Norveç 2017 Gezi Hazırlığımız.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,024

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Atlantik Yolu Norveç
Kprler

Die Atlantikstraße - Das offizielle Reiseportal für Norwegen - visitnorway.de

Bu yıl planımızda Norveç var. 7 ay sonra yola çıkmayı planlıyoruz ama bende heyecanı şimdiden başladı. Bu defa Norveç’in sadece güneyini gezmek istiyoruz. Norveç’te fazla yol gitmeyeceğimiz için balık tutmak için sık sık vaktim olacak demektir. Norveç’te kıyıdan balık tutmak için yukardaki resimde gördüğümüz köprüler çok pratik.
Gezi hazırlıklarımız ilerledikçe bu başlık altında paylaşacağım.

Etiketler

Merak ettiğim için bütün samimiyetimle soruyorum.Norveçte karavanla gezmeğe değecek bir şey var mı?
Norveç’i gezen karavancıların ağız birliği etmiş gibi söyledikleri şey: Karavanla gezilecek en güzel ülke.:smiley: Doğa güzellikleri nedeniyle bir giden bir daha gidiyor. Almanya büyüklüğünde ama sadece 4,5 milyon insan yaşıyor. Karavancılara doğanın en güzel yerlerinde güvence içinde geceleyebilmeye imkan veren bir ülke.

Son düzenleme:

Bence Norveç karavanla gidilecek en son ülke,neden derseniz Norveçi gördükten sonra başka yerleri zor beğeniyorsunuz. Sadece Oslo'yu görmek Norveç'i görmek değildir kuzeye çıktıkça her şey değişiyor,Tek olumsuz yönü her şey çok pahalı bir ekmeğe 4 euro verince insanın içine oturuyor.Hüseyin bey doğru bir seçim yapmışsınız çok güzel fotoğraflar payaşacağınıza inanıyorum,size şimdiden iyi geziler dilerim.

ilk fırsatta daha önce gidemediğim nordkapp'ta karavandan batmayan güneşi izlemek için tekrar gitmek istiyorum.

IMG 8921

Bence Norveç karavanla gidilecek en son ülke,neden derseniz Norveçi gördükten sonra başka yerleri zor beğeniyorsunuz. Sadece Oslo'yu görmek Norveç'i görmek değildir kuzeye çıktıkça her şey değişiyor,Tek olumsuz yönü her şey çok pahalı bir ekmeğe 4 euro verince insanın içine oturuyor.Hüseyin bey doğru bir seçim yapmışsınız çok güzel fotoğraflar payaşacağınıza inanıyorum,size şimdiden iyi geziler dilerim.

ilk fırsatta daha önce gidemediğim nordkapp'ta karavandan batmayan güneşi izlemek için tekrar gitmek istiyorum.
Ben de tekrar gitmek istiyorum. Gece yarısı güneşini, yolda gezinen geyikleri, sakin fiyortları karlı tepeleri gördüğünüzde onca yola değiyor. İlk gittiğimde otomobil kiralayıp hem kuzeyini hem de güneyini gezmiştim. 8 yıl sonra ikinci defa gittim bu sefer sadece kuzeyini gezdim. Üstüne bir 6 yıl daha geçti. Tekrar gitme fırsatım olursa hedef yine kutup çemberi üzeri olacaktır.

Başta Hüseyin Bey olmak üzere ; gidenlere yeniden , gidemeyenlere en kısa zamanda gitmek nasip olsun inşaallah dileklerimle , amatör balıkçı olarak Hüseyin beyi merakla izleyeceğim .

+1 TAKİP

Bütün paylaşımlara ve güzel dileklere teşekkürler.

Levent Bey, balık pişirme işi ailede çoğunlukla benim üstlendiğim bir görev. Serin ve soğuk günlerde füme balığı eşimle çok severiz. Bu metodu bir defa forumda anlatmaya basladığımı hatırlıyorum. Resimlerde sorun olunca yarıda kaldı. Önümüzdeki günlerde konuya baştan başlayıp burada anlatayım. Taze levreğin ve lüferin fümesi çok güzel olur.

Bugün Norveç‘ e neden ağustos ayında gittiğimizin nedenini anlatayım. Norveç’te ağustos ayı mantar ve yabanmersini zamanıdır. Iyi tanıdığımız:
Taş mantarı
Steinpilz

Horoz mantarı
Pfifferlinge

ve yabanmersini ormanlarda boldur.
Blaubeer

Taş mantarını, horoz mantarını ve yabanmersinini Almanya’dan tanırız. Almanlarda mantar bilgileri çok yaygın. Yukardaki mantarları ve yabanmersinini her Alman tanır diyebilirim.
Yabanmersini sütle, yoğurtla yenebilir (biraz toz şeker ilave ederek). Sabah kahvaltılarında müsli sevenlere tavsiye ederim.
Blaubeer-Müsli

Süleyman Bey, Norveç’in her tarafı nehir ve göllerle dolu. Denizle de dolu diyeyim çünkü fyordlar sayesinde deniz hemen her tarafta var. Balık tutarken, balıklarında söz hakkı olduğu için şimdiden büyük konuşmayayım ama tuttuğum balıklardan bahsedeceğim.:smiley:

Son düzenleme:

gezilerinizin yakın takipcisiyim,

Norveç, İsveç ve Finlandiyayı kapsayacak kuzey turunu 2018 mayıs ayı için planlıyorum. yapacağınız geziye ait yazılar ve Daha önce bu geziyi yapanların yazılarını bizim için referans kaynağı olacak.

merakla bekliyoruz, saygılar.

Merhaba. Iyi geziler. Takipteyiz.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yücel Bey teşekkürler.

gezilerinizin yakın takipcisiyim,

Norveç, İsveç ve Finlandiyayı kapsayacak kuzey turunu 2018 mayıs ayı için planlıyorum. yapacağınız geziye ait yazılar ve Daha önce bu geziyi yapanların yazılarını bizim için referans kaynağı olacak.

merakla bekliyoruz, saygılar.

Tünay Bey teşekkürler. Iskandinavya gezi hazırlığınıza katkıda bulunabilirsem sevinirim.

Balık Füme
Balığı dumanla pişirmek Batı ve Kuzey Avrupa’da çok sevilir. 30 yıldan fazla bir zamandır balık füme yaparım. Yemeğe davet ettiğimiz dostların % 90‘ dan fazlası balık füme ister. Kamping atmosferine çok uyar. Hemen her balığı bu şekilde hazırlamak mümkün ama eşimin ve benim füme için en sevdiğimiz balık türleri:
Levrek (tatlı su levreği dahil)
Lüfer
Alabalık türleri
Yılan balığı
Sazan
Uskumru
Yağlı balıklar füme için çok uygundurlar.
Aşağıdaki videoda balıklar dumanla nasıl pişirilir görebiliriz. Videoda gördüğümüz füme fırını Almanya’da balıkçılık malzemesi satan marketlerde vardır. Bu fırınlarda kullanılan talaşı da bu marketlerde bulabiliriz. Çam türü ağaçlar hariç hemen bütün ağaçların talaşı kullanılabilir. Ben genellikle kayın ağacı talaşı kullanıyorum. Talaşın içine bir kaç defne yaprağını küçülterek karıştırırım. Türkiye’de talaşı bir marangozdan temin edebilirsiniz veya kendiniz de yapabilirsiniz.

Balıkları hazırlamak: 30 santimetreye kadar olan balıkları bütün olarak daha büyükleri de dilim halinde keserek (2-3 santimetre kalınlığında) hazırlayabiliriz. Balıklar temizlendikten sonra iyice tuzlanırlar. Tuzu önceden bir tabak içinde hazırlamakta fayda var. Her balık için en az bir yemek kaşığı tuz gerekir. Tuzun içerisine ben birazda karabiber koyarım. Elimize aldığımız tuzu balığın içine ve dışına iyice süreriz. Tuzlanmış balıklar bir saat serin bir yerde bekletilir. Bir saat sonra balıkları iyice yıkarız. Balıkların üzerinde hiç tuz kalmaması gerekir. Yıkanmış balıkları serin bir yere koyarak kurumalarını bekleriz. Vaktimiz yoksa balıkları saç kurutma makinesi ile veya kağıt peçetelerle de kurutabiliriz. Önemli nokta: Füme fırınına konulacak balığın nemli (ıslak) olmaması gerekir. Islak balık füme olmaz.
Yukardaki videoda gördüğümüz fırından iki tanesini eskittim. Şimdi füme fırını olarak aşağıdaki tencereyi (30 sm çapında) kullanıyorum. Tencerenin ortasına 4-6 yemek kaşığı (20 gram) talaş koyuyorum. Füme fırını ızgaraya benzer. Ne kadar temizlesenizde kullandıkça izler kalır. Benim tencerenin de defalarca kullanıldığını resimlerden görmek mümkün.
SAM 0348

Aşağıdaki resimde ince talaş ve küçük paracalar halinde kesilmiş elma ağacı görüyoruz. Değişik meyva ağaçlarının talaşları füme için kullanılabilir.
SAM 0355

Tencerenin içindeki talaşın üzerine ısınan balıkların yağının damlamaması için talaşın üzerini alüminyum folyo ile örterim. Folyoyu talaşın üzerine koyarken hiç bastırmadan koymak lazım. Yanan talaşın dumanlarının rahatlıkla tencere içinde dağılması gerekir.
SAM 0350

Şimdi folyonun üzerine resimde gördüğümüz gibi, çelik tellerden yapılmış bir nihale koyuluyor.
SAM 0351

Nihalenin üzerine de balıklar koyululuyor. Balıkların bir birlerine veya tencereye değmemesinde fayda var. Değdiklere yere yapışırlar. Balıkları koyduktan sonra tencereyi kapatıyoruz ve ocağın üzerine koyuyoruz.
SAM 0363

Original füme fırınlarında ispirto ocakları kullanılıyor (video da gördüğümüz gibi). Ben iki yıldır bu ocağı kullanıyorum. Önemli olan ocağın alevinin büyük olmaması. En iyisi orta alev ayarıyla başlamak. 10 dakika sonra tencerenin kapağına ıslak parmakla dokunulan yerdeki nemin hemen buharlaşacak sıcaklıkta olması. Balık sayısına ve havanın sıcaklığına göre füme süresi 20-30 dakika civarındadır. Pişmiş balık altın rengini alır ve üzerinde hafif çatlaklar görülür.
Ocağı aynı zamanda ızgara olarak ta kullanırız. Ocağın üzerine konulan izgara kısmını kamping malzemesi satan marketlerde bulmak mümkün. Yemek masasının üzerinde izgara yapabiliyoruz. Türkiye’de küçük gaz tüplü ocaklarıda kullanmak mümkün. Bu ocaklarda en küçük alevle başlamakta fayda var.
Grillplatte

Füme balığın yanına üzüm, kavun, kaşar peyniri ve rakı çok iyi gider.

Afiyet olsun.

Çok güzel, tarif icin teşekkür ederim, en kısa zamanda deneyeceğim,Norveç te hangi balıkları nasıl bir yöntemle avlamayı planlıyorsunuz

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok güzel, tarif icin teşekkür ederim, en kısa zamanda deneyeceğim,Norveç te hangi balıkları nasıl bir yöntemle avlamayı planlıyorsunuz

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Nehirlerde genellikle alabalık denizde ise ise aşağıda resimlerini gördüğümüz balıkları tutmak mümkün. Som balığı olan nehirlerde günlük balık tutma ücretleri yüksektir. Nehirlerde ve Atlantik kıyılarında at çek metodu çoğunlukla uygulanır. Biz sadece yiyeceğimiz kadar balık tuttuğumuz için konakladığımız deniz kıyılarında veya fyordların üzerindeki köprülerde mola vererek balık tutmayı planlıyorum. Köprüler üzerinden balık tutarken aşağidaki resimde gördüğümüz oltalar kullanılabilir. Atlantikte balık tutarken gel gite dikkat etmek lazım. Deniz çekilirken balıklar oltaya gitmez. Deniz karaya doğru gelirken en iyi balık tutma zamanı. Bazı yerlerde sadece denizin gidip gelmesini yaşamak bile çok güzel.
Kder

Atlantik Morina Balıgı.
Atlantik Morina Kabeljau Dorsch

Uskumru
Makrele

Pollack. Morina benzeri bir balık.
Pollak

Mezgit.
Schellfisch

Füme balık için başarılar ve afiyet olsun.

Kuzey denizi Uskumrusu Türkiye'de "ithal uskumru", donmuş balık veya bazen balıkçılar palamut diye de satıyor. İstanbul Galata köprüsünde ve birçok yerde balık ekmek yapılan balık. Norveç'te tutuluyor diye biliyorum ama Norveç'te satılıyormu ben göremedim.

Bazı yerlerde balık tutmak da yasakmış.
Biz deniz veya göl yerine Marketten balık tutmayı tercih etmiştik. :smileycat:
Orret olarak satılan balık alabalık mıdır yoksa somon mudur? Bilginiz var mı?
IMG 0328
IMG 0397

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR