Orucunu Kraliçe II. Elizabeth'in Kuğusu ile Açınca, 2 Ay Hapis Yattı!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,360

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in kuğusunu yiyen kişi 2 ay hapis yattı.

Swansatwindsor450

Ramazan'ın ikinci gününde çok acıktığı için Galler'in kuzeyinde bulunan Llandudno kenti yakınlarındaki küçük bir göldeki kuğuyu öldürüp yiyen ve bunun için 2 ay hapis yatan Şemsu Miah (52) bugün cezaevinden salıverildi. Polise verdiği ifadede Miah, ''Ben Müslümanım, oruç tutuyorum, yemeye ihtiyacım vardı'' demişti. Miah, vahşi bir hayvanı kasten öldürmekten suçlu bulunmuştu.

12. yüzyıla dayanan ilginç bir geleneğe göre İngiltere'deki kuğuların tümü kraliyete, yani Kraliçe II. Elizabeth'e ait bulunuyor.

Etiketler

Ynt: Orucunu Kraliçe II. Elizabeth'in Kuğusu ile Açınca, 2 Ay Hapis Yattı!

Adam haklı yani oruç ve yanında da yiyecek yoksa bir şeyler bulup yemesi gerekiyor.Gerçi burdan da insanlara olduğu kadar hayvanlara da gereken önemin verildiğini çıkarabilirz.
Yalnız çok saçma bir gelenek kraliçelere ait olması falan! Acaba kuğular asil ve zarif hayvanlar olduğu için mi ki? Eğer öyle ise kraliçelelerle pek bir benzerlik kuramadım ben ??? Bu Ortaçağ'da ellerinde ki damarlrın beyaz görünen bayanların "asilzade" olduğunu kabullenmeleri gibi birşey :mad: :eek:

kuğu kraliçeye ait olduğu için filan değil, doğada özgürce yaşama hakkı son derece abukça bir sebeple elinden alındığı için bu "müslüman" kardeşimiz cezalandırılmalıydı.. yani, bu "müslüman" orucunu açacak diye can veren bir kuğu değil de bir karga olsaydı ceza daha mı az olacaktı ya da olmalıydı? hayır tabii ki...

"İnsan kendisinden aşağı canlıları yok etmeye cüret ettiği sürece sağlık ve huzur yüzü
görmeyecektir. İnsanlar hayvanları katlettiği sürece birbirlerini de öldürmeye devam edeceklerdir.
Tabii ki cinayet ve acı tohumlari ekenler sevinç ve sevgi biçemezler."

Phytagoras

Beyler sizlere Can Dündar'ın "Midemizdeki Hayvan Mezarlığı" yazısından alıntı yaparak cevap vereceğim, üşenmeyip sonuna kadar okursanız beni mutlu edersiniz..

* * *

Ben vejetaryen (et yemeyip, sadece ot yiyenlerden) değilim. Ama vejetaryenlere hak veren ve onlardan biri olmaya özenen biriyim.
İlginç bir algı düzeyi bu...
Hayata onların penceresinden bakmaya başladınız mı, o güne dek sıradan gelen pek çok ayrıntı, tüyler ürpertici görünmeye başlıyor:
İte kaka kamyonlara yüklenip infaza götürülen ve haftalarca masum mesut oynadığı bahçede boğazlanan hayvanlar, parçalanmış çeneleriyle pis su dolu bir kovada çırpınarak ölümü bekleyen balıklar, içkili sabahlarda süslenip getirildikleri soframızda keyifle kaşıkladığımız kelleler, beyinler, gözler, bağırsaklar...
Dışarıdan bir gözle bakmaya çalışın; bunun insanoğlunun barbar yüzünün fotoğrafı olduğunu siz de göreceksiniz.

* * *

Kurban Bayramı tatili için ideal bir kitap tavsiye edeceğim bugün:
"Vejetaryenliğin Yararları" (Sadık Hidayet, Yapı Kredi Y. 1997).
Budist bir İranlı yazarın kaleminden çıkma, kışkırtıcı bir kitap bu... Etin, hem insan bedeni, hem insanlık düzeni için zararlı olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.
Kitap, insanoğlunun aslında bir "otobur" olduğu iddiasında...
Bunu da inandırıcı gerekçelerle açıklıyor:
İnsanın ağzı, avını yutabilmek için etoburlarınki gibi açılmaz.
Elleri pençesizdir, maymun atalarınınki gibi ağaca tırmanıp meyve toplayabilir, ama kuş yakalayıp parçalayamaz.
Köpekdişleri diğer dişlerden uzun değildir. Doğada dişi çürüyen tek canlı insandır.
Gözleri diğer etoburlar gibi karanlıkta görmez.
Burnu uzaktan canlı hayvan kokusu alamaz.
Midesi etobur hayvanlarınkine göre ince ve güçsüzdür.
Mide salgıları ve pankreas bezi eti çözündürmez.
Karaciğeri etteki azotu uzaklaştıramaz. O yüzden gut, romatizma ve sinir hastalığına yakalanır.
Etobur hayvanların kısa bağırsakları bozulmuş eti derhal dışarı attığı halde, insanın uzun bağırsaklarında kalan et kokuşur ve öldürücü mikroplar üretir. Bağırsak hastalıkları ve apandisit bu bozulmadan doğar.
Et yiyenlerin dilleri kirlidir, nefesleri kokar, dışkıları pis ve düzensizdir. Hindistan'da et yiyenlerin, vejetaryenlere göre daha çok kansere yakalandıkları saptanmıştır.
Kitap, savını kalori cetvelleri ve ünlü vejetaryenlerin isimleriyle destekledikten sonra, bir gün insanoğlunun doğanın sunduğu besinlerle yaşamanın huzurunu keşfedip hayvanlara yaptığı işkenceye son vereceğini ve bu barbarlık günlerini utançla hatırlayacağını yazıyor.

* * *

Stajyer bir vejetaryenin tavsiyesine uyup bahçenizdeki masum hayvanın bakışlarına dikkat edin bugün:
Yarın onu midenizde sindiriyor olacağınızı bilmek, sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?
İyi bayramlar.

İşte ben de aynen Can Dündar gibi düşünüyorum. Henüz vejetaryen değilim ama birgün olacağım.
Sedatçım: insanın besin zincirinin en üstünde durduğu tezine karşı-tezler de mevcut gördüğün gibi..
İlkercim: insanlar birbirini yiyor zaten..

Bence insanlığın vahşeti, et yemesinde yatmıyor. Yeryüzündeki hayvanların birçoğu, diğerlerini yiyor. Silsile bu şekilde. Ayrıca hiçbirimiz bitkilerin de canlı olduğu konusunda şüphe taşımıyoruz.

Bence problem;

- insanlığın çok kalabalık olması, gelişme adı altında çevreyi hiçe sayarak, diğer canlıların yaşam alanlarını yok etmesi, bunu yaparken kendisini beton kulelere hapsedip kendi sonunu getirmesi, daha da acısı bunun kendi sonu olduğunu farkedememesi,

- diğer hayvanlardan farklı olarak, beslenmek dışında, zevk, dini inanç ve süs için de diğer hayvanları öldürmesi

- Agent Smith'in (Matrix) dediği gibi bir virüs gibi yayılıp, tüm kaynakları sömürüp, yaşanmaz hale getirmesi ve başka bir bölgeye yayılmasıdır.

erhanın da dediği gibi sorun tüketimin bilinçsiz olmasında kaynaklanıyor. dikkat ederseniz doğada şişman hayvan göremezsiniz. ayrıca hayvanlarda ihtiyaç dışı tüketimi bırak, yiyecek stoklama bile sadece birkaç tür ve insan dışında rastlanabilecek bir durum değildir.

ben insanın etcil olduğunu değil, tam aksine otcul yaratıldığını düşünüyorum. bunun da rahatlıkla ıspatlanabileceği bir çok kanıtı vardır. köpek dişlerimizin gelişmemiş olmasından, sindirim sistemimizin etcil hayvanlar gibi kısa (etin bir an önce sindirilip, çürümeden vücuddan atılması için) değilde, diğer tüm otcullar gibi uzun olmasına kadar... her etli yemek yerken ete mümkün olduğunca bakmamaya ve sürekli birşeylerle meşgul olmaya özen gösteriyorum, çünkü bazen çatalımdakinin bir ceset olduğunu farkediyor ve yemeği yarıda bırakmak durumunda kalıyorum...

ama dediğim gibi... besin zincirinin en üstünde insan olduğu sürece, yapacak pek fazla birşey yok ;)

phobios' Alıntı:
Bence insanlığın vahşeti, et yemesinde yatmıyor. Yeryüzündeki hayvanların birçoğu, diğerlerini yiyor. Silsile bu şekilde. Ayrıca hiçbirimiz bitkilerin de canlı olduğu konusunda şüphe taşımıyoruz.

Bence problem;

- insanlığın çok kalabalık olması, gelişme adı altında çevreyi hiçe sayarak, diğer canlıların yaşam alanlarını yok etmesi, bunu yaparken kendisini beton kulelere hapsedip kendi sonunu getirmesi, daha da acısı bunun kendi sonu olduğunu farkedememesi,

- diğer hayvanlardan farklı olarak, beslenmek dışında, zevk, dini inanç ve süs için de diğer hayvanları öldürmesi

- Agent Smith'in (Matrix) dediği gibi bir virüs gibi yayılıp, tüm kaynakları sömürüp, yaşanmaz hale getirmesi ve başka bir bölgeye yayılmasıdır.
daha güzel ifade edilemezdi. ;)

Ne yazık ki Darwin in piyangosu yanlış primata vurmuş... ;D

taiga' Alıntı:
Ne yazık ki Darwin in piyangosu yanlış primata vurmuş... ;D

Zaten arkeolojik buluntular göstermektedir ki, modern insanın ataları, soyları tükenmiş diğer insansılar arasında en zeki, en iyi alet kullanan ya da en sosyal olanları değil. En vahşi olanı. Atalarımızın yerleşim bölgelerinde, rakipleri olan diğer insansıları pişirip yediklerine dair kanıtlar bulunmuş.

erhan bahsettiğin tür neandertaller... biz ise neandertallere göre geri zekalı kalan ama en başta iklim gibi çevre şartlarına daha dayanıklı, uyum sağlamayı daha iyi bilen ve dediğin gibi daha vahşi homo sapiensleriz. neandertaller homo sapienslerden çok çok öncesinde alet kullanmayı ve hatta konuşmayı öğrenmişlerdir... hep hayal ediyorum, soyları tükenmeseydi şimdi ne durumda olurduk kimbilir ;)

Aynen öyle Sedat kardeşim. neandertaller dışında, onlar kadar gelişmiş olmasa da, diğer hayvanlara göre oldukça ayrıcalıklı türlerin de varlığından bahsediliyor.

Her neyse arkadaşlar sonuçta adam orucu tutmuş sonra güzelce kuğu yakalayıp yemiş o ülkede gereken cezayı da almış ne diyebiliriz artık afiyet olsundan başka hatta yarasın :smiley:..

şimdi adam kuğuyu yemesı ıcın en azından 3 saat zamana ihtıyacı var tam ezan vaktıne kuğuyu yetiştirdiyse
bu demek oluyorki adam zevk için yapmış olayı çünkü 3 saat için de yakından bı yerden yıyıcek bulabılırdı
ama ezana kadar bısey bulamadıysa cok haklı yanı olay oruz değil adam aç hayat ta kalmak zorundaysan
adam bıle yersın :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri