Ruhsatta M1G sınıfı problemi??? yaardıımmm

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,890

dturan

hayal ettiğin yere git..
Yer
Kocaeli
Web
www.dekalazer.net
Telsiz Çağrı Kodu
TA1IDT
Merhabalar,

Yeni aldığım defender'ıma yeni plaka ve ruhsat çıkartmak için emniyete başvurdum. noter satış belgelerini geçici araç tescil belgesini eski ruhsat ve plakaları götürüp teslim ettim.harçtı puldu ıvır zıvırıda yatırdıktan sonra ertesi gün görevli memur "senin araban 9 kişilik görünüyo 9 kişilik hususi araç olmaz münübüs olur anca, git bunun tespitini yaptır gel" dedi.

eski ruhsat elinde onda 9 koltuklu hususi arazi taşıtı m1g yazıyo dedim.benden daha iyimi bilicen cevabı aldım. başka bir şubeden aracı sorgulattığımızda emniyetin ekranlarında da 9 kişilik hususi arazi taşıtı göründüğünü öğrendim.

şimdi tüv e gidip aracın 9 koltuklu olduğunu tespit ettirmem gerekiyomuş. ama tüv le konuştum "bizim araba şukadar kişiliktir diye bir yazı verme yetkimiz yok" diyor. karayolları trafik kanununda m1g sınıfı arazi taşıtı "şoför haric 8 kişi taşıyabilen hususi araç'tır" diyor. araç 2010 mayıs ayından tüvden kusursuz muayene onayı almış ve orada da 9 koltuklu onaylanmış.
şimdi emniyet arabanın trafiğe çıkış uygunluk belgesini istiyo???? 87 model aracın trafiğe çıkış kağıdını ben nerden bulayım???
Herkesin bildiği kendine doğruyken ben ortada kaldım ne yapacağımı şaşırdım.

bu şekilde problemle karşılaşan varmı??? nasıl çözebilirim bu sıkıntıyı?? yardım lütfen

Etiketler
Ynt: Ruhsatta M1G sınıfı problemi??? yaardıımmm

Ben 12 Ağustos'ta muayene yaptırdım.Bende M1G yazıyor. Yanıma gelen komisyoncular M1G yazmamasının problem olduğunu söylemişlerdi!

aslında tünden değil itüden halletmeniz gerek işlemleri aracınızla itüye gidin muhtemelen size ordan yardımcı olacakdır tespit işleri ordan hallolur zaten icerde birkaç tane daha land göreceksiniz muhtemelen :smiley:) ordaki arkadaşlar bu işi biliyor en azından neyi nasıl yapıp ve gerekli yere yönlendirirler sizi

unal' Alıntı:
aslında tünden değil itüden halletmeniz gerek işlemleri aracınızla itüye gidin muhtemelen size ordan yardımcı olacakdır tespit işleri ordan hallolur zaten icerde birkaç tane daha land göreceksiniz muhtemelen :smiley:) ordaki arkadaşlar bu işi biliyor en azından neyi nasıl yapıp ve gerekli yere yönlendirirler sizi
itü derken bildiğimiz teknik üniversite olan itümü? bilirkişi olarakmı göstermem gerekir aracı? yada onlardan alacağım yazıyı kabul edermi emniyet?
hangi kampüse götürmem gerekir farkedermi? bana yakın yıldız teknik üniversitesi var oranın faydası olabilirmi??

çok soru sordum kusura bakmayın ama şuan ortada kalakalmış durumdayım.

fbmy' Alıntı:
Ben 12 Ağustos'ta muayene yaptırdım.Bende M1G yazıyor. Yanıma gelen komisyoncular M1G yazmamasının problem olduğunu söylemişlerdi!
yaa işte ortada problem yok ama bürokrasi ve işgüzarlıktan başka bişey değil. belki bugün değilde yarın götürseydim başka bir memura verseydim evrakları hiç problem çıkmayacaktı nerden bileyim.

arkadaşım yazdım zaten itü diye yıldız mimar sinan iü olsa öyle derdim maslakdaki itüye gidin araç tespit yeri diye kime sorsan kapı girişindeki hemen sana söyler aracını oraya götür bana yada başkasına bişe sormana gerek kalmaz ordaki arkadaşlar zaten ne yapılması gerektiğinide nasıl olacağınıda sana söyler onların yönlendirmeleri ile sorunun çözülür bu işin başka yolu yok zaten kolay gelsin sana :smiley:

unal' Alıntı:
arkadaşım yazdım zaten itü diye yıldız mimar sinan iü olsa öyle derdim maslakdaki itüye gidin araç tespit yeri diye kime sorsan kapı girişindeki hemen sana söyler aracını oraya götür bana yada başkasına bişe sormana gerek kalmaz ordaki arkadaşlar zaten ne yapılması gerektiğinide nasıl olacağınıda sana söyler onların yönlendirmeleri ile sorunun çözülür bu işin başka yolu yok zaten kolay gelsin sana :smiley:
Ünal bey anlatımınıza göre buna benzer bir sorunu taşrada biri yaşasa işi zor

kesinlikle cok zor cünki sadece belli kurumlar yetkili bir belge verebilir ...

aslında bu tip onuları daha öncede acıkladık yazdık :smiley:))..site içinde buna benzer cok konu var fakat askeriyeden veya başka bir d evlet kurumundan araç alan arkadaşlar s adece araç alınınca iş bitiyor zannediyo halbuki o günkü şartlar yasalar farklı bugünküler ise cok farklı

unal' Alıntı:
aslında bu tip onuları daha öncede acıkladık yazdık :smiley:))..site içinde buna benzer cok konu var fakat askeriyeden veya başka bir d evlet kurumundan araç alan arkadaşlar s adece araç alınınca iş bitiyor zannediyo halbuki o günkü şartlar yasalar farklı bugünküler ise cok farklı

Ünal Bey,

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
Bugün maslak itü ile irtibata geçmeye çalışıcam. onlardan gerekli raporu alırsam yada aracı aldığım arkadaştan uygunluk belgesini bulabilirsem (ben hurda sonrası 3. sahibiyim)bu işi çözebiliyorum aksi halde bu sefer koltuk söküm projesi çizdirip aracı 5 kişiliğe düşürmem gerekiyormuş.

Ama benim asıl anlamadığım konu şu:
Aracı benden önce alan arkadaş hiç problem yaşamadan ruhsat çıkartmış, ruhsata 9 koltuklu yazdırmış.(ondan önce de araç ruhsatı 9 koltukluymuş) emniyet kendi sistemlerinde aracı 9 koltuklu olarak onaylanmış görüyor ve bu araç tüvden 2010 da 9 kişilik olarak kusursuz geçmiş. şimdi kanunlar değişse bile devlet kendi makamına mı güvenmiyor? hadi ben evrakları değiştirdim diyelim emniyetin sisteminidemi değiştiricem? değişen kanunun cezasını neden biz ödüyoruz (bana ben bu arabayı 9 kişi değil 5 kişi yazarım desinler yazsınlar benim için farketmez sonuçta ben bu arabayla toplu taşımacılık yapmıycam ailemle gezilere gidicem) sadece koltuk söküm projesi için 400tl istiyorlar. ama bunu anlatacak birim bulamıyorum işte benim canımı sıkan bu.

problem gayrettepe trafik şubede derdimi anlayan memurlar sayesinde nihayet bugün çözüldü. (araçtaki koltuk sayısının uygunluk yazısı ile ilgili tüv'ünde itü'nün de hiç bir bilgisi yok)

bizim araca da n1g kamyonet-arazi taşıtı ruhsatı verdiler

köprü işi bela oldu başıma

çözüdrmem lazım ama şuan kaldıramam bu stresi:smiley:

biri kamyonet arzı taşıtımı dedi ;D ;D

bende gectım sızin gectıgınız yollardan sorunu cözebıldınız mı ne dıyorlar pekı.

göktu' Alıntı:
bizim araca da n1g kamyonet-arazi taşıtı ruhsatı verdiler

köprü işi bela oldu başıma

çözüdrmem lazım ama şuan kaldıramam bu stresi:smiley:
senin durum daha can sıkıcı herhalde.bir kere ruhsata yazıldımı geri dönüşü çok zor ben onu anladım. ama herhangi bir trafik şube yerine gayrettepede tanıdık birileri varsa iş daha kolay çözülebiliyor. benim araç sistemde 9 koltuklu hususi arazi taşıtı m1g görünmesine rağmen sıkıntı çıktı. ama oraya gittiğinde işlem yaptırmak için benim arabayı emsal gösterebilirsin aynı sınıf diye. birde köprüyü bence çok sıkıntı etme fatih köprüsü daha rahat :smiley: ama muayene derdi daha kötü bence (her yıl yaptırman gerekiyor herhalde)

DR.ÖZHAN' Alıntı:
biri kamyonet arzı taşıtımı dedi ;D ;D

bende gectım sızin gectıgınız yollardan sorunu cözebıldınız mı ne dıyorlar pekı.
hocam çok şükür hallettik.
benim arabanın eski 2 ruhsatında da 9 kişilik hususi arazi taşıtı yazısını bakırköyde hiçbir memura anlatamamıştım en sonunda gittim gayrettepedekilere anlattım. aracın dosyasını çıkartıp baktılar trafik kanununu okudular m1g nin şöför hariç 8 kişi taşıyabilen hususi arazi taşıtı olduğuna ikna oldular en sonunda. sonra bakırköyü arayıp haber verdiler vatandaş haklı işlemi yapın diye.(onlar bişey değil benden koltuk sökme raporu yaptırıp arabayı 5 kişilliği düşürmemi yoksa minübüs olarak ruhsat vereceklerini bile söylediler çok tırstım minübüscü olucam diye)
işin özü bakırköy trafik şube bu işleri heryerden çok daha sıkı tutuyomuş onu öğrendim. dosyayı komisere 3,5 saatte imzalattım her sayfasını okudu (adam işini yapıyor sonuçta ama oda bana denk geldi işte)
neyse şükür aldık ruhsatı sonunda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri