Sigorta.senelik Vergi Ve Muayene

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gairdneri Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,105

gairdneri

HAYALLER ÖLMEZ.
Yer
KOCAELİ
Arkadaşlar karavan yapmak istiyorum .
En cok düsündügüm bu üc madde
malum hersene bu masraf çıkacak
düsündügüm araç 2000*2007 arası
memurum evın belkıde ıkıncı aracı olacak
bana ortalama yıllık malıyetı nedır yazarmısınız .saygılar
not:kocaeli bolgesınden cıddı olarak karavan yapmak ısteyen arkadaslarla görusmek ısterım.

Etiketler

Koca forumda bu soruların cevabını verecekler tabiki insanlar var. Ama yazın ortasında ve herkes tatilde olduğundan 3 saat kadar kısa bir sürede kimse size cevap verememiş kusurumuza bakmayın. Trafik sigortası yaşadığınız şehire, ruhsat sahibinin yaşına, cinsiyetine, daha önce yaptığı kazalara göre vb çok kritere göre değişir. En iyi ihtimalle 2000-2500 tl diyebiliriz. Vergi 2000-2007 arası 1900 cc motor üzeri araçlarda 900 küsur tl. Vize de her yıl yapiliyor. Egzozla beraber oda yanılmıyorsam 240 küsur.. hiç marşa basmadan 3500-4000 tl.

Engin ÇAMCI

Tam olamasada Engin bey'in söylediği fiyatlara yakın soyuyorlar karavancıları. örnek ben bu yıl karavanımı sadece TÜV den alıp kapı önüne çektim ve gideceği yer gene TÜV ama fiyatlar aynı , son girdiğim tüv dede çocuklar meğer kilometre tutuyorlarmış, bana " abi sen hiç yol yapmamışın" dediler, bende "evet rezilliği görün işte" dedim.

Sevgili dostlar merhabalar.. Araç alım öncesi bir kaç soruma cevap arıyorum.. 1)Bazı satılık araçlarda özellikle %18 KDV li fatura kesilecektir ibaresi var.. Bunu neden özellikle yazmak gereği duyuyorlar, bu araçları almak mı uzak durmak mı gerekiyor?
2)Şu %144 ötv meselesi.. Alınacak araç 5 yaşından küçük olursa panelvan aracı alırken çıkmıyor herhalde bu vergi? Bu durumda aracın dönüşümü sonrası mı vergi gündeme geliyor. Ben uzun yıllar kullanmak için yüksek model az km. li araç almak istiyorum ama vergi konusu kafamı karıştırıyor.

kdv kesilecektir diye belirtilen araçlar.işyeri üzerine alınan. yakıt vb giderler masraftan düşülsün işyerinin vergisinden diye. iş yeri üzerine alırken kayıt ettiriliyor. satarkende aracı alan kişiye aracın faturasını kesmek gerekiyor.yani alan kişi iş yeri varsa üzerine kayıt ettirmek istiyorsa işine yarayabilir.yoksa marketten bir şey alırken faturasını almaktan bir farkı yoktur.çünki bende böyle faturalı bir araç aldım ve işyerimin üzerine kayıt ettim satarkende alan kişiye faturasını kestim .aldı faturayı çöpe attı.karavan yapmak için alcağınız araç 5 yaşından küçükse %144 ödersiniz.yazı çok karışık oldu umarım anlatabilmişimdir.

kdv kesilecektir diye belirtilen araçlar.işyeri üzerine alınan. yakıt vb giderler masraftan düşülsün işyerinin vergisinden diye. iş yeri üzerine alırken kayıt ettiriliyor. satarkende aracı alan kişiye aracın faturasını kesmek gerekiyor.yani alan kişi iş yeri varsa üzerine kayıt ettirmek istiyorsa işine yarayabilir.yoksa marketten bir şey alırken faturasını almaktan bir farkı yoktur.çünki bende böyle faturalı bir araç aldım ve işyerimin üzerine kayıt ettim satarkende alan kişiye faturasını kestim .aldı faturayı çöpe attı.karavan yapmak için alcağınız araç 5 yaşından küçükse %144 ödersiniz.yazı çok karışık oldu umarım anlatabilmişimdir.
Şu %144 vergi daha aracı ikinci elde alırken mi ödeniyor, yoksa araç karavana çevrildikten sonra ruhsatlandırma aşamasında mı ödeniyor, bu ayrım benim için çok önemli bu yüzden net ve kesin bilgi arıyorum.

Arac motorkaravana cevrildikten sonra, trafik tescil buro aracin motorkaravana cevrildigini vergi dairesine bildiriyor. Tabi bu olay karavan ruhsatini aldiktan sonra 15 gun veya 1 ay kadar suruyor. Sonrasinda karavanin yillik vergisi karavan olarak degisiyor. Otv de o zaman cikiyor..

Engin ÇAMCI

Arac motorkaravana cevrildikten sonra, trafik tescil buro aracin motorkaravana cevrildigini vergi dairesine bildiriyor. Tabi bu olay karavan ruhsatini aldiktan sonra 15 gun veya 1 ay kadar suruyor. Sonrasinda karavanin yillik vergisi karavan olarak degisiyor. Otv de o zaman cikiyor..

Engin ÇAMCI
Teşekkür ederim

Son düzenleme:

sağolun arkadaşlar.
biraz konuya tersten başladık sanırsam.
fıorumda bır arkadaşın sigorta hakkında yazdığı yorum acayip kafamı karıştırdı.

vatandas 6000 tl sıgorta poliçesi söylüyor .aslı varmıdır
ama bırde otv çıktı karşımıza
bu neden alınıyor.
galiba karavan yapmıyacağız bu gidişle
güzel kardeşim 6 yaş ve üzerinden ÖTV alınmıyor . sen niye yeni araçtan karavan yapcam diye uğraşıyorsun ki anlamadım gitti .

sağolun arkadaşlar.
biraz konuya tersten başladık sanırsam.
fıorumda bır arkadaşın sigorta hakkında yazdığı yorum acayip kafamı karıştırdı.

vatandas 6000 tl sıgorta poliçesi söylüyor .aslı varmıdır
ama bırde otv çıktı karşımıza
bu neden alınıyor.
galiba karavan
Konunun başında zaten 2000 ila 2007 yılları arası diye yazmışsınız. ÖTV çıkmayacaktır. Trafiğe çıkış tarihine dikkat ederek en yeni 2011 yılına kadar araç alabilirsiniz.

Sigorta ücreti 2000 lira çivarında çıkacaktır. Yıllara, kampanyalara göre bu rakam değişebiliyor.

Sigorta fiyatı kişiden kişiye , yolcu sayısına göre değişmekle birlikte, 2000 model ve daha eski (16-99 yaş arası araç) motokaravan için

Yıllık MTV (motorlu taşıtlar vergisi) : 0-1900 cc : 371 TL - 1901-25000 cc : 623 TL

TüvTurk Muayene Ücreti : 191 TL + 50 TL egzoz (yaklaşık)

olarak görünüyor..

Internet Vergi Dairesi

Araç Muayene Fiyat Listesi

Son düzenleme:

2010 model karavanım 15 m3 yıllık vergi 985 tl,sigorta 1300 tl tabiki her yıl araç muayene.Ek kdv ödemesi 5 yaştan genç olursa çıkıyor.

Arkadaşlar karavan yapmak istiyorum .
En cok düsündügüm bu üc madde
malum hersene bu masraf çıkacak
düsündügüm araç 2000*2007 arası
memurum evın belkıde ıkıncı aracı olacak
bana ortalama yıllık malıyetı nedır yazarmısınız .saygılar
not:kocaeli bolgesınden cıddı olarak karavan yapmak ısteyen arkadaslarla görusmek ısterım.
Cıtroen jumper aldim 15m2 luk sizin gibi bu ise yeni basliyorum yavas yavas donatcam epey arastirma yaptim ama daha baslamadim başiskele yuvacikta yasiyorum gorusebiliriz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri