Sizce Kyron Almalı Mıyım (duster'dan Sonra) ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,291

SERKANEFE

Zirve
Yer
Aydın
Merhaba, resimden de anlaşıldığı üzere fanatik bir duster 'cıyım. 4 yıldır buyana çok sevdiğim dusterımı kullanıyorum. Yakın bir zamanda evleniyorum. Gelecekte ki eşim otomatik vites araç kullanabiliyor sadece. Bu yüzden araç değişikliğine gitmem gerekiyor. Tüm araştırmalarım, mantıklı bir şekilde beni ssyangong markalı kyron aracına doğru itti. Ancak,

Hafta içleri Bakırköy - Maslak arasında işe gidip geliyorum. 30 'ar km 'den 60 km git gel yapıyorum, 150 TL 'lik yakıtla 650 km yapıyorum şehir içi max 7.6 genel ortama 7.2 şehir dışı 6-7 lt yakıyor, gezmelerde dahil ayda harcadığım yakıt 500-550 TL gibi üstüne geçmiyor.

Kyron büyük ve heybetli bir araç, yakıt deposu kaç litre, bir depo ile kaç km gidiyor, benim gibi yeni evlenicek birine bu araç mantıklı, yakıtta ocağıma incir ağacı diker mi ? Güvenlik açısından aile oluşturduğum şu süreçte tatmin eder mi ?.. Ben bu aracı 2011 model alıp çok uzun bir süreçte araba almamayı düşünüyorum (5-6 yıl ve üstü) bu mantık lı mı ?

Bana yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

Etiketler

Ynt: Sizce Kyron Almalı Mıyım (duster'dan Sonra) ?

Bütçe nedir bilmiyorum o bahsettiğiniz araçla da hiç ilgilenmedim. Fakat tahminim doğru ise ve arada en az 20-25bin ytl kadar fiyat farkı varsa bence eşinize otomatik vitesli bir araç bakmalısınız. Aradaki fark ile daha pahalı bir araç alıp netice itibari ile tek araba sahibi olacağınıza, böylesi çok daha iyi. Yok değil de fiyat açısından başa baş gidiyorlarsa, o zaman çok fark etmez.

Ben aracımı 40 bin 'e satabilirim Kyron 50 bin tl civarında. Cevap için teşekkür ederim.

Aradaki fark ilave bir araç alacak kadar çok değilmiş o zaman sorunun net bir cevabı yok. Bu durumda eşiniz şu an çalışıyor ya da çalışma ihtimali var mı ona göre karar vermek lazım. Çalışıyorsa ya da çalışma ihtimali varsa her halükarda ikinci bir araca ihtiyacınız olacak. Yoksa, keyfe keder bir konu...arada bir markete gitmek için araç almaya ya da değiştirmeye gerek yok yani bence.

Bana göre de sayın sakyuz haklı zamanla ikinci araç neredeyse şart olacak.
Sizin ne kadar Duster düşkünü olduğunuzu da önceki yazılardan biliyoruz.
İkinci bir araca bakın daha radikal ama doğru bir çözüm olacağı muhakkak.

Sorduğunuz aracın uzun incelemesini yapıp aşamalarını anlatan forum yazısı vardı.
Hangi forumdaydı hatırlamıyorum ama fiyat ğerformans olarak çok başarılıydı.
İnceleyen arkadaş bir kaç aylık süreçte çok aracı elimine edip sıfır almıştı.

Aldıktan sonra da kullanım bilgilerini paylaşmış,sonuçları aktarmıştı.
Epey süre takip etmiş,Kyron hakkında o ara detaylı bilgiler edinmiştim.
Merdiven şasesi,şanzımanı,ekonomik yakıt ve vergi dilimli motoru vs.

Forumlar arası bir araştırma yaparsanız daha doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.
Sonuçta ikinci aracı öneren bir cevabım olduğunu hatırlatarak kolay gelsin diyorum.

kyron yerine korando alsanız daha iyi değilmi :D yada daha farklı alternatiflere yönelebilirsiniz mesela...

Sayın Serkanefe
5 yıllık Kyron kullanıcısıyım, şehir içi çok çok sıkışık olmayan trafikte 8,5-9 lt/100 km. şehirlerarası yolda 7,5-8 lt/100 km yakıt tüketimini kabullenmek gerek, bunun dışında periyodik bakım dışında bakım derdiniz olmaz servise uğramazsınız (çay içme-sohbet etme haricinde) Periyodik bakımları ; 60.000 ve 120.000 bakımları hariç ortalama 350 TL yaptırabilirsiniz. Bu araç çin malımı diyenlere hayır Mercedes demeniz mümkün ki bu çok keyif veren bir açıklama olarak değerlendirilebilir:smiley: Geniş bir bagaja sahip olduğunuz için Şehiriçi nakliye işinizi de görür. Kyrondan ziyadesiyle menun kalırsınız. 360.000 km de olup çiftlikte kullanılan rutin bakım dışında işlem görmemiş Kyronu gördüğümde şaşırmadığımı söyleyemem. Tek sıkıntısı halen üretimi devam etmesine rağmen Yurdumuza getirilmemesi... Kesinlikle tavsiye ederim.

tarot_12' Alıntı:
Sayın Serkanefe
5 yıllık Kyron kullanıcısıyım, şehir içi çok çok sıkışık olmayan trafikte 8,5-9 lt/100 km. şehirlerarası yolda 7,5-8 lt/100 km yakıt tüketimini kabullenmek gerek, bunun dışında periyodik bakım dışında bakım derdiniz olmaz servise uğramazsınız (çay içme-sohbet etme haricinde) Periyodik bakımları ; 60.000 ve 120.000 bakımları hariç ortalama 350 TL yaptırabilirsiniz. Bu araç çin malımı diyenlere hayır Mercedes demeniz mümkün ki bu çok keyif veren bir açıklama olarak değerlendirilebilir:smiley: Geniş bir bagaja sahip olduğunuz için Şehiriçi nakliye işinizi de görür. Kyrondan ziyadesiyle menun kalırsınız. 360.000 km de olup çiftlikte kullanılan rutin bakım dışında işlem görmemiş Kyronu gördüğümde şaşırmadığımı söyleyemem. Tek sıkıntısı halen üretimi devam etmesine rağmen Yurdumuza getirilmemesi... Kesinlikle tavsiye ederim.

Bir depo ile (depo kaç litre alıyor bilmiyorum) kaç km yol almaktasınız ?

Depo kapasitesi 66 lt. bu kapasite henüz depo ışığı yandığı anki kapasite. Toplam 72 lt. alıyor. Işık yandığında fuuleyip tekrar ışık yanıncaya kadar şehir içinde Ankara trafiğinde 750 km yi gördüm. Şehirlerarası yolda ise Ankara-Erzincan,Kayseri üzerinden tam yüklü (Bagaj 400-450 kg + sürücü hariç 4 yolcu ile ) 850 km yaptım. Mevsim ise yaz idi.

Pardon şunu da ilave etmeliyim, Devir genelde 2000-2200 sürat ise 90-105 km/h rampa çıkışları hariç. Tork problemi yok. 1800 devirden itibaren max torku alıyorsunuz. Turbo VGT yani değişken açılı yapıya sahip.

Merhaba. Bende bu markanın Actyon Pick-Up'ını (2011 model 4X2 6 ileri triptonik)kullanmaktayım. Uzun araştırmalar sonrasında farklı markaların SUV, Pick-Up modellerini inceledim, gerek teknik gerek de ergonomik olarak. Şantiyeci olduğumdan farklı marka kamyonetleri kullanmıştım. SUV olarak da Hyundai SantaFe, Kia Sportage, Dacia Duster, Chevrolet Captiva, LandRover Defender kullandım. Sonuç olarak da hem ergonomi, hem konfor hem de yakıt ekonomisi sebebiyle Ssangyong'a yöneldim. Öncelikle belirteyim yedek parça sıkıntısı yok, diğer markalar gibi zırt-pırt model değiştirip "yok bu araç 2011 model makyajlandı 2010 modelin parçası uymaz,sen cebini bir boşalt bu kasanın parçaları çok pahalı " gibi muhabbetleri duymasınız. 2008'den itibaren 2.0 dizel motorlu kamyonet ve SUV'ların çoğu alt takım, motor, iç aksam gibi malzemeleri birbirinin aynısıdır, hatta motor ve şanzuman parçalarının mercedes parçası satan yerlerden temin edebiliyorsunuz. Benim tercihimin kamyonet olmasının sebebi iş yerinde kullanmak içi değil, biraz ironik olabilir ama hususi kullanmak için aldım. Yeni bir çocuk sahibi olunca haliyle yükümüz arttı, bagajlara sığamadık :smiley: en son buna döndük ileride kısmetse başka çocuklarım olurda aile fertlerinin sayısı artarsa artık kamyon sonrasında da tır alırım :smiley: :smiley: İşin espirisi bir yana komyonet sürmekten keyif alıyorum, havası da cabası. Genel hatlarıyla markanın tipik özellikleri, yüksek verimde acayip ekonomik 2.0 dizel motor, sorunsuz şanzuman ve sessiz vites geçişleri (Benim kamyonet 6 ileri triptonik vitesli), mükemmel ses izalasyonu (duster ile uzun ve engebeli yol sonrası yaşamış olduğunuz geçici işitme kaybı ve bel ağrılarınız son bulacak), iç mekanda kaliteli malzeme. geniş bagaj hacmi, ucuz yedek parça ve işçilik (üstelik yetkili servislerin), ikinci el bile olsa sorunsuz müşteri memnuniyeti olarak özetleyebilirim. Bence zaman kaybetmeden duster'dan kyron'a geçin aradaki farka inanamayacaksınız. Yakıt durumuna gelince benim pick-up ile kyron'da kullanılan motor aynı, ben sıklıkla izinlerimde Taşucu-Adana arası gidip geliyorum (Tek gidiş 195 Km) motorin litre fiyatı 3,77 TL yaktığım yakıt ise km'de 0,30 Kuruşu geçmiyor (Taşucu-Adana arası yolun yarısı şehir içi gibi sıklıkla dur-kalk yapıyorum, yarısıda düz otoyol), hızım da ortalama 100 km. Aracımın deposu da 72 lt. 2 ton ağırlığında, yerden yüksekliği 21 cm, lastik çapı da 255 mm bir araç için bu yakıt tüketimi bence gayet makul düzeyde. Başka sorunuz varsa seve seve cevaplayabilirim. İyi günler dilerim.

Bu arada son bir ekleme artık ülkemize maalesef kyron ithal edilmiyor. Haliyle araçla ilgili katolog verilerine Ssangyong Türkiye sayfasından erişilmiyor. Aşağıda vereceğim linkten halen kataloglara erişim mümkün hatta sadece Kyron değil tüm Ssangyong modellerine bakabilirsiniz, hemde Türkçe olarak, umarım işinize yarar.

http://www.adasenotomotiv.com/yeni/site/?kyron,10

Her birinize çok çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok tatminkar. Hesaplamalarıma göre, aylık 675 tl gibi bir yakıt harcama söz konusu oluyor, vergisi aylık 45 tl verdiğim duster'a şimdi kyron için 130 tl vericem, bunlar benim için dezavantajları yani aylık 200 tl daha fazla vermiş olmuş oluyorum.

Böylesi büyük araç ve tatminkar motor için 200 tl fazladan vermek mantıklı.

Çok samimi olucak ama, iş hayatımın ve sosyal yaşantımın yükseleşe geçtiği şu süreçte duster biraz saygınlık veya duruş olarak beni karşılamıyor. Ne alaka diceksiniz, dusterın şuan yenisi 60bin tl ama duster herzaman 30 bin liralık bir araçtı herkezin gözünde. Ne trafikte saygınlığınız var nede milletin gözünde.

Çok eşya değiştirmeyi de seven biri değilim.

Kyron'dan tek korkum, yarın birgün servisin kyron parçaları getirmicek oluşu veya ufak bir parça sorununda aracın 15 gün gibi serviste yatıcak oluşu benim hayatımı felçe uğratır. Tek korkum bu..

Bir sorum daha var, bu aracın en dolusu hangi model oluşu bunu nette bi türlü bulamadım.

Herkez için teşekkür ederim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çok samimi olucak ama, iş hayatımın ve sosyal yaşantımın yükseleşe geçtiği şu süreçte duster biraz saygınlık veya duruş olarak beni karşılamıyor. Ne alaka diceksiniz, dusterın şuan yenisi 60bin tl ama duster herzaman 30 bin liralık bir araçtı herkezin gözünde. Ne trafikte saygınlığınız var nede milletin gözünde.

Kime ne... boşverin, şirket mi yönetiyorsunuz müşterilere karizma mı yapmak lazım oldu :smiley: Öyleyse ok, değilse mantıklı değil bence.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR