Size Güzel Bir Soru !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sword7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,259

sword7

Zirve
Yer
Akçay
Büyük ihtimalle yarın sanayide olucam ama merak ettiğim için yine de Land Rover'cı arkadaşlarıma sorayım dedim. Aracımla park yerine girerken durdum ve birdaha kalkamadım. Arazi vitesini kilide geçirince araç yürümeye başladı. Aks kestiğini tahmin ediyorum. Sizce problem nedir? ::smiley:

Etiketler

Ynt: Size Güzel Bir Soru !

Geçmiş olsun aks kestiğiniz kesin.. ??? de genellikle arazide zorlama sonrası karşılaşırdık.. sizinki zaten kopmak üzereydi herhaldeki dur kalktan sonra olmuş.Bu konuda benimde derdimi deştiğiniz için biraz anlatmak isterim.
Büyük ihtimal arka akslarınızdan birisidir ve kendiniz değiştirmediyseniz sizden önce tekerlek tarafı kafalarındaki freze sıyrılıp daha sonra sık rastlandığı gibi ilkel olarak kaynatılmış olabilir.Ben arka aksların ikisinide birer hafta arayla kesmiştim ve tarif ettiğim gibiydi.
Serviste orjınal aksların tek taraf tanesi 800 TL.. yan sanayiiler ise 150 TL idi.. servis butun ordu araçlarında ::smiley: bu yan sanayii akslarının kullanıldığını söyleyince güvenip ondan taktırmıştım.. ama birazda o zaman arka diff de takılı olan %70 kaydırmalı kilit sayesinde olacakki 1 hafta gitmeden onuda tekerlek tarafındakı frezeyi sıyıırarak kestik... yinede aksların tek tarafına 800 TL vermek istemediğimden bu sefer freze üstüne bir kama yuvası açıp daha sonra dikkatlice yine kafaya kaynaklattım.. ama güvenmediğimden Ankara hurdacılar sitesinden çıkma orjinallerden iyi durumda olan 2 tanesini tanesi 50 TL den aldım ve taktırdım...
umarım siz daha basit ve ucuz şekilde halledersiniz ..
selamlar

EYVAH EYVAH :eek: O kadar pahalı mı bu akslar :-\ Ben arka değil de ön akslardan biri kesti diye düşünüyorum. Araç ilk hareketi ön tekerleklerden alıyor diye biliyorum çünkü. Öyle bir mantık yürüttüm. Yarın netleşecek haliyle de fiyat işi 800 gibiyse gerçekten çok kötü...

concrete' Alıntı:
Şaft kopunca da aynı durum olmuyor mu?
emin olmamakla birlikte bence ayni durum olur ama o durumda (akslar ayna mahruti tarafindaki frezeden siyirmis isede gecerli ) cok kisa mesafeler haric diff kiliti ile yol yapmak cok daha fazla hasar verebilir.. Şaft kesilmesi şükür henüz başıma gelmedide .. daha sesli ve dışarıdan görünür olur diye düşünüyorum .

Umut aks pahalı bişey değil 100 tl civarlarındadır muhtemelen (çok özel akslarda var ama korkunç pahalı), ama aks kesitiğini bakmadan söylemek zor, %90 aks olabilir, ön veya arka (büyük ihtimal ön) diferansiyel pimi kırılmış olabilir, tasların içindeki kısa akslardan biri kırılmış veya sıyırmış olabilir, aks kapakları freze sıyırmış olabilir, şaft ta olabilir ama genellikle şaft arızası dışarıdan çıkarıdğı sesle kendini belli eder veya yere düşer.

Eğer aks kesmişse ve aksların 24 frezeyse, Britpart almanı öneririm, Hüma otoda vardı bildiğim kadarıyla. 10 frezeyse pek seçeneğin yok zaten.

discovery-V8' Alıntı:
Umut aks pahalı bişey değil 100 tl civarlarındadır muhtemelen (çok özel akslarda var ama korkunç pahalı), ama aks kesitiğini bakmadan söylemek zor, %90 aks olabilir, ön veya arka (büyük ihtimal ön) diferansiyel pimi kırılmış olabilir, tasların içindeki kısa akslardan biri kırılmış veya sıyırmış olabilir, aks kapakları freze sıyırmış olabilir, şaft ta olabilir ama genellikle şaft arızası dışarıdan çıkarıdğı sesle kendini belli eder veya yere düşer.

Eğer aks kesmişse ve aksların 24 frezeyse, Britpart almanı öneririm, Hüma otoda vardı bildiğim kadarıyla. 10 frezeyse pek seçeneğin yok zaten.

İçime su serptin valla Yavuz abi. Şaftlarda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, ikisinide yakın zamanda sıfır taktım. Dün aracın altını komple kontrol ettirmiştim. Bütün yağlarını kontrol ettirdim. Sol öndeki tasın keçesi bozuk olduğundan içinde yağ kalmamış, uzun süredir öyle kullanıyormuşum. Onuda kontrol ettirmek senin forumdaki bir yazını okuyunca geldi aklıma. Yağlarını tamamlattım ama keçe yine damlatmaya başladı. Pazartesi'ni bekliyorduk keçe sipraişi vermek için. Acaba sıkıntı oradan mı çıkacak diye düşünüyorum. Bu söylediğin 100 liralık fiyat huma otadaki aksın fiyatı mı? Birde aksların 24 freze olup olmadığını üzerindeki frezeleri sayarak mı öğrenicem? Saygılar...

sword7' Alıntı:
İçime su serptin valla Yavuz abi. Şaftlarda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, ikisinide yakın zamanda sıfır taktım. Dün aracın altını komple kontrol ettirmiştim. Bütün yağlarını kontrol ettirdim. Sol öndeki tasın keçesi bozuk olduğundan içinde yağ kalmamış, uzun süredir öyle kullanıyormuşum. Onuda kontrol ettirmek senin forumdaki bir yazını okuyunca geldi aklıma. Yağlarını tamamlattım ama keçe yine damlatmaya başladı. Pazartesi'ni bekliyorduk keçe sipraişi vermek için. Acaba sıkıntı oradan mı çıkacak diye düşünüyorum. Bu söylediğin 100 liralık fiyat huma otadaki aksın fiyatı mı? Birde aksların 24 freze olup olmadığını üzerindeki frezeleri sayarak mı öğrenicem? Saygılar...

Aracın üzerindeki aks kapakları 3-4 cm kalınlığınıdaysa 10 frezedir, 1-2 cm kalınlığındaysa 24 frezedir, 10 frezeler biraz zayıf, seri 3 lerden süregelen aks tipi, söküp saydığndada görürüsün zaten kaç freze olduğunu.

Aklına gelmiştir ozaman 24 frezeye geçeyim diye işte o iş çok kolay değil kovanın ve diferansielin komple değişmesi gerekiyor, an azından kovan değişmese bile uzman tornacı maharetiyle kovan dönüştürülebilir.

Britpartların fiyatı 113 tl gibi bişeydi yanlış hatırlamıyorsam + kdv miydi +kdv -indirimmiydi tam hatırlayamadım.

24 freze ve 10 frezenin aralarındaki dayanıklılık farkı inanılmaz

Burada 10 freze ön dingil dağıldı, pimi kırıldı.

Th zz101 7072

Burada 10 gün sonra ön pim kırıldı sandık ama aks kesmiş

Th 25042010058

Buda onlardan 10 gün sonra ama üzerinde yeni model komple ön kovan var 24 freze, sonuna kadar zorladım kırmayı beceremedim ;)

Th mkgbatis9ucgen2

Umut arka aksımı kırınca 10 frezeyi 24'e çevirdim. şu anda herhangi bir sıkıntı yok.britpart tı taktıklarımız ve fiyatı çiftine 200 küsür civarı ödeme yapmıştım.

Bugün sanayideydim 2 bucuk ay gibi uzun bir aradn sonra :smiley: Tahmin ettiğimiz gibi sağ ön (kısa) aksı kesmişiz. Hemde tam diferansiyel tarafındaki frezeden. İçeride kalan parçayı çıkarmak için diferansiyeli sökmemiz gerekti. Aksın bir ucu 10 freze diğer ucu 32 freze . Çok şükür diferansiyelde bir sıkıntı yok. Kayalar otodan sipariş verdik. 68 lira+kdv
[attachment=1][attachment=2][attachment=3]

Resize of 28062010131

Resize of 28062010133

Resize of 28062010130

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri