Park Halinde Akü Koruma Için Modifiye Regülatörlü Panel

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,784

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar arkadaşlar,
motokaravanımızı park ettiğimiz otoparkımızda elektirik almamız mümkün değil.
Kış döneminde uzun süre kullanmadığımızda akülerin korunabilmesi için kutup başlarını çabuk sökülen tipten yapıp ayırıyorum.
Bu yöntem deep cycle jel yaşam aküsünde işe yaramakla birlikte motor aküsünde zayıflama kaçınılmaz oluyor.

Sorunun çözümü için karavana küçük bir panel takmaya karar verdim.

Elimde 40 watlık bir "esnek panel" vardı zaten; Aliexpress' ten 10A lik bir regülatör de almıştım.
Bu regülatörü, güneş paneli çıkışını ister motor, ister yaşam aküsüne yönlendirecek şekilde kullanmaya karar verdim.

Siz de öyle hissediyor musunuz bilmem, ama şu regülatörün altında görünür durumda bağlanan kablolar çok eğreti görünüyor bana...

Bu yüzden önce regülatörü revize etmeye başladım:

Regülatörün içini açtık bir güzel, üzerindeki bağlantılar sıralı bir terminalle yapılmış aşağıdaki gibi:

01 20170201 122839

Söktük onu kolayca:

02 20170201 122914

Altı bağlantı noktasından son ikisini hiç kullanmayacağız zaten; akünün bağlanacağı bölüme küçük bir anahtar yerleştirip panelin gücünü istediğimiz aküye yönlendireceğiz.

03 20170201 122952

Bağlantılar için de iki delik açmamız gerekli regülatörün altındaki aluminyum gövdeye:

04 hdr 00254 0

Bağlantıları da kesilmiş terminal parçaları ile sökülebilir yapmalıyız tabii...

Etiketin üzerine film yapıştırdıktan sonra ince çift taraflı bantla bir kartona yapıştırıp güçlendirdik etiketi; kalınlıklarını siyah asetat kalemiyle "güzelleştirdikten" sonra sıcak tutkal tabancasıyla yerine yapıştırdık:

07 20170201 124149

Anahtarı da monte edilmiş ve bitmiş hali burada regülatörün:

08 hdr 00253 0

Bu da yerine monte edilmiş hali, çok estetik oldu :smiley: :

09 hdr 00258 1

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
Çok bilmişlik kabul etmeyin. Hangi aküye akım verdiğinizde o akü sembolünün yanında küçük bir led ışıldasaydı daha da hoş olurdu diye düşündüm.
Teşekkürler.
Led eklenebilir tabii, ancak kullandığımız anahtar tipi ve resimler sayesinde gücün nereye yönlendirildiği kolayca anlaşıldığından pek gerek görmedim.

Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Ben de çok bilmişlik gibi olmasın ama bir iki katkı da bulunmak isterim.
Esnek panellerin gücü genellikle düşüktür. Sizin kullandığınız da zaten 40 W gibi küçük bir panel. Panel çıkış voltajı 17küsür volt olsa bile amper olarak, en güneşli optimum açıda üreteceği amper 40/17.5 olacaktır sizin aldığınız regülatör MPPT'li olmadığından. Start aküsünün bile toplam amper değeri 60 Ah olduğunu düşünürsek, bir voltaj regülatörüne ihtiyaç duymadan, panelden direkt olarak aaküye bağlantı yapsanız bile akünüze zarar vermezsiniz bence.

Sent from my iPad using Tapatalk

Sağolun.

Doğru söylüyorsunuz, elimde vardı bu malzemeler zaten, özel almadım. Belki büyütürüm panelleri biraz sonrasında...

Güzel bir çalışma olmuş bizede bir fikir verdi. Led len falan fazla zorlamaya gerek yok . Çok güzel olmuş elinize sağlık

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağolun.

Doğru söylüyorsunuz, elimde vardı bu malzemeler zaten, özel almadım. Belki büyütürüm panelleri biraz sonrasında...
Led konulabilmesi için kullanılan anahtarın 2 kutuplu olması gerek. Regülatör kullanılmazsa; burada kullanılan gibi tek kutuplu anahtarla ledli yapmak mümkün. Anahtar sonrasına her çıkış için bir diyot konulması gerekiyor. Ledler hemen anahtar çıkışında yer alırsa panel enerji ürettiğinde ilgili akünün ledi yanacaktır. Panelin üreteceği akım 2-2.5A mertebesinde olacaktır. Aküde kolay kolay aşırı gerilim oluşturamaz. Yine de bir süre gerilimi takip edilebilir.

Regülatör kullanıldığından ilave diyot kullanamayız. Şu an yapılan sistem son derece doğru. Panele ilave yapıldığında kullanılan anahtarın kontrol edilmesi iyi olacaktır. Bu toggle anahtarların üzerinde genellikle 3A/250V ve 6A/125V ibaresi yer alıyor. 3A'de sorunolacağını sanmıyorum ama daha yüksek amperlerde 6A'e dayanıklı yazılmış olmasına rağmen sağlıklı olacağını fazla sanmıyorum. Isınma olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Gerekirse büyük boy toggle anahtar ile değiştirilebilir.

Destek ve bilgiler için teşekkürler arkadaşlar :smiley:

Bugün panelin tavana montajını yaptım. Daha önceden takılmış yönsüz bir TV anteni vardı karavanda; TV yi de sökmüş olduğumuz için ihtiyacımız da yoktu.

Kabloyu panelin bağlantı kutusunun içine 8mm çapında bir delik delerek buradan geçirdim; dolayısıyla tavanda hiç kablo görünmüyor.
Tüm tavan yüzeyini benzin ve sonrasında alkol ile temizleyerek paneli poliüretan yastıklı çift taraflı bantla yapıştırdım.
Bağlantı kutusunun içine de sertleşmeyen macun doldurarak buradan su girişini önledim.

Çok şık durdu :smiley:

Hdr 00259 0

Bu da bitmiş hali:

Hdr 00260 0

Yarın elektrik bağlantılarını yapacağım vakit ayırabilirsem...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri