Rüzgardan Pervane ile Elektrik Üretimi (Evde)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan psvc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,287

psvc

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ben rüzgardan elektrik üretip bu elektiriği evimde elektronik cihazlarda kullanmak istiyorum.Daha önce deneyen veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa varsa bana bu konu hakkında bilgi vermesini rica ediyorum.Neyi nasıl bağlamam gerekir.
Şimdi arkadaşlar elimde aşağıya yazdığım ekipmanlar var.Bütün bunlarla elektriği üretip depolayığ evde ki eşyalarda(hepsinde değil tabiki)kullanabilirmiyim.

1 adet pervane
1 adet bisiklet dinamosu(12v)
1 adet araba aküsü(12v)
1 adet invertör

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar..

Etiketler
Rüzgardan değilde insan gücü ile çalışan bir elelktrik üretme cihazı cihazının linki aşağıda , gerekli değişiklikleri yaparak zanederim rüzgarla çalışacak hale getirilebir..

http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=684&isim=%DDnsan+g%FCc%FCyle+%E7al%FD%FEan+pedall%FD+jenerat%F6r+yap%FDm%FD

http://www.imeceevi.com/ da ise bisiklete monte bir aküyü şarj etmeye yarayan ve nöbetleşe pedal basılan bir düzenekle ekolojik bir yaşam köyünün elk.ihtiyacı karşılandığından bahsediliyor. selamlar.

Ekli dosyalar

• bisiklet__Small_.JPG
    89.5 KB · Görüntüleme: 395

Bende onu daha önce bir eskiciden aldığım güneş ışığını enerjiye çeviren küçük eski siyah yalıtkan malzemelerden alarak denemiştim. Bir küçük bilgisayar kasasındaki soğutucu pervaneyi çevirebiliyordu.
Biraz daha büyük çaplı olursa bir pervaneden de elektrik üretilebilir :smiley:

Merhaba ,
eğer ciddi bir şekilde rüzgar enerjisinden elektrik elde etmek isterseniz ekteki linkte bulunan kitaptan yararlanarak pratik olarak elektrik üretebilirsiniz.
Bu sistem yaklaşık 200 USD a maloluyormuş.
Bu kitabıı 3 yıl önce internetten satınalmıştım.

selamlar

link:
http://www.fileserve.com/file/VuWkpXU

Bu konuda pek çok tavsiye alabilirsin pek çok bilgi toplayabilrsin...
Önemli olan senin doğru malzeme ve doğru bilgiyi seçerek doğru olanı yapabilmen...
Öncelikle daha detay vermelisin...
Senin neye ihtyacın var...?
Neden rüzgar enerjisi istiyorsun? Neyi yada Neleri ne kadar süre ile çalıştırmak istiyorsun?
Ve bataryan/akün sana yeterli enerjiyi sağladıktan sonra ne kadar zaman içerinde tam dolum olmasını istiyorsun? ve ortalama ne kadar esen bir rüzgarda...
(Rüzgarın hızı, pervanenin madde olarak yapısı açsındanda önemli... Örneğin: İnce plastik malzemeden üretilmiş bir pervaneyi sert esen bir rüzgarda kullanamazsın, hafif esen bir rüzgardada dayanıklı ağır pervaneleri kullanamzsın)

Genel olarak malzemelerini sayalım...
1-Pervane (kanat ve pitch miktarları???)
2-Dinamoa/Alternatör (herhangi bir monofaze olan elektirk motoruna elektirk verirsen, hareket enerjisi elde edersin; Hareket enerjisini verirsen elektirk enerjisi elde edersin!)
3-İnvertor/Convertor (Aküdeki D.C. haldeki enerjini A.C. ye çevirmek vede 220V yükseltmek iç,n gerekli)
4-Batarya
5-Elektronik board
a)Akü dolduktan sonra üzerinden gereksiz akım geçirerek akünün zarar görmesini engelleyip ömrünün uzun olması için gerekli
b)Kısa devre koruma (sistemin genel anlamda korunması için gerekli)
c)Pervanenein hangi hızda dönerse dönsün aynı voltajda çıkış alınabilmesi için bir beslemeli regülatörü
Bu maddeler sayseinde sitemini koruyabilir ve akülerinin ömrünü mümkün olduğu kadar uzun tutabilirsin...
Hepsi tek bir board üzerinde toplanabilir...
Sadece bu board un tasarlanması ve oluşturulması bile ap ayrı bir iş!
Özetle; oldukça kapsamlıdır her ne kadar basit bir şey gibi gelsede...
Dilersen yelkencilerin kullandığı 1000-1500$ civarındaki rüzgar jeneratörlerinide kullanabilirsin...
Senin yapacağında da bu kadar olmasada gene iyi rakamlar harcaman gerekecek ve ayrıca oldukça iyi bir elektirk-elektronik bilgisine sahip olmalısın...
Kullandığın malzemeye göre diğer parçaların gereksinimi ve güçleri ona göre ortaya çıkacaktır...
İyi bir planlama yapmalısın...
Ama önce sen bundan ne bekliyorsun? Ondan sonra planlama yapmalısın...
Hazır planlarıda kullanabilirsin... Ama ne kadar sağlıklıdır ve senin beklentilerini ne kadar karşılar bilmiyorum....
Söylediklerim anlamayan birine çince gibi gelebilir ama elektrik-elektronik teknik bilgisi olan birine sorarsan çevrendekilere vs. daha kapsamlı olarak anlatabilirler sana, bir kaç satırlan anlatılabilecek bir şey değil sonuç olarak...
Saygılarımla,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri