Samara mı Renault 12 mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CyCLONE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,425

CyCLONE

Yeni Üye
Merhaba,ismim Cihan.Bir hobi aracı olarak dağ,tepe dolaşmak için iki çeker bir araç almayı düşünüyorum.Bu konuda aşağıda belirttiğim hususlarda sizlerden görüşlerinizi,tecrübelerinizi paylaşamanızı rica ediyorum:

1-Araç bozuk yollarda kullanılacak.Sizce bu konuda hangi araç daha sağlamdır?
2-Hangi araç alınırsa alınsın kilitli diferansiyel çalışması yapılacak.Renault Gordini serisinde kilitli diferasniyel kullanmış.Tabi ki bizim bu diferasiyele makul fiyatlarla ulaşmamız olanaksızdır.Kilitli diferansiyel işi hangi araçta daha kolay çözümlenebilir?Şahin kullanıcılarından duyduğumuz diferansiyele kaynak yaptırılması (?) gibi bir işlem derdimize çare olur mu?
3-Yine hangi araç alınırsa alınsın biraz yükseltilecek.Sanırım get ile yükseltilir?Sizce hangi araç,hangi işlemle yükseltilmeli,hangisi bu uygulamaya hem maliyet hem de fayda olarak daha yatkındır?
4-Yükseltme sonrası lastik çapıyla hafif oynayabiliriz.Hangi araca hangi ebata kadar lastik takılabilir?Bu ölçülerde makul fiyatlı a/t lastik bulunamayacağı için hangi tip lastiği önerirsiniz?

4x4 önerisinden ziyade belirttiğim araçların,belirttiğim uygulamalara yönelik durumlarıyla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Belki skid plate tarzı amatör bir uygulamayla da aracın altını kapatırım.Gideceğim yerleri iyi tanıdığım için belirttiğim şekildeki 2 çeker bir araç benim işimi görür.Okuduğunuz için teşekkür ederim. :smiley:

Not:Samara'yı bulabilirsem tek kapı düşünüyorum.Tek kapı olanlar biraz daha kısa gibi?R12 ise sedan olacak.

Etiketler
Ynt: Samara mı Renault 12 mi?

Merhaba cok bilgili degilim ama bir kac sey yazmak istiyorum.
Sahinde arkadan itis oldugu icin diferansiyel tadilati biraz daha kolay gozukuyor.
Samara veya Renault 12 de kilit diferansiyel isi cok zor gibi geliyor.
Diferansiyeli acip iyice kafa patlatilirsa bir cozum olur mu bilemem?
Onerim eski 302 otobuslerde diferansiyelde bir takviye isi vardi onu arastirmaniz.
Bir de yillar once Renault icin biraz ugrasip arkaya da cekis saglamaya calismistik.
Hic hayata geciremedik maddi imkansizliklar nedeniyle.
Sonraki zamanlarda da 59 Willys'e gecince bir daha hic dusunmemistim.
Sayenizde aklima geldi yeniden,ama bizde ugrasacak hal kalmadi.
Gelelim arazide belirttiginiz hangi arac daha iyidir sorunuza yillarin deneyimi ile sabittir.
Tum koy yollarinda gerek altinin yuksekligi gerekse parca saglamligi acisindan Renault 12.
Yillarca 124,131,Sahin,Dogan,Serce ve devam eden Tofas sahibi olmus biri olarak soyluyorum.
Zamaninda hobi araci olarak Renault 12 ile yaptigimiz yarislari ve is icin kullandigimiz SW lari unutamam.
Bu arada Samara'nin seriligi ne Sahin'de ne de Renault'ta yoktur.
Yaris,ralli veya benzeri sporlar icin zamana karsi gidecek iseniz Samara tavsiye ederim.
Unutmadan yillar once en populer zamaninda Samara'larda elektronik atesleme problemi olurdu.
Yanimizda yedek bir parca tasirdik,dagda bayirda yolda kalirsak diye.Bana hic denk gelmedi.
Bir keresinde Emet'te kaldim ama elektrikci oksitlenme yapmis bir kabloyu degistirdi devam ettik.
Eger beyinden olsaydi iki tane Samara sahibi bulduk orada biri hemen bagajdan yedegi cikardi.
İzmir'e donunce yenisini bana otobusle gonderirsin dediydi.Neyseki ihtiyac olmadi.
Donunce ben de bagaja bir yedek koymustum her ihtimale karsi.
Sahin veya 131 ler ile asfaltta digerlerine gore konforlu surus yakalarsiniz ama arazide dokulur.
Samara hizlidir ama parca vs olarak Renault daha iyidir.
Bence Renault arazide size ideal.Yukseltme isinde de 13 jantta lastik ile fazla sansiniz yok gibi.
Lastik ile yukseltemediginiz araci get veya muhtelif malzeme ile yukseltebilirsiniz.
Bunlar polyamid,teflon gibi gunumuzde cok kullanilan bildik malzemeler.
Ancak cok yukseltmeyin bu seferde denge problemi cikar.Goruntu de cirkin olur zaten.
Ben Renault'ta uc bijon oldugu icin baska hangi aracin janti uyar 14-15 olur mu bilmiyorum.
Sanki o yillarin Peugeot'larinda ve Taunus 12M lerde uc bijon gormustum diye hatirliyorum.
Eger porya degistirebilirseniz 14 janta gecmek bile sizi ayni yanak lastikte 2,5cm yukseltir.
Lastikte eger 15 janta gecebilirseniz cesit cok ama 13-14 jantta 80 yanaktan yukari gitmek zor.
Zaten camurluklarin da fazla buyuk lastige gelemeyip surtecegini tahmin ediyorum.
Bu kadar uzun ve daginik yaziyi toparlamak icin su sonucu cikarmak gerek.
Renault parca ve saglamlik bakimindan araziye daha uygundur.(bence)
Yukseltme jant degisimi ile (14 jant) bir miktar olur.
Ayrica get yada delrin,teflon gibi malzemeler ile de bir miktar daha artirilabilr.
Ancak cok fazla yukseltme viraj ve yan egimlerde sakincalidir cok yukselmemek lazimdir.
Kilit diferansiyel olayi icin iyice arastirmali ya da diferansiyelci bir ustayla gorusulmelidir.
En olmadi cift elfreni uygulamasiyla on tekerlerde tutunma olayi dusunulmelidir.
Lastikte camurluklara iyice olcup bicme yapmadan karar verilmemelidir.
Mumkunse istenen ebat icin bir cikma lastikcide uc bes kurusa deneme yapilmalidir.
Burada farkli ebatlarin sanziman ve diferansiyeli cabuk yoracagini unutmamak lazim.
Son olarak Samara uc ve bes kapi hatchback olanlar ile sedanlarin hepsinin dingil mesafesi aynidir.
Sadece sedan modeli uc ve bes kapili olandan yirmi cm daha distan disa uzundur.
Sedan 4205 mm iken digerleri 4005 mm dir.Aracinizi aldiktan sonra yapacaginiz seyleri asama asama
buradan bizlerle paylasirsaniz seviniriz.Sabir gosterip okuyanlara tesekkurler.
Bilgi katkisi olduysa ne mutlu.Tamamen sahsi tecrube ve fikirlerimdir,isteyen faydalanabilir.
Saglicakla kalin.

Sayın @ttogan görüşleriniz için çok teşekkür ederim.Elbette, kısmet olur da gerçekleştirebilirsek tüm işlemleri paylaşırım.Ben de yaptığım araştırmalar sonucu R12'ye yaklaşmış durumdayım.

Bu araç üzerindeki lastiklerle ilgili bilgi verebilir misiniz?
chassis2050ui2.jpg

Hayirlisi olsun.Dedigim gibi yapim asamalarini merakla bekliyorum.
Bu arada on tarafa (her ne kadar sase olmasa da) bir minik vinc arazide cok yardimci olur.
Epey zaman once bir Vosvos gormustum,malum 15 jant onlar ve iddiali lastikleri vardi.
Arac yerden oldukca yukselmisti.Hafif bir arac oldugundan ona vinc takilsa diye dusunmustum.
Simdi sizin yayinladiginiz beyaz Renault'u gorunce aklima geldi.Umarim kisa surede olur.

2004 model samaramız var av için kullanıyoruz yeri geldiğinde 4 çekerlerin girdiği yollara giriyoruz ,yeri geliyor uzun yola gidiyoruz (400km )
-leri süspansüyonu yok gibi birşey bütün çukurları beyninizde hissediyorsunuz
çok yoruyor heryerinden rüzgar sesi ve rüzgar alıyor cabrio gibi :smiley:

+sı 120 ile giderken birçok arabadan daha iyi güven veriyor
devrini yakaladığınızda bayağı seri
benzililere göre az yakıyor (kmde 26 krş)
yol tutuşu bir çok arabadan iyi

aklıma gelenler bunlar sormak istediklerinizi sorabilirsiniz :D

ttogan' Alıntı:
Hayirlisi olsun.Dedigim gibi yapim asamalarini merakla bekliyorum.
Bu arada on tarafa (her ne kadar sase olmasa da) bir minik vinc arazide cok yardimci olur.
Epey zaman once bir Vosvos gormustum,malum 15 jant onlar ve iddiali lastikleri vardi.
Arac yerden oldukca yukselmisti.Hafif bir arac oldugundan ona vinc takilsa diye dusunmustum.
Simdi sizin yayinladiginiz beyaz Renault'u gorunce aklima geldi.Umarim kisa surede olur.

Teşekkür ederim.Niva ile ilgili bir yerde portatif bir vinç görmüştüm.Sanırım ipi içine doğru sarıyordu,bulursam onu edineceğim.İşlemlerimizin biraz süresi var şu an altyapı hazırlıklarındayım,hayata geçirdiğimde mutlaka paylaşırım.Şu an diferansiyel kilidi işine yoğunlaşmış durumdayım ama dönütler olumsuz,sürekli aks kemireceğimiz yönünde...

Sayın @maceraavcısı
Samara'nın açıları R12'den daha iyi gelmişti bana ama yaptığım araştırmalar sonucu R12'nin daha dayanıklı olduğuna kanaat getirdim.Süreçte yardıma ihtiyacım olursa kapınızı çalarım. :smiley:

Selam,

Arkadaşım bu konuya kayıtsız kalamadım ve hayatımın dibe vurmuş bir döneminde yaşadığım tecrübemi paylaşmak istedim.

Yıl 2005 Ayvalık'ta ki işletmemi iflas ederek kapamış,10bin tl sermaye ile açıkta kalmıştım,neyse uzun bir hikaye...

Çerkezköy'de seyyar satıcılık yaparak bir anlamda hayata tutunma zamanlarımda eski kasa hani steyşın denilen Lada araçtan almıştım 3bine.Onu yükleyip dağ köylerine vuruyordum kabak lastik ve zincirsiz kardan neredeyse kapanacak olan köy yollarına.Gece vakti köylere geldiğimde resmen kahve boşalıyordu ve bana "biz bu karda traktörle dahi yola çıkmaya korkuyoruz sen nasıl cesaret edipte bu araçla hemde kabak lastik üstüne zincirsiz diye soruyorlardı.

Allah'ın yardımını saymazsak gerçekten o aracım benim en kötü günlerimde,çocuklarıma ekmek parası kazanmakta en büyük yardımcım olmuştu.
Hemde kaloriferi çalışmayan,silecekleri ise sadece yağışlarda çalışan :smiley:üst üste 5 kat giyinip Allah'a dualaaar edip beni yolda bırakmayan aracıma şükran borcum var..
Şimdi düşünüyorum da çiftliğimde aynısından satın alıp(mecbur kalıp satmıştım,sonrasında öğrendiğim kadarıyla araç yanmış),tezgah olarak kullandığım kampetide önüne kurup eski günleri unutmamak adına yad edeyim diye düşünüyorum.

Konu her ne kadar benim kişisel meselemle alakası olmasa da Lada'yı tavsiye ederim arkadaşım,selamlarımla.

Marmara ve Ege de bütün dağ köylerine bakın Reno 12 görürsünüz. Hala daha kullanırlar.
Çok zengini son model 4 çeker alır ama orta direk hala Reno 12 kullanır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri