Nissan Terrano II Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan strom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,526
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 720,726
Ynt: Nissan Terrano II Hakkında Herşey

Bu araçların kronik bir problemi varmı?Hararet yapıp motor arızası çıkarıyor ama onuda büyük radyatör takılarak hallediliyor diye okumuştum bu sitede.Sizin araçlarınızın radyatörü orijinalmi böyle bir sorunla karşılaştınızmı?

Etiketler

HAVA SICAKKEN BİR İKİ KERE HARARET PROBLEMİ OLDU ONUN HARİCİNDE PEK BİRŞEY YAŞAMADIM

Merhaba ,
Bende Nissan Terrano II 3.0DI var. 2005 model. Hiç 3.0 Di kullanıcısı yorumunu okumadım buralarda? Benim bir kaç sorum var.
1. Aracım özellikle yüksek süratte (90-100km) yol tutuşu zayıf gibi geliyor bana.
2. Yağ lambası arada bir yanıyor. Yağ seviyesi normal. elektriksel problem olabilir diye düşünüyorum.
Ancak genel olarak bu modellerde yağ yakma gibi bir durum var mı?
3. Yakıt tüketimini düşürmek için ne yapılabilir? LPG takılması tavsiye edilir mi?
4. 3.0 Di bakımını en iyi ve en ucuz yaptırabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz?
5. Aracın orijinal lastik ölçüleri nedir? üzerinde 235x65xR17 var.
Şimdilik bu kadar.Selamlar

KILINÇ' Alıntı:
Bu araçların kronik bir problemi varmı?Hararet yapıp motor arızası çıkarıyor ama onuda büyük radyatör takılarak hallediliyor diye okumuştum bu sitede.Sizin araçlarınızın radyatörü orijinalmi böyle bir sorunla karşılaştınızmı?

benim radyatör orjinal , 12 yıllık , aslında halen ilk günki gibi ama çok sıcak havada iki göz petek fanı çok zorluyor diye düşünüyorum. bu yüzden 4 gözlüyle değişecek.

ben avusturalya da 4x4 kullanıcı forumlarından baya bir araştırdım sıcak iklimler de bütün 4x4 tip araçlarda çift fan ya da daha büyük petek zaten gerekli diye düşünüyorum. araçlar hem ağır hem de diğerlerinden farklı koşullarda zorlanarak kullanılıyorlar.

sanayiye gidip bir istatistik yaparsanız başka markalardan pek çok araçta hararet problemi görürsünüz. marka vermeyeyim ama yeni pek çok değişik marka sıfır araçlarda ( bizim araçlardan 10 tane alacak para vermişler) motor yakmış araçlar gördüm yaptırmışlar ama hararetten dolayı satmaya çalışıyorlar. bunların arasında nissan dışında pek çok marka vardı.

hararet problemi kronik çözülmeyecek bir problem de değildir. soğutma sistemi basit bir mantık üzerine çalışır.aracın üzerine konan asla değiştirilemez bir sistem de değildir. sıcakta hararet yapanı bir araca denk gelirseniz basitçe önlemleri siz alırsınız.

antalyadan Osman bey bu konu da kendi aracıyla ilgili bilgi verebilir . ben de merakla bekliyorum. sanıyorum en fazla aracı limitlerinde test eden odur.

şöyle bir örnek daha ekleyeyim. birisi de bana bu araç turbo bozar demişti çok gülmüştüm. turboyu bozan yanlış kullanımdır. ben 12 yıllık araçta bir kez turbo arızası yaşadım.araç o zaman 11 yaşındaydı :smiley: o da aracın bir müddet başkaları tarafından turbo yağlanması beklenmeden aniden gaz verip aniden stop ettirmeye bağlı bozulmasıydı. zaten turbo kaç yıl gitmesi gerekir ki 12 yıl fazlasıyla yeter :smiley:

birisi bir yerde bozulmuş bir araç görüp aristo mantığı ile hükümler verebiliyor.:smiley: buna göre benim de hiçbir araç almayın hepsinden gördüm sanayi de demem gerekir di:smiley:

hatilla' Alıntı:
Merhaba ,
Bende Nissan Terrano II 3.0DI var. 2005 model. Hiç 3.0 Di kullanıcısı yorumunu okumadım buralarda? Benim bir kaç sorum var.
1. Aracım özellikle yüksek süratte (90-100km) yol tutuşu zayıf gibi geliyor bana.
2. Yağ lambası arada bir yanıyor. Yağ seviyesi normal. elektriksel problem olabilir diye düşünüyorum.
Ancak genel olarak bu modellerde yağ yakma gibi bir durum var mı?
3. Yakıt tüketimini düşürmek için ne yapılabilir? LPG takılması tavsiye edilir mi?
4. 3.0 Di bakımını en iyi ve en ucuz yaptırabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz?
5. Aracın orijinal lastik ölçüleri nedir? üzerinde 235x65xR17 var.
Şimdilik bu kadar.Selamlar

göstergede tek başına gereksiz yanıp sönen yağ su ışığı varsa genelde müşür yerinden oynamış oluyor. yerine takınca düzeliyor.benimkinde de olmuştu usta öyle demişti. takınca düzelmişti. ordan hatırladım.

evet gecen sene yazın bende hararet sorunu yasadım ama sadece zorladıgım zamanlarda...ben de hemen buyuk radyotörle sorunu çözdum...birde klımanın fanını içeriye manuel bir anahtarada bağlattım...ama kullanmaya henuz gerek kalmadı...bildığim bir sey var kı 2.7 modeller de hararet sorunu yuzunden japonlar antalyada testler yapmıslar tabiki 10 yıl kadar olmuş...servısten arkadaslar soyledı...sonuç olarakta buradakı terranoların radyotörlerını değiştırmiş ve bir de elektronik fan takmıslar...bilgilerinize..yakıt konusunda ise tl bazında cevap vereyım...uzun yolda 320 krş yakıyor...sehir içinde 400 civarı..ama bende fazladan yaklasık 350 kg var...ön- arka demir tampon ve bagaj...artı vinç...arkada da bir metal kutu var ki yaklasık onun içindede 100 kg malzeme..kamp vs malzemelerı...

Bu sitede konuya hakim olan bir kişi aracın motor bloktaki silindir aralıkları birbirine yakın olduğundan tam soğutma yapılmadığın hararet yapıyor sekmanlar aşınıyor araç yağ yakıyor diye yazmış bende ekleyim dizel araç hararet yaparsa benzinli bir araca nazaran bizi daha çok üzer buda bir gerçektir.Eğer dediği gibiyse bütün dizel 2.7lerin bloğu bu şekildedir yanılmıyorsam buda kronik bir sorundur hatta belli bir modelden sonra motor değişikliği yapıldı diyede yazmış neden nissan terrano değil konu başlığının altında yazıyor onuda belirteyim.

strom' Alıntı:
evet gecen sene yazın bende hararet sorunu yasadım ama sadece zorladıgım zamanlarda...ben de hemen buyuk radyotörle sorunu çözdum...birde klımanın fanını içeriye manuel bir anahtarada bağlattım...ama kullanmaya henuz gerek kalmadı...bildığim bir sey var kı 2.7 modeller de hararet sorunu yuzunden japonlar antalyada testler yapmıslar tabiki 10 yıl kadar olmuş...servısten arkadaslar soyledı...sonuç olarakta buradakı terranoların radyotörlerını değiştırmiş ve bir de elektronik fan takmıslar...bilgilerinize..yakıt konusunda ise tl bazında cevap vereyım...uzun yolda 320 krş yakıyor...sehir içinde 400 civarı..ama bende fazladan yaklasık 350 kg var...ön- arka demir tampon ve bagaj...artı vinç...arkada da bir metal kutu var ki yaklasık onun içindede 100 kg malzeme..kamp vs malzemelerı...

bu bilgi faydalı oldu. teşekkürler. ilk fırsatta radyatörü değiştireceğim. kaç sıralı petek taktınız?

bir de elektronik fan derken eski civalı fan yerine elektrikli fan mı takmışlar yoksa ikinci bir fan mı eklenmiş?

ordaki sıcakta sadece radyatör değişikliği yeterli oluyor diyorsanız sadece bu bilgi bile birçok arkadaşın olası problemlerini şimdiden çözer.

ben yeni radyatörün önüne ikinci bir fan da taktırmayı düşünüyorum sizce gereksiz mi olur?

merhaba arkadaşlar benim terrano kapı kumandası çalışmıyor piline falan baktım arkadaşlarım frekansı bozulmuş olabileceğini ve kalibrasyonunun yapılabıldığını söylediler ama nasıl yapıldığını bilen arkadaş varsa bana yardımcı olabilirmisiniz ..

KILINÇ' Alıntı:
Bu sitede konuya hakim olan bir kişi aracın motor bloktaki silindir aralıkları birbirine yakın olduğundan tam soğutma yapılmadığın hararet yapıyor sekmanlar aşınıyor araç yağ yakıyor diye yazmış bende ekleyim dizel araç hararet yaparsa benzinli bir araca nazaran bizi daha çok üzer buda bir gerçektir.Eğer dediği gibiyse bütün dizel 2.7lerin bloğu bu şekildedir yanılmıyorsam buda kronik bir sorundur hatta belli bir modelden sonra motor değişikliği yapıldı diyede yazmış neden nissan terrano değil konu başlığının altında yazıyor onuda belirteyim.

hatırlatma için teşekkürler. bu konuda haklısınız.dizel araç benzinlisine göre daha fazla ısı üretiyor ve iki sıra petek sıcak havalarda yeterli gelmiyor. ben avusturalya da radyatörü daha büyük taktıklarını okumuştum.burda da Osman bey aynı önlemle hararet sorunu olmadığını belirtmiş.

sanırım maliyeti düşürmek için iki sıralı petekle ithal edilmiş araçlar.

yaz gelince ilk iş radyatör büyüteceğim.sıcakta ve rampalarda kullanıp ilave fan gerekip gerekmediğini de test edeceğim. sonuçları yazarak diğer arkadaşları da bu konuda bilgilendiririm. bu süre için de sıcakta yada yoğun trafikte kullanan arkadaşların da dikkatli olması yerinde olur.çünki radyatör fanı soğutma için çok çalışıyor , bozulabilir..bu durumda motor yanması ihtimal dahilinde olabilir.. ancak fan bozulmadığı sürece zorlanma durumunda, hararet yükselse dahi derece tehlikeli noktaya kadar çıkmıyor ama dediğiniz gibi bu durumda da uygun olmayan yüksek sıcaklık motor ömrünü kısaltır.

şimdilik arkadaşlara bir elektrikçide klima fanına manuel bir anahtar yaptırmalarını önerebiliriz. trafikte en azından güvence olur. vakti olmayanlar için önlem olarak yapılabilecek en hızlı işlem. ancak çok sıcaklarda bu yetersiz kalabilir.

Terrano Service Manuel' ini şu linkten temin edebilirsiniz...

http://www.sferamydlo.com.pl/Zbyszek/Nissan/R20/fwd.pdf

arkadaşlar aracımı aylar oldu pek kullanmadım. bugün birkaç iş yaptırdım. iyiki gitmişim. yağ göstergesi sensörü yerinden çıkmış üstelik yağ filtresinden yağ kaçmış.sanırım geçen yıl yağ değişimi yapılırken dikkatli davranılmamış. yağ lambası yanmadığından eksilmeyi farkedememişim. tam yağsız kalmadan tesadüfen farkettik. aracım yağ eksiltmediğinden epeydir bakmaya üşenmiştim. . demekki arada bakmak gerekli :smiley:

yağ değiştirildi 7-7,5 lt kadar 10/40 yağ kondu. 10/40 yağ 10/45 ten daha pahalıymış ama usta daha iyi olur dedi.

yağ filtresi değişti

mazot filtresi su alıp şişmiş, baya bir su çıktı. mazot filtresi değişti

hava filtresi tıkanmış değişti

işçilik dahil 185 tl tuttu.

sıcaklar geliyor sırada radyatör büyütmek var. ancak ben birde büyükçe bir ilave elektrikli fan koyacağım. civalı fana bağlayıp otomatik birlikte devreye girmesini istiyorum.

klima fanına manuel bir anahtar koymuştum. solda önde diğer düğmelerin yanında gayette şık duruyor :smiley: sonradan oralara da birkaç düğme daha koyduracağım :smiley: birşeylere bağlarız :smiley:))

. burada Kılınç arkadaşımızın yazdıklarına dayanarak ben de iki sıra peteğinı yeterli soğutamadığını düşünüyorum.sürekli yüksek sıcaklık motor ömrüne zarar verebilir yada motor hararet yapıp yanabilir.

belli bir model üstlerinde motor değişikliği ile iki sıra petek yetebilir ama daha eski araçlarda eğer böyle bir sorun varsa radyatörü şişletmek, kimyasal temizliği ile uğraşmak ya da tekrar iki sıralı petek takmak sorunu çözmeyeceğine göre daha büyük petekle sorunu kökten halledelim diye düşünüyorum.

4 sıra peteğe ölçü alıp siparişle yaptırıp takmak için işçilik dahil 500 tl istediler ama adapazarında bu fiyatın yarısına yapan yerler varmış.

bu konuda bilgisi olanlar bilgi,yorum eklerlerse memnun olurum

yeni modellerınde zaten buyuk radyotör var....ben onlardan aldım..230 tl dı gecen sene araştırın bence.....fanla bırlıkte sorun kalmıyor.

strom' Alıntı:
yeni modellerınde zaten buyuk radyotör var....ben onlardan aldım..230 tl dı gecen sene araştırın bence.....fanla bırlıkte sorun kalmıyor.

230 tl çok iyi bir fiyat. . bir ara bakayım teşekkürler.

bekocu' Alıntı:
MERHABA ARKADAŞLAR NETTE GEZİNİRKEN BURAYI BULDUM VE ÇOK HOŞUMA GİTTİ BENİMDE 2001 MODEL NİSSAN TERRANO2 TDİ 2.7 OV BİR ARABAM VAR AMA ŞU DUMAN İŞİNDEN ÇOK CANIM SIKILDI BİR DE BURADA BİR ARKADAŞ BAHSETMİŞ ARAÇ KENDİ KENDİNE GAZ VERİP STOP EDİYOR KİME GÖSTERDİYSEM ANLAMADI HATTA SERVİSE GÖTÜRDÜM ELEKTRONİK ENJEKTÖR ARIZALI DEDİ VE ÇOK YÜKSEK BİR FİYAT ÇIKARTTI BU KONU HAKKINDA BANA BİLGİSİ OLANLAR YAZARSA ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TÜM ARKADAŞLARA MERHABALAR VE SELAMLAR

[/quo

sorun çözüldü mü? neler yaptınız?

selamlar forum'a yeni katıldım2 001 nissan terrano2 2.7 tdi almak üzereyim acaba kullanan arkadaşlar varmı? yakıt tüketimi konusunda gözümü korkuttular 8-9 lt civarında diye gözüme çarptı eğer öyle ise gayet iyi bence

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri