Sırt Çantası Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan caalar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,991

caalar

Yeni Üye
Merhaba,

Uzun yürüyüşler yapacağım yaklaşık 40 günlük bir seyahate çıkacağım. Bir sırt çantasına ihtiyacım var. Yemek pişirmeyecek veya tırmanış yapmayacağım. Çantamda olmasını planladığım şeyler:
* Uyku tulumu
* Çadır (muhtemelen Husky Flame 2)
* Mat (hacmi azaltmak için belki şişme bulurum)
* Yaklaşık uyku tulumu kadar yer tutacak giysiler
* Bir yedek spor ayakkabı
Uçaklarda ilave bagaj ödememem için çantam mümkün olduğunca hafif ve küçük olmalı. En önemlisi de ucuz olmalı ve beni bu seyahatten sonra da bir süre idare edebilecek kadar sağlam olmalı. Bir çantada aramam gereken özellikler nelerdir? Çantamda olması gerektiğini düşündüğünüz başka şeyler var mı? Bunların dışında bir öneriniz var mı? Benimle tecrübelerinizi paylaşır ve bana çanta seçmem konusunda yardım ederseniz çok sevinirim.

Teşekkürler,

Etiketler
Merhaba,

Sırt çantasında aramanız gereken en önemli özellik fikrimce sırt destek sisteminin olup olmayışıdır gerçi bu işi layıkıyla yapan bütün firmaların çantalarında destek sistemi mevcuttur. Bunu olması gereken standart bir özellik olarak değerlendirmek yanlış olmaz geri kalan özellikler ise kullanıcıya ve yapılacak aktivitiye göre değişebilir.
Yazdığınız malzemeler için tahminimce 60 lt bir çanta işiniz görecektir. Ucuz olması önemli demişsiniz ama çanta ayakkabıdan sonra para harcanması gereken en önemli gereçtir bence kaldı ki 40 gün boyunca uzun yürüyüşler yapacağınız yazmışsınız naçizane tavsiyem ucuzuna kaçmayın, bilindik markalardan şaşmayın. Piyasada düzgün marka ve modeller mevcut (Low alpine, nortface, deuter, karrimor) biraz araştırırsanız ortalama ayırmanız gereken bütçeyi görebilirsiniz.

Merhaba,

Sırt çantasında aramanız gereken en önemli özellik fikrimce sırt destek sisteminin olup olmayışıdır gerçi bu işi layıkıyla yapan bütün firmaların çantalarında destek sistemi mevcuttur. Bunu olması gereken standart bir özellik olarak değerlendirmek yanlış olmaz geri kalan özellikler ise kullanıcıya ve yapılacak aktivitiye göre değişebilir.
Yazdığınız malzemeler için tahminimce 60 lt bir çanta işiniz görecektir. Ucuz olması önemli demişsiniz ama çanta ayakkabıdan sonra para harcanması gereken en önemli gereçtir bence kaldı ki 40 gün boyunca uzun yürüyüşler yapacağınız yazmışsınız naçizane tavsiyem ucuzuna kaçmayın, bilindik markalardan şaşmayın. Piyasada düzgün marka ve modeller mevcut (Low alpine, nortface, deuter, karrimor) biraz araştırırsanız ortalama ayırmanız gereken bütçeyi görebilirsiniz.
sizce bu çanta nasıldır Doğa Yürüyüşü Çantaları - FORCLAZ SIRT ÇANTASI 60 LİTRE

Merhaba,

Evet şu sıralar herkesin kullandığı bir ürün sanırım fiyatının uygun olmasından dolayı oldukça tercih ediliyor. Bizzat kullanmış değilim ama en azından fiyat performans açısından alınabilir bir ürün diye düşünüyorum. İkinci attığınız linkteki çantayı almak yerine forclazı tercih ederdim. Hem hacim olarak geniş hemde evoliteden kaliteli olduğu ürün görsellerinden bile anlaşılıyor.

Merhaba,

Evet şu sıralar herkesin kullandığı bir ürün sanırım fiyatının uygun olmasından dolayı oldukça tercih ediliyor. Bizzat kullanmış değilim ama en azından fiyat performans açısından alınabilir bir ürün diye düşünüyorum. İkinci attığınız linkteki çantayı almak yerine forclazı tercih ederdim. Hem hacim olarak geniş hemde evoliteden kaliteli olduğu ürün görsellerinden bile anlaşılıyor.
cevap için teşekkür ederim forclazın kollukların ince olması bir süre sonra can acıtmaya başlar mı sizce ben bir akdeniz turu düşünüyorum çadır mat uyku tulumu en fazla 5 tane giyse hamak bunun dışında belki palet ve yedek ayakkabı kamp için gerekli olan malzemleri alıcam

cevap için teşekkür ederim forclazın kollukların ince olması bir süre sonra can acıtmaya başlar mı sizce ben bir akdeniz turu düşünüyorum çadır mat uyku tulumu en fazla 5 tane giyse hamak bunun dışında belki palet ve yedek ayakkabı kamp için gerekli olan malzemleri alıcam
Benim çantamın (lowe alpine cholatse) kollukları ile aynı kalınlıkta gibi duruyor zaten bence o durumun kollukların kalınlığı ile pek alakası yok, çantanın tasarımı ve kullanılan malzemenin kalitesi ile daha çok alakalı olduğunu düşünüyorum gerçi ne kadar üst düzey bir çantaya sahip olursanız olun çantayı yanlış bir şekilde ve hınca hınc doldurunca uzun yürüyüşlerde insanın canını yine yakıyor, kendimden biliyorum :smiley: Size tavsiyem ağır ürünleri çantanın içine koyarken sırtınıza yakın yerlere koymaya çalışın.

Benim çantamın (lowe alpine cholatse) kollukları ile aynı kalınlıkta gibi duruyor zaten bence o durumun kollukların kalınlığı ile pek alakası yok, çantanın tasarımı ve kullanılan malzemenin kalitesi ile daha çok alakalı olduğunu düşünüyorum gerçi ne kadar üst düzey bir çantaya sahip olursanız olun çantayı yanlış bir şekilde ve hınca hınc doldurunca uzun yürüyüşlerde insanın canını yine yakıyor, kendimden biliyorum :smiley: Size tavsiyem ağır ürünleri çantanın içine koyarken sırtınıza yakın yerlere koymaya çalışın.
teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR