Palio veya Albea 1,3 Multijet Yakıt Sarfiyatı ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan outlaw06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,478

outlaw06

2002 WJ 4.7 ( Düplü )
Yer
ankara''ANOFF''
Web
www.elitemlak.biz
selam.2005-2006 model albea veya palıo 1,3 multijet kullanan arkadaş varmı?yakıtı hakkında herkes kafadan bişey atıyor.lütfen şehir içi ve şehir dışında bizzat kendisi ölçüm yapış bilgi sahibi arkadaşlar yazsın.kimi şehir içi 120 krş, kimi 190 diyor.kimi şehir dışı 90 krş kimi 170 kuruş diyor.arada 5-10 krş oynasa tamam diyecem ama amma fark var.km de 40-50 krş farklı rakamlardan bahsediliyor.eğer şehir içi 130-140 uzun yolda da 120 civarı yakıyorsa acil almalıyım.teşekkürler

Etiketler

Ynt: Palio veya Albea 1,3 Multijet Yakıt Sarfiyatı ?..

sürüş stilinize göre büyük farklılıklar gösterir bu rakamlar , şehirler arsı bir yolda 110kr yakarken bir anda 220kr a kadar çıkartabilirsiniz.

Mirkan sağolda; sürüş stiline göre ne kadar değişiklik olur onu bu foruma giren herkes zaten tahmin edebilir.Benim merak ettiğim adam akıllı kullanımda, normal sürüş tarzı ile şehir içi ve dışı tüketim ortalaması nedir.Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim ama net bilen biri yok sanırım.depoyu aynı petrolde en az 2 kere fulleyip, tam yakıt bittikten sonra tekrar fulleyip ölçmeyen biri de zaten net cevap veremez.Ama trafikte veya tanıdıklara sorduğum kadarı ile sanırım şehir içi 175, uzun yolda da 145 civarı yakıyor.Yani biraz abartıyorlar arabam 130/110 yakıyor diyenler.

çalıştığım yerde kullanılan araçların çoğu doblo içlerinde 1.9 jtd ve 1.3 multijetler var her ikisiylede uzun dönem çalıştım yakıtlarını ve performanslarını ölçtüm 1.9 jtd hem yakıt hem performansda tartışılmaz 55 litre yakıt ile şehir içi dışı karışık 1000 km yi bulurum yani 1lt mazotla 17veya 18 km yol alabiliyor fakat sakin kullanımda. Deli gibi sürersen 11 veya 12 km zor bulur dizelde büyük motor benzinlide küçük motor iyidir dostum devir hesap devri saygılar

selam.2005 modelTam beş sene sıfır olarak aldığım multijet albea aracımı kullandım.En son 1 ay kadar önce Trakya gezisinde 5 kişi olarak ve klima açık vaziyette uzun yol yaptım.Depomu fulledim ve km yi sıfırladım.Gezi bitip evime dönerken aynı petrolden yine aracımın deposunu fullerken kilometre 570 idi ve 70 tl lik mazot aldı.O günkü fiyatlara göre hesapladığımda 0.122 tl yaktığını gördüm km de.Ve bence Türkiye şartlarında kullanılacak en ekonomik araç.Bir hafta önce aracımı sattım ve şimdi kıymetini anladım.Şimdi lada niva ile geziyorum ve km de lpg ile 0.220 tl yakıyor :smiley:

Bende 2008 Multijet var.Şehiriçi ya da sehirdışı olsun verilebilecek rakamlar değişken olabilir,çünkü sürüş stili (devirli,düşük devirli) çok önemli. Son tatilimde ( 1 litre eurodiesel 2.69 TL iken) 330 TL. lik yakıtla 2250 km. yaptım.Bu da km de 15 kuruş yapar.ama yeri geldi 160 ile yeri geldi 90 la gittim. Şehir merkezlerindede kullandım.Ben bunu karma rakam kabul ediyorum.
Benim düşüncem en düşük 14 kuruş yapar.Şehiriçindede 19 kuruşu bulduğu olur.

Ben 14 kuruştan aşağı düştüğünü görmedim.Belki boş vites çok kullanıyolarsa olabilir ama ben boş viteste kullanmayı tercih etmiyorum,tavsiyede etmiyorum.
Yinede inandırıcı gelmiiyor söyledikleri rakamlar. Ekonomikliği dışında alınacak bir araç ta değil zaten.Düz yolda iyi ancak virajda leylek gibi:smiley: ABS fln da olmadığındanbüyük sorun.
Ben biraz daha paraya kıyıp 1.5 Megane alınmasını tavsiye ederim.Üstelik onun yakıt sarfiyatı motorunun 200 cc olmasına rağmen daha düşük.üstelik virajlarda yapışıyor yola.
Ama iç konfor beklemeyeceksin.

Bende 2003 1.9 JTD Doblo var. Şehiriçi km de 0.175 Tl yakıyor ki 1.3 multijet bir albeanın bu kadar yakmasına imkan yok gibi geliyor bana. Sayın bigalının hesabının doğru olduğunu düşünüyorum. Ben de bu günlerde multijet 2007 model bir palio almayı düşünüyorum.

sürüşe göre çok fark ediyor gerçekten
eğer sağ ayağa hakim olursanız şehir içinde 5-6 litre arası uzun yolda 4 litreye kadar düşüyor albea dan bahsediyorum
ama gazlarsanız yakın tüketimi ona göre artıyor
yani 100 km de 10 litrelere kadar çıkarmışlığımda var

2007 MODEL 1.3 DYNAMİC PALİOM var ve her mazotaldığımda denerim.ilk aldığımda 42ltile mazotu bitirene kadar kullandım 90-110 arası bazen klima açık 1023 km gittim(son zamlardan sonra lt 2,80 dersek km 0,144 gibi bir rakam çıkıyor.. ayda bir istanbul yalova yapıyorum karadan
(yol 170 km) giderken 110-120
4-4,5lt ortalama yapıyorm gelirken 160-170km gelirsemde en fazla ortalama 7-7,5 ltlere çıkıyor.umarım yardımcı olabilmişimdir

Arkadaşlar herkese teşekkür ederim ama ben clio dizel aldım:smiley:))yakıtından da çok memnunum.uzun yolda bir depo ile 1160 km yaptım.şehir içinde de daha şimdi yakıt bitti, ölçümüm 940 km ve bu rakamlar çok tatmin edici.çekişte süper.

ÇALIŞTIĞIM ŞİRKETTE YAKLAŞIK 300 ARAÇTAN OLUŞAN BİR DİESEL OTOMOBİL TOPLULUĞU VAR.

BENİMDE ŞAHSIMA AİT SIFIR ALLDIĞIM 2004 1.3 MULTİJET PALİO MEVCUTTU 1 AY ÖNCE SATTIM

MULTİJET 1.3 TÜKETİM:
ŞEHİR İÇİ TÜKETİM: 150- 190 KURUŞ (HAVANIN SICAKLIĞINA TRAFİĞE VE KULLANIMA GÖRE)

ŞEHİR DIŞI TÜKETİM: 120- 160 KURUŞ (HAVANIN SICAKLIĞINA VE SÜRATE GÖRE)

DEĞERLENDİRME :

ŞİRKETTEKİ FİLODA BULUNAN CLİO'LARIN YAKIT SARFİYATI MULTİJET'LERDEN ÇOK DAHA AZDI (ORTALAMA 20 - 30 KURUŞ)
ANCAK İŞLETME MALİYETLERİNİN YÜKSEK OLUŞU VE ÖZELLİKLE MOTORDA VERDİĞİ ARIZALARDAN DOLAYI HEMEN HEPSİ MULTİJET İLE DEĞŞTİRİLDİ.

100 BİN KİLOMETREYE GELEN CLİO LARIN YÜZDE SEKSENİ MOTOR İSTEDİ.

ANCAK MULTİJETLERDE HEM ARIZA DÜŞÜK HEMDE İŞLETME MALİYETLERİ ÇOK EKONOMİK. 60 BİN KİLOMETREDE BİR CLİO'NUN TRİGER KAYIŞININ DEĞİŞECEĞİNİ EKLEMEK İSTERİM.

MULTİJETLER ZİNCİRLİ VE 200 BİN KM'DE KONTROL GEREKTİRİYOR. BİR PROBLEM VARSA DEĞİŞİYOR. BİZİN ARAÇLARAL AYDA 10 BİN KİLOMETRE CİVARINDA YAPIYOR 380 BİN CİVARINDA KİLOMETRE YAPAN MULTİJETLER NEVCUT HALA TRİGER DEĞİŞMEDİLER.

SAYGILAR

Bende 2006 model 2. kasa doblo var km de 30.12.2010 itibariyle şehir içinde 6.2lt yakıyordu şu an 24.01.2011 itibariyle 6.5 lt yakıyor. Tabi havanın etkisi ve 3-4 km geçmeyen bi mesafede bu veriler alınıyor motor tam anlamıyla ısınmadan duruyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR