Sırakonaklar (Hodeçur) Köyü Üzerinden Kaçkar Zirve

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eyuboglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,702

eyuboglu

Ana Kamp
Yer
Istanbul
Merhaba Arkadaşlar , Sırakonaklar (Hodeçur) Köyü üzerinden Kaçkar Zirve rotası konusunda bilgi toplamaya çalışyorum , bu rota üzerinde GPS datası olan arkadaşlar varmı acaba ??

Etiketler
Ynt: Sırakonaklar (Hodeçur) Köyü Üzerinden Kaçkar Zirve

merhaba arkadaşım.
ben bu konud biraz acemiyim ben sadece amtör olarak yürüyüş yaparım.
ama bu rotayı size tavsite ederim.
dere yukarı doğal yaşamla iç içe yaylaların içinden geçerek daveli yaylasının içinden kaçkarlara tırmanabilirsiniz.
bence görüp gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir burası

Anzerhoneybee, Tavsiyeniz için teşekkür ederim bende daha önce İkizdere üzerinden Yedigöller, Anzer, Petran, Cimil gibi bir çok yeri gezdim. Tek kelime ile muhteşem yerler

Kalın sağlıcakla,

ya arkadaslar ben de gitmistim ayder yaylasına kackar daglarının eteklerine kadar gitmistim ama pek kimse olmadığından daha gidememiştim eğer böyle bir aktivite olursa ben de gelebilir miyim sizlerle?

Bölgeye bir çok defa gittim. bu sene iç anadolu veya Sırakonaklar üzerinden kaçkarları planlıyoruz , katılabilirsniz tabii zaman belli değil uyarsa neden olnasın

Kalın sağlıcakla

evetarkadaşlar sırakonaklar dan aydere bende yürüdüm. oldukça zevkli bir güzergah ancak biraz uzun ve yorucu

Turunuzu gerçekleştirdiniz mi bilemiyorum ancak biz geçen hafta içinde Artvin/Yusufeli'nden bisikletlerimizle yola çıkarak Sırakonaklar üzerinden Kavron geçidini bisikletlerimizle geçtik.. Daha dün döndük memleketlerimize.. Oralar gerçekten muhteşemler.. Rota olarakta; Sırakonaklar-Taşbaşı yaylası-Taşdibi yaylası- Davalı Yaylası- Kavrun geçici-Yukarı Kavrun-Aşağı Kavrun-Ayder-Çamlıhemşin- Pazar-Rize 'yi kullandık.. Sırakonaklardan sonra yol gerçekten çok bozuk diyebilirim ancak yürüyerek çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Davalı yaylasından sonra geçide kadar yol biraz daha zorlayıcı irtifada ciddi şekilde artıyor.. Ancak oralarda göreceğiniz manzaralar herşeye değer diyebilirim.. Biz geçitten 200 metre altta kamp kurduk eğer aynı yerden geçerseniz benim taşlardan yaptığım rüzgar kesiciyi ve yanımızda taşıdığımız kozalakları yakabilmek için dizdiğim taşları görebilirsiniz.. :smiley: Eğer gidip görmediyseniz mutlaka gidin görün..

D.Berkay,

Okurken bile imrendim .

Bisikletle zor olmadımı kaç günde tamamladınız bu parkuru ? Biz bu sene maalesef organize olamadık ve bölgeye gidemedik :( . Artık önümüzdeki sene planlayacağız , yanınızda GPS varmıydı ? . varsa bilgileri paylaşmanızı rica ediyorum ..

Kalın sağlıcakla,

eyuboglu' Alıntı:
D.Berkay,

Okurken bile imrendim .

Bisikletle zor olmadımı kaç günde tamamladınız bu parkuru ? Biz bu sene maalesef organize olamadık ve bölgeye gidemedik :( . Artık önümüzdeki sene planlayacağız , yanınızda GPS varmıydı ? . varsa bilgileri paylaşmanızı rica ediyorum ..

Kalın sağlıcakla,

Cevabınız için sağolun.. Bisikletle tahmin edeceğiniz üzere zor oldu tabiki.. Bazı zor yerleri 2-3 seferde geçebildik.. Önce yükleri indirdk/çıkardık sonra geri dönüp bisikletleri çıkarttık falan.. Mesela kavrun geçidine toplamda 3 kere çıktık.. Yanımızda GPS veya benzeri bir alet yoktu sadece bir harita ki oda tam detaylı değil birde pusulamız vardı. Pusulayıda Davalı yaylasından önce düşürmüşüm onuda kullanamadık.. Ama yayla sakinleri sağolsunlar yol tarifi konusunda çok yardımcı oldular.. Sorun çıkmadı pek..

p1260584.jpg

Yukarı Kavruna inerken..
p1260596.jpg

p1260603.jpg

merhaba
temmuz ayında hodeçur'dan yola çıkıp kaçkar zirve yaptık.ardından da trans yapıp ayder'e geçtik.hiç de zor değildi.yani çok ham yada bu işlere yabancı değilseniz diye belirtmekte fayda var.hadeçur'da 1,davalı yaylasında 1,soğanlı yaylasında 2 ,kavronda da 1 gece olmak çadır kurduk.güneyden kuzeye geçerken iklimin değişmesi çok etkileyici oldu.zirveye giderken 2 kere doluya yakalandık.döndükten sonrada sanki gök yarıldı ve sağnak sabaha kadar sürdü.temmuz ayında kaçkarların zirve yönünde çok kar vardı.sizin gittiğinizde de durum böyle ise krampon,emniyet halatı kesinlikle olması gerekir.
en uzun gün elbetteki zirve günüydü.hangi gün yoruldun derseniz zirve dönüşü son anlarında yorulduğumu hissettim.trans günüde çok uzun ama çok zevkli bir yol.tarihi ipek yolununda geçiyor olmak çok zevkli.bizim orada olduğumuz günlerde giresun ve civarında seller olmuştu.yani hava yukarıda bizede çok oyunlar oynadı.gezinin tamamı süperdi.herkese tavsiye ederim.
gezi güncesini http://www.leylegihavadagorunce.blogspot.com/ da
gezi görsellerini http://picasaweb.google.com/leylegihavadagorunce/TransKackar# adresinde bulabilirsiniz.

keşke şimdi orada olsam :smiley:

bu arada CPS'im yok.o konuda yardımcı olamayacağım :-\

temmuz ayında zirvenin halini anlatmak açısından bir kaç resimde benden olsun.

hodeçur-davalı yaylası arası
[attachment=1]

davalı yaylası çocukları
[attachment=2]

zirvenin karlı yolları.gözünüz korkmasın çok sıkıntısı yok :smiley:
[attachment=3]
[attachment=4]

Hodacur ispir Erzurum 13

Davali yaylasi ispir erzuru

Kackar Zirve rize 19

Kackar Zirve rize 21

Merhaba Aşçıoğlu,

Paylaşim için teşekkür ederim güzel bir faliyet olmuş belli,

Turizim firması ile mi yoksa local bir Group ilemi gittiniz acaba ?. Bu arada Mutfak malzemeleri ve çocuklar ile çekilen fotoğrafları çok beğendim ve güldüm :smiley:)

eyuboglu' Alıntı:
Merhaba Aşçıoğlu,

Paylaşim için teşekkür ederim güzel bir faliyet olmuş belli,

Turizim firması ile mi yoksa local bir Group ilemi gittiniz acaba ?. bu arada mutfak malzemeleri fotolarına çok güldüm cocouklarla çok güzel karelar olmuş :smiley:)

merhaba
biz 3 yıldır tamzara tur ile bölgenin çeşitli yerlerine gidiyoruz.istanbul civarı haftasonu kampları yada günübirlik yürüşlerde de eğer yerleri var ise tercihimiz yine tamzara tur.haliylede turizm firmasından öte artık dosltarımız diyebiliriz.kapalı grup değiliz o yüzden her yıl yeni insanlarda katılıyor bize.

çocuklar çok samimilerdi.herşey kendiliğinden gelişti diyebiliriz.

siz ne yaptınız gidebildinmiz mi?

Bende geçen yıl Sırakonaklar dan Aydere yaptığımız transın resimlerini ekleyeyim dedim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri