Rusya Devletinde Karavanla Gezilirken Kayit Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ince999 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,937

ince999

Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar
Yer
İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
Arkadaşlar çoğumuzun bildiği gibi Rusya devletine turistik amaçla bile girince karşımıza benim benzetme yaptığım Muhtar kaydı yani "REGİSTRA" olayı çıkıyor.Otelde veya belli bir adreste kalınca işler oluyor ama KENDİ ARACINDA yatıp kalkanlar için bu RUS usulü adres kaydı işlemi nasıl yapılır yada ne yapılır net olarak bilen yok.
Acaba hangi makama yazılı olarak başvurusak bize kesin ve net bilgi verebilir?
Bazı makamlar kayıtsız 3 iş günü kalabilirsin,bazıları kayıtsız 7 iş günü kalabilirsin dediği gibi bana bu temmuz ayında Gürcü-Rusya sınırkapısı Alanyada gayri resmi ve söz ile 7 düz gün kayıtsız kalabilirsin dendi.Başıma dert almamak için Rusyayı 6. gün terk ettim.Aslında daha çok kalmak istiyordum.
Bütün gezgin arkadaşlardan yeniden rica ediyorum: bu karavanda yatıp kalkarken kayıt olma işi nasıl olacak kanuni uygulamasını bilen varmı yada hangi makama yazıp soralım,kayıtsız kaç gün kalınabiliyor?
Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılar

Etiketler
Aşağıdaki rusya dış işleri bakanlığı web sitesinden anladığma göre kamp yapanlar, otelde kalanlar için gerek yok diyor. İngilizcesi iyi olan arkadaşlar da baksalar iyi olur.
Migration registration of foreign citizens in the Russian Federation

(ilgili kısım)
2) a foreign nationaltemporarily resident or temporarily staying in the Russian Federation – after seven working days from his/her arrivalat the place of stay, except, when that foreign national:

a) is in a hotel or in some other organisation providing hotel services, in a spa resort, health resort, recreation centre, camping, travel camp, children’s holiday camp, medical organisation providing medical aid in hospital conditions or a social service organisation;

Biraz evvel Elçilikten bu cevap mesajı geldi.Bu cevap türünüde yeni duydum.
Sayın Hüseyin Tayfun Durmaz,

Rusya'yı vize muafiyetinden faydalanarak ziyaret edecek olan vatandaşlarımızın 180 gün içerisinde 90 gün, tek seferde ise 30 günden fazla Rusya'da kalmamaları gerekmektedir, bu 30 günlük süre zarfı içerisinde registra yaptırmanıza gerek yoktur.

En iyi dileklerimizle,
T.C. BÜYÜKELÇİLİĞİ, Moskova

Arkadaşlar En sonunda Rusya büyük elçiliğinde derdimi anlatabildiğim bir ilgili memur buldum.Birkaç kere anlatım sonunda sıkıntımı anladı ve aynı Moskova Büyükelçiliğimizden gelen cevap gibi anlattı.
"Karavanı ile giren ziyaretcilere Gümrük kapısında doldurulup verilen registra evragı yeterli oluyor,Rusya içinde nereye gidip ziyaret edersek edelim karakola gidip onaylatmak gerekmiyor.Gümrük kapısındaki onay yeterli oluyor.

Arkadaşlar En sonunda Rusya büyük elçiliğinde derdimi anlatabildiğim bir ilgili memur buldum.Birkaç kere anlatım sonunda sıkıntımı anladı ve aynı Moskova Büyükelçiliğimizden gelen cevap gibi anlattı.
"Karavanı ile giren ziyaretcilere Gümrük kapısında doldurulup verilen registra evragı yeterli oluyor,Rusya içinde nereye gidip ziyaret edersek edelim karakola gidip onaylatmak gerekmiyor.Gümrük kapısındaki onay yeterli oluyor.

Bilgilendirme için teşekkürler.

rusyada 1-2 defa bulundum ama sadece iş amaçlı kısa sureli

moto karavanla seyehat etmeyi dusunuyoruz 3 cocuk olacak yanımızda , 15 gunu gececek bir seyahat planlıyoruz

dogu bölgelerinde motokaravanla yolculuk etmek nasıldır

kalacak yer bulmak zormudur

rusyada karavancılık yaygınmıdır

Ben aracımla Batumdan Gürcistana oradan Rusya ya ğeçtim ilk vardığım şehir Vladikavkas idi.Amacım Moskovaya kadar gezerek gitmek idi.Seçtiğim yön sebebi ise Gürcistantandan itibaren ucuz mazota e yeşil sigortası diyeceğimizrişmek idi.
Girdiğim Rusya bölgesine ben Güney doğu Rusya bölgesi diye kendimce tanımladım.Bu bölgede eski adı Stalingrad olan şehre kadar tıngır mıngır gezerek gittim.Benim geçtiğim bölgelerde Dış Turizim denen şeyden haberleri bile olmadığından bu kavrama ait her hangi bir oluşum yapı görmedim.
(TIR şöförleri için olan seyrek oluşumlar hariç).
Yollar şehirler arasında bir gidiş bir geliş şeklinde ve orta karar kalitede.Yollarda taaa taş devrinden kalma gibi görünüşlü virane benzinliklerde var,arada yeni yapılmış modern görünüşlü benzinliklerde var.Yakıt ucuz ama kredi kartını kabul etmeyen olduğu gibi kabul edenlerinde kartı kullanım şekli insanı ilk başta hile yapılıyor hissi uyandırıyor.
Geçtiğim yollarda çok sık aralıklarla yol denetleme görevlileri var.(Bizdeki adı ile Trafik polisi) yetmiyormuş gibi yollarda kenara yerleştirilmiş radar aletleri de var hız aşımı yaptığınızda kurtuluş yok.
Benim dolaştığım yerlerde benden başka yabancı plakalı araç görmedim.
Şehir içlerinde yollar daha düzgün, yollarda fazla araç yok her yerde park etme izni var,ayrıca ücretsiz otopark alanları var.ben hep böyle ücretsiz otopark sahalarında geceledim.
Yollarda ve şehir içlerinde güvenlik gayet iyi durumda idi.kendimizi her zaman güvende hissettik.
Rusyaya aracınızla girdiğinizde kesinlikle aracınızın yeşil sigortası diyecegimiz mecburi trafik siğortasını yaptırın.1 aylık siğorta bedeli 80 tl kadar tutmuştu.
Daha evvel yazmıştım Karavanla giriş yaptığınız için Rusya içinde yer değiştirdiniz diye tekrar tekrar registire yaptırmanız gerekmez hatta hiç registire yaptırmayacaksınız gümrük girişinde doldurduğunuz evrakların birisi siz çıkış yapana karar geçerli olan registiredir.
Yanınıza Ruble alın.

İnternette baktım kucuk 100 bin nufuslu bir yer . Tek dilkatimi ceken budist tağınagı oldu. Hemde rusyada be turkiye sınırına yakın sayılabilecek bir yerde . Baska nesi var acaba detaylı gezin notu dusulecek

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sizinde fark ettiğiniz gibi Rusyanın içindeki bir şehrin yaşıyanlarının Budist olması bile o şehri detaylı gezmeye yeterli bir sebeb.
Rusyanın bu bölgesinde Türkçenin farklı lehçelerini kullanan Türki devletler var,haliyle Müslümanlık ve Cami çok yaygın,aralarında böyle Uzakdoğuda olduğunuzu düşündürecek kıvamda Budizim olan bir şehirde elbette ilgi çekiyor.

teşekkur ederim benimde dikkatimi çekti
özellikle kafkas olan bir bölgenin yanı basında budizm ilginç .
mutlaka o havayı koklamak isterim

AF1QipPcSXZTjwK0wmQCWgii0XeVGN7gQ7twgZlALLMG

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.