Ssangyong Actyon Sports yol bilgisayarı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ondereren Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,563

ondereren

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.ondereren.com
Yine önemli bir konu ile Ssangyong Actyon Sports' un eksiklerinden birine dikkat çekmek istiyorum. Bildiğiniz üzere araçlarımızda malesef bir yol bilgisayarı yok. Uyduruk 3 tane Trip fonksiyonu haricinde (toplam kilometre, trip a, trip b ve bunların resetleri) ne yakıt tüketimini, ne kalan yakıtı, ne anlık tüketimi göremiyoruz.

Halbuki bu veriler üretiliyor. Sadece bunları bir LCDye veya bir ekrana basma gereği duymamış sevgili koreli mühendislerimiz.

Bu problemi aşmanın kolay yolu ise hemen direksiyonun altında bulunan OBD II soketini kullanmak. Bu sokete bağlanan WIFI OBD 2 cihazı ile bu datayı WIFI üzerinden, tabletimize veya cep telefonumuza aktarabiliyoruz.

Bu veriyi işleyen bir programla da yol bilgisayarı eksiğini gideriyoruz.

Bu cihazlar ortalama 50-60 usd civarında Çin menşeili olduklarında. Kiwi gibi amerikan ürünleri ise 150 dolar seviyesinde.

Ben HongKong'dan getirttim posta yolu ile. 10 günde geldi.
Iphone'uma kurduğum onlarca yazılımda en verimlisinin Dash Command olduğunu gördüm. Albenili uygulamalara kanmamak lazım en profesyoneli bu uygulama.

Kiwi'nin web sitesinde bu uygulamadan görüntüler var ( http://plxdevices.com/product_info.php?id=GSSTWIFI )
veya youtubea obd2 wifi yazarsanız onlarca video bulabilirsiniz.

Ben bu cihazın kullanma kılavuzunu da ekliyorum mesajıma bir fikir vermesi açısından. Kullanımı son derece pratik. Cihazı sokete takınca çalışıyor (direkt aküden besleniyor bu sebeple bir açma kapatma veya düğme ayarlamak lazım. daha yaptırmadım ama kokpitteki düğmelerden birine bağlatacağım)
Sonra görüntüleyeceğiniz cihazdan bu aletin WIFI bağlantısını bulup bağlanıyorsunuz.
Akabinde uygulamayı açtığınızda cihazı görüyor ve bilgileri almaya başlıyor.

Neler var bu bilgiler içerisinde? Anlık hız, ivme vb değerlerle, tüketim bilgileri benim için en kıymetli olanlar ama bir çok ek bilgi verdiği de muhakkak. Yakıt aldığınızda kullandığınız bir ekranla da kuruşu kuruşuna tüketim değerini hesaplıyor bir süre sonra.

IPAD de kullanabilirsiniz çok büyük gelmez ise.
Aslında 7 inç GPS destekli bir Android tabletle sesi de AUX'a girip, Televizyon (mobil uygulamalarla) eposta, gps, mp3, yol bilgisayarı özelliklerinin tamamını bir arada sürekli kullanmak ta olası. (saturnde 300 tlye bir cihaz vardı almadığıma pişmanım) Yine bu üniteyi içine yerleştirebileceğiniz ve ortadaki havalandırma ızgaralarının tam üstüne gelen bir shell ünite buldum ama plastik bir ürüne 100 dolar istiyorlar ki çok fazla. Yine de alacağım sanırım bir kaç ay sonra.

Ekte benim kullandığım cihaz, ve kullanım anlarımdan bir kaç fotoğrafı da paylaşıyorum. Sorunuz olursa seve seve cevaplarım.

Ssangyong yol bilgisayari 00

Ssangyong yol bilgisayari 01

Ssangyong yol bilgisayari 02

Ssangyong yol bilgisayari 03

Ekli dosyalar

• wifi_obd2_device_user_guide.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 265

Etiketler

Ynt: Ssangyong Actyon Sports yol bilgisayarı

Kabuk ünite ise kasettiğiniz içine koyacağınız tableti doğru seçerseniz (gpsli bir android tablet örneğin) igo veya tomtomun navigasyon yazılımlarıgibi onlarca navigasyon seçeneği var. Dash Command'a benzeyen çok başarılı android uygulamaları da var.
Tabi bir de şu va 15 ekimde Apple IPAD mini'yi duyuracak. 7 - 8 inçlik tabletlerin başarısı ve talep görmesi, steve jobsun çok karşı çıktığı bu boyutun yeni yönetim tarafından onaylanması sürecini getirdi yanında. IPAD tablet çok daha keyifli olacaktır bu iş için. Hatta bir uygulaması var (jailbreak edilmiş cihazlarda çalıyor) ki tüm programları aynı windows gibi pencerelerde çalıştırabiliyor. Böylece ekranın bir yanında Dash ommand ile yol bilgisayarı açıkken, bir diğer tarafından navigasyon bir diğerinde ise Televizyon açık olabiliyor.

Bu kabuğun tek riskli yanı, hırsızlara davetiye çıkarmak olacaktır kanıca. Yine de bu riski göze alıp örneğin teybi navigasyonlu bir teyple değiştirmek düşüncesinde olanlara benim tavsiyem bu çözüme gitmek. Hem çok işlevli bir bilgisayar hem de navigasyon - yol bilgisayarı gbi elzem ihtiyaçlar bir arada olacaktır.
Bir tek geri görüş kamerası tablette biraz zor olur (ama olur - wireless bir IP kamera ile)
şahsen onu da LCD bir ayna takarak çözmeyi düşünüyorum.

Valla tebrıkler sızın gıbı vızyon sahıbı gırısımcı arkadaşların forumda olması cok güzel bılgıler ıcın teşekkürler ..

elektronik ve yazılımsal işlerden çok anlamam ama dediklerinizden anladığım kadarıyla aracın kullanımı ve fonsiyonelliğini bayağı değiştireceğiz. Şimdi ben bu işleri yapmak istesem, bana bu konuda yardımcı olabilecek ( malzemelerin alımı, montajı ve işler hale getirilmesi ) standart araç elektroniği ile uğraşan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? yani bu işler aslında zor değil ama uğraşmak mı gerekiyor. Ya da sizin çevrenizde bu işleri yapabilecek birileri var mı? Ben Gaziantep deyim. Herşeyi kurup çalışır halde bana gönderebilecek. bende burada bir elektrik veya uc bağlayabileceğim bir sistem.. gerekiyorsa ücretini önceden de ödeyebilirim.

ondereren' Alıntı:
Kabuk ünite ise kasettiğiniz içine koyacağınız tableti doğru seçerseniz (gpsli bir android tablet örneğin) igo veya tomtomun navigasyon yazılımlarıgibi onlarca navigasyon seçeneği var. Dash Command'a benzeyen çok başarılı android uygulamaları da var.
Tabi bir de şu va 15 ekimde Apple IPAD mini'yi duyuracak. 7 - 8 inçlik tabletlerin başarısı ve talep görmesi, steve jobsun çok karşı çıktığı bu boyutun yeni yönetim tarafından onaylanması sürecini getirdi yanında. IPAD tablet çok daha keyifli olacaktır bu iş için. Hatta bir uygulaması var (jailbreak edilmiş cihazlarda çalıyor) ki tüm programları aynı windows gibi pencerelerde çalıştırabiliyor. Böylece ekranın bir yanında Dash ommand ile yol bilgisayarı açıkken, bir diğer tarafından navigasyon bir diğerinde ise Televizyon açık olabiliyor.

Bu kabuğun tek riskli yanı, hırsızlara davetiye çıkarmak olacaktır kanıca. Yine de bu riski göze alıp örneğin teybi navigasyonlu bir teyple değiştirmek düşüncesinde olanlara benim tavsiyem bu çözüme gitmek. Hem çok işlevli bir bilgisayar hem de navigasyon - yol bilgisayarı gbi elzem ihtiyaçlar bir arada olacaktır.
Bir tek geri görüş kamerası tablette biraz zor olur (ama olur - wireless bir IP kamera ile)
şahsen onu da LCD bir ayna takarak çözmeyi düşünüyorum.

çok mükemmel bir şey olur uygulanırlığı olursa

Şu adreste bu plastik eklentiyi biri 114 USD'ye satıyor - http://www.ebay.com/itm/Ssangyong-Actyon-Sports-Navigation-Trim-Bezel-kit-/250646692614?afsrc=1

Bunun üreticisi JY Custom diye koreli bir firma ve http://www.jycustom.co.kr adresli sitesinde bu ürün 50 dolara tekamül eden kore parasına satılıyor. Direkt alınabilir sanırım.

Şurada ise bununbir koreli firma tarafından bir Ssangyong Actyon Sports araca montajı var. (sayfa korece, google translate linkini ekledim bu yüzden) http://translate.google.com.tr/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fblog.naver.com%2FPostView.nhn%3FblogId%3Dzippy82%26logNo%3D130105527741

Burda kamera görüntüsü için video in girişi de olan bir navigasyon cihazı takımış ama tablet ile süreçleri aynı. Malesef konsolda ufak bir modifikasyon, delik açma durumu var benim gördüğüm.

Nerde yaptırılabileceğine gelince; ben alma kararı verirsem (hala hırsızlara davetiye olur mu düşüncesindeyim) yine aracımın deri döşemelerini de yapan Bilal Usta'ya yaptıracağım. (bünyesinde oto elektronikçisi de var) hatta konuştum, kolaylıkla yaparız dedi. Ki bu blog yazısını da gösterirsem uygulmaya bakarak daha da kolay olur işleri.

Her halukarda Android yerine IOS tercih eden biri olarak IPAD Mini 'yi bekleyeceğim.

Kamera konusunu ise 4 kamerayı aynı anda ekranı dörde bölerek gösteren bir LCD dikiz aynası ile çözmek istiyorum. Tableti buna karıştırmak çok doğru gelmiyor çünkü en önemli kamera olan geri görüş kamerası kolaylıkla geri vitese takıldığında çalışmalı. Tablette ise tableti aç, uygulamaya geç vb biraz zor olur daha doğrusu mantıklı olmaz

Bilal ustaya bugün uğradım döşemede eksik kalan kapı yanları için. (harika oldu bu arada. resimleri ilgili başlıkta paylaşacağım) İlerisi için hem bunları konuştum hem de Vip Dizayn işi için marangoz atölyesi de kuruyor olduğunu öğrendim. Hardtop kasam için mobilya düşünmeye başladım şimdiden. Belirli şeyleri koyabilmek için pratik dolaplar istiyorum ama kafamda daha tam şekillendirmedim. Neyse konuyu dağıtmayayım bu da ayrı bir forum başlığı olabilecek bir konu çünkü :smiley:

Merhabalar,
dün internette, aşağıda linkini bulduğum OBD'den bağlanıp bluetooth'tan yayın yapan aleti (arıza tespit cihazı diye satıyorlar) buldum.
wifi değil ama bluetooth bunun da işe yarayacağını düşünüyorum.
cebim androidli, satan kişi torque (pro olanın android markette 5 usd civarı fiyatı var, basit olanı bedava) adlı bir programın cebe kurulması ile çok rahat kullanılacağını söyledi. almayı düşünüyorum ama çekincem var. malum araçlarımız elektronik, böyle bir aleti takmak zarar verir mi? bilemiyorum. bununla ilgili bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-test-olcum-cihazi-mini-gelismis-obd-ii-elm-327-v1.5a-vgate-kablosuz-94001226/detay/

selamlar

Merhaba

Obd soketine takılan bu aygıtların yaptığı şey, araç beynindeki verileri tv vericisi gibi ysyınlamaktan ibaret. Bu sebeple bir arıza korkunuz olmasın.

Bluetooth üzerinden herhangi bir denemem olmadığı için başarıları konusunda bir fikri de yok. Aldıktan sonra deneyimlerinizi bizlerle de paylaşırsanız seviniriz

Arkadaşlar,
dün aşağıdaki ilandan satın aldığım Bluetooth elime geçti. 50 TL ürün için yaklaşık 5 TL de kargo için verdim.
Hemen büyük bir heyecan ile arabanın başına gittim, araca taktığım gibi çalışmaya başladı ki arabada kontak anahtarı bile takık değildi henüz! cebime torque programını (android marketten bedava indirdim) indirmiş ve kurmuştum öncesinde. deneme için bir kaç gösterge
koymuştum. arabayı çalıştırdım devir saati, benzin seviyesi, hararet hemen kıpırdadı. telefonun ekranı küçük olduğu için kadranlı gösterge
pek de iyi seçilmiyor. fakat çok şık görünüyor hele gecenin karanlığında. hemen kenara çekip bir tane de dijital gösterge ekledim.
rakamlarla göründüğü için daha güzel anlaşılabiliyor. tüm kadranlı göstergeleri sildim biraz önce ve hepsini dijitale çevirdim.
en küçük boyutta yaparsanız 1 ekrana 6 tane gösterge okunabilecek şekilde sığabiliyor. hız göstergesini arabanın ki değilde gps ölçümlerini
görecek şekilde ayarladım. böylece sapmayı görmüş olacağım. resimleri çekmek için fotoğraf makinamı kullanacağım. en kısa zamanda resimlerini de paylaşacağım. Alacak olanlara tavsiye ederim. hatta aracıma 7' anroid tablet alıp teybi çıkartıp yuvasına monte etmeyi planlıyorum. Ayrıca babamın corsa aracı için de 1 tane sipariş edicem.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-test-olcum-cihazi-mini-gelismis-obd-ii-elm-327-v1.5a-vgate-mavi-bluetooth-2.1-106247331/detay/

selamlar

abi ilk önce paylasım icin tesekkurler benm aracta necvox marka ekran mevcut ve bluetooth gbi bir cok özellige sahip benim sorum su olacak bu parcayi wifi üzerinden degilde arac bluetooth uzerinden aracta bulunan ekrana baglayamazmıyız? yada bir usb aux kablosu ile falan?

arkadaşlar,
yaklaşık 1 haftalık kullanımdan sonra izlenimlerimi paylaşayım;
- bluetooth bağlantı hızı çok iyi, tepkileri anında görüyorsunuz.
- çok çeşitli gösterge modellerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. ben rahat okunduğu için rakam göstergesini kullanıyorum.
- benim cebin ekranına 6 tane gösterge okunaklı olarak sığıyor ama tablet yada daha büyük ekranlı telefonlara daha çok gösterge sığacaktır.
- gps hızı ile km saati arasında yaklaşık %10 oynuyor. (100 km hızda saat 90 km gösteriyordu)
- gps ile yükseklik bilgisi alabiliyorsunuz (dağlara tırmandım saatimdeki ile programın verdiği birbirine çok yakın çıktı)
- her kullanımda km saati sıfırlanıyor, bunun bir çözümü varmıdır bilemiyorum kullandıkça keşfederim sanırım.
- her kullanımda km saati sıfırlandığı için ortalama yakıtta yine en yüksekten başlıyor km yaptıkça düşüyor. bu sebeple sağlıklı bir hesaplama yapamıyor. bunun da çözümü olmalı kullandıkça keşfederim sanırım.
- turbo'nun çalışmasını psi olarak gösteriyor bar olarak pro versiyonunda gösteriyormuş.
- double din araç ekranlarına malesef çalışmaz programı indirip kurmak gerekiyor. program da sadece iphone ve android işletim sistemlerinde çalışıyor. pioneer ilk androidli double din ekranını türkiyede satışa çıkarmış. yakında çinli firmalar da türkiyeye akmaya başlar.
o zaman daha uygun fiyatlı alabiliriz sanırım.
resimleri çektim fakat daha bilgisayara aktaramadım. en kısa zamanda yükleyeceğm.
soruları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.
selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR