Niva Almayı Düşünüyorum, Yardım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MMDulger Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,861

MMDulger

Yeni Üye
Çocukluğumdan beri motor sporlarının hastasıyım, bir senedir de gözetmenlik yapıyorum. İşlerin içine bu kadar girince bir off-road aracı da ben almak istedim fakat bütçem en fazla 15.000 lira. Bu yüzden bir Lada Niva almaya karar verdim, daha doğrusu şu an aklımda o var, sizin de fikirlerinizi almak ve birkaç soru sormak istiyorum.
-Öncelikle ben bir öğrenciyim ve hafta içleri okula gidip gelmek için de kullanmayı düşünüyorum, LPG'li kullanacağım. Yakıt tüketimi nasıldır ve bir öğrenci olarak bütçemi zorlar mı?
-Çok arıza çıkartır mı, bakımı masraflı mıdır?
-İkinci elde Niva alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Bu benim ilk aracım olacak o yüzden biraz fazla tedbirli davranmak istiyorum, 15.000 liraya veya daha altına sorun çıkartmayacak bir Niva almak mümkün müdür merak ediyorum ve size sormaya karar verdim.Biraz araştırdım, arazide iyi bir araç olduğunu zaten biliyordum, daha çok maddi konuları merak ediyorum. 2008'de açılan benzer bir konuyu okudum fakat yakıtla ilgili pek konuşulmamış, o yüzden tekrar bir konu açmak istedim. Masraf çıkartan bir araçsa şimdilik bir otomobil alıp, daha iyi bir bütçe ayarlayana kadar, izlemeye devam edeceğim. :D
Son olarak bu bütçeye alınabilecek daha iyi bir arazi aracı öneriniz var mı?
Çok teşekkürler...

Düzenleme: Araçla yarışa katılmayı düşünmüyorum, keyfî olarak dağ, tepe, bayır gezeceğim yani araca vinç gibi off-road düzenlemeleri yapmayacağım. Hatta büyük ihtimalle aracı aldığımdaki ekipmanlar neyse onları kullanmaya devam ederim.

Son düzenleme:

Etiketler
merhaba beklentilerinizi karşılayacak araçlardan biride niva dır size öncelikli tavsiyem daha önce nivası olmuş birisi ile birlikte arç bakmalısınız . temiz bir niva pek arıza yapmaz arazideki sizin beklentilerinizi de karşılar .niva yı hem asfaltta hem arazide kullanacağınıza göre asfaltta sıkıcı gelen niva arazide sizi çok mutlu edecektir

niva alacaksnız en önemli yeri kaportadır. Kaporta sağlam olsun gerisi kolay çözülür. arabanın altına eğilmeden sakın almayın, veya bir kaportacıya kesin gösterin. yakıt olarak; gazda 300-400 krş yakar.( her şey standart haldeyse). benzinde 500 krş tan başlar kullanım şekline göre ve yola göre 800-900 krşa bile çıkar. Özellikle arazi de biraz bonkördür benzini yemekte. ama hangi 4x4 cimri ki? Belki 1.3 jimny veya dizel olan duster? ama araların ki fiyat farkı 10 yıllık benzin ihtiyacınızı karşılar. Birde nazik ve kuruntulu sahip sevmez. Her sese kulak verirseniz sanayi den çıkamazsınız. Umursamaz olup, dağıldığı yere kadar devam mantığı, psikolojinizi de rahatladır.Parçaların ucuzluğunu gördükçe de artık hiç sallamazsınız. Okurken; çorap, don, atlet vs. yıkamazdım, kirlendiği gibi çöpe atar gider yenisini alırdım.. hesaplayınca daha ucuza gelirdi. Niva da aynı öyle , difransiyelden ses mi geldi sök at, sıfırı 400-500 lira :smiley: 2 sene yağsız bakımsız iş yapar, garanti veriyorum. Piyasa daki en zevkli iki araçtan biridir, diğeri samurai. Niva dan sonra lüks araçlar keyif vermez, çünkü anlarsınız ki; artık eskisi gibi gözü kara olamayacak, hep temkinli ve uysal olacaksınız.Ben sattığıma çok pişmanım, yeni bir tane arıyorum. 6 aydır uysal kedi gibi oldum, özgürlüğümü kısıtladım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri