Otomatik Vitesli Aracın Stop Etmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 87,146
Ynt: Otomatik Vitesli Aracın Stop Etmesi

Gültekinin dediği benim yaptığım hadiseye çok yakın...Tutunabilmek için,devir yükseltikçe düşsün diye gaz kesip tekrar verme işlemini art arda defalarca yapınca stop etmişti..

Etiketler

Abi dediğim gibi pik üst üste gelince continious zannedip stop ediyor bunu sürekli değişen basınçtan dolayı oksijen sensöründeki hata da yaptırır yada stabil olmayan çok hızlı artış ve azalmalardan mazot pompasında oluşacak anlık problemlerde .

Buna hiçbir çözüm yok malesef.

Buna benzer

Şanzıman aşırı yüke binince yağbasıncını kesip motor çalışsada boşa geçmiş gibi yapıyor ...
Yada d deyken hızlı geri kaymada yada r deyken hızlı ileri kaymada makinayı stop ettiriyor ...

ben de Disco ile yaklaşık 30-35 derecelik eğime tırmanmıştım, aracı durdurdum, bir süre sonra rolanti devri düşmeye başladı, 800 den 500 e falan düştü, acaba aracın konumu yüzünden bir sıkıştırma problemimi yaşanıyor?
Ayrıca hareket halindeyken stop etme mevzusu VW Polo ların 2000-2004 arası üretilen 1.4 motorlu modellerinde çok yaygındır, araç inanılmaz derecede yakıt seçer, bu araçla bayağı mücadele etmiştim zamanında, İstanbul dışına çıktığımda yakıt almak dert olurdu, İstanbul'da bildik yerlerden alınca problem olmazdı, debriyaja bastığınız anda devir rolantide durmaz stop ederdi, viraj alırken stop etmesi ve direksiyonun kilitlenmesi hiç hoş bir durum değil
Sorun boğaz kelebeğinden kaynaklanıyor, kötü yakıt yüzünden tıkanıyor, serviste temizliyorlar bi sonraki kötü yakıta kadar idare ediyor, malesef memleketimin her yanı kötü yakıt doluymuş, Afyon kavşağından bile iyi yakıt çıkmadı ama Van'daki Opet'in yakıtı iyiydi, Opet'i takdir etmek gerek
son 2 senedir ülkedeki yakıt kalitesi durumunu pek bilmiyorum, malum 300TDI ayçiçek yağı ile bile gidiyor, bu ülkeye de böyle motor lazımmış :smiley:

Jeepcj7' Alıntı:
Otomatik araç D'de iken marş basmıyor, Allah korusun geliş-gidiş yolda araç sollarken stop etse, karşıdan da bir araç gelse ne yapmak lazım? tarlaya inip stop edip marşa basıp yola devam etmek mi? Bana biraz tehlikeli geldi... Bugun sanayide araştırayım...
slm arkadaşlar,
arabanın D de marşa basmaması shifterin içindeki devre kesici ile ilgili.belirli viteslerde marşa basılmıyor.yenileri bilmem ama benim Cj de istersem iptal edebiliyorum. D de çalışıyor :smiley:

iyide abi yolda istop ederse N ye atıp marş basıp tekrar d ye çekebilirsin istersen 200km de ol fark etmez :smiley:

Konunun özü :
Ne ka teşkilat , o ka müşkülat.
Gözünü sevdiğim eski teknoloji.
Ne D'si var , ne Z' si.
Tak 1'e , yürü.
Stop mu etti , vurdur dehlesin. ;D

Benimde Vitara 2.0 v6 aracım da vites d konumunda iken rölantide bazen sarsıntılı çalışma ve stop etme sorunu vardı ama hareket halinde iken herhangi bir sorun yoktu hissetmedim yada araç 6 silindirli olduğundan belkide ben anlayamadım (6 silindirli araçlar 4 silindirlilere göre çekiş farklılıklarını pek hissettirmezler)ama rölantideki sorunu devam etti uzatmayayım sonuçta sorun bujilerde çıktı değiştirdim sorun ortadan kalktı..

mogzilla' Alıntı:
Konunun özü :
Ne ka teşkilat , o ka müşkülat.
Gözünü sevdiğim eski teknoloji.
Ne D'si var , ne Z' si.
Tak 1'e , yürü.
Stop mu etti , vurdur dehlesin. ;D

al bendende o kadar ;D

bir keresinde benim de başıma gelmişti.
ama araç rölantide stop ediyordu.( Cherokee XJ Benzinli )
nedeni kötü yakıttan dolayı boğaz kelebeğinde oluşan kurummuş.

aslında bütün konuştuklarımızın neticesi otomatik vitesde olsa düz de stop etmesi için vites kavrama hariç bakım ve yakıtla ilgili sorunlar daha çok başımıza geliyor. stop etmesinden önemlisi mustafa beyin başına geldiği gibi dik bir yokuş inerken motorun stop etmesi ve hemen çalışmaması. düz vitesde de bu kabus var hatta motor stop ettiğinde ateşleme veya başka arızadan kaynaklanıyorsa vurdurma ile tekrar çalıştıramadığın için hızda yüksekse debriyaja bassan bir türlü basmasan bir türlü yoldan dışarı bile uçabilirsin.en iyisi düzde olsa , otomatikde arabamızın bakımını ihmal etmemek.kazasız belasız günler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Geri