Offroad Karavan Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Emrah_guven Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,427

Emrah_guven

Yeni Üye
Merhabalar

Hem doğada hem yaylada hemde denız kenerında kamp yapacagım gezebileceğim 4 mevsim rahatlıkla belirsiz sure kullanabileceğim motokaravan hayalındeyım gerceklestırmek ıcın uzun suredır arastırma ıcındeyım hala bı karar veremedım

Araştırma yaparken birkaç video ile karsılastırm defender 130 modelıne ve mercedes g class modelıne alkovenli karavan yapılmıs bende defender pıck up yada defenderin ambulans kasasında boyle bır proje değişikliği yapsam karavan ruhsatı alabilirmiyim
Herhangi bir sorun yada yasal engel varmı bu konuda bilgi ve tecrubelerınızden yararlanmak ısterım
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

İlk paylaşımım yeni üyeyim bir yanlısım hatam olduysa kusura bakmayın
konu olarak benzerı varmı dıye aradım bulamadım

Etiketler
Bulunduğum yerden paylaştığınız video ları göremiyorum. O yüzden genel olarak bildiklerimi paylaşayım. Alkovenli karavan mevzuat gereği sadece şasili araçlara yapılabiliyor yani açık kasa kamyonetlere yaptırabilirsiniz sadece. Bunun için projesini çizdirip, tip onay belgesine sahip yetkili yerlere karavanınızı yaptırmanız gerekir. Ülkemizde bilinen alkovenli karavan üreticileri İmaj, Moda, Saly, Başoğlu, Erba, Dolphin, Ege karavan dır. Bunlara eklenecek başka üreticiler de muhakkak olacaktır.
Defender'ı ben de araştırmıştım. Tek kabin açık kasa kamyonetleri bulunabiliyor. Sıkınıtıları motorlarının güçsüz olmaları. 2.5 düz dizelleri 68bg, 2.5TD leri 83 bg, 200tdi ları 107 bg, 300tdi ları 112 bg di sanırsam. Bazı kullanıcıları defender'a Ford Puma motoru koyduruyor. Bu motor ise 130 bg gücünde. Motor haricinde defender'larda çeşitli şanzumanlarda mevcut fakat onlar hakkında fikir sahibi değilim. Alkovenli defender'ların pek seri araçlar olmadığını ve son hızlarının yüksek olmadığı konusunda okuduklarımdan çıkarımlarda bulunmuştum.
Bundan 3-4 ay önce Moda Karavan bir defender 130 üzerine alkovenli karavan yaptı. Yanılmıyorsam Face'te sayfasında da paylaşmıştı. Geçmişte 1 tane de Saly karavanın yaptığı defender 130 300 tdi karavan mevcut. Bu forumda aşağıdaki konuda bulabilirsiniz.
Benim Karavanım; Defender 130 Alkoven Karavan

Soruma net cevap oldu paylastiginiz konu tamda dedigim olmus
Pick up kamyonet olan modeli alkovenli yapabiliyoruz anladigim kadariyla
Defender gücsuz son hizda az bu konuda haklisiniz 130 300tdi lar da yüksek fiyatlarda birde karavan maliyeti proje vs maliyetleriyle cok agir gelir
Offroada uygun ve alkovenli karavan yapabilecegim arac modelleri hakkinda bilgi verebilirmisiniz

Benim de çok fazla bilgim yok malesef. Defender ilgimi çok çektiği için araştırmıştım. Ülkemizde 4x4 açık kasa kamyonetler pek fazla çeşitte ve sayıda değil.
Nadiren Kia Ceres in 4x4 kamyonetleri internette denk geliyor ama onlarında motorları 88 bg gücünde 2.4 dizel motora sahip oluyor. Boyut olarak küçük kalabiliyor.
Karadeniz tarafında ise Dodge AS250 lerin 4x4 modelleri mevcut açık kasa kamyonet olarak. Bunların resmi kurumdan çıkmaları temiz ve az kilometreli olarak bulunabiliyor ama motor güçleri nasıldır bilmiyorum. Aşağıya daha önce ilanını gördüğüm bir tanenin fotoğrafını ekliyorum.
Ayrıca bazı Amerikan kamyonetlerin yine 4x4 tek kabin leri denk gelebiliyor fakat onlarında motor hacmine göre düşük güçleri ve yakıtları malum.

38262277951f

Tesekkur ederim bu güzel bilgiler icin
Amerikanlar bu sartlarda 130 defenderden pahaliya gelir ben biraz daha arastirayim acik kasa 4X4 kamyonetleri

Merhabalar

Hem doğada hem yaylada hemde denız kenerında kamp yapacagım gezebileceğim 4 mevsim rahatlıkla belirsiz sure kullanabileceğim motokaravan hayalındeyım gerceklestırmek ıcın uzun suredır arastırma ıcındeyım hala bı karar veremedım

Araştırma yaparken birkaç video ile karsılastırm defender 130 modelıne ve mercedes g class modelıne alkovenli karavan yapılmıs bende defender pıck up yada defenderin ambulans kasasında boyle bır proje değişikliği yapsam karavan ruhsatı alabilirmiyim
Herhangi bir sorun yada yasal engel varmı bu konuda bilgi ve tecrubelerınızden yararlanmak ısterım
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

İlk paylaşımım yeni üyeyim bir yanlısım hatam olduysa kusura bakmayın
konu olarak benzerı varmı dıye aradım bulamadım

Bizim yaptığımız ve kullandığımiz mersedes sprenter 4x4 araçları incelerseniz bir fikir alabilirsiniz belki. ( masal karavan facebook 'da )

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR