Ön Soldan Gelen Uğuldama Sesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jnrjnr16 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,626

jnrjnr16

Ana Kamp
Yer
BURSA
öncelikle tüm arkadaşların bayramı kutlu olsun .

Sıfır aldığım 2015 duster 4x4 larute aracımıda ilk başlarda fark etmediğim . Yaklasın 3000 km sonrası 90 km hızda ayagımı gazdan çekmem vede hafif gaz vermem ile ön soldan difransiyel uğuldaması gibi bir ses gelmekte . Servise baş vurdum konu incelendi . Difransiyel vede sanzuman değiseceği ama değissede ses gelebilir diye söylendi . Bir hafta sonrasında aracımı servise bıraktım . Garantiden faturalı değisim yapıldı . Dendi pek inanasım yok . Çünkü ses aynen devam etmekte çok kafa ütüleyen bir ses. Ayni model vede tarihli arkadaşımın aracımda bu ses yok . Sanzumana baktıgımda değismis bir durum gözlemleyemedim eski çizik olan gövde ayni sekliyle durmakta . Bu gibi bir sorun yasayan arkadaslar varsa burada yardımcı olurlarsa sevinirim iyi geceler .

Etiketler

öncelikle tüm arkadaşların bayramı kutlu olsun .

Sıfır aldığım 2015 duster 4x4 larute aracımıda ilk başlarda fark etmediğim . Yaklasın 3000 km sonrası 90 km hızda ayagımı gazdan çekmem vede hafif gaz vermem ile ön soldan difransiyel uğuldaması gibi bir ses gelmekte . Servise baş vurdum konu incelendi . Difransiyel vede sanzuman değiseceği ama değissede ses gelebilir diye söylendi . Bir hafta sonrasında aracımı servise bıraktım . Garantiden faturalı değisim yapıldı . Dendi pek inanasım yok . Çünkü ses aynen devam etmekte çok kafa ütüleyen bir ses. Ayni model vede tarihli arkadaşımın aracımda bu ses yok . Sanzumana baktıgımda değismis bir durum gözlemleyemedim eski çizik olan gövde ayni sekliyle durmakta . Bu gibi bir sorun yasayan arkadaslar varsa burada yardımcı olurlarsa sevinirim iyi geceler .
Ses ön sağdan geliyorsa defransyeli değiştirmeleri çok alakasız , kaldıki ben içinden yağ çıkmayan defransiyeli değiştirene kadar 3 ay uğraştım , aracında hiçbirşeyin değişmediğine emin olabilirsin , sese gelince ses sürekli değilse belli kmlerde yapıyorsa o lastiğin rulmanından kaynaklıdır , emin olmak için bi rotbalansçıda lastiği çeviren makineye bağlat anlaşılır

Yeni araç almış ve alacak olan arkadaşların dikkatine;
Araçlarınızı defransiyel , şanzuman yağlarını kontrol ettirmeden ve beşik, direksyon kutusu , defransiyel bağlantı vidalarını kontrol ettirmeden teslim almamanızı tavsiye ederim

sese gelince ses sürekli değilse belli kmlerde yapıyorsa o lastiğin rulmanından kaynaklıdır

bu tür problemlerin çok sebebi olabiliyor.
mesela o ses gazdan ayağınızı kesince kesiliyorsa sadece ayağınız gazda iken oluyorsa ve basılı iken olmuyorsa (veya tam tersi) ve sadece belli kilometrelerde oluyorsa diferansiyelle ilgilidir derler. gel gelelim başka birşey çıkarsa ona da hiç şaşırmam. bu tür konularda her kafadan başka bir ses çıkıyor malesef, ilk tahmin tutarsa kolay çözülür, tutmazsa ya şundadır ya bunda... sök tak uğraş muhabbeti sırasında çözülemeyen problemlerin faturası size kesilebilir. arabayı satıp kurtulmaya niyetiniz yoksa güvendiğiniz birine emanet edin, en kestirme çözüm bu, öte yandan garanti devam ediyorsa ve servis derdinizi çözmüyorsa en güzeli iyi bir avukat ve mahkeme yolları bence.

sese gelince ses sürekli değilse belli kmlerde yapıyorsa o lastiğin rulmanından kaynaklıdır

bu tür problemlerin çok sebebi olabiliyor.
mesela o ses gazdan ayağınızı kesince kesiliyorsa sadece ayağınız gazda iken oluyorsa ve basılı iken olmuyorsa (veya tam tersi) ve sadece belli kilometrelerde oluyorsa diferansiyelle ilgilidir derler. gel gelelim başka birşey çıkarsa ona da hiç şaşırmam. bu tür konularda her kafadan başka bir ses çıkıyor malesef, ilk tahmin tutarsa kolay çözülür, tutmazsa ya şundadır ya bunda... sök tak uğraş muhabbeti sırasında çözülemeyen problemlerin faturası size kesilebilir. arabayı satıp kurtulmaya niyetiniz yoksa güvendiğiniz birine emanet edin, en kestirme çözüm bu, öte yandan garanti devam ediyorsa ve servis derdinizi çözmüyorsa en güzeli iyi bir avukat ve mahkeme yolları bence.
Sakyüz her kafadan ses çıkma muhabbetinin muhatabı benim herhalde , ben dusterı yaladım yuttum şuan hacetteyim
Ben şikayete göre cevap verdim ses önde ve sağda denildi , defransiyeli önde ve sağda olan araç henüz dünya üzerinde üretilmedi

Sakyüz her kafadan ses çıkma muhabbetinin muhatabı benim herhalde , ben dusterı yaladım yuttum şuan hacetteyim

Kesinlikle değil, arabayı alın 5 değişik servise/ustaya götürün, en az 5 değişik yorum yaparlar. Başıma geldi ordan biliyorum. Siz rulman dediniz ya, arabada kaç tane rulman var saydınız mı, bitane de diferansiyel-şanzıman bağlantısında çıkarsa şaşırmam. Bu durumda uğultu şanzımandan diyen de, diferansiyelden diyen de, rulmandan diyen de haklı. Mesele hangi rulman olduğunu bulmakta. Açıkçası bu konudaki en dürüst yorumu bir toyota servisi yapmıştı, "elimize steteskopu alıp bakacağız, olmazsa gerekirse sökeceğiz, arıza tespiti için saatlik işçilik ücreti şu kadar"...

Son düzenleme:

Deneme yanılma muhabbeti olacak tabiki , çözümünüde söyledim rotbalanscıya gidecek , o söyler nerden olduğunu , yeterki servise ne olduğunu bilmeden gitme, çünkü onlar tamamen olaydan habersizler sorunlu parçayı sen söyleyeceksin onlar değiştirecek bu renault için geçerli değil tüm yetkili servisler aynı durumda malesef

Normal binek araç olsa neyse, sürekli 4x4 olunca rotbalansçıyı rahatlıkla aşabilir o konu ve hiçkimsenin aslında kesin birşey bildiği yok, sökecek takacak dinleyecek. Artık kime daha çok güveiyorsanız ona bırakabilirsiniz arabayı.

Ne alakası var 4x4 olmasıyla sürekli 4x4 bi araçtan bahsetmiyoruz lakin, tek tek lastikleri döndürüp bakacak hangisi ses yapıyor diye eğer lastik rulmanlarında problem yoksa diğer şeylere o zaman bakar niye zordan başlasınki

Ne alakası var 4x4 olmasıyla sürekli 4x4 bi araçtan bahsetmiyoruz lakin, tek tek lastikleri döndürüp bakacak

Nedir yani renault servisi normal önden çekişli bir dusterın uğultusunu mu bulamadı da uğraştırıyorlar insanı. O da güzelmiş.

Kia rio yetkili serviste , ses yapan parça bariz belliyken , bu sesi yapmasının normal olduğuna ikna edilmeme çalışılırken , tüm servis elemanlarının hödük ,merkezden emirle çalışıyor olmalarına şaşırmaman lazım sakyüz
Dusterdada 12000 km içinde bir bardak yağ ile dolaştığım defriyansiyeli merkezden aldıkları emirle , birşey olmamıştır yağını tamamlayın gönderin demişlerdi ama bende yemedi

aman kimse kimseyi kırmasın satarım gider. Kimseye zeval gelmesin diye yazdım 1996 motor bölümü mezunuyum ses soldan geliyor . Sanzuman vede difransiyel değişmedi . Değisime giderken resimledik bursa kar oto uzak durun bu hafta mais bursaya gidiyorum ama tüm dostlar sakin olun bu gün dacia yarın toyata öbürsü gün bilmemne konuyu açmam ortak paylasım kimseye zarar gelmemeşi açısından

Ses ön sağdan geliyorsa defransyeli değiştirmeleri çok alakasız , kaldıki ben içinden yağ çıkmayan defransiyeli değiştirene kadar 3 ay uğraştım , aracında hiçbirşeyin değişmediğine emin olabilirsin , sese gelince ses sürekli değilse belli kmlerde yapıyorsa o lastiğin rulmanından kaynaklıdır , emin olmak için bi rotbalansçıda lastiği çeviren makineye bağlat anlaşılır

Tamamen katılıyorum. Zaten debriyaj bilyası, şanzuman bilyaları gibi bozuk bilya uğultuları kenardan gelmez...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR