Off-Road Size Göre ''Araç''mıdır ; ''Amaç'' mıdır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,256

Off-Road Size Göre ''Araç''mıdır ; ''Amaç'' mıdır ?

• Amaçtır

Kullanılan: 9 29.0%
  • Araçtır

Kullanılan: 10 32.3%
  • Her İkisi

Kullanılan: 12 38.7%

• Kullanılan toplam oy
    31

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen bir seçenek olduğunu zannediyorum. Kişi aracınıda bu kıstaslara göre hazırlamalı diye düşünüyorum.

___Kimisine göre off-road, 500 mt lik çok zorlu bir etapta ileri geri batıp çıkıp gitmek yani AMAÇ tır.

___Kimisine göre off-road, doğaya ulaşmak için katettiği yoldur yani ''ARAÇ'' tır.

Sizin kimliğinize uyan seçeneği bu konu başlığı altında anlatabilirsiniz ?

Size hangi seçenek daha yakın ?

Dip not: Bir süre sonra bu topik ait olduğu yere taşınacaktır...

Etiketler
Ynt: Off-Road Size Göre ''Araç''mıdır ; ''Amaç'' mıdır ?

Off-road yani yol dışı etkinlik Türkçe meali ile.
Bana göre doğada olmak, doğadaki engelleri zihinsel ve fiziksel güçle aşabiliyor olmak off-road'u en iyi açıklayan tanım.
Çünkü insan doğada iken şehir ortamına göre daha yalındır ve yalın bir ortamda yapay olmayan unsurları aşmak, geçmek insana zihinsel bakımdan güçlendirir, hızlı ve analitik düşünmeyi kamçılar.
İşte bu sebeple off-road bedeni maddi ve manevi boyutta güçlendirmek için amaçtır, doğada bulunabilme arzusu içinse bir araçtır.

Kendime olan eleştirim şöyle :

Arazi aracımı ilk aldığım zaman, aracımı tanımak neler yapabileceğini görmek ve limitlerinide bilmek adına off-road'u amaç olarak yaptım. Benim aklımda sadece ve sadece zorlu engeller, kayalar, derin çamurlar ve 4-5 saatte aldığımız 1 km.lik kırıcı parkurlar vardı. Gece gündüz demedik battık çıktık. Geziler kamplar doğa ile buluşmayı sevmeme rağmen bu hep 2. planda kaldı. Her seferinde daha zorunu denemek ve başarmak için kendimle yarıştım. Sonunda doydum ve yoruldum :smiley: ..Servislerde bakım yapmaktan yoruldum. Giden maddi manevi zamanım için yoruldum, parça beklemekten yoruldum.
Bu gibi çok zorlu parkurlara 2.5 ton ağırlığı ile uyum sağlamaya çalıştığım aracım ile uğraşmaktan yoruldum.

Sonunda geçen zamana bir baktım ki asıl düşüncem olan görmediğim yerleri keşfetmek adına girdiğim bu yoldan sapmışım :smiley: Artık benim için geçerli olan, yeni yerler keşfetmek adına katettiğim yolda çıkan engellerde off-road yapmaktır. Gezmek görmek GPS yardımı ile keşif yapmak için off-road'u araç olarak kullanmaya karar verdim.

Ama 1. seçeneğin bana tüm limitlerimi öğretmesi, ''neleri yaparım neleri yapamam'' ı göstermesi bundan sonraki geziler adınada önemli büyük bir tecrübe oldu.

Her şekilde insanoğlunun yaptığı herşey ihtiyaçlarını tatmin etmek için bir araçtır.

500mt parkurda yol alan bir aracı yürütmeye çabalayan bir insan, içinde duyduğu kendini gerçekleştirme ihtiyacını gideriyordur. Bunun yanında sosyalleşme, diğer insanlar ile ortak bir amacı paylaşma, bir gruba veya zümreye ait olma ihtiyacını da giderir. Her insanın içinde kendi sınırlarını keşfetme ve bir konuda ulaşmak istediği noktayı saptayıp ona ulaştığında ise başarıyı hissetme ihtiyacı vardır. Bu özgüvenin en temel beslenme alanlarından biridir.
Bu durumda her fiilin ardında insan ihtiyaçları var olduğundan yol dışında yaşanan her türlü macera bir araçtır.

Yolda hızla gitmek makas atmak, kurallara karşı çıkmak, bir çok kişinin hayatına mal olacağını bile bile kırmızı ışıkta geçmek vs tümü insana özgü ihtiyaçların dışa vurumudur. Bu sebeple keşke herkes bu gibi insana özgü ihtiyaçlarını doğa ile bütünleşik, diğer insanlarla saygı sevgi çerçevesinde paylaşımlarda bulunabileceği bir hobi ile giderebilecek, görgü, eğitim ve maddi imkanlara sahip olsa. O zaman medeniyet seviyemizi en hızlı biçimde modern toplumların bulunduğu metebeye ulaştırabiliriz.

Evet araçtır.

Bence keşfetmek amacına ulaşmak için verilen çok ama çoooook zevkli araçtır.

Bence amacına ulaşmak isteyenlerin aracıdır!!!

Arkadaşlar bence ikiside ;DÇünkü araç olsa ancak amaç olsamasa neye yarar ama amaç olupta araç olsamasa gene olmaz.
Ama şu şekilde amaç olsada araç olmasada ben varım ben batsamda girecem batmasamda derseniz o başka :smiley:

Her zaman keşfetmek için bir araç benim için. Uzun yolculuklar yapmak, orman içinde yeni yerler görmek daha çok keyif verdi. Bir engelle karşılaştığında imkan varsa etrafından dolaşanlardanım. Düzce'den Bolu dağlarına girip Bolu'ya ulaşmak, Karadeniz ormanlarını yarıp sahile çıkmak gibi şeyler en çok keyif aldıklarım...

Avcılar, gezginler, TRT'nin istasyon sorumluları gibi amcalar için araçtır ama arkadaş damarımı kessem çamur akar diyen amcalar için amaçtır :smiley:

offroad benim için her ikisinide içeren bir YAŞAM TARZIDIR...UNUTMAYIN hayatta hiçbir zaman batıp çıkmadan düzlüğe ulaşamazsınız

bence off-road doğayı keşfetmede bir araç olur iken, keşif edilecek yerlere ulaşma sırasında yaşanan mücadele ise amaçtır. bu nedenle araçlarımızı boş yere hırpalamayı amaç edinmek yerine, doğayı keşif amacı için gerekli araç olarak kullanmalıyız. zaten amaçsız araç ne anlam taşır ki. menderes

Her inişin bir çıkışı, her çıkışın da bir inişi varsa eğer...

Bana göre; keşif amaçlı doğa gezilerinin rotaları da, zor ve aşılması güç etaplar içermeli...
Ya da; zor ve aşılması güç etaplar içeren, keşif amaçlı doğa gezileri yapılmalı...

Benim için bu mesele birazcık, yumurta-tavuk hikayesi gibi...

Amaç mı? Araç mı? Doğada bu bilinmeyen ile yol almak, sorunun cevabını seyir halinde iken aramak...
Belki de beni heyecanlandıran bu...

Çok kolay olmayan ve ciddi bir mücadele vermeden ulaşılamayan bir noktaya gelip de müthiş bir doğa harikasını seyre daldığım da, işte bu keyfi ancak ben/biz görebiliriz ve yaşayabiliriz diyorum...
Ve o an kendimi "ayrıcalıklı" ve "sıradan olmayan" olarak görebiliyorum.

Ve beni bu yola iten nedenlerden olan aşağıdaki iki soruya, çok olumlu yanıtlar verebiliyorum.

1- Hayatın film olsa izler miydin?...
2- Anlatacak kaç hikayen var?...

Bir offroad yarışçısı için amaçtır, ancak maddi manevi ekstra külfetinden bunalmış biri için araçtır, kişiden kişiye değişir, 2 şekilde de uygulamak mümkündür. Yeni başlayanlar için genelde amaçtır, amaç aracı tanımaktır, sonrasında amaç olarak sürdürmek zevk, para ve zaman meselesidir. Çünkü amaç olduğunda genelde alternatif varken en zor yerden geçilir, veya araç aşırı zorlanır, yoksa ağır parkura girmemekten otoban gibi yolda gezinmekten de bahsetmiyorum tabii ki, o zaman da araca yatırdığınız paraya yazık ;) Bana göre geçilen onca engelden sonra sonunda bir mükafat olmalı, güzel bir doğa köşesi, şelale vs. yani benim için araçtır.

MK51' Alıntı:
Her inişin bir çıkışı, her çıkışın da bir inişi varsa eğer...

Bana göre; keşif amaçlı doğa gezilerinin rotaları da, zor ve aşılması güç etaplar içermeli...
Ya da; zor ve aşılması güç etaplar içeren, keşif amaçlı doğa gezileri yapılmalı...

Benim için bu mesele birazcık, yumurta-tavuk hikayesi gibi...

Amaç mı? Araç mı? Doğada bu bilinmeyen ile yol almak, sorunun cevabını seyir halinde iken aramak...
Belki de beni heyecanlandıran bu...

Çok kolay olmayan ve ciddi bir mücadele vermeden ulaşılamayan bir noktaya gelip de müthiş bir doğa harikasını seyre daldığım da, işte bu keyfi ancak ben/biz görebiliriz ve yaşayabiliriz diyorum...
Ve o an kendimi "ayrıcalıklı" ve "sıradan olmayan" olarak görebiliyorum.

Ve beni bu yola iten nedenlerden olan aşağıdaki iki soruya, çok olumlu yanıtlar verebiliyorum.

1- Hayatın film olsa izler miydin?...
2- Anlatacak kaç hikayen var?...

Mustafa abi ben bu filmi gördüm ya, böyle aşarsın engelleri falan ondan sonra o ulaşılmaz doğa harikasında bir reno 9 :D :D ;D ;D
şaka bi yana engelleri aşıp ta bir yere ulaşmak bu işi keyifli kılar kesinlikle katılıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri