Sıfır Km Lada Niva! Ne Dersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpino Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,071
Ynt: Sıfır Km Lada Niva! Ne Dersiniz?

Bu parkuru sadece nivalar hasarsız geçebiliyorlar diye iptal ettiler.(Bizim Kamera kayıtlarında yarış hakemlerinin sözleri var 30-31 ekim 2010 ercova yaylası 2. anadolu offroad şenlikleri.) Marka belirtmeksizin; 2 araç su çekti pert, 2 araç aks kesti, 1 araç ön diff dağıttı. 30-45.000 tl'lik araçlardı. Bir tanesinin sadece aksı 1.500 tl. niva 150 tl komple. Varın siz karar verin. Maksat BU ŞEKİLDE eğlenmek ise niye fazla para verelim. Sonuçta 200 km lik yolu çekici üzerinde gelmek var. Saygılarımla

Saygı duydum... Bu resimlerdekini yapacak olsam belki de niva tek geçerim olurdu, ama aks kesme işi aksın fiyatı ucuz bile olsa beni rahatsız eder, çünkü o parkurda zarar gören aks off road parkurunda değil yolda da kesilebilir.

Peki ya maksat en az 200 km lik asfalt üzerinden ulaşılabilen yolları bozuk yerlerdeki hafta sonu gezintileri ise? Ben bu sitede offroad kabiliyeti sıfır gözüyle bakılan rav4'ü bu işe çok uygun buldum. Asfalt üzerindeylen binek araç gibi kullanabiliyorsunuz bozuk ve çamurlu yolları da gayet güzel idare ediyor. Demek ki önce gereksinimlerinizi bilip ona göre araç seçmek lazım.

Etiketler

olasiliksiz' Alıntı:
Saygı duydum... Bu resimlerdekini yapacak olsam belki de niva tek geçerim olurdu, ama aks kesme işi aksın fiyatı ucuz bile olsa beni rahatsız eder, çünkü o parkurda zarar gören aks off road parkurunda değil yolda da kesilebilir.

Peki ya maksat en az 200 km lik asfalt üzerinden ulaşılabilen yolları bozuk yerlerdeki hafta sonu gezintileri ise? Ben bu sitede offroad kabiliyeti sıfır gözüyle bakılan rav4'ü bu işe çok uygun buldum. Asfalt üzerindeylen binek araç gibi kullanabiliyorsunuz bozuk ve çamurlu yolları da gayet güzel idare ediyor. Demek ki önce gereksinimlerinizi bilip ona göre araç seçmek lazım.

Üzülerek sizin görüşlerinize katılamayacağım. Çünkü araziye çıktığınızda karşınıza ne çıkacak bilemiyorsunuz. Bildiğiniz üzere doğa canlı. Bir hafta önce geçtiğiniz yer, bir hafta sonra tanınmaz hale gelmiş olabiliyor.Bunun için tam donanımlı araçlar gerekir. Hele ki tek başınıza çıkarsanız.(Çok tasvip etmediğim bir durum. Tek başına araziye çıkmak.) Sizin söylediğiniz gibi rav4 bu iş için uygun bir araç değil. O uzun asfalt yolculuğu ve hafif ama bildiğiniz parkurlar için tasarlanmış bir araç. Limitleri belli. 200 km lik otoyol sonucunda biz hard offroad yaptık. Yani otoyolda 200 km gitmedik. Tabiki bu iş lada ile biraz sıkıcı olur. Bu şuna benzer. Kros motorla İstanbul Sakarya arası gitmek gibi . Bu iş için ise Touring motor daha uygundur. Ama oda arazide iş yapmaz. Yani sonuçta hem asfalt hemde arazi için aynı aracı kullanma gibi bir durum biraz zorlaşıyor. Ayrıca Nivalar aks kestiği zaman sizi hiçbir zaman yolda bırakmaz, Sizi çekicisiz istediğiniz yere götürür. (Orta diff kilitleyince)

Tek başına çıkıp şöyle rahat bi kafa dinlemedikten sonra ne anlamı var ki. Bugüne kadar benim karşıma çıkan ve rav4 ün aşamadığı iki engel var. Biri eriyen karların devirdiği bir ağaçtı. Aşmak için ağaç testeresi gerekiyor başka bir araç değil. Bir keresinde de aşırı kar sebebiyle aracın altı kara oturmuştu. Belki bu durumda daha yüksek bir araç işe yarayabilir ama bunu asfalt performansı daha kötü olacaksa tercih etmem çünkü genelde uzak yerlere gidiyorum ve yolun %90'ı asfalt, geri kalan da çok nadiren aşırı bozuk ya da zorlayıcı özellikleri olan bir yol oluyor. Günü birlik bir gezide zamanın yarısını asfaltta yavaş yavaş giderek harcamak istemem. Ara sıra şu aracın arazi vitesi olsa iyi olurdu diyorum ama gerçekten işe yarayacağından değil, aracın neler yapabileceğini görüp eğlenmek için. O farklı bir tür eğlence ve rav4 ile onu yapamadığınız doğru.

olasiliksiz' Alıntı:
Tek başına çıkıp şöyle rahat bi kafa dinlemedikten sonra ne anlamı var ki. Bugüne kadar benim karşıma çıkan ve rav4 ün aşamadığı iki engel var. Biri eriyen karların devirdiği bir ağaçtı. Aşmak için ağaç testeresi gerekiyor başka bir araç değil. Bir keresinde de aşırı kar sebebiyle aracın altı kara oturmuştu. Belki bu durumda daha yüksek bir araç işe yarayabilir ama bunu asfalt performansı daha kötü olacaksa tercih etmem çünkü genelde uzak yerlere gidiyorum ve yolun %90'ı asfalt, geri kalan da çok nadiren aşırı bozuk ya da zorlayıcı özellikleri olan bir yol oluyor. Günü birlik bir gezide zamanın yarısını asfaltta yavaş yavaş giderek harcamak istemem. Ara sıra şu aracın arazi vitesi olsa iyi olurdu diyorum ama gerçekten işe yarayacağından değil, aracın neler yapabileceğini görüp eğlenmek için. O farklı bir tür eğlence ve rav4 ile onu yapamadığınız doğru.

Size katılyor ve saygı duyuyorum. Ama eğlence anlayışlarımız farklılık gösterdiğinden, araçlarımızda farklı olacaktır. Bizim gezi den anladığımız kasıt, kimsenin araçla gidemediği yerlere araçlarımızla gidip, orada stres atıp, çocuklar gibi haz duymaktır.

Tahminen o şekilde eğlenmeyi ben de severdim ama ekonomik sebeplerle ikinci bir araç alma imkanı yok şu anda. Rav4'ün altını sürtüp karteri dağıtmadan gidebildiği yerler de oldukça geniş olunca off road aktiviteleri başka bahara kalıyor mecburen.

Otobanda 140/150 hoplamadan kasmadan yormadan gidip en agir arazi şartlarinida on arka orta kilitlerini kilitleyip gecebileceginiz araç land cruiserdir. Derdi tasasi sikintisi yoktur. aks kesmez saftlari balans yapmaz. Agir ve buyuk araçdir ama bu dez avantajini motor gucuyle kapatir. taban saci bile senelerce curumez kaportacida 80 serisi bir araç goremezsiniz.
Agir arazide ladayla gecebileceginiz en agir yerden 80 le gazlayarak gecersiniz.

Burdaki sihirli sozcuk araziye girecegin bir araç için ne kadar butce ayirirsin. Olay capital olayi.

Herkezin araci kendine güzeldir.

Ufak butceyle ofroad yapan arkadaşlarimi saygiyla karşiliyorum.İnsan nerde mutluysa orda olmalidir. Bunu başarmasi için butcesi ne kadarina imkan veriyorsa o kadariyla başlamalidir.

beykoz yarişlarinda insali kilitli ladalari gorunce gurur duydum. O kilitler rusyadan gelmiş. Başarili araçlardi.

Bu arada hala fiyat aciklamadiniz. Kacadir bu sifir ladalar

RedlinE' Alıntı:
Otobanda 140/150 hoplamadan kasmadan yormadan gidip en agir arazi şartlarinida on arka orta kilitlerini kilitleyip gecebileceginiz araç land cruiserdir. Derdi tasasi sikintisi yoktur. aks kesmez saftlari balans yapmaz. Agir ve buyuk araçdir ama bu dez avantajini motor gucuyle kapatir. taban saci bile senelerce curumez kaportacida 80 serisi bir araç goremezsiniz.
Agir arazide ladayla gecebileceginiz en agir yerden 80 le gazlayarak gecersiniz.

Burdaki sihirli sozcuk araziye girecegin bir araç için ne kadar butce ayirirsin. Olay capital olayi.

Herkezin araci kendine güzeldir.

Ufak butceyle ofroad yapan arkadaşlarimi saygiyla karşiliyorum.İnsan nerde mutluysa orda olmalidir. Bunu başarmasi için butcesi ne kadarina imkan veriyorsa o kadariyla başlamalidir.

beykoz yarişlarinda insali kilitli ladalari gorunce gurur duydum. O kilitler rusyadan gelmiş. Başarili araçlardi.

Bu arada hala fiyat aciklamadiniz. Kacadir bu sifir ladalar

2011 modeli 25.000 tl. Fakat nakitte 23.500 civarına veriyorlar. 1.500 tl fark ile klima da taktırılabiliyor.(serviste orjinal.) Genelde avcılar aldığı için, klimaya çok gerek duyulmuyor.http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-niva-bayraktar-lada-bayisinden-2011-model-niva-4x4-28743142/detay

Bu arada Beykozda 3. olan beyaz niva benim. ;)

Otobanda 140/150 hoplamadan kasmadan yormadan gidip en agir arazi şartlarinida on arka orta kilitlerini kilitleyip gecebileceginiz araç land cruiserdir. Derdi tasasi sikintisi yoktur. aks kesmez saftlari balans yapmaz.

Onun derdi lpg taksanız bile biraz fazla yakacak olması, ve iyi bir araç olduğunun herkes farkında olduğu için fiyatları da baya yükseldi son zamanlarda.

bu araç'da bana göre ülkemiz vergi çarpıklığından dolayı tutulmuyor.senelik 1140 tl vergi bence çoookk fazla.

zaten vergi yüzünden bitpazarına nur yağar hesabı oluyor.2.el arac adı üstünde ..hele ki 4x4 0lunca insan bir kac kere daha düşünüyor.yoksa ilk anahtarı sen niye cevirmiyesin ki.

Aslinda aracin fiyati uygun bir albea fiyati olsun o kadar artik. Yanliz işcilik nasil eskiden feci sertti araçlar bu yenilerde oylemi
otoban seyirlerinde bile çok yoruyor adami eger bu işe care bulunduysa mantikli yoksa ikinci el suzi hala daha iyi altarnatif

Beyaz niva sizin demek kilidi rusyadan getirmişsiniz. Ugraşinca oluyormuş demiştim ortak bir dostumuz var o soylemişti. kolay gele

2003 model ve üzeri nivalar asfalt üzerinde 180Km hıza cıka biliyor ve oldukca seriler arac üzerinde kullandıgımız yüksek oranlı dif dişlileri ve ön arka kilit sistemleriyle 31 inc lastigi cok rahat cevirip arazi koşullarında cogu arazi araclarından daha başarılı perfermans sergiliyor dar ve camurlu orman arazi lerinde cok kıvrak hareket edip agır ve büyük motorlu dört cekerlere göre battıkları yerdende seri bir şekilde tek vinc yardımıyla cıka bili yorlar arazide olası kırılmalardada cok düşük maliyetlerle yürütüle bili yor misal X aracın bir dikiz aynası 550 TL iken nivada bu fiyta 20TL dir aks kırma olayına gelincede yeni nesil nivalarda akslar daha kalındır kolay kolay kırılmaz eski nivalardada orjınal aksını kullandınızmı kırmanız mümkündegil misal niva için piyasada 20TL yede aks kafası satılıyor 170TL yede cogunuz araclarınızı Niva kadar rahat arazide kullanamıyorsunuz bu bir gercek sürekli arazide ve en zor şartlarda kullanılan Nivalar gibi diger aracları kullansanız işletim maliyetleri için baya varlıklı olmanız gerekir

sn dursun usta bilgi için teşekürler.arada bir size soru sorabiliriz herhalde .kal sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri