Off-Road İçin Kullanilan Araclar Genelde Neden Eski Modeldir ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,699

Offroad icin kullanilan araclar neden genelde eski modellerdir?

• Ekonomi meselesi

Kullanılan: 36 69.2%
  • Nostalji meraki

Kullanılan: 2 3.8%
  • Gözden cikarilan araclardir

Kullanılan: 9 17.3%
  • Katilmiyorum

Kullanılan: 5 9.6%

• Kullanılan toplam oy
    52

Etiketler
Ynt: Off-Road İçin Kullanilan Araclar Genelde Neden Eski Modeldir ?

Dünyanın her yerinde değil, Amerika ve Avustralya'da yeni araçlarda kullanılıyor. Özellikle Amerika'da gerek Wrangler Rubicon gerekse Toyota FJ ile off-road yapan bir sürü insan var. Bence ekonomi meselesi.

Bence bunun bir kaç nedeni var. Sadece ekonomik sebeplerde değil. Ülkemizi gözönüne alırsak, aracı satın aldığınız zaman verdiğiniz ilk ücrette yeterli değil. Off-road da aracın hırpalanması söz konusu olduğu için, işletim (gezi) maliyetide önemlidir. Yeni aracı hep aynı standartlarda tutma arzusu kişileri maddi olarak yorar. 10-15 hatta 20 yaşındaki araçta sorun olduğu zaman en azından görmezden geleceğiniz tarafları olacaktır.

Bunların haricinde aklıma gelen bir hususta; belli başlı araçların haricindekiler artık off-road şartlarına uyum sağlayamayabiliyorlar. Yeni nesillerin bir çoğunda arazi şanzımanının olmayışı ve bol elektronik buna örnek olabilir.
Yavuz arkadaşımızın dediği gibi : Şimdiki araçları mühendisler değil, muhasebe departmanları tasarlıyor :D

Uğur'a aynen katılıyorum.
Ayrıca diğer açılardan arz talep dengesi açısından offroad yapmak isteyen müşteri sayısının sınırlı olması satış adetlerini ve stratejilerini doğrudan etkiliyor ve offroada yönelik araçların trafik güvenliği özellikle de yayaya çarpma açısından standartları karşılaması çok mümkün değil.
Piyasada sınırlı da olsa sıfır alınabilecek ve kolayca offroada hazırlanacak araçlar mevcut. Jeep Wrangler Rubicon, Suzuki Jimny, Toyota Prado ve FJ Cruiser ilk aklıma gelenler.
Ben Suzuki Jimny'yi geçen yıl sıfır aldım ve doğrudan yükselttim ve kilit taktım.
Çizikleri ve ezikleri saymazsak şimdiye kadar çok üzülmedim ta ki geçen hafta sonu iğne adada bumptan uçup yan yatana kadar.

Özet olarak yeni araçlarla da offroad yapılır ama üzebilir, bir diğer husus ise offroad yapan yeni araçların da eski gibi gözükmesi.

Selamlar,

Alper Zümrüt

dünyanın bir cok yerindede off road yapan aracların sadece dış görünümleri iti barıyla modelin kendisini yansıtır geri kalan kısımları gırtlagına kadar modifiyedir suzıkılerde toyota difleri v 6 makinalar hata sj lerde v 8 makinalar bile kulanılmıştır genelde sert off road aracları sade saglam aksamlardan oluşur konfor teferuatı yoktur cogu el emegidir

li

Arkadaşlar gerçekten çok güzel yorumlar yapmışsınız.. Bence bi arabanın yeni olması nekadar bakımlı olduğudur.. Yani sonuç olarak defransiyeli, şanzumanı, aksları yenisiyle değiştirilmiştir yada segmanı gömleği falan değişmiştir yarışlara giren hemen hemen her arabanın...Bence böyle olduğu sürece her araba özelliklede her offroad aracı yenidir..Hatta en yeni model budur:smiley: şahsi fikrim tabi.. bu tarz eski fakat bakımlı arabaları görmekten çok daha fazla mutlu oluyorum...
Türkiye için fiyatlar, vergiler , yedekparçalar ve arabanın hoplayıp zıplamasında hemen arıza çıkaran elektronik parçalar tercih edilmeme nedeni için yeter...

Bide tamamen kendi fikrim olan bişey varsa offroad tutkunlarının doğayı çok seviyo olması.. Sanki yeni araçlar biraz şehri anımsatıyo... Lüks, konfor falan offroadculara gelmez.. Rahat batar : ) : ) : ) Aynı fikirde olan varmı..?

aynı fikirde olan kişi sayısı o kadar çok ki... biz o işleri aşıp, hangimizin 1950 model aracı daha iyiyi konuşuyoruz ;D

ne kadar az teşkilat o kadar az müşkilat

Aracın yaşı değil bakımlı olduğu veya olmadığı benim için önemlidir. 74 model vosvosumla yılda 20-25 bin km arası yol yapıyordum. Hava soğutmalı motor su soğutmaya göre daha hassastır. Yolda kaldığım vakitlerde odu fakat bu arızalar benzin otomatiği ateşleme bobini ve bunu gibi motorun kolay değiştirelecek parçalarıdır. Vosvosta taşınması gereken parçalar= bobin, benzin otomatiği, debraj teli, gaz teli. Araziye gelince yen nesil araçlar elektronik ağırlıklı üretilen araçlardır. Elektronik iyi olduğu kadar sıkıntılıdır. Arıza çıkarma riski mekanik parçalara göre daha fazladır özellikle arazide. Başıma gelen bir kaç olayı anlatayım. 22 bin km lik opel astrada emme manifoltundaki bir sensörün kurum bağlaması sonucunda yolda kaldım. Mitsubishi coltların otomatik viteslerinde debraj baskı balata bulunmaktadır. Debraj elektronik bir sistemle açılıp kapanmaktadır. Bu sistemin 20 yaşına geldiğinde ne kadar sağlıklı olacağı bilinmemektedir. :smiley:)) Teknolojili araçlar ileri vakitlerde çok sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

Avrupadaki insanların yeni araçlarla offroad yapması gayet normal çünkü 500$ xj cherrokee alıyorlar demek oluyorki bizim burada 2004-2005 model bir grand vitara parasına adamlar rubicon yada sahara alıp geziyorlar vergi ödemiyorlar benzininin litersini 500 kuruşa alıyorlar onlar binmesinde kim binsin ben l200 aldım off road yapmak için 55000 ytl ye orda olsam heralde son model bir land cruiser alırdım bu paralara mtv de ödemezdim ohhh ne rahat bence buda önemli bir sebep:smiley:))

Geçen izlediğim bir programda ingiltere'de bir pratisyen hekimin senelik net 85.000 sterlin maaş aldığını, 550.000 sterlin(!) değerinde bir tirplekste oturduğunu ve Audi Q7'ye rahatça bindiğini söylesem :smiley: Biz biraz zevk, biraz aracımızın akar kokarıyla uğraşıp keyfili zaman geçirme tutkusu ama en büyük neden olarak ekonomik nedenlerle biraz daha eski araçlara biniyoruz sanırım. Bu sene 1-3 yaş arası 4000 cc'den büyük araç vergisi 14.250 lira iken kaç babayiğit sırf off road için 100.00 euro verip bi LC alıp 14.000lira da vergi verebilir ki? :smiley:

Off-road olarak değil ama ülkemizde lüx araç satışının bir hayli olduğunu söyleyebiliriz. Artık her semtte Bmw, Mercedes, Audi gibi 100 bin € luk araçlardan dolu var.

40-50 bin ytl lelik araçlar bile artık ülkemizde sıradan sayılıyor !! Bunun nedeni gelirlerdeki dengesizliğin hızla büyümesidir.
Yollarda 500 bin ytl lelik Ferralileri her ne kadar çok görmesekte bu garibanlık anlamına gelmiyor, çünkü yüzbinlerce aynı paraya residance konutlar satılıyor. !!
Yarım trilyona apartman dairesi mi olur ? var işte..hemde sırada...

Belkide maddi durumu çok iyi olanlar parası ile uğraştığından. off-road ve benzeri gibi aktivitelerle uğraşacak zamanları yok. Meydan kaldı bize :D

Uğur abicim haklısın ama bu dediğin her semtteki Bmw'ler Audiler genellikle insanların tek araç olarak kullandığı prestij için kullandıkları araçlar oda biraz bizim milletimizde gösteriş merakı olduğu için parası olanda biniyor olmayanda sürekli çoğalıyor o kesin ama bizim gibi off road için 2.araç 3.araç olarak alan kaç kişi var ki bmw audi parmakla saysan sayılır heralde.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR