titreşim ayrıca bu makinaları getiren borusan firması nedeniyle parça tedariği zaman almakta servislerinin pahalı oldugundan herkes yakınmaktadır bunların dısında BMW motosiklet geçmişini incelediğimiz zaman bmw bu yola enduro motorla çıkmıştır ve de bu konuda bana göre en uzman motosiklet firmasıdır.Önemli olan bütçedir bütceniz yetiyorsa bir Bmw alıp bakımlarını yaptırıp ömür boyu binersiniz defalarca dünyayı dolaşarak kendini ıspatlamış makinalar sonuçta her şey zevk ve bütçe meselesi :smiley:
Bu başlık altında aslında herkes kullandıkları motorun olumlu olumsuz yönlerini parça bakım maliyetlerini kronik bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını yazarlarsa herkes motorlar hakkında birinci elden düzgün bilgi sahibi olabilirler.İstanbulda zamanı müsait olan motordan anlayan bir arkaş varsa bir motor baktırmak istiyorum ;D yamaha xt660 temiz görünen bir motor.

Ayrıca henüz motorumu almadım bile olsa kamp malzemelrimi tamamlamak istiyorum çadır mat uyku tulumu gibi çok pahalı olmayan ancak iki uc kullanmayada deforme olmayacak mallar olması benim için önemlidir Özellikle çadır markası tavsiyelerinizi bekliyorum 3 mevsim iki kişilik çadırlar boyut ve teknik anlamda bana uygundur birçok yabancı marka var insanın aklı karışıyor çadırda fiyat olarak 300 tl yi geçmesin mümkünse :smiley:

şimdiki gs f kalite açısından 0 bendeki 1995 yumurta depo 650 f made in germany, üretimi idi elektronik hiç bir aksam yoktu sorunda yaşamadım,ama 650 f gs modelleri için aynısını diyemeyeceğim ne kadar çok elektronik o kadar sorun,hondada afrika team örneği bmw ,dede 97 ye, kadar olan modelleri 650 f.honda,m şu andaki km si 350 bin,ve motor yaptırılmadı modeli 2006 eylül çıkışı.ve hiç bir sorunu yok.,borusana benimde yolum düşmedi işimde olmaz ama bineceğiniz motora rahat bineceksiniz afyonda kütahyada sorun çıkardığında hemen sorunu halledebilirsiniz ama bu sorun bmw de olursa istanbuldan veya izmirden kargo beklersiniz... :D

sayın hocam hiçbir motorcu enduroyla başlamaz demişsiniz ve bir arkadaşda hayata bakış açısıyla olduğunu belirtmiş.evet motorculuk hayata bakış açısıdır ben motorculuğa direk crossla başladım bunu nasıl açıklarsınız bilmem.scoter bile almadan crosa bindim yoksa vay benim transporterın haline olacaktı.o crosla birgün tamircim gördü beni tanıyamadı bile adam nasıl nanısın ki motoru saymıyorum ben çamurdan bir adam halindeydim aldığım zevki siz düşünün artık.kesinlikle hayata bakış açısı ve ben çamurdan dağdan tepeden kimsenin gitmediği görmediği yerlerden ve açılardan bakmayı seviyorum.sizlerede tavsiyem bir kerede olsa deneyin çamurdan adam olmayı

bahcivankurt' Alıntı:
sayın hocam hiçbir motorcu enduroyla başlamaz demişsiniz ve bir arkadaşda hayata bakış açısıyla olduğunu belirtmiş.evet motorculuk hayata bakış açısıdır ben motorculuğa direk crossla başladım bunu nasıl açıklarsınız bilmem.scoter bile almadan crosa bindim yoksa vay benim transporterın haline olacaktı.o crosla birgün tamircim gördü beni tanıyamadı bile adam nasıl nanısın ki motoru saymıyorum ben çamurdan bir adam halindeydim aldığım zevki siz düşünün artık.kesinlikle hayata bakış açısı ve ben çamurdan dağdan tepeden kimsenin gitmediği görmediği yerlerden ve açılardan bakmayı seviyorum.sizlerede tavsiyem bir kerede olsa deneyin çamurdan adam olmayı

Ben de enduroyla başladım. Bunu nasıl açıklarsınız demişsiniz sizin için kısaca " hayat çamurda." :smiley: Yazdıklarınız beni de keyiflendirdi. Nice çamurlanmalara...

nasıl keyiflenmeyeyimki dostum sanki o anları tekrar yaşadım bilgisayar başında.hani derler ya anlatılmaz yaşamak gerek diye.işte öyle bişey yaşamayan tadına varmayan bilemez.sağlıcakla kalın

Nerdee o eski hard Endurolar.. Yamaha XT'ler, Suzuki DR'ler Kawasaki KLR'ler HONDA'lar. Gördüğüm kadarıyla modeller ya Cross'a yada Turing tarzı uzun yol makinaları haline gelmiş. Birde Avrupa birliği kriterleri, emisyon hikayeleri, türkiye'ye giren motor modellerini de etkileri. Orta asya, arap, ortadoğu ülkeleri, Rusya, Afrika, Amerika, kanada, güney amerika bu modellere çatır çatır binerken, kriterler yüzünden helal olmasına rağmen biz binemiyoruz. neymiş efendim Avrupa Birliğine girecez...

Bence fotoğraftaki Safkan bir ENDURO...

Honda XR650L

murat bey bu makina deh deyince giden ...ş deyince duranlardan değilmi.ne harika ama esas bunlarla çıkıcan ki geziye tadı tuzu olsun ::smiley: :eek: :eek:

Özay bey, ben bunun 200cc'lik modeline sahibim. Artık bunların türkiyeye girmesi yasak benzin Emisyon safsatası yüzünden. Türkiyede satılan modelleri ben daha light görüyorum açıkçası. Benim motosiklete başlama buna benzer modellerle olduğu için gönlümde hep bunla var. tabiyki bunlarla gezi, kamp, uzun yol macera daha zevkli oluyor. Kullanım açısında da rem rahat hemde güvenli.

Bu modellere elektronik aksam çok azdır yapı itibari ile zor şartlara göre üretilmiştir yani uzun yola bile gitseniz, çok zorlu arazi şartlarına bile soksanız bir kere bile öksürmez. Bu iki işi yani hem uuzn yol hemde arazi yapmak istiyorum derseniz iki ayrı makina almak durumunda kalıyoruz.

Ben firmalarla yazıştım, sırf bu AB emisyon kriterleri sebebiyle bu modelleri Türkiye'ye gönderemedilerini söylüyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri