Sırt Çantası Ağırlığı Ve Duruşunuz Nedir ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burak_oz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,156
Yer
SAKARYA
Web
www.burakozkocacik.com
Merhaba Arkadaşlar,
Günübirlik 25 km lik bir kış yürüyüşü için (Dağ şartlarında) sizin çanta ağırlığınız ortalama ne kadar oluyor acaba ?

Birde 60 litrelik bir çantam var.Uygun sırt omuz pozisyonunu deneme yanılma ile ayarlamaya çalışarak kullanıyorum.Fakat çantam tepeye kadar dolu değilse çanta bükülüyor ve sırtımla çantam arasında boşluk kalıyor ,beni rahatsız ediyor.

Bu ebatta bir çantanın taban seviyesinin hangi bel/sırt hizasında durması gerekiyor, sırta sıfıra sıfır oturması şart mıdır ?

Etiketler

Ynt: Sırt Çantası Ağırlığı Ve Duruşunuz Nedir ?

İlk soru içeren cevap; Siftah benden bereketi Allahtan :D

Kullanılan çanta şekli nedir? Doğa şartlarında sırta tam oturan çantaları kullanmak hareket kısıtlaması yapmaması ve kullanıcıyı rahatsız etmemesi bakımından en güzelidir.

konuyu takip ediyorum bir şeyler yazacaktım ama çok bilgim yok diye pas geçiyordum.. sırf kalabalık yapsın diye yazıyorum o halde :smiley: :smiley:
kış şartları sayılmasa dahi ekim 29-30 günlerinde Eskişehirde (genelde soğuk olur o günde hava rüzgarlı ve gece 4-6 derece civarına kadar iniyordu) 28 km kadar bi yürüyüş kamp yaptım... tüm malzemelerim çadır tulum mat yiyecek su vs değil 7-8 kg civarındaydı diye hatırlıyorum ki dahada hafifleyebilirdi.. ne zaman olur bilmiyorum ancak bir likya yolu yürüyüşü düşüncemde var fethiye kaş arası 150 küsür km lik orayada çok malzeme götürmek istemiyorum....

sırt çantası konusundada Frame vs olmayan düz 50 litrelik evolite çantam var çok çok konforlu değildi ancak iş gördü. bahsettiğiniz burkulma bende de oldu rahatsız etmeye başladığı zamanlar kolları iyice çekip bi 15-20 dk yürüyorum omuzlarım ağrımaya başlayınca tekrar gevşetip çantayıda az büküp belime yükletiriyorum kemeri ile. bu şekilde değiştire değiştire yürüdüm tüm yolu....

gönül isterdiki sağlam güzel çantalardan alabilseydim ama şimdilik bu şekilde devam edeceğim...

selamlar mutlaka daha yeni ve bilgili arkadaşlar vardır ama.. naçizane :

aşağıdaki sayfada birkaç bilgi bulabilirsiniz, iyi sırt çantalarında belinizi ve sırtınız saracak sert bir yapı vardır, katlanmaması lazım.. çantanın belinize tam oturması ve omuz askıları ile de sıkışarak sırtınızı sarması gerekli ..

ağır malzemeleri ne en alta ne de en üste koymayın.. belinizi ağrıtır veya dengenizi bozar..

zamanında 30 kilo çantalar ile aladağlar - vs. 16 saat ana kamp tırmanışı yapardık .. o zamanlar malzeme azdı bazen elimizde ufak tüp gaz bile olurdı - değişim ile taşırdık.. 40 yaşından sonra bel fıtığı çıktı tabii ki.. bu konu çok önemli...

http://blog.outwardbound.org/?p=761

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri