Ruhsatta Kamyonet Yazan Her Araca "K" Belgesi Alınmalımı...

'ARAÇLAR - VEHICLES' forumunda hasanfb tarafından 11 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0
    Ruhsatta Kamyonet Yazan Her Araca "K" Belgesi Alınmalımı...

Selamlar şirketimize ait 3 aracın ruhsatta Kamyonet ibaresi var.Araçlar ağır yük aracı değil max. 800 kg kadar ruhsatta taşıma kapasitesi var birinin..Diğerlerinin ise yolcu nakli veya hususi olarak geçiyor...

Yılbaşından sonra 5.000 tl kadar ceza uygulancak gibi söylentiler var...

İnternetten bakıyorum ama çözemedim net olarak ne yapacağız...

Şuan araç başı 450 tl gibi harç işlem parası alınıyormuş...

src belgesi ve psikoteknik belgeleri nedir bağlantıları varmıdır k belgesi ile... ;)

Bilgiler için şimdiden teşekkürler... ;)

2. ulash

ulash Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Ruhsatta Kamyonet Yazan Her Araca "K" Belgesi Alınmalımı...

MADDE 1– 25/2/2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
    b) Genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait taşıtlarla yapılan ticari olmayan taşımalar.
    c) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar.
    ç) Lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar.
    d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."

Beni igilendiren 'd' maddesidir. Sanırım sizi bağlıyor.Ticari taşımalarla ilgili...

3. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0

Bağlıyor sanki :)Şirket adına olduğu için sanırım..

4. ulash

ulash Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

Cezayı bilemem ancak bu kanun epeydir vardı,süresi uzatılmış 31 aralığa kadar.Takip edin..

5. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0

CJ varken onlara inanın hiç bakmıyorum... :)

6. pancarmotorcu

pancarmotorcu ONLY ?????? CAN DO IT

Alınan Beğeniler:
    0

araç ruhsatında ticari yada şirket adına kayıtlıysa gereklidir .şahıs adına ve husisi olan ticari araçlara gerekli degildir

7. RedlinE

RedlinE Land CRUISER VX 80 HDJ-1

Alınan Beğeniler:
    0

Beyler bu kilina denk gelirseniz 2500 yersiniz benim gibi muasebecinize verin yapsin işlemleri ben öyle yaptirdim.

8. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0

Evet benide muhasebecim uyardı aracın tekinin ruhsatta muayne kısmı dolmuş yarın istasyondayım ek-1 belgesi alıp oradan muameleciye yeni ruhsat yaprağı gelicek sonra evraklar muhasebeye... :) Koşturucaz bakalım... ;)

9. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0

Evet şirket adına kayıtlı araçlar kamyonet yazıyor...En son dacia logan aldım kamyonet ibaresi var hususi ve yolcu nakli yazıyor... ;)

10. ANKARA

ANKARA TEL 312 59 42 0543 644 48 78 GÜZEL OLAN HERŞEY

Alınan Beğeniler:
    0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61031.0

11. bberksan

bberksan Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Sirket adina ise palio van türü araclar icin bile sirkete K belgesi alip araci K belgesine kayit etmek lazim. Ayrica surucunun de SRC belgesi olmasi lazim

12. hasanfb

hasanfb JEEP ˙·٠•★

Alınan Beğeniler:
    0

SRC ' ler yolcu yada yük nakli içinde değişiyor diye biliyorum..

13. yunus61

yunus61 aa

Alınan Beğeniler:
    0

mrb bende mazda b2500 kamyonet var trafiğe sorduk k plakası gereklimi diye bana şöyle söyledi sadece k plakalı kamyonetler için gerekli dedi hususi kamyonetleri kapsamadını söyledi..biz yük taşıyoz ama ticari amaçlı değil tamamen hususi bunda sıkıntı olaçağını zannetmiyorum....

14. st

st Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yükün ticari olmadığını nasıl kanıtlıyacaz

15. CİNCİN

CİNCİN Ziyaretçi

Tuncay abi, İşte orası sürücünün konuyu izah yeteneğine, sunum(!) becerilerine ve polisin anlayışına, keyfine kalmış ???

16. CİNCİN

CİNCİN Ziyaretçi

K2 Belgesi
    K2 Belgesi taşımacının kendi adına ticarî olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticarî maksatla taşımacılık yapmayacaklara verilir.
    K2 Yetki Belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az bir adet eşya taşımaya mahsus özmal ticarî taşıta sahip olunması gerekmektedir.

Benim anladığım, şahıs adına kayıtlı ancak ruhsatında ticarî yazan kamyonetler için K2 belgesi alınması gerekiyor. Ruhsatta 'hususi' yazan araçlara gerekmiyor. Hususi aracınızı ticarî mal taşıma için kullanıyorsanız veya ruhsatta ticarî yazdığı halde araçlarınızı bu amaçla kullanmıyorsanız ya ruhsatı düzelttirin ya da K2 belgesi alın.
    K2 Yetki Belgesi: 462 TL
    Taşıt Kartı Ücreti : 63 TL.

Aslında bir gün lazım olur mantığı ile belgeyi alsam mı diyorum ???

17. CİNCİN

CİNCİN Ziyaretçi

K1 Belgesi
    Ticarî amaçla belirli bir zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya taşımacılığı yapacaklar için verilen yetki belgesi türüdür.
    K1 Yetki Belgesi alacak şahısların kendi adına kayıtlı en az 25 ton istihap haddinde yük taşıma araç veya araçları, Şirket veya kooperatiflerin kendi adına kayıtlı en az 75 ton istiap haddinde yük taşıma araçları ve en az 10.000 TL. Sermaye veya işletme sermayesi bulunması gerekir.

K3 Belgesi
    K3 Belgesi ticarî amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara, verilmektedir.
    K3 Yetki Belgesi almak için başvuran, gerçek kişi veya taşıma kooperatifleri dahil tüzel kişilerin kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 30 ton istihap haddinde eşya taşımaya mahsus özmal ticarî taşıt filosu ile 5 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine, sahip olmaları şarttır.
    K3 yetki belgesi sahipleri, yalnız kendi adına kayıt ve tescil edilmiş özmal ticarî taşıtları taşıt belgelerine kaydettirerek kullanabilirler.
    K3 yetki belgesine kayıt edilecek taşıtların, motorlu araç tescil ve trafik belgelerinde ticarî olarak kayıt ve tescil edilmiş olmaları zorunludur.

18. st

st Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

bugün k2 belgesini aldım (seve seve)

veteriner hekimler odasından yazı geldi almamız gerekiyormuş merkez birliği bu belgeyle çok uğraşınca ulaştırma bakanlığı bize özel bir yazı yollamış

geçen yıl bakanlık büyükbaş kıliniği hekimlerine hayvanların kıliniğe gelemediği ve hekimlerin hastaya gittiğinden dolayı acil mudehale ilaç ve alet edavatı arabada taşıyabileceğimiz yönünde bir yazısı vardı bizde ruhsatların yanında bu yazı ile dolaşıyorduk ama bu yıl artık sıktıramadım malum jandarmaya dert anlatılmıyor.

ama ben yapılan bütün bu işlerin insanlardan para toplamak için yeni teknikler olduğuna inanıyorum

şimdi src belgeside almam gerekiyormu bunu merak ediyorum

19. bberksan

bberksan Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaslar
    Eger araciniz sirket adina kayitli ise KESINLIKLE en az K2 belgesi almaniz lazim. K2 belgesi sirkete aliniyor ve sirkete ait her ticari arac 63 TL karsiliginda K2 belgesine isleniyor. Yani sirkete K2 almak yeterli degil aracin da bu belgeye islenmis olmasi lazim. Ayrica surucusu de mutlak surette SRC belgesine sahip olmali. SRC2 var SRC4 var biri insan tasimak digeri yuk tasimak icin. En iyisi ikisini birden almak.

Sahis adina kayitli araclarda ticari yuk tasinmiyor ise K2 lazim degil yoksa .... operler adami.
    Ticari mal nedir. Evinizdeki esyalari yada kopegini tasiyorsan ava bahceye gidiyorsan ticari mal degil belli . Ama palet'inde ambalajinda bi mal mesela bulasik makinesi tasirsan.... Kolili ambalajli birden cok mal tasiyorsan (Mesela metro'dan alisveris yapip dukkanina goturen bakkallar bufeler) bu bence ticari tasimadir. Gerisi de sizin ve candarma'nin polisin hayalgucune bagli.

20. yunus61

yunus61 aa

Alınan Beğeniler:
    0

bende mazda b2500 kamyonet var ama ben sadece hafta sonları kullanıyom diğer günler garajda yatıyor bu arabayla ticari amaclı iş yapmıyorum en fazla yaylaya veya geziye giderlen arkasına mangal kömür ve odun koyuyarum...almam gereklimi

Yükleniyor...