Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 335
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 149,869

Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

• Kullanılan toplam oy
    836
Ynt: Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

Açıkçası kaskoyu düşünmemiştim.
LR de peki tavsiye edilebilecek modeller hangisi?
Safkan defender dışında discovery de hangi yılları ve motor hacmi önerilir?

Etiketler

taiga' Alıntı:
O zaman şunu sorayım.
Sanıyorum forumda bir kaç arkadaşta LR Discovery var.
Bu arkadaşlar discovery lerini hobi aracı yani 2. araç olarak mı yoksa aile aracı birincil araç olarak mı kullanırlar?

Bu soruyu araç sahipleri daha iyi cevaplar ama sanırım pahalıda olsa çokda yakıt tüketse
bu araçları seven insanlar bunlardan şikayetçi değildir.
yani tercihler meselesi, herkesin öncelikleri farklı

taiga' Alıntı:
Açıkçası kaskoyu düşünmemiştim.
LR de peki tavsiye edilebilecek modeller hangisi?
Safkan defender dışında discovery de hangi yılları ve motor hacmi önerilir?

Ben LR de defender ve mercedes modellerini seviyorum dış görünüş olarak
ama herhangi bir araştırma yapmadım. bir süre daha alamayacağım için.
Arazi araçlarında ki yumuşak hatlarını sevmiyorum.

ama araç alırken gücü nekadar yüksekse yakıtı da okadar yüksek olacağını
(bu yeni sistemlerde iyilerştirilmiş durumda)
ve motor hacmine göre vergisininde artacağını unutma. tabii bunların yanında araçtan ne istediğin önemli

Sevgili Yolgezer,

Ben araç almayacağım. Kendi adıma gidip sıfır niva aldıydım. Çocukluğumdan beri istediğim araçtı. Anca bu yaşımda sahip olabildim. ;D

G.Cherokee LR vb konusunu hem merak ettiğim için hemde bir arkadaşım bu tarz araç baktığı için araştırıyorum.

Açıkçası 94 G.Cherokee olayını benimsemişken, kasko olayı bir anda işi değiştirdi. :D

LR leri ise neredeyse hiç tanımıyorum. Özellikle discovery modelini tek araç olarak seçmek ne ölçüde mantıklı onu anlamaya çalışıyorum. Çok extrem offroad şartlarında kullanmadan, hobi amaçlı, doğayı keşfetmede kullanacak arkadaşım. Aynı zamanda aile aracı da olacak tabi.

Bende LR Discovery TDI 300 var. 98 model bir araç. Mazotlu olduğu için oldukça ekonomik. Bir depo mazotla, şehir içinde 800 km yaptığımı hatırlıyorum (22 kuruşa geliyor km de). Elektroniği oldukça az olduğu için fazla bir sorun teşkil etmiyor. Birkaç kez çok sıkı olmamakla birlikte araziye çıktım, beni mahçup etmedi. Bunun dışında 99'dan itibaren bu modelin motoru değişti, bunun yanında yeni müzmin problemler de ortaya çıkmış (kesin bilgim yok). Yalnız manevra kabiliyeti biraz zayıf, fakat uzun yolda müthiş keyif veriyor. Ben hem gündelik kullanım hem de hobi aracı olarak kullanıyorum.

taiga' Alıntı:
Sevgili Yolgezer,

Ben araç almayacağım. Kendi adıma gidip sıfır niva aldıydım. Çocukluğumdan beri istediğim araçtı. Anca bu yaşımda sahip olabildim. ;D

G.Cherokee LR vb konusunu hem merak ettiğim için hemde bir arkadaşım bu tarz araç baktığı için araştırıyorum.

Açıkçası 94 G.Cherokee olayını benimsemişken, kasko olayı bir anda işi değiştirdi. :D

LR leri ise neredeyse hiç tanımıyorum. Özellikle discovery modelini tek araç olarak seçmek ne ölçüde mantıklı onu anlamaya çalışıyorum. Çok extrem offroad şartlarında kullanmadan, hobi amaçlı, doğayı keşfetmede kullanacak arkadaşım. Aynı zamanda aile aracı da olacak tabi.

ya kasko olmayacak :-\ yada başka binek aracı varsa ve onlardan indirimi varsa onu bu araca aktarabilir ;)
ozaman biraz daha uygun olur.
teknik olarak aracın yaşı arttıkca değeri düşmesine rağmen kasko bedeli artar :-X

http://forum.donanimhaber.com/m_3692552/mpage_2/tm.htm

Sayın off-road severler ve off-roadçular linkini koyduğum sitedeki kişilere 4x4 hakkında biraz takviye>>> vermemiz lazım sanırım...

bence en iyi arazi araçlarını toyota ve nissan üretiyor şu günlerde. landrover ve rangeroverin artık biraz piyasa işi araçlar ürettiğini düşünüyorum. eskiden olsa discovery derdim. bmw mercedes vs arazi aracı değil zaten. hobi amaçlı,bizde ise gösteriş unusuru.

Valla bunda haksızlık var ...

Benim aracımı koymamışsınız nasıl oylayacağım :smiley: ...

Ben international Scout u tek geçiyorum az paraya böyle bir offroad performansı ...

beyler ben ihtiyaca göre araç diyiyorum

ben gittigim arazide yatrım oralarda bir kaç gün geçiririm yemek yerim veya biz cok kişi gideriz yada benim dağcılık, avcılık ,dalgıçlık malzemelerim cok yer kaplıyor diyorsanız tek seçenek var lr defender ama hız yapamazsın cok konforlu degil olsun zaten şehir içinde kullandıgım ayrı bir arabam var

benim herzaman zamanım kısıtlı zaten arazide yatılırmı gelirim eve yatarım yatagımda , konfordan hiç tavizim olmaz ;zaten araziye 1 mangal 2 kilo pirzola bi torba odun kömür gider diyorsaniz vitara hemşehir hem arazi kullanırım ayrıca

ben cok zenginim zaten geçenlerde babamın şirketlerinden biri urfada petrol buldu veya para neymiş gelir gider allah bize imkan tanımış akıyor akıyor diyorsanız. yada defni hacet sırasında klozetten para taşıyorsa land curiser tek seçenek

bende para az kardeşim dağlarıda seviyorum hem şehirde hemde dağda giden birşey arıyorsan lada niva

ben arazide hız yapmaktan hoplayıp sıçramaktan camurun içine batmaktan hoşlanırım ama suyu hiç sevmem diyorsanız jeep derim

ben kaşifim radikalim arabam beni temsil eder benim oln herşey en büyük en iyi olmalıdır diyorsanız unı morg

taiga' Alıntı:
O zaman şunu sorayım.
Bu arkadaşlar discovery lerini hobi aracı yani 2. araç olarak mı yoksa aile aracı birincil araç olarak mı kullanırlar?

Benim tanıdığım tüm LR discovery sahiplerinin, ister v8 ister 2.0 mpi isterse 300 tdi olsun hepsinin tek aracı var.

Selamlar

Ben oldum olası ingiliz kontlarını (land) anlayamadım bana Amerikan özgürlüğü Alman lüksü Japon elektroniği arasında kalmış gibi geliyorlar belkide ülkenin konumu yüzünden :smiley:

Amerikanın sertliği ve tamiri hoşuma gidiyor oraya biraz kaynak bi kalas iki çekiç bi röle iki ampul makina çalışmadımı ver biraz avans yürüsün vs ...

Japonun teknolojisi ve beklenmeyen performansı karmaşası tamir zorluğu ama onunda kendine göre bi tadı var suşi gibi seven çok sever sevmeyen nefret eder ...

Almanın lüksü konforu işçiliği sağlamlığı teknolojisi mükemmeliyet merakı ama zayıf arazi kabiliyeti (unimog G serisi vs hariç)...

İngiliz hepsinden birazcık almış ama iyi yönleri ile beraber bazı kötü yünlerinide almış seveni ona aşık ama biraz platonik bir aşk ...

taiga' Alıntı:
O zaman şunu sorayım.

Selam, 2005 başından bu yana tek araç olarak 1998 model Discovery kullanıyorum. Nişantaşı veya Moda'da oturmuyorum, o nedenle büyük araç olmasının (mavera veya park sorunu) bir zararını görmedim. Orta seviye arazi modifikasyonu mevcut. Arkadaşlarımın beni bırakıp gittiği bi yer olmadı. Uzun yolda hem sorunsuz, hem de full yükle bile rahatım. Genç üniversite öğrencisi de değilim artık... yaş kemale eriyor. Artık 170-200 km/h yapmasam da olur. Niye ikinci bir araç isteyeyim ki?

KLL' Alıntı:
bence en iyi arazi araçlarını toyota ve nissan üretiyor şu günlerde. landrover ve rangeroverin artık biraz piyasa işi araçlar ürettiğini düşünüyorum. eskiden olsa discovery derdim. bmw mercedes vs arazi aracı değil zaten. hobi amaçlı,bizde ise gösteriş unusuru.

2008 model Toyota Land Cruiser'ı ile araziye giren birisini tanıyan var mı? Niye Range Rover Sport almış bir insan arabasını 1 metrelik çamura batırsın ki? İnsanların araziye girmiyor olması, araçların kötü olduğunu göstermiyor. Gerçekleri göremek lazım. Bizim gibi arazi meraklılarının sayısı azaldı. Araç üreticileri de pazara ve beklentilere göre araç üretiyor.

Ama yine de "sıfır araba ile arazi yaparım" diyebilecek zenginlikte biri varsa, Defender almasını tavsiye ederim. En azından, günümüzde üretilen ve hala mekanik motora sahip belki de tek araç.

taiga' Alıntı:
Sevgili Yolgezer,

Bahsettiğiniz kasko bedeli ne kadar? 98 model Discovery aracım yıllık 1200 ytl primle İsviçre Sigortadan kaskolu. tazminat değerleri ve kapsamları da tatmin edici.

başka sigortacıları ve değerleri ile kasko teklifi almayı denediniz mi?

navaraextreme' Alıntı:
Ben oldum olası ingiliz kontlarını (land) anlayamadım bana Amerikan özgürlüğü Alman lüksü Japon elektroniği arasında kalmış gibi geliyorlar belkide ülkenin konumu yüzünden :smiley:

Amerikanın sertliği ve tamiri hoşuma gidiyor oraya biraz kaynak bi kalas iki çekiç bi röle iki ampul makina çalışmadımı ver biraz avans yürüsün vs ...

Japonun teknolojisi ve beklenmeyen performansı karmaşası tamir zorluğu ama onunda kendine göre bi tadı var suşi gibi seven çok sever sevmeyen nefret eder ...

Almanın lüksü konforu işçiliği sağlamlığı teknolojisi mükemmeliyet merakı ama zayıf arazi kabiliyeti (unimog G serisi vs hariç)...

İngiliz hepsinden birazcık almış ama iyi yönleri ile beraber bazı kötü yünlerinide almış seveni ona aşık ama biraz platonik bir aşk ...

Biraz uzun olacak ama ancak bukadar kırpabildim;

Arabalar elbise gibidir, arazi araçarının boy göstereceği yeri sahne sayarsak, eski seri Jeep , unimog vs. bunlar hep sahne kıyafetidir , janjanlı, lame, püsküllü, rengarenk ama sahne dışında bunarı giyersen , kimse seni ciddiye almaz.

İşte bu yüzden dışarıda başka elbise giyer, sahne kıyafetini bavulunda taşırsın.

Cadillac, RR sport, Posrche vb. Kaliteli itayan takım elbise gibidir, sahneye çıkmazsın ama üzerinde taşıdığında kaliteni, mali durumunu, satatünü belli eder, prestijini ortaya koyarsın.

işte LR (1945-2007 Defender, 1975-1995 RR, 1989-1998 Discovery ) in ayrıldığı yer buradadır,

Çok tutucudur, neredeyse yürüyen takımı hiç değişmez, yürüyende minimum elektronik kullanır yada hiç kullanmaz,

Toyota LC defenderin yürüyenini taklit etmiştir , başarısının sırrı buradadır, Hiç bir amerikan aracında benzer yürüyen aksam yoktur (bağlantı şekliyle ilk ve tektir),

Tüm modelleri alüminyum karosere sahiptir,

Dünyanın kullanılmadığı coğrafyası yoktur, Kutuplardan afrika çöllerine en tanınan araçtır,

Tüm üretilen araçlarının % 70 i hala tafiğe kayıtlı olduğu hala yürür durumda olan tek markadır.

Jeep , Unimog vb. gibi kısa menzil aracı değildir , tam expedisyon aracıdır, Camel Trophy için önce 81 yılında jeep kullanılmasına karar verilmiş , büyük hayal kırıklığından sonra Landrover tercih sebebi olmuş, 98 yılına kadar çeşitli modelleri kullanılmış, Camel trophy nin değişmez markası olmuştur. Camel trophy araçları vinç ve snorkel haricinde tamamen standard donanımlı araçlardır.

Aynı yıllara ait modellerdeki tüm motor yelpazesi tektip şanzıman , arazi ve yürüyen kullanır, bazı markalar gibi aynı yılda 4-5 yürüyen takım kullanmaz.

Hangi model olursa olsun Parçalarını hurdacılardan, çıkmacılardan değil gidip bayisinden sıfır alırsınız, Fiyatları çıkmacılardan ucuzdur.

Her parçası ve aksesuarı için marka bağımlılığı yoktur, her parçanın onlarca farklı üreticisini bulabilirsiniz, bazıları orjinallerinden kat be kat üstündür.

Sürekli 4 çekeri, Helezonu kullanan ilk firmalardandır, rakiplerinin bu üstünlükler keşfetmesi LR dan 10-15 yıl sonra olmuştur.

Standard haliyle bile arazide çoğu babayiğidi cebinden çıkarır.

Baştaki konumuza dönersek Rahat gündelik elbise gibidir , ister sahneye çıkar tozu dumana katarsınız, isterseniz günlük kullanırsınız .

Kısaca LR anlatılmaz yaşanır, 500 km düz yolda gidip arazide debelendikten sonra , kaputu açmadan 500 km geri gelebilceğin tek araçtır. Bunarı yazarken Lada Niva , Chevy Blazer S10, Toyota 4 runner, Toyota LC Vx 80, Jeep Cj7 den sonra LR sahibi olduğumu hatırlatır , Ruhu olan bir araç olduğunu ancak kullandıkça anlayabileceğini belitmek isterim .

Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR