Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

'UZUN SOLUKLU GEZİLERİMİZ' forumunda penguen tarafından 24 Nisan 2007 tarihinde açılan konu

 1. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Yaklaşık 40 kişilik grubumuzla 21 Nisan sabah erken saatlerde İstanbul’dan Sapanca’ya doğru hareket ettik. Bir saat kadar göl kenarında yürüyüş yapacak, çevreyi keşfedecek oradan da Maşukiye’ ye doğru hareket edecektik. Sapanca Gölü bizi puslu ama dingin ve huzur verici bir manzarayla karşıladı. Sonbahar’ da geldiğimizde fotoğrafladığım tekne hala oradaydı. Onu ikinci kez görüntülememe kızar mıydı acaba? Neyse ki sesini çıkarmadı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Güneş insanın içini ısıtıyordu. Ne güzel bir duyguydu bu... Bir saat çabucak geçti. ‘Aşıklar Köyü’ Maşukiye’ ye doğru yola çıktık. Grubumuzun yaş ortalamasının biraz yüksek olduğunu göz önünde bulunduran rehberimizin, biraz daha az tempolu yürüyüşler yapmamızın yerinde olacağını düşündüğünü; yemekten sonra biz şelaleye doğru büyük bir hevesle yürürken koşarak yanımıza gelmesinden ve artık geri dönmemizi rica etmesinden anlamıştık. Olsun; biz de bol bol fotoğraf çekerdik...

  [​IMG]

  [​IMG]
    3. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Günün en güzel sürprizi bizi Kartepe (Keltepe)’de karşıladı. Güneş, masmavi bir gökyüzü ve hala yer yer erimemiş olan kar... Tek kelimeyle nefis bir manzaraydı. Yaptığımız yürüyüşten, teleferik sefasından ve karlar üzerinde çekilen fotoğraflardan sonra al al olmuş yanaklarımızla Kerpe’ deki otelimize gitmek üzere otobüsteki yerlerimizi almıştık. İstanbul havasına alışmış ciğerlerimiz bol oksijen karşısında düpedüz bayram ediyordu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Otelimiz güzeldi. Deniz kıyısındaydı. Gün batımı fotoğrafı çekmek için nefis bir manzara vardı ama ne yazık ki biraz acele ettiğim için istediğim sonucu alamadım.

  [​IMG]
  Varuna Otel - Kerpe
    4. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Otelin ses yalıtımındaki sorun yüzünden biraz da uykusuz geçen bir gecenin sabahında erken saatlerde ormana doğru bir yürüyüş yaptık. Kuş cıvıltıları insanın ruhunu dinlendiriyordu adeta...

  [​IMG]
  Orman Bakanlığı - Araştırma Ormanı

  [​IMG]
  Orman Bakanlığı - Araştırma Ormanı

  [​IMG]
  Kerpe'de sakin bir sokak
    5. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Sonrasında Kandıra’ya doğru hareket ettik. Hava zaman zaman bulutlanıyordu. Gün batımı fotoğrafı çekmekten ümidimi iyice kesmiştim.Kocakaymaz mevkiindeki baraj gölünde fotoğraf molası verdik ve Kovanağzı Köyünün yanı başındaki koyda bulunan pembe kayaları gördük. Kefken’de sahil turu yaptıktan sonra Kerpe’de bulunan ve nefis bir görünüme sahip Heykel kayalara doğru yola çıktık. Ardından Akçakoca Türbesi’ni ziyaret ettik. Şans bu ya; otele döndüğümüzde güneş yüzünü gösterdi ve tek kare çekimimden sonra bir daha görünmemek üzere kendini bulutların ardına gizledi.

  [​IMG]
  Baraj Gölü

  [​IMG]
  Pembe Kayalar

  [​IMG]
  Heykel Kayalar

  [​IMG]
  Günbatımı

  [​IMG]
  Akçakoca Türbesi
    6. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Ve 23 Nisan...
  Sabah otobüste bayramlaştık. Yolda bulunan bir bakkalın bayrağını hatırı sayılır bir tutara satın alıp camımıza astık ve Ağva’ya doğru yola çıktık. Akçaova Köyü’nden geçerken minik kardeşlerimizin bayram coşkusuna eşlik ettik. Ağva’ da yaptığımız yürüyüş ve tekne turu çok güzeldi. Bol bol fotoğraf çekme şansımız oldu. Sonraki durağımız Şile’ydi. Ağlayan Kaya’ yı gördükten sonra yürüyüş yaptık. Şile Feneri’ne gittik. Şile Kalesini gördük. Artık İstanbul’a dönme vakti gelmişti. Biraz buruk ama güzel anılarla yola koyulduk.

  [​IMG]
  23 Nisan

  [​IMG]
  Cumhuriyeti Yaşatmak

  [​IMG]
  Otobüsten bir manzara
    7. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  [​IMG]
  Ağva İskele

  [​IMG]
  Ağva

  [​IMG]
  Çökertme Ağı

  [​IMG]
  Ağva
    8. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  [​IMG]
  Ağlayan Kaya

  [​IMG]
  Şile

  [​IMG]
  Şile Feneri

  [​IMG]
  Şile

  Not: Son gün Boşnak tarhanası, Boşnak böreği, Boşnak mantısı,turşu ve Mekafuka tatlısından oluşan otantik bir yemek yedik. Ben mantıyı pek sevmedim. Ama aşureyi andıran tatlı, tarhana ve börek pek lezizdi. Bilginize...

  [​IMG]
  Mekafuka tatlısı
    9. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  SAPANCA:
  Marmara bölgesinde Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Yüz ölçümü I4 km denizden yüksekliği de 36 m'dir. Sakarya'nın yüzölçümü (alanı) en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir.
  İlçe toprakları yer şekilleri bakımından iki bölüme ayrılır, Birinci bölümü, Bolu'nun güneyinden uzanan Köroğlu Dağları'nın bölgedeki uzantısı olan Samanlı Dağlan'nın kuzey yamaçları ve bu yamaçlarda oluşmuş vadileri içine alır. Bu bölüm oldukça engebelidir. İkinci bölümünü ise, Samanlı Dağları'nın kuzey eteklerinde Sapanca ilçe merkezinin de yer aldığı dağ eteği ovasıdır. Bu ova dağların kuzey yamaçlarından inen derelerin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur. Bu dağlardan inen derelerin en önemlileri İstanbul Deresi, Kurtköy Deresi ve Mahmudiye Deresidir. Ayrıca ilçenin en önemli deresi olan Akçay Deresi de Sakarya Nehri ile birleşir. Kuzey Anadolu deprem kuşağı (fay hattı) Sapanca Gölünden geçer. Bu sebeple ilçe. birinci derece deprem bölgesidir. Ancak fay hattının gölden geçmesi ilçe merkezinin ve diğer yerleşim alanlarının depremden daha az etkilenmesini sağlamıştır, ilçe 17 Ağustos 1999 depremini bu sebeple az hasarla atlatmıştır.

  SAPANCA GÖLÜ:
  İstanbul'dan Ankara'ya tren veya otobüsle gidenler, İzmit'ten sonra daldıkları ağaç denizi içinde, birden mavi bir su ile karşılaşırlar. Burası berrak suları ile SAPANCA GÖLÜ' dür. Etrafı ağaç denizi ile çevrili olan gölün, manzarası çok güzeldir. Son yıllarda bu belde çevrenin en güzel mesire ve dinlenme yeri olarak seçilmiştir. Sapanca Gölü'nün kıyıları yeşilin her rengi, çiçeğin her çeşidi, sulardaki berraklığın verdiği mavi ile bir renk cümbüşü içindedir. Yer yer yükselen çınar kokuları, elma ve sebze bahçeleri, meyvelikler, bahçeler arasında uzanan gölgeli yollar Sapanca'yı cennetten bir köşe haline koyar.

  MAŞUKİYE:
  Kocaeli’nin doğusu , Samanlı dağları’nın zirvesi olan Kartepe etekleri ile, Sapanca gölü ‘ nün güney batı kıyısı arasında kurulu, şirin bir tatil beldesidir.
  Maşukiye ; Eski adı ile meşk-ı yer . maşuk-ı-yer ( aşığın meşk yeri- aşıkların buluşma yeri ) olarak bilinirken,zamanla değişime uğramış ve maşukiye olarak son halini almıştır.
  Kocaeli ve Sapanca bölgesinin eşsiz doğal güzelliklerini bir arada sunan masukiye, doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında.
  Temiz ve bol oksijenli havası , ormanın büyülü atmosferi , çağlayan şelaleleri ve meyve bahçeleriyle , doğanın sessiz çığlığı masukiye.
  Masukiye , ana güzergahlara çok yakın , ulaşımının da çok rahat olması bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamıştır.
  Bu sayede İzmit, Adapazarı ve İstanbul gibi yakın merkezlerden Özellikle hafta sonları , günü birlik turlarla bölgede 4 mevsim hizmet veren turistik tesislere gelen lerle, dolup taşmaktadır.
  Maşukiye , tabiat zenginliğinin yanı sıra, konuklarına , özgün damak tatları da sunuyor. Bölgede bir çok tesis kendi ürettiği Alabalıkları taze olarak müşterinin damak zevkine göre,gerek kiremitte,gerekse tavada pişirip, beğenisine sunuyor.
  Ayrıca, Kiremitte kaşarlı mantar ve közde peynir,masukiye nin cpecial leri arasında.
  Masukiye’yi tanımaya bir gün yetmez çünkü o kadar keşfedecek şey var ki , her mevsim farklı bir güzellik katıyor Masukiye nin çehresine, sürekli bu güzellikleri yeniden keşfetmek
  İhtiyacı hissediyorsunuz. Maşukiye ; otelleri , pansiyonları , alabalık çiftlikleri ,piknik alanları Ve çiçek seraları ile , kartepe de kayak ve kongre turizmi , sapanca gölünde sandal sefası olanağı yanı sıra , bölge de hizmet veren 25 civarında tesisten birinde, özel günlerinizi de organize edebiliyorsunuz. Kuşların cıvıltısı eşlinde bahçede sabah kahvaltısı , dilerseniz havuz başı mangal partisi ve dans geceleri. Ya da karlı bir kış akşamında , şömine başı romantizmi mum ışığında. Seçim sizin..

  KARTEPE:
  Kartepe, (eski bilinen adıyla Keltepe), Kocaeli / izmit'in güneydoğusunda, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası 1606 m. yüksekliğinde Marmara Bölgesinin ikinci yüksek dağıdır.Maşukiye Beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan Kartepe kayak tesisleri ile yakın zamanda turizm yönenden de gelişmesi beklenmektedir.
  Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Fındık, Meşe, Kestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır.

  KERPE VE HEYKEL KAYALAR:
  Kerpe Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını ormanlara dayamış şirin bir Karadeniz yerleşmesidir. Eşsiz kumsallara sahip Kerpe'de deniz kıyıdan 150 m öteye kadar sığdır. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası ve doğai plaj­ları bulunan Kerpe son yıllarda hızla yapılaşmaya ve beton­laşmaya sahne olmaktadır
  yıllardır denizin aşındırması ile oluşan heykel kayaları Kerpe'nin en önemli ve en ilginç özelliğidir ... Bu kayalar aynı zamanda Cenevizliler'den kalan kalenin yıkıntılarıdır.

  KEFKEN VE PEMBE KAYALAR:
  Kandıra'ya 20 km uzaklıktaki Kefken, Karadeniz kıyısındaki yerleşimler içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilemeyecek özelliklere sahiptir. Pembe kayalar ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Buradaki kayaların özelliği denizde yumuşakken çıkarıldıktan sonra sertleşmesidir. Osmanlı döneminde Sultan Ahmed Camisi ve birçok caminin yapımında insan gücüyle dikdörtgen şekli verilen ve deniz yoluyla İstanbul'a taşınan bu taşların kullanıldığı ileri sürülmektedir.

  AKÇAKOCA:
  Kocaeli fatihi olan Akçakoca 1234 tarihinde doğmuş 1328 tarihinde ölmüştür.Anıtın bulunduğu yer mezarıdır.

  ÇÖKERTME AĞLARI:
  Su ürünlerinin avlanma,üretim yetiştirme ve ihtihsalinde kullanılan ağlardır
    10. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Benim için huzur işte bu... Paylaşmak istedim. Gözlerinizi kapatın ve dinleyin...
  Orman Bakanlığı Kavak ve Hızlı Yetişen Orman Ağaçları Araştırma Ormanı' ndan...

  [youtube=600,470]1VMI7TM1ezQ[/youtube]
  http://www.youtube.com/watch?v=1VMI7TM1ezQ
    11. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.678
  Alınan Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Teşekkür ederim hocam...2 gündür merakla bekleyipte bakamadığım resimleri şimdi görebildim...Resimleri daha çok mesaja yaydığınız için teşekkürler...şimdi sorunsuz açılıyor resimler...

  Yazdıklarınızdan anlaşılan çok güzel bir gezi olmuş...Bu arada resimler tek kelimeyle harika olmuş...Kullandığınız makinada iyi sanırım ve sizin ustaca çekimlerinizle çok güzel vede canlı resimler ortaya çıkmış...Renkler harika...Sabahın ilk ışıkları vede güneşin batışı, ağaçların yeşili, denizin değişik mavi tonları çok net ve canlı çıkmış...Teşekkürler bizleri bu güzel yerlere götürdüğünüz için...
    12. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Beğeniniz için ben teşekkür ederim. Makinem çok da iyi sayılmaz. Ama ben onu seviyorum. O da bu sevgiyi hak ediyor. Zaten işin içine sevgi girince güzel şeyler çıkıyor ortaya...
  Benim için bu gezinin en unutulmaz yanı videosunu yüklediğim kuş seslerini dinlemekti. O ne doyumsuz bir andı . Şehrin karmaşasından, gürültüsünden sonra ilaç gibi geldi bana :)
  Eskiden hastaları musiki ile tedavi etmelerinin nedenini şimdi çok daha iyi anlıyorum.
    13. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.678
  Alınan Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Zaten bende o yüzden size videoyu izlemedim dedim...şuan tv izliyorum ve siz ''gözlerinizi kapatın ve dinleyin'' dediğiniz için seslerin önemli olduğunu anladımve izlemedim...Çünki pc nin sesi kapalı...Gündüz sakin kafayla sesi açıp dinleyeceğim ;)
    14. lamella

  lamella Kamp I

  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  ellerinize sağlık şahane fotoğraflar. maşukiye için bir kaç defa hazrılık programı yapıp, nedense kısmetsizlikten gidememiştim. ama bu fotoğraflardan sonra ilk gezi fırsatında maşukiyeyi programlayacağım.
  tekrar ellerinize sağlık..
    15. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Maşukiye gerçekten çok güzel bir yer. Aslında ülkemizin neresine adım atarsak atalım başka bir güzellik, başka bir özellik karşılıyor bizleri... Kıymetini bilmeliyiz bu zenginliğin...
    16. yol

  yol SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.145
  Alınan Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İstanbul / Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Ellerine ayaklarına, kamerana sağlık Esra :) Şehirde daraldıkça kuş cıvıltılarını dinlerim artık :D
    17. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Öyle hazıra konmak yok :D Ben reklam olsun diye yükledim o videoyu... Gezenbilir olarak Kerpe'ye bir gezi düzenler; kuş cıvıltılarını hep beraber dinleriz ;)
    18. ophtha

  ophtha Kamp II

  Mesaj:
  228
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Geziniz çok güzel olmuş. Güzergahınızda göl , dag ve kar ve de deniz gibi cezbedici alanlar varmış.
    19. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  Orman ve nehir de vardı :) Her zevke hitap eden bir gezi oldu gerçekten de...
  Hele benim gibi; birini diğerinden ayırt etmeyenler için çok çok daha güzeldi :D
    20. papatya

  papatya Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

  merhaba tatil arkadaşım... resimler harika. sizinle tatilde tanıştığıma sevindim. resimleri gören kendini sizinle tatildeymiş gibi hissediyordur. fotoğraf makinen güzel ayrıca...
   Yükleniyor...
BENZER KONULAR
 1. 81ozcelik
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  11.255
 2. macrem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5.937
 3. macrem
  Yanıt:
  4
  Gösterim:
  9.244
 4. celo53
  Yanıt:
  11
  Gösterim:
  9.452
 5. abdullah tepe
  Yanıt:
  494
  Gösterim:
  91.905
 6. niet
  Yanıt:
  24
  Gösterim:
  16.920
 7. supergezgin
  Yanıt:
  92
  Gösterim:
  7.647
 8. güngör
  Yanıt:
  86
  Gösterim:
  10.896
 9. Sapanca Belediyesi
  Yanıt:
  23
  Gösterim:
  2.725
 10. vision
  Yanıt:
  21
  Gösterim:
  2.719

Bu Sayfayı Paylaş