Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,607

penguen

Zirve
Yaklaşık 40 kişilik grubumuzla 21 Nisan sabah erken saatlerde İstanbul’dan Sapanca’ya doğru hareket ettik. Bir saat kadar göl kenarında yürüyüş yapacak, çevreyi keşfedecek oradan da Maşukiye’ ye doğru hareket edecektik. Sapanca Gölü bizi puslu ama dingin ve huzur verici bir manzarayla karşıladı. Sonbahar’ da geldiğimizde fotoğrafladığım tekne hala oradaydı. Onu ikinci kez görüntülememe kızar mıydı acaba? Neyse ki sesini çıkarmadı.

IMG 1302

IMG 1297

IMG 1304

Etiketler
Ynt: Sapanca, Kefken, Kerpe, Ağva, Şile

Güneş insanın içini ısıtıyordu. Ne güzel bir duyguydu bu... Bir saat çabucak geçti. ‘Aşıklar Köyü’ Maşukiye’ ye doğru yola çıktık. Grubumuzun yaş ortalamasının biraz yüksek olduğunu göz önünde bulunduran rehberimizin, biraz daha az tempolu yürüyüşler yapmamızın yerinde olacağını düşündüğünü; yemekten sonra biz şelaleye doğru büyük bir hevesle yürürken koşarak yanımıza gelmesinden ve artık geri dönmemizi rica etmesinden anlamıştık. Olsun; biz de bol bol fotoğraf çekerdik...

IMG 1323

IMG 1324

Günün en güzel sürprizi bizi Kartepe (Keltepe)’de karşıladı. Güneş, masmavi bir gökyüzü ve hala yer yer erimemiş olan kar... Tek kelimeyle nefis bir manzaraydı. Yaptığımız yürüyüşten, teleferik sefasından ve karlar üzerinde çekilen fotoğraflardan sonra al al olmuş yanaklarımızla Kerpe’ deki otelimize gitmek üzere otobüsteki yerlerimizi almıştık. İstanbul havasına alışmış ciğerlerimiz bol oksijen karşısında düpedüz bayram ediyordu.

IMG 1339

IMG 1345

IMG 1354

Otelimiz güzeldi. Deniz kıyısındaydı. Gün batımı fotoğrafı çekmek için nefis bir manzara vardı ama ne yazık ki biraz acele ettiğim için istediğim sonucu alamadım.

IMG 1363

Varuna Otel - Kerpe

Otelin ses yalıtımındaki sorun yüzünden biraz da uykusuz geçen bir gecenin sabahında erken saatlerde ormana doğru bir yürüyüş yaptık. Kuş cıvıltıları insanın ruhunu dinlendiriyordu adeta...

IMG 1383

Orman Bakanlığı - Araştırma Ormanı

IMG 1389

Orman Bakanlığı - Araştırma Ormanı

IMG 1375

Kerpe'de sakin bir sokak

Sonrasında Kandıra’ya doğru hareket ettik. Hava zaman zaman bulutlanıyordu. Gün batımı fotoğrafı çekmekten ümidimi iyice kesmiştim.Kocakaymaz mevkiindeki baraj gölünde fotoğraf molası verdik ve Kovanağzı Köyünün yanı başındaki koyda bulunan pembe kayaları gördük. Kefken’de sahil turu yaptıktan sonra Kerpe’de bulunan ve nefis bir görünüme sahip Heykel kayalara doğru yola çıktık. Ardından Akçakoca Türbesi’ni ziyaret ettik. Şans bu ya; otele döndüğümüzde güneş yüzünü gösterdi ve tek kare çekimimden sonra bir daha görünmemek üzere kendini bulutların ardına gizledi.

IMG 1360

Baraj Gölü

IMG 1416

Pembe Kayalar

IMG 1409

Heykel Kayalar

IMG 1427

Günbatımı

IMG 1401

Akçakoca Türbesi

Ve 23 Nisan...
Sabah otobüste bayramlaştık. Yolda bulunan bir bakkalın bayrağını hatırı sayılır bir tutara satın alıp camımıza astık ve Ağva’ya doğru yola çıktık. Akçaova Köyü’nden geçerken minik kardeşlerimizin bayram coşkusuna eşlik ettik. Ağva’ da yaptığımız yürüyüş ve tekne turu çok güzeldi. Bol bol fotoğraf çekme şansımız oldu. Sonraki durağımız Şile’ydi. Ağlayan Kaya’ yı gördükten sonra yürüyüş yaptık. Şile Feneri’ne gittik. Şile Kalesini gördük. Artık İstanbul’a dönme vakti gelmişti. Biraz buruk ama güzel anılarla yola koyulduk.

IMG 1437

23 Nisan

IMG 1440

Cumhuriyeti Yaşatmak

IMG 1447

Otobüsten bir manzara

IMG 1514

Ağlayan Kaya

IMG 1517

Şile

IMG 1525

Şile Feneri

IMG 1526

Şile

Not: Son gün Boşnak tarhanası, Boşnak böreği, Boşnak mantısı,turşu ve Mekafuka tatlısından oluşan otantik bir yemek yedik. Ben mantıyı pek sevmedim. Ama aşureyi andıran tatlı, tarhana ve börek pek lezizdi. Bilginize...

IMG 1502

Mekafuka tatlısı

SAPANCA:
Marmara bölgesinde Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Yüz ölçümü I4 km denizden yüksekliği de 36 m'dir. Sakarya'nın yüzölçümü (alanı) en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir.
İlçe toprakları yer şekilleri bakımından iki bölüme ayrılır, Birinci bölümü, Bolu'nun güneyinden uzanan Köroğlu Dağları'nın bölgedeki uzantısı olan Samanlı Dağlan'nın kuzey yamaçları ve bu yamaçlarda oluşmuş vadileri içine alır. Bu bölüm oldukça engebelidir. İkinci bölümünü ise, Samanlı Dağları'nın kuzey eteklerinde Sapanca ilçe merkezinin de yer aldığı dağ eteği ovasıdır. Bu ova dağların kuzey yamaçlarından inen derelerin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur. Bu dağlardan inen derelerin en önemlileri İstanbul Deresi, Kurtköy Deresi ve Mahmudiye Deresidir. Ayrıca ilçenin en önemli deresi olan Akçay Deresi de Sakarya Nehri ile birleşir. Kuzey Anadolu deprem kuşağı (fay hattı) Sapanca Gölünden geçer. Bu sebeple ilçe. birinci derece deprem bölgesidir. Ancak fay hattının gölden geçmesi ilçe merkezinin ve diğer yerleşim alanlarının depremden daha az etkilenmesini sağlamıştır, ilçe 17 Ağustos 1999 depremini bu sebeple az hasarla atlatmıştır.

SAPANCA GÖLÜ:
İstanbul'dan Ankara'ya tren veya otobüsle gidenler, İzmit'ten sonra daldıkları ağaç denizi içinde, birden mavi bir su ile karşılaşırlar. Burası berrak suları ile SAPANCA GÖLÜ' dür. Etrafı ağaç denizi ile çevrili olan gölün, manzarası çok güzeldir. Son yıllarda bu belde çevrenin en güzel mesire ve dinlenme yeri olarak seçilmiştir. Sapanca Gölü'nün kıyıları yeşilin her rengi, çiçeğin her çeşidi, sulardaki berraklığın verdiği mavi ile bir renk cümbüşü içindedir. Yer yer yükselen çınar kokuları, elma ve sebze bahçeleri, meyvelikler, bahçeler arasında uzanan gölgeli yollar Sapanca'yı cennetten bir köşe haline koyar.

MAŞUKİYE:
Kocaeli’nin doğusu , Samanlı dağları’nın zirvesi olan Kartepe etekleri ile, Sapanca gölü ‘ nün güney batı kıyısı arasında kurulu, şirin bir tatil beldesidir.
Maşukiye ; Eski adı ile meşk-ı yer . maşuk-ı-yer ( aşığın meşk yeri- aşıkların buluşma yeri ) olarak bilinirken,zamanla değişime uğramış ve maşukiye olarak son halini almıştır.
Kocaeli ve Sapanca bölgesinin eşsiz doğal güzelliklerini bir arada sunan masukiye, doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında.
Temiz ve bol oksijenli havası , ormanın büyülü atmosferi , çağlayan şelaleleri ve meyve bahçeleriyle , doğanın sessiz çığlığı masukiye.
Masukiye , ana güzergahlara çok yakın , ulaşımının da çok rahat olması bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamıştır.
Bu sayede İzmit, Adapazarı ve İstanbul gibi yakın merkezlerden Özellikle hafta sonları , günü birlik turlarla bölgede 4 mevsim hizmet veren turistik tesislere gelen lerle, dolup taşmaktadır.
Maşukiye , tabiat zenginliğinin yanı sıra, konuklarına , özgün damak tatları da sunuyor. Bölgede bir çok tesis kendi ürettiği Alabalıkları taze olarak müşterinin damak zevkine göre,gerek kiremitte,gerekse tavada pişirip, beğenisine sunuyor.
Ayrıca, Kiremitte kaşarlı mantar ve közde peynir,masukiye nin cpecial leri arasında.
Masukiye’yi tanımaya bir gün yetmez çünkü o kadar keşfedecek şey var ki , her mevsim farklı bir güzellik katıyor Masukiye nin çehresine, sürekli bu güzellikleri yeniden keşfetmek
İhtiyacı hissediyorsunuz. Maşukiye ; otelleri , pansiyonları , alabalık çiftlikleri ,piknik alanları Ve çiçek seraları ile , kartepe de kayak ve kongre turizmi , sapanca gölünde sandal sefası olanağı yanı sıra , bölge de hizmet veren 25 civarında tesisten birinde, özel günlerinizi de organize edebiliyorsunuz. Kuşların cıvıltısı eşlinde bahçede sabah kahvaltısı , dilerseniz havuz başı mangal partisi ve dans geceleri. Ya da karlı bir kış akşamında , şömine başı romantizmi mum ışığında. Seçim sizin..

KARTEPE:
Kartepe, (eski bilinen adıyla Keltepe), Kocaeli / izmit'in güneydoğusunda, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası 1606 m. yüksekliğinde Marmara Bölgesinin ikinci yüksek dağıdır.Maşukiye Beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan Kartepe kayak tesisleri ile yakın zamanda turizm yönenden de gelişmesi beklenmektedir.
Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Fındık, Meşe, Kestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır.

KERPE VE HEYKEL KAYALAR:
Kerpe Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını ormanlara dayamış şirin bir Karadeniz yerleşmesidir. Eşsiz kumsallara sahip Kerpe'de deniz kıyıdan 150 m öteye kadar sığdır. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası ve doğai plaj­ları bulunan Kerpe son yıllarda hızla yapılaşmaya ve beton­laşmaya sahne olmaktadır
yıllardır denizin aşındırması ile oluşan heykel kayaları Kerpe'nin en önemli ve en ilginç özelliğidir ... Bu kayalar aynı zamanda Cenevizliler'den kalan kalenin yıkıntılarıdır.

KEFKEN VE PEMBE KAYALAR:
Kandıra'ya 20 km uzaklıktaki Kefken, Karadeniz kıyısındaki yerleşimler içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilemeyecek özelliklere sahiptir. Pembe kayalar ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Buradaki kayaların özelliği denizde yumuşakken çıkarıldıktan sonra sertleşmesidir. Osmanlı döneminde Sultan Ahmed Camisi ve birçok caminin yapımında insan gücüyle dikdörtgen şekli verilen ve deniz yoluyla İstanbul'a taşınan bu taşların kullanıldığı ileri sürülmektedir.

AKÇAKOCA:
Kocaeli fatihi olan Akçakoca 1234 tarihinde doğmuş 1328 tarihinde ölmüştür.Anıtın bulunduğu yer mezarıdır.

ÇÖKERTME AĞLARI:
Su ürünlerinin avlanma,üretim yetiştirme ve ihtihsalinde kullanılan ağlardır

Benim için huzur işte bu... Paylaşmak istedim. Gözlerinizi kapatın ve dinleyin...
Orman Bakanlığı Kavak ve Hızlı Yetişen Orman Ağaçları Araştırma Ormanı' ndan...

[youtube=600,470]1VMI7TM1ezQ[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=1VMI7TM1ezQ

Teşekkür ederim hocam...2 gündür merakla bekleyipte bakamadığım resimleri şimdi görebildim...Resimleri daha çok mesaja yaydığınız için teşekkürler...şimdi sorunsuz açılıyor resimler...

Yazdıklarınızdan anlaşılan çok güzel bir gezi olmuş...Bu arada resimler tek kelimeyle harika olmuş...Kullandığınız makinada iyi sanırım ve sizin ustaca çekimlerinizle çok güzel vede canlı resimler ortaya çıkmış...Renkler harika...Sabahın ilk ışıkları vede güneşin batışı, ağaçların yeşili, denizin değişik mavi tonları çok net ve canlı çıkmış...Teşekkürler bizleri bu güzel yerlere götürdüğünüz için...

Beğeniniz için ben teşekkür ederim. Makinem çok da iyi sayılmaz. Ama ben onu seviyorum. O da bu sevgiyi hak ediyor. Zaten işin içine sevgi girince güzel şeyler çıkıyor ortaya...
Benim için bu gezinin en unutulmaz yanı videosunu yüklediğim kuş seslerini dinlemekti. O ne doyumsuz bir andı . Şehrin karmaşasından, gürültüsünden sonra ilaç gibi geldi bana :smiley:
Eskiden hastaları musiki ile tedavi etmelerinin nedenini şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Zaten bende o yüzden size videoyu izlemedim dedim...şuan tv izliyorum ve siz ''gözlerinizi kapatın ve dinleyin'' dediğiniz için seslerin önemli olduğunu anladımve izlemedim...Çünki pc nin sesi kapalı...Gündüz sakin kafayla sesi açıp dinleyeceğim ;)

ellerinize sağlık şahane fotoğraflar. maşukiye için bir kaç defa hazrılık programı yapıp, nedense kısmetsizlikten gidememiştim. ama bu fotoğraflardan sonra ilk gezi fırsatında maşukiyeyi programlayacağım.
tekrar ellerinize sağlık..

lamella' Alıntı:
ellerinize sağlık şahane fotoğraflar. maşukiye için bir kaç defa hazrılık programı yapıp, nedense kısmetsizlikten gidememiştim. ama bu fotoğraflardan sonra ilk gezi fırsatında maşukiyeyi programlayacağım.
tekrar ellerinize sağlık..

Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Maşukiye gerçekten çok güzel bir yer. Aslında ülkemizin neresine adım atarsak atalım başka bir güzellik, başka bir özellik karşılıyor bizleri... Kıymetini bilmeliyiz bu zenginliğin...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.