Reno 9 Broadway Yakıt Tüketimi.yok Böyle Bir Yakıt...

'RENAULT' forumunda hilüxcü osi tarafından 19 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. hilüxcü osi

hilüxcü osi BİR ZALİMDEN ALİM, BİR ALİMDEN DE ZALİM DOĞAR...

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba değerli forumcular.sizlere 1993 model reno broadwayımla bir günde yaptığım yolu ve yakıt değerlerini paylaşmak istiyorum.çok garibime ve azıma gitti.aracımı satmak için ilan vermiştim ama şimdi satmama kararı almak üzereyim.amcamın oğluna araç almak için 18 mayıs sabahı mersinden aksaraya gitmek için yola çıktık.2 kişi.90 km hızı düşmedik ara ara 110 a çıktık ama genelde de 100 km hız ile gittik.tekir rampasını da çıktık.aksaraya vardık.orda bir araca baktık internette görüktüğü gibi çıkmadığı için burdan da konya ya geçelim dedik.konya ya vardık.neyse bir araç bulduk beğendik kapora verdik.sonra tekrar konyadan pozantı üzeri mersine dönmeye karar verdik.ve hemen konya çıkışında depomuzu fulledik.toplamda 455 km yol yamışız 35 litre lpg aldı.lpg litre fiyatı mersinde 2300 tl iken biz konyadan 2540 tan aldık.2540x35=89 tl. 89 tl / 455 =195 kuruş.sonra dolu depo ile konyadan mersine geldik.yine 90-110 aralığında.mersine geldiğimizde 355 km yolda 26 litre lpg aldı.aracı sallaya sallaya.mersinde lpg fiyatı 2300 olunca sonuç biraz daha düştü.26x2300=59800 sonra yaptığımız yola bölünce de 59800/355=168 kuruş yakmış oldu.inanın yakıt çok azıma gitti.amcamın oğlunda mıtsıbishi l 200 4x4 var.2007 model.bir hafta önce mersinden nurdağına gidip geldik.km ye 360 kuruş yakmıştı.100 km hızıda geçmememize rağmen.devir ekonomi devri.babamın dizel ve 50 bin km deki meganından daha az yakıyor :) birde şunu belirtmek isterimki 100 km hızı geçmediğim sürece araç yeteri kadar güvenli ama denemek için bir kez 140 km hıza çıktım aman yarabbim hiç gerek yok :) diyeceğim şuki teknolojiye euro motorlara meydan okuyan araç :) kim derdi tenekem dediğim aracımı bir gün beyaz meleğim diye seveceğimi :)

2. maresal

maresal 2008 Fiat Sedici 1.6 Dynamic 4wd

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Reno 9 Broadway Yakıt Tüketimi.yok Böyle Bir Yakıt...

kuzenim 91 yılında sıfır km beyaz bir broadway almıştı o zaman 11 yaşındaydım resmen aşık olmuştum arabaya, birkaç arabam oldu bugüne kadar ama hiç broadwayım olmadı ve hala görünce bir farklı bakarım :) bu arada yeri gelmişken 2010 yılında arabamı daha yeni satmışım ve izmire gitmem gerekti gitmişken araba pazarları galeriler falan dolaşıyorum, bir renault bayisinde beyaz bir broadway gördüm 95 model makyajlı anında yapıştım kapısı kilitliydi açtırdım falan arabayı incelerken koltuklara, tavanlara baktım ,vites topuzuna, pedallara, direksiyona sanki araba fabrikadan yeni çıkmış en son km sine baktım o da ne 35000 :) arabanın sahibi almancıymış izmirdeki yazlığına almış bırakmış yazları gelince biniyormuş ki arabada bu anlatılanı doğruluyor çok çok diri, neyse lafı uzatmıyım izmirden trabzona dönecektim ve o yolu klimasız gelmeyi göze alamadım dolayısıyla arabayı da almadım :( o da içimde bir uktedir...siz siz olun satmayın aracınızı dursun bir kenarda yıllar geçtikçe nostalji yaparsınız ve eminim ki o broadway size bir ömür yarenlik eder... ha bide kuzenim 91 model sıfır broadwayını evle kafa kafaya takas etmişti buda zamanındaki değerini gösterir ;)

3. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

aslında bende aynı düşünmüyorum desem yalan olur.istediğim yere bastığım zaman gitmem demiyor.birde bu arabayı almadan o kadar çok aradımki bu kadar temizini bulabilmek için.ora git şura git inanın bir ara vaz geçecektim nerdeyse.herkesin bana karşı samimi olduğunu düşünerek bende sizlere karşı samimi olmak istiyorum.bu araç bana tamı tamına 9800 tl ye mal oldu.kafamda da bir rakam belirledim aslada altında vermeyi düşünmüyorum.sizin bahsettiğiniz araçlar kadar temizmidir bilemem ama aracımı alalı 7 ay oldu daha kendi aracımdan temizini orjinalini görmedim.birde ben hep toros alacağına broadway al diyenlerdenim.otomatik camları, merkezi kiliti , elektronik ateşlemesi , kadife koltukları ve en çokta sevdiğim kaleriförü zaten toros almamama yetiyor.birde hem toroslardan daha seri hemde yakıtı daha da az.benimkinin resimlerini ekliyorum bakalım beğenecekmisiniz....

4. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

......

5. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

,,,,

6. cebocan

cebocan Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Maşallah Diyelim Nazar değmesin

7. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

teşekkür ederim.nazara inanan biriyim ve nazardan çok korkarım....

8. ttogan

ttogan Zirve

Alınan Beğeniler:
    1

Masallah.

9. maresal

maresal 2008 Fiat Sedici 1.6 Dynamic 4wd

Alınan Beğeniler:
    0

maşallah, gerçekten temizmiş...

10. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

kusura bakmayın mütevazi olamıyacam ama arabam gerçekten çok temiz.binerken keyf alıyorum.öte başı boroadway ama inanın lpg yi doldurmak için petrole çektiğimde keyfim bir kat daha artıyor.ayriyetten birde kanuni seyhan 150 motorum var nerdeyse onla aynı yakacak :)

11. semaver

semaver Aracımı seviyorum.

Alınan Beğeniler:
    0

Osman Bey, maşallah aracınız çok diri duruyor. Ben son 15 yılda araçların daha "ekonomik" olduğuna inanmıyorum. Motorlar daha az yakıyor olabilir, ancak araçlar gittikçe büyüyor ve ağırlaşıyor. Güvenlik nedeniyle araçlar daha sağlam ve uygun ezilmeye programlı olarak üretiliyor, dolayısıyla onları götürecek daha güçlü motorlar gerekiyor, hesap pek değişmiyor. Aracınız yaklaşık 7,7 L/100 km lpg tüketmiş, o yaştaki araç için çok güzel değer. Ama araç muhtemelen 900 kg civarı. Karşılaştırdığınız L200 2 ton, üstelik 4x4. Şimdiki benzer sınıf araçlar genelde 1200-1300 kg aralığındalar, 90-120 bg arası motorları var, ama sizinkine yakın miktarları yakıyorlar. Tabi biraz daha konforlu ve güvenli gidiyorlar. Aradaki asıl fark (Allah korusun) kaza yapınca ortaya çıkıyor. Eğer riske girmeyen, alçakgönüllü, beladan uzak duran bir şoföre düşerse bu arabalar gayet iyi iş görüyor. Üstelik bu kadar bakımlısı bence birçok süslü yeni modelden de daha fazla ilgi çekiyor. Yukarıdaki yoruma katılıyorum, dikkatle saklanması gereken, klasik olmaya aday temiz bir aracınız var, Allah kaza bela vermesin.

12. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

kesinlikle son söylediklerinizde çok haklısınız.aslında işin püf noktasıda orası zaten.sakin ,dikkatli ve usta bir şöforsanız ,az yaksın parça sorunu olmasın ,parçası bol ve uygun olsun diyorsanız broadway iyi bir seçim.birde aracın altı yüksek bizim gibi köylüler için iyi bir seçim gibi duruyor.tabi lüksün ve gücün sonu yok.ama artık devir ekonomi devri.ha bir gün mazot ucuzlar çiftcilerin mahsülleri daha iyi para eder o zaman bizde bir x6 veya Q 7 alırız :) ama şuan için ihtiyacım olan şey az yaksın işimi görsün kafi....

13. smlhyk

smlhyk Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Aracınız çok güzel gözüküyor. Kaza bela olmadan zevkle kullanmanızı dilerim. Uzun süre Broadwaye bindim. Broadwayim olduğu dönemde bir arkadaşım söylemişti ne derece doğru bilemiyorum ama 95 km hızda brodwayın yere uyguladığı baskı 25 kg imiş.

14. MİCOMİCO

MİCOMİCO 93 VİTARA JLX 3K HARDTOP

Alınan Beğeniler:
    0

lastik başına 6,25 kg yani !!! bende bir yazı okumuştum. alman tankı orjinal taunuslar 180 km ile giderken yere 6 kg toplam ağırlıkla basıyormuş. lastik basına 1,5 kg ağırlık yani. bu nedenle reno için verilen rakam doğru olabilir.

15. semaver

semaver Aracımı seviyorum.

Alınan Beğeniler:
    0

Güzel hesap, o zaman 95 km ile giderken lastik patlaması riski yok. Nasılsa lastik başına 5 kg düşüyor, vida bile girmez lastiğe. İstediğiniz çukura girin, 5 kg ile amortisör falan da patlamaz. Üstelik kabaca bir hesapla 95 km/saat ile giderken 900 kg 25 kg'a iniyorsa, 140 ile giderken rahat rahat uçması gerekir? Bunlar arabaları aşağılamak için uydurulmuş sözde "espriler". Tamam aracın altı yerden yüksek, yan rüzgarlardan da bolca etkileniyor, hatta karşıdan gelen tır yakından geçse belki öbür şeride kayabiliyor, ancak o kadar da değil. Kanat takarsanız belki dedikleriniz olabilir.

16. MİCOMİCO

MİCOMİCO 93 VİTARA JLX 3K HARDTOP

Alınan Beğeniler:
    0

bilmediğim konuda çok fazla yorum yapmam ve kuru kuruya bunu savunmam doğru olmaz ama downforce diye bir kavram var. aracın yola kaç newtonmetre ile bastığı hesabı yani. F1 yarışlarında önemli bir değerdir. ancak bizim eski teknoloji araçlar için bu verileri nereden bulabiliriz bilmiyorum. belki adac vs. testlerinde vardır. benden daha iyi donanıma sahip arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

17. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

konu ile fazla alakadar olmayabilir ama broadway hafif ve yol tutuşu zayıf olan bir araç.altıda yüksek kilosuda az.uzun lafın kısası genç arabası deyil.aslında genç demeyelim de hız arabası deyil.en güzeli benim gibi uzun yolda 90 ı geçmeyecen bakacan keyfine.yere basma konusunda ise hiç bir fikrim yok ama 95 km hızda o kadar az basacağını sanmıyorum.o zaman 150 de 160 da uçması lazım :)

18. ttogan

ttogan Zirve

Alınan Beğeniler:
    1

Merhaba,degerler verilen hizlar icin gecerli.Hiz arttikca aracin aerodinamik yapisi nedeniyle bir yandan da bir miktar yere basma olayi artiyor.Yani 95 km ile 6 kg ise ornegin 125 km den sonra 100 kg oluyor gibi.Yani hizlandikca hafifledigi dogru ama diger yandan yere basma olayinin da arttigi bir gercek.Burada verilen hiz o aracin yapisina gore en hafif oldugu andaki hizdir.Nascar seyrediyorsaniz araclarin herhangi bir kazaya karistiklarinda yolla temasi kesildiginde nasil uctuklarini gormussunuzdur.Yani uzerlerindeki kaportanin yapisi nedeniyle yola yapisik giderlerken hafif bir dokunma ile yola basan aerodinamik yapinin acisi bozulunca arac havalanabilmektedir.Tabii pervane gibi havayi ceken bir aparati ve kanatlari olmadigindan suzulmeyi de saglayamadigi icin arac mecburi inis sonucu yere cakilmaktadir.Ayni olay tekne yarislarinda da gorulmektedir.Sabah sabah konuyu boldum ama bilgi amacli yazdim.Faydasi olursa ne ala.

19. CKAYA

CKAYA Suzi-Jim

Alınan Beğeniler:
    0

Masallah allah nazardan saklasın. Orjinaline sadık kalarak yıllarca yıpranmadan kalan sahipleri tarafından sevgi ve titizlikle bakılan araclar bende

hep sempati uyandırmıstır. Bence onlar daha cok saygıyı hak ediyolar ama maalesef her insan icin bu kosul boyle degil kiminin deger verdigine

digeri deger vermiyor. Buda beni oldukca uzuyor...

20. hilüxcü osi

Alınan Beğeniler:
    0

aracım 2000 yılında adana dan mersine gelirken mersin girişinde radyötör hortumunun delinmesi sonucu hararet yapmış vaktin gece olması ve yolda da kimsenin durmaması ile önceki sahibi tarafından ısrarla eve kadar kullanılmış.ve haliyle motor gitmiş.sahibi 2000 yılında depoya bir koymuş sadece ve sadece muaneden muaneye çıkarmış.zaten ben aracı almaya gittiğimde de araç çalıştığında motordan resmen çatırdı geliyordu.ustama sordum komple rektefiye yapılacak dedi.aracı almayacaktım ama aracın orjinalliğini ve iç döşemelerini görünce inanın kendimi tutamadım.bu araç bana 10 binede mal olsa alacam dedim aldım.7 bin 750 ye bozuk hali ile aldım.bana 9750 yi geçti.lpg takımı motor rektefiyesi falan derken.amma velakin hiç gözümde yok.ha bu arada motor yapılalı 4 bin km oldu inanın o kadar randumanlı ki maşallahı var.yakıt çekiş on numara.aracıma binerken 50 bin tl lik araçtan aldığım kadar keyf alıyorum.motor yaptırırken 3 sınıf rektefiye seti vardı ben 1.sınıfını orjinalini taktırdım.tofoş fanı , kaleriför peteği balatalar vs derken masraf beklediğimi geçti.ama dediğim gibi masraf etsemde ettiğime değdi.hiç pişman değilim.inşallah 20 yıldır aynı kalan bu araç bende de aynı kalır...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş