Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

'JIMNY' forumunda zaferkutun tarafından 10 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. zaferkutun

  zaferkutun Zeytin ve Jimny

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul/Erenköy/Kozyatağı
  Konu şu 2005 otomatik Jimny de vites kolunun üzerindeki over drive düğmesi asfalt düz yolda giderken gösterge tablosunda turuncu OVER DRIVE OFF ışığı yanmalımı yanmamalımı basılı iken yanıyor ama off kelimesi kafamı karıştırıyor ve herkes farklı bir şey söylüyor.Lütfen bilen varsa aydınlatmasını rica edeceğim.Çünki türkçe el kitabı allahlık anlamanın imkanı yok
   


 2. yol

  yol SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.329
  Alınan Beğeniler:
  12
  Şehir:
  İstanbul / Kurtköy
  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  "Over Drive Off" sadece yüksek devire ihtiyacınız olduğunda kullanılmalıdır. İhtiyaç dışında kullanırsanız, yüksek devire çıkmadan vites büyütmeyeceği için ekonomik olmayan ve motoru yoran bir sürüş yaparsınız.
   


 3. olasiliksiz

  olasiliksiz 98'rav4

  Mesaj:
  1.765
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  Yokuş yukarı çıkarken otomatik vitesin yokuşu hangi vitese çıkacağı konusunda kararsızlık göstediği görülürse Off konuma alınarak karar vermesine yardımcı olunur.
  Bildiğim kadarı ile amacı budur. Sistemin son vitese geçiş yapmasına engel olur.
   


 4. CİNCİN

  CİNCİN Ziyaretçi

  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  Sedat ve Kürşat Bey doğru söylüyor, ben biraz daha açayım

  Overdrive fonksiyonunu düz vitesli araçlardaki 5. vitesin fonksiyonuna benzetebilirsiniz. Düz vitesli araçların 5. vitesleri 1:00'in altındaki oranları ile yüksek hızda düşük devirde kullanım imkanı vererek yakıt tasarrufu sağlarlar. OD Off konumunda kullanmak 5 vitesli düz bir aracı en fazla 4. viteste kullanmak gibidir. Sonuç olarak, OD Off konumunda sürekli kullanmak aracınızın erken yaşlanmasına neden olur.

  Örneğin aracınızın (4 vitesli otomatik şanzıman) 4. vitesi OD vitesidir. (aşağıdakiler Jimny'nin otomatik şanzıman oranlarıdır)
  1. 2.875
  2. 1.568
  3. 1.000
  4. 0.696
  R. 2.300
  Burada gördüğünüz gibi, 1. viteste motorunuz 2.875 devir çevirirken tekerlekleriniz 1 tur dönecektir. 4. viteste ise (yani OverDrive konumunda) motorunuz 0.696 tur dönerken tekerlekleriniz 1 tur dönüyor olacaktır. OverDrive Off konumunda aracınız en fazla 3. viteste gidecek ve gaza basıp hızlansanız bile vites büyütemeyecektir.

  OverDrive OFF nerelerde işe yarar?
  Özellikle az eğimli rampaları tırmanırken veya inişli çıkışlı virajlı dağ yollarında şanzımanınız kararsız kalabilir, vites yükseltince tork yetmez, vites düşürünce de tork fazla gelir. Bu tür kararsız bir durumda otomatik şanzıman vitesi bir büyütür, bir düşürür. Bu kararsızlıktan aracı çıkarmak için OD Off konumuna getirirsiniz ve 3. viteste rampayı kararlı bir şekilde tırmanmanızı sağlar, hızlanma için gaz pedalına zamanında tepki verir.
  Aynı hafif eğimli rampayı inerken de aracınızın vites yükseltip hızlanmasını istemiyorsanız, motor freninden faydalanmak için, vitesi OD Off konumuna getirirseniz aracınız 3. vitesten yukarıya çıkmayacaktır.

  Daha da düşük hız ve daha fazla motor frenine ihtiyaç duyacağınız dik inişler için OD Off da yetersiz olacağı için otomatik şanzımanı 2 veya 1 (L) konumuna getirmeniz gerekir.
   


 5. zaferkutun

  zaferkutun Zeytin ve Jimny

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul/Erenköy/Kozyatağı
  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  Bu kadar kısa zamanda hemde bayramda hemide anlaşılır ve tatmin edici vermiş olduğunuz cevaplara teşekkür ederim.Yahu suzuki nin el kitabı bu kadar güzel bilgi vermiyor.Sağlıcakla kalın tekrar hayırlı bayramlar
   


 6. CİNCİN

  CİNCİN Ziyaretçi

  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  Rica ederiz Zafer Bey, Gezenbilir'e hoşgeldiniz. Aracınızı güle güle kullanın, boyundan büyük işler yapacak bir araçtır Jimny. Gezenbilir'in güzelliği burada işte, bayram seyran dinlemeden sorularınıza cevap verecek birileri mutlaka oluyor. Mesela dün gece de ben nöbetçiydim :)
   


 7. zaferkutun

  zaferkutun Zeytin ve Jimny

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul/Erenköy/Kozyatağı
  Ynt: Over Drive Hangi Konumda Olmalı?

  Teşekkür ederim Herşey gönlünüzce olsun.Ayrıca benim teklifim halen geçerli her yolu düşen derneğin bahçesine 1 kalas atsa kısa zaman sonra kendimiz hobi amaçlı masa sandalyelerin imalatını yaparız diye bunuda araya sıkıştırmış oldum
   


Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. nissan terrano da od off yazisi nedir niye yaniyor

  ,
 2. o/d off nedir

  ,
 3. overdrive ne ise yarar

  ,
 4. nissan terrano otomatik vites kolundaki mandal ne ise yariyo,
 5. o/d off hyundai i20