Schengen Vizesi Ile Kaç Ülkeye Gidilebilir ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VizeyeBasvur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,151

VizeyeBasvur

Yeni Üye
Web
www.vizeyebasvur.com
Herkese Merhabalar,

Schengen vizesi, Avrupa'ya seyahat edecek hemen hemen herkesin ilgilendiği (daha doğrusu ilgilenmek zorunda kaldığı ) bir konu. Bu kadar önemli bir konu hakkında internette binlerce kaynak olmasına karşın, bu kaynakları çoğu inanılmaz hatalı ya da eksik bilgi içeriyor. İşte tam da bu sebeple Gezenbilir ailesinin faydalanabileceğini düşündüğüm Schengen vizesi ile gidilebilen ülkelerin güncel durumunu detayları ile anlatmak istedim.

Öncelikle kaynakları okurken karşınıza sıklıkla çıkacak birkaç kavramla başlayalım. Bunlar; Avrupa Birliği, Schengen bölgesi ve Schengen vizesi. Bu kavramlar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Avrupa Birliği : Toplam 28 ülkeden oluşan, topraklarının büyük çoğunluğunun Avrupa kıtasında yer aldığı, siyasi ve ekonomik birlikteliğin hedeflendiği bir birliktir.

Schengen Bölgesi : İçersinde, AB ülkelerinin büyük kısmını ve Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi AB dışı ülkeleri barındıran bölgedir.Toplamda 26 ülkenin bulunduğu bu bölgeye, geçerli bir Schengen vizesi ile seyahat edilebilir.

Schengen Vizesi : Schengen bölgesini oluşturan ülkelerden herhangi birinden alınan, 90 günü aşmayan kısa süreli vizelerdir. Sahip olunan Schengen vizesi ile tüm Schengen bölgesine dahil olan tüm Schengen ülkelerine seyahat edilebildiği gibi, bölgeye dahil olmayan; Bulgaristan, Romanya, Kıbrıs ve Hırvatistan'a da seyahat edilebilir. Özetle geçerli bir Schengen vizeniz varsa 30 farklı ülkeye yolculuk yapabilirsiniz :smiley:

Schengen harita

Schengen Bölgesi Ülkeleri

[xtable=skin2|582x150]
{tbody}
{tr}
{td=283x@}
  • İsviçre
  • İspanya
  • Hollanda
  • Estonya
  • Çek Cumhuriyeti
  • Avusturya
  • Almanya
  • Belçika
  • Danimarka
  • Finlandiya
  • Fransa
  • İsveç
  • İtalya
{/td}

{td=283x@}
  • Slovakya
  • Portekiz
  • Norveç
  • Macaristan
  • Litvanya
  • Letonya
  • İzlanda
  • Lihtenştayn
  • Lükseburg
  • Malta
  • Polonya
  • Slovenya
  • Yunanistan
{/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]
Elimden geldiği kadar açıklayıcı anlatmaya çalışsam da konu biraz karışık olduğundan aklınıza takılan sorular olabilir. Vizeler ya da ülkeler hakkında sorduğunuz tüm soruları en kısa zamanda yanıtlamaya çalışacağım.

Kaynak:
Schengen Ülkeleri Haritası ve Schengen Bölgesi | VizeyeBasvur.com
Schengen Area - Migration and Home Affairs - European Commission

Yapacağınız geziler için şimdiden iyi eğlenceler.

Sayat Erkol

Merhabalar;
25 Haziran - 10 Temmuz tarihleri arasında 5 kişilik ailemle kendi aracımla avrupa gezisi planlıyorum. Bulgaristan, Bosna Hersek, Çekoslavakya da 1 er gece konaklayarak Almanya' ya varmak orada 5 gün kalarak İtalya ve Yunanistanda 3 gün konaklayarak geri dönmeyi planlıyorum. Almanyada kayınbiraderim yaşadığı için davetiye alma şansım var. Halen çalışmakta olduğumdan ve kendi adıma veya eşimin adına gayrimenkullerimiz olduğu için vize aşamasında sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ancak vize başvurumu hangi ülkeden yapacağımızı bilmiyorum. Bazı forumlarda İlk giriş yapacağınız ülkeden yani Yunanistandan vize alın orada 24 saat kalın daha sonra tüm Schengen ülkelerini gezebilirsiniz diye bilgiler var ama Ailemle birlikte olacağım için sorun yaşamak istemiyorum. Önceki yıllarda pek çok ülkeye uçakla gezilere katıldım ama Schengen bölgesine ilk defa gideceğim. Sizce nasıl bir yol izlemeli vize başvurumu hangi ülkeden yapmalıyım. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar;
25 Haziran - 10 Temmuz tarihleri arasında 5 kişilik ailemle kendi aracımla avrupa gezisi planlıyorum. Bulgaristan, Bosna Hersek, Çekoslavakya da 1 er gece konaklayarak Almanya' ya varmak orada 5 gün kalarak İtalya ve Yunanistanda 3 gün konaklayarak geri dönmeyi planlıyorum. Almanyada kayınbiraderim yaşadığı için davetiye alma şansım var. Halen çalışmakta olduğumdan ve kendi adıma veya eşimin adına gayrimenkullerimiz olduğu için vize aşamasında sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ancak vize başvurumu hangi ülkeden yapacağımızı bilmiyorum. Bazı forumlarda İlk giriş yapacağınız ülkeden yani Yunanistandan vize alın orada 24 saat kalın daha sonra tüm Schengen ülkelerini gezebilirsiniz diye bilgiler var ama Ailemle birlikte olacağım için sorun yaşamak istemiyorum. Önceki yıllarda pek çok ülkeye uçakla gezilere katıldım ama Schengen bölgesine ilk defa gideceğim. Sizce nasıl bir yol izlemeli vize başvurumu hangi ülkeden yapmalıyım. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Mahir Bey Selamlar,

Çok ülkeli gezilerde (Schengen ülkeleri için), en önemli kural en fazla kalacağınız ülke hangisi ise vizeyi o ülkeden almaktır. Sizin tatil programınız için konuşursak 5 gün kalacağınız Almanya'dan vize almanız en doğrusu olacaktır. Geçmiş gezi hayatınız göz önüne alındığında, düzgün bir vize başvurusu ile hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Almanya vizesi ile ilgili daha fazla detay incelemek için bu sayfaya göz gezdirebilirsiniz.

Daha detay bir sorunuz olursa da çekinmeden sorun lütfen. Şimdiden iyi tatiller :smiley:

Sayat

selamlar...
uzun süreli bir yurt dışı gezi planımız hayata geçmek üzere. yeşil pasaportlarımız var. merak ettıgımız konu zaman sorunumuz olmadığından her ülkede biraz zaman geçirmeyi düşünüyoruz 180 günde 90 gün olayı için uzun süreli vize talebindemi bulunmamız lazım her ülkeden.? nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz ?

selamlar...
uzun süreli bir yurt dışı gezi planımız hayata geçmek üzere. yeşil pasaportlarımız var. merak ettıgımız konu zaman sorunumuz olmadığından her ülkede biraz zaman geçirmeyi düşünüyoruz 180 günde 90 gün olayı için uzun süreli vize talebindemi bulunmamız lazım her ülkeden.? nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz ?
Kusura bakmayın gözden kaçmış yazınız.
Yeşil pasaport sahiplerinin hiçbir izin ya da bildirimde bulunmadan 90 gün kalış hakları mevcut. Hangi ülkede ne kadar zaman geçireceğiniz bu noktada önemli değil. Tek dikkat etmeniz gereken 90 günü aşmamak. Umarım siz tatile çıkmadan yetiştirebilmişimdir....

teşekkürler cevabınız için. 15 gün kadar sonra yola çıkacaz.
doğru anladıysam her ülkede 90 gün kalma hakkımız var. (ülkelerin belirlediği süre) 180 günde 90 gün olayına takılmıyormuyuz ? ab dışına girip çıkmaya gerek yok bu durumda değil mi.?
kusura bakmayın bu konuda net bir bilgi alamadık araştırmalardan. şimdiden teşekkürler.
>Birde pasaportlarımızın iki yılı doldu günü gelmeden dışarda herhangi bir konsoloslukta uzatabiliyormuyuz. 2.5 yıl varken bitmesine tekrar yenileyip 5 yıl almak gibi ?

Son düzenleme:

teşekkürler cevabınız için. 15 gün kadar sonra yola çıkacaz.
doğru anladıysam her ülkede 90 gün kalma hakkımız var. (ülkelerin belirlediği süre) 180 günde 90 gün olayına takılmıyormuyuz ? ab dışına girip çıkmaya gerek yok bu durumda değil mi.?
kusura bakmayın bu konuda net bir bilgi alamadık araştırmalardan. şimdiden teşekkürler.
>Birde pasaportlarımızın iki yılı doldu günü gelmeden dışarda herhangi bir konsoloslukta uzatabiliyormuyuz. 2.5 yıl varken bitmesine tekrar yenileyip 5 yıl almak gibi ?
>Tam olarak anlaşılması için bir örnek vereyim. 1 ocak 2018 tarihi itibari çıkış yaptığınızı varsayalım, 90 gün boyunca (yaklaşık olarak 1 nisan 2018 e kadar) yukarıdaki listede yer alan herhangi bir ülkede (ya da ülkelerde) konaklama hakkınız var. Her bir ülkede 90 gün değil toplamda 90 gün. Sonrasında ülkeye dönmeniz gerekir ve bir dahaki 90 günü kullanmak için de beklemeniz gerekiyor (yaklaşık olarak 1 temmuz 2018 e kadar).

Diğer bir deyişle her 6 aylık periyodun 3 ayını yurtdışında geçirme hakkınız var.

>Bu 3 aylık periyotta (AB ülkeleri dışına) herhangi bir giriş çıkış yapılmasına gerek yok.

>Pasaport yenilemesi istediğiniz tarihte konsolosluklardan yapılabilir, ancak yeşil pasaport ile ilgili pek çok kısıtlamaya gitti hükümet, ancak sorun olacağını düşünmüyorum.

Schengen ülkelerinde toplamda 90 gün kalınca (kesintil veya kesintisiz) illaki Türkiyeye dönme şartı yok söz gelimi Schengen ülkesinden çıkar Rusyaya girersiniz(30 gün müsade ediyor) oradan çıkar Gürcistana girersiniz (sonsuz gün izin var) oradan çıkar Irana girersiniz oradan çıkar Azerbeycana girersiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.