Ötektik Aküler; Buzdolaplarında Enerji Tasarrufu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,251

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Üstten kapaklı buzdolapları için ilginç bir yenilik (ben yeni gördüm). Soğutucu kutu/çantalarda sık kullandığımız buz akülerinin 6 derecede donarak soğuğu depo edenleri yapılmış. Böylece bunları gündüzleri buz dolabında dondurarak geceleri belli bir süre buzdolabını kapatmak mümkün olabiliyor. Fiyatları biraz yüksek olsada (Amazonda iki tanesi 21,88€. Ezetil Kühlakku -EZC Plus 6°-), değer sanıyorum.
http://goo.gl/iPXfpU

41Dmf5lFxFL

Etiketler
Ynt: Ötektik Aküler; Buzdolaplarında Enerji Tasarrufu

Hüseyin,
Tavsiyeni okuyunca, benim gibi soğutucusunu 8-10 derecede kullanan, solar destekli karavancılar için, akülerin dolumundan sonra, 0-2 derece ile artı enerji depolamasına yardımcı olabileceğini düşündüm.
Fakat çözemediğim nokta şu; erken donmuş olmanın avantajı ne? Soğurken verilen enerji, ısınır iken aynen geriye alınıyor yani +6 derecedeki donmamış suda ayni enerji karakterine sahip olmalı. Evet, ısınır iken geri almak üzere, donarken az da olsa enerji fazlası var ama bildiğim kadarı ile bu fazla birşey olmamalı. Belki termodinamik bilen biri rakkamlar ile açıklıyabilir?
İkinci olarak da; suyun enerji depolama kabiliyeti yüksek ama, mesela kütlesi ve ısı iletkenliği oldukça yüksek bakır bir blok için durum nasıl ? Paslanma sorununu bir tarafa bırakırsak, soğuk depolamak için kullanılamaz mı?
Belki fiatı ve bu açıdan, katsayılarına rağmen, alüminyum daha uygun bir olanak ?

erken donmuş olmanın avantajı ne?
Yanlış anlamadıysam nedeni sadece araçla giderken , enerjimiz varken suyu dondurmak. Yolda iken donma devam edecek . Araç durduğu zaman donmuş su eriyerek ortamdan ısı çekmeye devam edecek ve buzdolabı soğutması için akülere yardım edecek. (Biliyorsunuzdur katı maddeler erirken (buz kalıbı), sıvı maddeler buharlaşırken(kolonya) ortamdan ısı çekerler. ) Enerji kaybı elbette oluyor ama burada bence kayıp önemli değil, su akarken depoları doldurmak.
Amerika'da bu sistemle tırların 2-3 saatlik klima ihtiyacını karşılama üzerinde çalışan firmalar var. Günümüzde en çok uğraşılan konulardan biri daha önce elde edilen enerjiyi depolayabilmek.

"İkinci olarak da; suyun enerji depolama kabiliyeti yüksek ama, mesela kütlesi ve ısı iletkenliği oldukça yüksek bakır bir blok için durum nasıl ? Paslanma sorununu bir tarafa bırakırsak, soğuk depolamak için kullanılamaz mı? "
Bence cevabı zaten vermişsiniz. Suyun enerji depolama kabiliyeti yüksek, bakır veya aliminyumun çok az.

Elementlerin ısınma ısısının nedense atom ağırlıkları ile doğru orantılı artığını sanmışdım ama dediğiniz gibi ters orantılı olması doğruymuş.
Artık bozukparaları başka yerde saklıyacağım. :smiley:

http://tr.m.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCl_%C4%B1s%C4%B1

Mesut, bu vesileyle yeni bilgiler edindim. Aslında Teoman bey (Bartek) konuyu açıklamış ama internette bulduğum benim için yeni olan bilgileri de burada paylaşayım. Aşağıdaki linkte sudan iki kat daha güçlü enerji taşıyan "PCM-Fluide " den bahsediliyor. Burada sıvı halden buz/ katı hale geçilirken sarfedilen enerji, sıvı hale geçerken tekrar geri alınıyor. Sistem aynı buzdolaplarının çalışma sistemi aslında (gaz-sıvı). Internette okuduklarımdan anladığım bir konuda, madde sıvı halden buz haline geçerken (donarken/katılaşırken) verilen gerekli enerji miktarının, aynı maddeyi soğutmak için verilen enerjiden daha yüksek oluşu. Bu buz akülerinin bizim için faydalı özelliği de daha 6°´de donmaları.

90`lı yılların sonlarında kullandığım Waeco üstten kapaklı kömpresör buzdolabının kältespeicher/soğuğu depolama özelliği vardı. Yolda giderken depo edilen enerjiyi gece kullanıyordum ve memnundum. Şimdi kullandığım Engel marka üstten kapaklı buzdolabında bu özellik yok. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda yukarda resmini verdiğim bu buz akülerinden almak istiyorum.

http://www.baulinks.de/webplugin/2012/2257.php4

http://www.baulinks.de/webplugin/2013/1199.php4

Gerçekten öğrenmenin ne yaşı ne sınırı var. Üzerine basarak söylemeseydiniz ikinizin söylediklerini atlıyacaktım. İşin bam teli, buzun erirken ortamdan zannettiğimden fazla ısı çekmesi imiş. Gönderdiğin adreslerden bulduğum videolarda, bu enerjinin (yani 0 derece buzdan, 0 derece sıvı haline geçişte) inanılacak gibi değil, suyun 0 dereceden, 80 dereceye gelmesi için gerekli enerjiye eşit olduğu söyleniyor. Eğer bu parafin ve su emülsiyonu erken olarak +6 derecede donuyorsa, böylece yiyecek ve içeceklerimiz donmadan bu tampon bölgeden uzunca faydalanmak çok güzel. Bu yeni sıvı üstelik sudan iki misli daha fazla depolama kabiliyetine sahip olduğu gibi, bizim için diğer yararlı bir tarafı da, küçük ısı aralıklarında da gayet randımanlı olmasıymış.

Fakat soların aküleri doldurmasından sonra soğutucunun derecesini aşağı alıp sonra da gece kapatmazsak, sonuçta kapasiteyi gerektiği kadar tam kullanmamış olacağız galiba?

EvliyaCelebi2' Alıntı:
.........

Fakat soların aküleri doldurmasından sonra soğutucunun derecesini aşağı alıp sonra da gece kapatmazsak, sonuçta kapasiteyi gerektiği kadar tam kullanmamış olacağız galiba?

Bence buzdolabını gündüzleri 4-5 dereceye geceleri de 7-8 dereceye ayarlarsak, bu buz akülerinin desteği ile geceleri elektrikten tasarruf edebiliriz. Buzdolabının alt kısmı daha soğuk olduğuna göre buz aküsünü de alta koymakta fayda var diye düşünüyorum. Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların düşüncelerini de duyabilirsek iyi olur tabi.

Dediğin doğru; akünün tam dolmasını beklemeye gerek yok, akünün dolmaya başlamasından az sonra, fazla sarfiyatı karşılayacak güvenlik aralığını da dikkate alarak, soğutucuyu (eğer doğru gösteriyorsa) yazdığın gibi +6 nın 1-2 derece altına ayarlamak yeterli olmalı. Akü boşalmaya başladığında da istenilen ısı (alt üst farkı olan benim soğutucu için bu 8-10 arası) azami sonuç vermeli.
Ana prensip; soğutma enerjisini elektrik olarak akü yerine, derece sayısı az ama depolama kapasitesi geniş bu alanda soğuk ısı olarak depolamak. (Yaş icabı, konuyu tekrarlama moduna girdim galiba? Diğer durak Alzheimer Gardens. :D)

Soğutucular elektrik gücünü, hangi tesir yüzdesi ile ısı gücüne çevirebiliyorlar bilmiyorum ama özellikle sistemlerini ucu ucuna kuranlar için, enerji transformasyon etmeden, nerdeyse kayıpsız olarak soğuktan doğrudan tekrar yararlanma avantajı olacak. Bu da işin ikinci bonusu olmalı.

Hiçbir ayarlama yapılmasa bile, enerji grafiğinin sivri uçları yumuşatılarak esneklik kazanılmış, böylelikle soluk soluğa çalışan akülerimizi de daha az yormuş oluruz. ;) Ne diyelim Allah onlara uzun ömür versin.

Tecrübelerini merakla bekliyorum. Sıcaklara ne kaldı zaten. :D Ha ha ha

Burada litre başına daha ucuz başka biri daha var.
Umarım Türkiye de bu cinsler biran evvel bulunur yada vardır ?
http://www.amazon.de/Ezetil-K%C3%BChlakku-Plus-2700g-weiss/dp/B003XU6SLY/ref=sr_1_18?ie=UTF8&qid=1386808215&sr=8-18&keywords=ezetil+k%C3%BChlakku#productDescription

NOT
Soğuk depolayıcı elementler için buzdolabının üst kısımları öneriliyor.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
...........

Hiçbir ayarlama yapılmasa bile, enerji grafiğinin sivri uçları yumuşatılarak esneklik kazanılmış, böylelikle soluk soluğa çalışan

Burada litre başına daha ucuz başka biri daha var.
Umarım Türkiye de bu cinsler biran evvel bulunur yada vardır ?
http://www.amazon.de/Ezetil-K%C3%BChlakku-Plus-2700g-weiss/dp/B003XU6SLY/ref=sr_1_18?ie=UTF8&qid=1386808215&sr=8-18&keywords=ezetil+k%C3%BChlakku#productDescription

NOT
Soğuk depolayıcı elementler için buzdolabının üst kısımları öneriliyor.

Termometresi olan buzdolaplarında termometrenin sensoru nerede bulunuyor bilmiyorum. Ben aşağıdaki resime benzer bir termometrenin sensorunu buzdolabının alt kısmına koydum. Üstten kapaklı buzdolaplarında en alt ve en üstteki sıcaklık/soğukluk farkı kaç derecedir bilmiyorum ama ilk fırsatta ölçeceğim. Eğer bu fark 2-3 derece olursa, o zaman en alttaki soğukluğu 4-5 dereceye göre ayarlayarak, buz akülerini/soğuk depolayıcı elementleri, gündüzleri alta geceleri de üste koyabiliriz. Böylece buzdolabının ayarını değiştirmeye gerek kalmaz.

Ama senin dediğin gibi, hiçbir ayarlama yapmadan da kullanmak mümkün. Belki o zaman buzdolabını daha uzun süre aynı derecede tutmak mümkün olabilir. Denenecek yeni şeyler var.

Almancası yeterli olmayanlar için açıklama:
Verdiğin linkte bir kaç çeşit soğuk depolayıcı element var. Bizim bahsettiğimiz bunlardan altında -Ezetil Kuehl Akku fuer Kompressorkuehlbox EZC Plus 6°C- yazılı olanları. Diğerleri daha ucuz ama bunları dondurabilmek için sıcaklığın sıfırın altına düşmesi gerektiğinden bize faydaları yok.

Thermometer

Aklıma gelen başka bir çözümde;
bizim gün içinde hiçbir müdahalemize gerek bırakmıyacak şekilde bu işi üzerine alan, yani ısıyı ve zamanı otomatikman ayarlarlayan, küçük (?) bir elektronik kartın termostata bağlanması olabilir mi ?
Forumda aslında bu gereksinime çözüm getirebilecek fsirin, ATOMIC gibi potansiyelli katılımcılar var.

Aşağıda resmini gördüğümüz soğutucu aküleri iki haftadır evde deniyorum. Bu akülerin içindeki sıvı hakikaten 6° de donmaya başlıyor. 4-5 derecede iyice katılaşıyor. Denemeleri yapmak kolay oldu çünkü geçtiğimiz haftalarda oturduğumuz bölgede hava sıcaklığı 4-6 dereceydi. Dışardaki sıcaklık buzdolabına benzer olduğu için, deneyimleri karavandaki buzdolabında tekrarlamak mümkün değil. Netice olarak şunu söylemek mümkün. Gündüzleri solarpanelin yeterince elektrik ürettiği saatlerde veya yolda giderken bu soğutucuları dondurarak geceleride elektrikten tasarruf etmek mümkün.
Bende bu kış soğutucuları penecerenin önünde/dışarda dondurduktan sonra evdeki buzdolabına koyarak ödediğim parayı (bir çift soğutucu yaklaşık 22 €) çıkarmaya
başladım ;D.

EZC Plus 6

Hüseyin bey merhaba,

kompresörlü buzdolaplarında denemelerini yapıyorum dediğiniz aküler ilgimi çekti ve biraz araştırmasını yapınca ekteki
adres bilgilere ulaştım. İstanbulda gıda taşımacılığı sektöründe ithalat yapan DEISKO yetkilisi Şadan bey ile görüştüm.

Sayfaları kopyalayamadığım için linklerini paylaşıyorum, kompresörlü buzdolabı kullanan arkadaşlarında işine yarayacağını
umuyorum.

DEISKO İzolasyon

Sn. Şadan Şengül

0216.6021300/01

Genel katalog,soğuk gıda taşıma ekipmanları

Tektik Ak 3

Ekli dosyalar

• TFB 2013 catalog.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 367
  • Ötektik Jel.jpg
    Ötektik Jel.jpg
    35.4 KB · Görüntüleme: 412

Levent Bey,
Linkler hotmail mail giriş sayfasına yönlendiriyor kontrol edebilirmisiniz....

Sorun giderildi, katalogda profesyonel ürünlerde mevcut ancak set olarak ithal edildiğinden taşıma kutusu ile satılıyormuş.
İşimize yarayacak satıştaki ürünlerin resimlerini ekledim.

Selamlar

Levent Bey merhaba,
yeni başlığı biraz geç farkettim. Ötektik aküleri buzdolaplarının buzluklarında dondurduğumuzda, özellikle pikniklerde yiyecek ve içecekleri serin tutmak için çok faydalı oluyorlar. Linklerdeki soğuk tutucu çantalardan ihtiyacımız olan büyüklükte bir tanesinin içinde bu aküler uzun süre yiyecekleri serin tutuyorlar. Böyle bir çanta ve ötektik aküler karavanlarda da işimize yarayabilirler. Özellikle geziye çıkarken veya büyük alışverişlerden sonra herşey buzdolabına sığmıyor. Buzdolabına sığmayan yiyecekleri uzun süre böyle bir çantada serin tutmak mümkün. Bu çantayı ihtiyacımız olmadığında katlayarak bir dolaba koyabiliriz.
http://goo.gl/C0Wrzg
http://goo.gl/pwX4TK

Alman karavanforumda ötektik aküleri karavandaki buzdolabının buzluğunda dondurup (yolda giderken veya solar panel) geceleri buzdolabının normal kısmına alanlar var. Hatta bu iş için su dolu bir plastik şişe kullananlar da var. Yalnız bu ötektik akülerin -3 derecede donanlardan olmasında fayda var.

Benim yukarda resmini verdiğim ötektik aküler +6 derecede donmaya başlayan türden. Bu nedenle bu aküleri üstten kapaklı kompresörlü buzdolaplarında dondurmak ve kullanmak mümkün. Gerçi bu buzdolaplarını da -derecelere kadar soğutmak mümkün ama o zaman bütün yiyecekler donacaklar ;D.

Hüseyin bey merhaba,

verdiğiniz linki açamadım hata veriyor, kontrol edermisiniz.

firmanın ithal ettiği kutularda akülerin saatte 0.39 derece ısı kaybettiği belirtilmiş, kutu hiç açılmadan uygun akü ile gıdaları
1 gün saklamak mümkün olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri