Nikon D90 Kullanımı Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tibet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,235

tibet

Yeni Üye
Öncelikle merhaba...Ben fotoğrafcılık işine yeni başliyorum nikon d90 kameram var ama fazla bilgim yok kullanımı konusunda türkçe kitapçıkta bulamadım yardım istiyorum..Tek bildiğim video modu ve düz fotoğraf çekmek..Fakat ben kaykaycıyım genelde kaykayla ilgiLi çekimler yapacagımdan dolayı bazı şeyleri kullanmayı ogrenmem gerekiyor..Nikon D90 kullanan varsa bana yardım ederse sevinirim.Mesela ben ard arda kareler çekmek istiyorum yani mesela bi hareketi çekerken onu 10 karesinide ard ard çekip gif şekline getircem örnegin o ard arda kareleri çekmeyi nasıl yaparım ? Biraz saçma konuştum pek bilgim olmadıgından kusura bakmayın artık :smiley:
Şimdiden teşekkürler herkeze..

Etiketler
Ynt: Nikon D90 Kullanımı Hakkında Yardım

Size de merhaba ve hoş geldiniz. :smiley:

Ard arda fotoğraf çekmek için makinada seri mod özelliğini seçmeniz gerekiyor. Ben D80 kullanıyorum, fakat D90'la aynıdır sanırım. Makinanın sağ üst tarafında, menü ekranın yanında AF düğmesinin önündeki düğmede seri çekimi ayarlayabilirsiniz. Bastığınızda ekranda seri çekim ( ark arkaya iki kare resmi ) göreceksiniz.

Ben de biraz karışık yazmış olabilirim, umarım yardımcı olabilmişimdir. :smiley:

Nikon D90 türkçe kullanım kılavuzunu İstanbul Hayyam Pasaj'ı Babataş Fotoğrafçılık'tan 30 tl karşılığında alabilirsiniz.

yada aşağıdaki linkten bakabilirsiniz...

http://urun.gittigidiyor.com/NIKON-D90-TURKCE-KULLANMA-KILAVUZU_W0QQidZZ17145673

D80 le menüleri hemen hemen aynı, Pdf formatı olarak aşağıdan indirip bakabilirsiniz...

http://rs212.**.com/files/97061177/D80.pdf

hayyam pasajının yerinide soracak olursanız istanbul sirkecide :smiley:

Seri çekim yapabilmek öncelikle enstantane hızınızın yüksek olması gerekiyor.
Daha sonra ekli resimde göreceğiniz d90 lcd ekranının sağ tarafında yer alan AF tuşunun üstündeki tuşa
2-3 kere basarak lcd ekrana üst üste duran karelerin çıktığı simgeyi getirmeniz gerekiyor. Bu D90'da seri çekim modu oluyor.

[attachment=1]

D90

daha beceremedim ama ugrasiyorum herkeze çok teşekkürler fakat af tuşunun üstündeki tuşa basiyorum basiyorum birşeye etki etmiyor anlayamadım bir türlü :(

AF üstündeki tuşa bastığınızda, soldaki küçük ekranda bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Tuşa bastığınızda, o ekranda üst üste kare resmi çıkacaktır. Tuşun üzerinde bulunan karelerle aynısı...

Onu ayarladığınızda, seri çekim modunu ayarlamış olursunuz. Ayarlayıp, fotoğraf çekmeyi deneyin, fark edecek mi bakalım. :smiley:

ya o işaret ya çıkmıyor ya bulamadım tuşa bastığımda ekran bembeyaz oluyor tuştan çekicne o küçük ekranda yazılar tekrar aynı şekilde geliyor çözemedim hala :S

ya şimdi d80 in kitapçıgından baktım af nin üsütndeki 2 kare üst üste tuşa her bastıgımızda ekrandaki S nin değişmesi gerekiyor fakat değişmiyor aynı kaliyor problem nedir acaba ?

Tuşa basılı tutarsanız,dediğiniz gibi ekran bembeyaz, boş görünür. Kısa kısa basarak, ekranın sağ tarafında işaretlerin çıkması lazım.

sevgili tibet,

işaret parmağını üstüste zarf gibi duran o tuşa basılı tut, minik ekranda üstüste zarfla birlikte H harfi görünen kadar başparmağınla öndeki yuvarlak zımbırtıyı tek tek çevir. zımbırtı dedim ama adı aklıma gelmedi, ana kumanda çevirgeçi desem garip kaçacak şimdi. :smiley:

H: High speed, yüksek hız
L: low speed, düşük hız demek.

işte şimdi oldu o dediğin zımbırtıyı çevirmek gerekiyormuş sadece tuşa basmakla olmuyor çok çok çok teşekkür ederim :smiley:

yardim icin tesekkür ederim bende bunu yapmaya calisiyordum

Af üstündeki tuşa basılı tutarken arka tarafta bulunan Main Command dial tuşu çevirerek çoklu çekime geçebilirsin

aşağıdaki linkte kolay kullanım ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

http://www.thesebil.com/thesebil/fotograf/kamera/nikon/nikon-d90-kullanma-klavuzu-giris-s1.php

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri