Otomatik Şanzıman Ve Diferansiyel Yağı Tercihleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,490

BolbuzJack

Zirve
Araçlarınızda otomatik şanzıman ve diferansiyel için yağ tercihlerniz nelerdir?

Ben Honda'nın orjinal yağını tercih ettiğim için piyasada ne gidiyor, ne tercih ediliyor bilmiyorum, tercihlerinizi belirtirseniz bir kaynak oluşabilir.

Teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Otomatik Şanzıman Ve Diferansiyel Yağı Tercihleriniz

Benim aracıma serviste orjinal Mopar marka yağ koyuyorlar..Standart jeep lerden farklı olarak diferansiyele, off-roada daha uygun katkılı Mopar diff. yağı koyuyorlar..

Bence yağ olarak üreticinin tavsiyesine uyulmalı...Sonuçta hiçbiri bedava değil..
Onun için servise gidin veya gitmeyin, ama önerilen yağ markasını kullanmakta yarar var diye düşünüyorum :smiley:

BolbuzJack' Alıntı:
Herkes düz vites kullanıyor galiba ;D
vites geçişlerindek sarsıntı nedeniyle iki defa servise şanzuman yağını ne zaman seğiştirmeliyim diye sordum... ikisindede şanzuman yağının "ömürlük" olduğunu şanzumanın açılmadıkça değişmesi gerekmediğini söylediler; bu yüzden tedirgin olmakla birlikte üzerinde durmamaya çalışıyorum. yani başta ne konulduysa onu kullanıyorum, değiştirmek gerekseydi servis ne derse o konulacaktı...

Servislerin genel hatası, şanzıman yağıda araçtaki her sıvı gibi belirli periyotlarda değiştirilmeli ve şanzıman karterinin temizliği yapılarak (içindeki mıknatıslarda demir tozları yapışmış oluyor) şanzıman yağ filtresi değiştirilmeli.

Honda yetkili serviside değiştirmiyoruz dedi, şanzımanda arıza olmasını bekliyorlar ve bu tutumları yüzünden şanzımanlar arızalanıyor zaten. Ben şanzıman karterini söktürüp temizliğini yaptırdım, leş gibi olmuş filtreler halledildi Honda'nın orjinal CVT yağını doldurdum ve bu işlemi yaptırmadan önce duyduğum vuruntu sesleri tamamen yok oldu.

Disco kullanıcıları hangi yağları tercih ediyor özellikle onu merak ediyorum...

Siz servislerin dediğini boşverin.Motor yağı seviyenizi kontrol ederken , oto. şanzıman yağınızı da kendiniz arada bir kontrol edin.Genellikle öyle deyip kırılmış, dağılmış şanzımanla servise dönüşünüzü beklerler.Bizzat yaşadım.Şimdi değil yoğurdu , dondurmayı bile üfliyerek yiyorum.
Aradaki fark motor yağını motor soğuk iken , şanzıman yağını ise motor ısındıktan ve biraz yol aldıktan sonra ölçüyoruz.
Yağ ısındıktan sonra otomatik vitesi P'den başlayarak L'ye kadar tüm konumlarda azar azar bekleterek gezdiriyoruz.En son boş ( N ) konumuna getirip el frenimizi çekerek şanzıman yağ seviyemizi kontrol ediyoruz.
Arkadaşlar bunları şu nedenle yazıyorum.Hiçbirimiz gerçek bir usta olamayız.Çünkü profosyenellik isteyen bir iş.Bilgi ve tecrübeye dayalı.Ancak bizler de en azından piyasaki kötü amaçlı esnafın eline düşmemek için kendi aracımızın %10-20 seviyesinde ustası olabilmeliyiz.

mogzilla' Alıntı:
Siz servislerin dediğini boşverin.Motor yağı seviyenizi kontrol ederken , oto. şanzıman yağınızı da kendiniz arada bir kontrol edin.Genellikle öyle deyip kırılmış, dağılmış şanzımanla servise dönüşünüzü beklerler.Bizzat yaşadım.Şimdi değil yoğurdu , dondurmayı bile üfliyerek yiyorum.
Aradaki fark motor yağını motor soğuk iken , şanzıman yağını ise motor ısındıktan ve biraz yol aldıktan sonra ölçüyoruz.
Yağ ısındıktan sonra otomatik vitesi P'den başlayarak L'ye kadar tüm konumlarda azar azar bekleterek gezdiriyoruz.En son boş ( N ) konumuna getirip el frenimizi çekerek şanzıman yağ seviyemizi kontrol ediyoruz.
Arkadaşlar bunları şu nedenle yazıyorum.Hiçbirimiz gerçek bir usta olamayız.Çünkü profosyenellik isteyen bir iş.Bilgi ve tecrübeye dayalı.Ancak bizler de en azından piyasaki kötü amaçlı esnafın eline düşmemek için kendi aracımızın %10-20 seviyesinde ustası olabilmeliyiz.
Nadir abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, bunları anlattığın çok iyi oldu...söylediğin ustalık konusunda da haklısın;en azından bilinçli bir tüketici olarak asgari seviyede bilmemiz gereken şeyler var...

nadir abi benim aracımda şazıman yağ seviyesini araç r yada d pozisyonunda kontrol ediyorlar...iki ayrı yerde de aynı şekilde kontrol ettiler... araç n pozisyonunda iken seviye çubuğundaki limitlerin üzerinde görünüyor.ama r yada d de iken seviye düşüyor...biraz kafam karıştı .... selamlar...

Bende araç çalışırken R konumuna alıp kontrol ediyorum...

Diferansiyeller için, "Limited Slip Katkılı" yazan bir yağ kullanıyorum. Muhtemelen Amerikan malı.
Özellikle kilit bulunan diferansiyeller kesinlikle katkılı yağ kullanmalılar diye biliyorum.
Çamur/su ile fazla temasın olduğu aktivitelerden sonra da (max. ayda bir) yağ seviyesi ve su kontrolu yaptırıyorum.

!,5-2 sene evvel ben de R konumuna alıp kontrol ediyordum.Ancak Ümraniye Sanayide tanıdığım bir oto. şanzıman ustası bu işlemin N konumunda daha uygun olduğunu söyledi.Kimseye yanlış bilgi vermeyelim.Ben bunu bir daha soracağım.

Ümraniye Sanayide Mercedes.ci Yılmaz Usta var, otomatik şanzıman konusunda da usta, bende ona sorayım tekrar, merakta kaldım şimdi...

Bende hep R konumunda yaparım ama, bir usta motor çalışsın farketmez demişti... insanın kafası karışıyor gerçekten.

sanzuman yagi arac calısır pozısyonda R ve D de kontrol edilir otm sanzuman yag basıncı ıle calısır cunku

ömürlük yağ diye birşey olamaz bence.

258I6 10-40 Valvoline - sesi soluğu değişiyor
T18 90 Castrol
Dana44 -%100 kilitle 1/2 80 + 1/2 140 Castrol

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR