Otomatik Vites L200 problemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MaRTiN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,458
Ynt: Otomatik Vites L200 problemleri

coldblooded' Alıntı:
Merhaba.,bugün lokosit ile telefonda konuşunca bu topiğin linkini attı bana böylelikle haberim oldu. Ben de otomotik 4*4 intense lux var 2007 model ve 55000km'de. Isındıktan sonra konuşuyorum;0-2000devir arası hızlanma bende de zayıf. Şöyleki, bu devirlerde gazı köklersem yaklaşık 2 saniye sürüyor 2000devire gelip turboyu açması. Turboyu açtıktan sonra ise koltuğa yapıştırıyor, benim aracımda da racechip pro var. eskiden de mi böyle idi ben mi farketmemiştim bilemiyorum. Hızlanmıyor diyemiyorum çünkü kırmızı ışıktan kalkışta benimle kapışabilen binek araç sayılı. Gaza azar azar basarsam yani kökleyip tepkiyi bir anda almaya uğraşmazsam daha iyi hızlanıyor hissi veriyor çünkü gazı yediğini anlıyorsunuz. kırmızı ışıkta hızlanırken böyle yapıyorum. Phyrron arkadaşımın da racechip kullandığını bildiğimden yardımcı olur diyerek belirtmek isterim, racechipten bu durumla ilgili tavsiye ayar istedim mail ile.Onlar da şu sıralama ile deneme yapmamı önerdiler:C,D,E,F,0,1,2,3,4,5,6,7 burada 7 en çok güç elde edilen ayarmış. C'den başlayıp 7'ye doğru denememi önermişler çünkü fazla güçten dolayı araç secure moda geçebilirmiş. Havalar biraz düzelince ayarları deneyeceğim.Sizlerin de yorumlarını öğrenmek isterim.
Bahsettiğim ayar solda kalan düğmeye ait, sağda kalan ayar olduğu gibi kalacakmış,oynanmayacak

Racechipprosettings

Etiketler

Merhabalar,
Bende 2008 Magnum kullanıyorum. 5-6 dereceden soguk sabahları motor ısınana kadar gaz hassasiyeti turbo devreye girene kadar çok zayıf. Motor ısısı ibresi hareket etmeye başlayınca herşey yoluna giriyor. Mümkün mertebe motor ısınmadan devirli kullanmamaya çalışıyorum. Vites değişiminde de aynı az hassaiyet durumu var, hani vites değişsin mi kalsın mı bir türlü karar veremiyormuş gibi. Çalıştırdıktan 6-7 dakika sonra normale donuyor. Ama bütün bu anlatılanlar bir şanzıman veya motor sorunundan çok dizel moturun doğası gibime geliyor.

Bu arada bir soru, yakıt deposu ısıtması var mı bizim arabalarda?

Selamlar,

orlov' Alıntı:
Merhabalar,
Bende 2008 Magnum kullanıyorum. 5-6 dereceden soguk sabahları motor ısınana kadar gaz hassasiyeti turbo devreye girene kadar çok zayıf. Motor ısısı ibresi hareket etmeye başlayınca herşey yoluna giriyor. Mümkün mertebe motor ısınmadan devirli kullanmamaya çalışıyorum. Vites değişiminde de aynı az hassaiyet durumu var, hani vites değişsin mi kalsın mı bir türlü karar veremiyormuş gibi. Çalıştırdıktan 6-7 dakika sonra normale donuyor. Ama bütün bu anlatılanlar bir şanzıman veya motor sorunundan çok dizel moturun doğası gibime geliyor.

Bu arada bir soru, yakıt deposu ısıtması var mı bizim arabalarda?

Selamlar,

Merhaba,
bildigim kadariyla isitici sonradan ve istege bagli olarak takiliyor ama bir servise danismakta fayda var.

Bende de 2008 4x4 AT var ancak soğuklarda şikayet edildiği gibi yürümemezlik yapmıyor. Ancak vites büyütmede haliyle biraz daha sert davranıyor. Bunu göz önüne alarak ilk kalkışlarda çok devir vermiyorum. Bu durum hava şartlarına göre 1 - 4 dk arası değişiklik gösteriyor ve bu süre içinde normal çekiş ve vites oranlarına geri dönüyor. Özellikle otomatik olduğu için normal şartlarda bile araca toparlanma süresi vermeye dikkat ediyorum.
1 defa devir almama gibi bir durumla karşılaştım onda da acele edip kontağı çevirip D ye alıp 10 sn içinde hareket etmiştim ki bu durum sonraki 10.cu saniye gibi bir sürede geçti ve normale döndü. Ben de mesajı(!) aldım ve 2-3 dk daha rolantide bekledim. Yürümemezlik ilginç geldi, sorunu başka servislerle de paylaşmakta fayda var.

Selamlar

Ben sorunu yazılım güncellemesi ile çözdüm. Yetkili serviste bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Ynt: Otomatik Vites L200 Problemleri

Otomatik şanzumandaki sorunu nasıl hallettiniz acaba ve sorun nerden kaynaklanmış?

Ynt: Otomatik Vites L200 Problemleri

2006 magnum 1 yıl kullandım manuel 3 dk da tık sesini duyardım. Sorununuzla alakalı toyota rav4 ün şanzuman problemi konularında rastlamıştım beyin yazılımını yenilemeyle çözmüşlerdi. Vites'i beyin algılamıyordu. En basit şöyle düşünün motor soğuk veya sıcak vitesi D aldınız motorun ayağınız firendeyken bile bir yük aldığını hissedersiniz ama herhangi bir değişiklik yok ve viteste gaz verdiğiniz halde olduğu yerde kalıyor demek ki beyin vitesi algılamıyor. Umarım yanlış düşünmüyorumdur.

bu sayfaya bir bakın üst beyin ile alakalı bir sorunun çözümü var mesaj49 da;
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=24138.40

Aracınızı yetkili servise götürüp bilgisayara bağlatın. Muhtemelen şanzıman müşürlerinden birinde arıza var. O Müşir Yüzünden geçen hafta şanzıman indirdik hiçbirşey çıkmadı 1850 tl havaya gitti. 100 tl ye Çıkma Müşir aldım düzeldi...

Sent from my iPhone using Tapatalk

arkadaslar benim işim geregi tahsisi edilen l200 2008 model 4x4 var ancak bunda son zamanlarda diflock da veya 4 cekere aldıgımda motor kedini 4x4 gibi kukretiyor ancak on tekerlere guc gelmiyor aacın 4 cekere getigini gösteren simge de bir turlu sabitlemiyor son zamanda da direksiyonu saga veya sola kırdıgımda da tak diye bir ses geliyor ve 4 cekerden kurtuluyor bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim servise goturuyoruz ancak servis ya anlamıyor yada sallıyorlar

O araçların 4x4 modu nasıldır bilmiyorum, ama süreki 4x4 denen orta diferansiyalli tiplerden değilse (veya öyleyse ve siz o diferansiyeli kilitlediyseniz) o durumda direksiyonu sağa sola kırmak (hele zemin kaygan değilse) kullanıcı hatasından sayılır. Servis te sallar. Ben olsam ben de sallarım...
Tabi aracı tanımadığım için kesin birşey de söyleyemem.

O araçların 4x4 modu nasıldır bilmiyorum, ama süreki 4x4 denen orta diferansiyalli tiplerden değilse (veya öyleyse ve siz o diferansiyeli kilitlediyseniz) o durumda direksiyonu sağa sola kırmak (hele zemin kaygan değilse) kullanıcı hatasından sayılır. Servis te sallar. Ben olsam ben de sallarım...
Tabi aracı tanımadığım için kesin birşey de söyleyemem.
cevabın icin tesekkur ederim ama tatmin edici olmadı yinede sagol

anlaşılır bir şekilde özetlemek gerekirse, olayın özeti bu araçlar 3 tip.

kimileri daha konforlu, daha çok dağda bayırda değil de şehir içinde dolanan tiplerden. bunlarda genelde ön ve arka aksı birleştiren noktada bir diferansiyel olur (genelde şanzıman içinde olur göremezsiniz). bu tip bir araç her tür zeminde 4x4 modunda kullanılabilir. karlı buzlu zeminlerde etkili olan bu çekiş sistemi diferansiyel kilidi olmadığı sürece yol dışında çok güven vermez (olsa da yine de in cin top oynayan yerlere yanlız başına gitmek pek mantıklı değildir). bunların bazıları ortadan diferansiyelli değil de otomatik aktarmalı olur ama netice itibari ile aynı tip araçtır. örnekler : toyota rav4 (ortadan diferansiyelli, fakat otomatik kilitlenebiliyor), yeni kasa suzuki 1.6 (ortadan diferansiyelli), honda crv ( otomatik aktarmalı), land rover freelander(otomatik aktarmalı) vs

ikinci tip, kamyonet ve lüks olmayan 4x4 sınıfıdır (lüks olmayan 4x4 te mi var konusu ayrı konudur, bizim memlekette 1-2 model hariç yoktur ama bazı ülkeler için gayet makul bir kavramdır) bu modellerde ön aksı arka aksa bağlayan bir mekanizma vardır, ama ucuz olsun diye oraya bir de diferansiyel koymamışlardır, onun parasını araca bir de arazi şanzımanı eklemek için kullanmışlardır. bunları kullanmak araç hakkında bilgi ister, şöförlük ister. 4x4 modu kuru zeminde kullanıldı mı araç kasılır, ısrar ederseniz o şekilde kullanmakta bozulabilir de. örnekler: kamyonetler genelde böyledir. eski kasa suzukiler de böyleydi, opel front era'lar da böyle.

üçüncü tip 1. ve 2. tipin özelliklerini birleştiren en üst sınıf araçlar. bunlarda her tür donanım vardır, orta diferansiyel de vardır, kilitlenir de, ayrıca bir de arazi şanzımanı da vardır. bunların kuru zeminde kullanabilen orta diferansiyelli 4x4 modu vardır, ama zor şartlarda kullanılmak üzere düşünülmüş diferansiyel kilidi de vardır, arazı şanzımanı da vardır. örnekler: yeni kasa nispeten büyük motorlu suzukiler (2.0 lt - memleketteki fiyatı hariç pek te lüks bir araç olmasa da donanım iyi gözüküyor), toyota land cruiser (bunla bazı modellerde arka diferasiyel de kilitlenebilir), jeep g.cherokee, land rover defender (bu alet te konfor açısından 1.tipe pek benzemiyor gerçi ama donanım aynı mantık, az daha ileri gidip güzel koltuklar ve bağımsız süspansiyon koysalarmış olacakmış :smiley: ) , vs.

sizin olay da acemilikten ibaret. zamanla öğrenirsiniz. kendi aracınız üzerinde öğrenmiyor oluşunuza şükredin o şekilde arabayı bozmak işten bile değil, daha önce bu şekilde kullananlar çoktan bozmuş ta olabilir, ne yaptığını bilmeyen kişilerin eline verilen bir şirket arabası olduğu anlaşılıyor ne de olsa..

Son düzenleme:

anlaşılır bir şekilde özetlemek gerekirse, olayın özeti bu araçlar 3 tip.

kimileri daha konforlu, daha çok dağda bayırda değil de şehir içinde dolanan tiplerden. bunlarda genelde ön ve arka aksı birleştiren noktada bir diferansiyel olur (genelde şanzıman içinde olur göremezsiniz). bu tip bir araç her tür zeminde 4x4 modunda kullanılabilir. karlı buzlu zeminlerde etkili olan bu çekiş sistemi diferansiyel kilidi olmadığı sürece yol dışında çok güven vermez (olsa da yine de in cin top oynayan yerlere yanlız başına gitmek pek mantıklı değildir). bunların bazıları ortadan diferansiyelli değil de otomatik aktarmalı olur ama netice itibari ile aynı tip araçtır. örnekler : toyota rav4 (ortadan diferansiyelli, fakat otomatik kilitlenebiliyor), yeni kasa suzuki 1.6 (ortadan diferansiyelli), honda crv ( otomatik aktarmalı), land rover freelander(otomatik aktarmalı) vs

ikinci tip, kamyonet ve lüks olmayan 4x4 sınıfıdır (lüks olmayan 4x4 te mi var konusu ayrı konudur, bizim memlekette 1-2 model hariç yoktur ama bazı ülkeler için gayet makul bir kavramdır) bu modellerde ön aksı arka aksa bağlayan bir mekanizma vardır, ama ucuz olsun diye oraya bir de diferansiyel koymamışlardır, onun parasını araca bir de arazi şanzımanı eklemek için kullanmışlardır. bunları kullanmak araç hakkında bilgi ister, şöförlük ister. 4x4 modu kuru zeminde kullanıldı mı araç kasılır, ısrar ederseniz o şekilde kullanmakta bozulabilir de. örnekler: kamyonetler genelde böyledir. eski kasa suzukiler de böyleydi, opel front era'lar da böyle.

üçüncü tip 1. ve 2. tipin özelliklerini birleştiren en üst sınıf araçlar. bunlarda her tür donanım vardır, orta diferansiyel de vardır, kilitlenir de, ayrıca bir de arazi şanzımanı da vardır. bunların kuru zeminde kullanabilen orta diferansiyelli 4x4 modu vardır, ama zor şartlarda kullanılmak üzere düşünülmüş diferansiyel kilidi de vardır, arazı şanzımanı da vardır. örnekler: yeni kasa nispeten büyük motorlu suzukiler (2.0 lt - memleketteki fiyatı hariç pek te lüks bir araç olmasa da donanım iyi gözüküyor), toyota land cruiser (bunla bazı modellerde arka diferasiyel de kilitlenebilir), jeep g.cherokee, land rover defender (bu alet te konfor açısından 1.tipe pek benzemiyor gerçi ama donanım aynı mantık, az daha ileri gidip güzel koltuklar ve bağımsız süspansiyon koysalarmış olacakmış :smiley: ) , vs.

sizin olay da acemilikten ibaret. zamanla öğrenirsiniz. kendi aracınız üzerinde öğrenmiyor oluşunuza şükredin o şekilde arabayı bozmak işten bile değil, daha önce bu şekilde kullananlar çoktan bozmuş ta olabilir, ne yaptığını bilmeyen kişilerin eline verilen bir şirket arabası olduğu anlaşılıyor ne de olsa..
Merhaba üstad şimdi iyi hoş yazmissin bunları ama bende 2009 4*4 intense var ben hangi sınıfa gidiyorum:smiley:
Aracı alalı bir bucuk ay oldu doğrusu araç hakkında hiç bildi edinemedim arazi güreşlerinin bile çözemedikleri

iyi hoş yazmissin bunları ama bende 2009 4*4 intense var ben hangi sınıfa gidiyorum:smiley:
Aracı alalı bir bucuk ay oldu doğrusu araç hakkında hiç bildi edinemedim arazi güreşlerinin bile çözemedikleri

Hiç l200 kullanmadım bilmiyorum, fakat burada (*) yazanlara bakılırsa kamyonetlerin çoğu gibi bu da 2. gruba giriyor ama model belirtmemişler.

(*) Mitsubishi all wheel drive explained l200 ile ilgili kısım buraya yönleniyor All Wheel Drive Explained

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,448
Kayıtlı Üye Sayımız
172,103
Kaydolan Son Üyemiz
tolgacevik

SON KONULAR

Geri